1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

En Doğru Sosyal Medya Paylaşım Saatleri


0

En doğru sosyal medya paylaşım saatleri ne zaman? sorusunun cevabı makalemizde. İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte zamanımızın büyük çoğunluğunu internette ve özelliklede sosyal medya uygulamalarında geçirdiğimiz bir gerçek.

Sosyal medya uygulamalarında geçirilen zaman aslında arkadaşlarımızla iletişim kurduğumuz, ne yaptığımızı, nerelere gittiğimizi, neler yediğimizi paylaştığımız kısacası kendimizi ve yaşam tarzımızı ifade ettiğimiz yerler demek.

Kullanıcısı insan olan sosyal medya uygulamalarının da bir ruhu vardır. Bu ruh insanların yapmış olduğu paylaşımlara göre şekillenmektedir. Sosyal medyada geçirdiğimiz zamanlara göre değişen bu ruh hali ile birlikte popüler sosyal medya platformlarının karakteri de ortaya çıkmakta.

Bu karaktere uygun paylaşımlar yapıldığında hangi zamanlarda paylaşım yapılırsa daha fazla beğeni alınır sorunun cevabı da bulunur.

Yapılan araştırmalar ve gözlenen davranışlara göre hemen hemen bütün platformlarda günün ilk saatlerinden itibaren saat 08:00’e kadar yapılan paylaşımların çok fazla etkileşim almadığı belirlenmiştir. Saat 08:00 ile 12:00 saatleri arasında yapılan paylaşımların, öğleden sonraki saatlerde yapılan paylaşımlara göre daha az etkileşim aldığı gözlemlenmiştir.

Önemli bir şey paylaşmak için uygun zamanın mesai sonlarına doğru olduğu, saat 19:00’dan sonra yapılan paylaşımların gün içerisinde yapılan paylaşımlara göre en çok etkileşim aldığı zaman dilimleri olduğu ortaya çıkmıştır.

Sosyal medyada paylaşım yapan herkesin amacı daha çok beğeni, daha çok yorum ve daha çok etkileşim almaktır. Bu amaçla sosyal medyayı kullanan herkes “sosyal medyada paylaşım yapmak için en doğru zaman dilimi hangisidir” şeklinde sorular sormakta.

Bu makalemizde bilinen ve en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarında en doğru sosyal medya paylaşım saatleri hangisidir sorusuna cevap vereceğiz.

Sosyal Medya Paylaşım Saatleri
Sosyal Medya Paylaşım Saatleri

En iyi sosyal medya paylaşım saatleri

Sosyal medya da paylaşım yapmak için kullanılan sosyal medya uygulamasının ruhu, kitlesi ve doğru paylaşım boyutlarının çok iyi bilinmesi gerekir. Yapılan paylaşımlar bu tanımaya göre yapılmalıdır. Bu makalede insanlar tarafından en çok kullanılan;

 1. Facebook
 2. Twitter
 3. Linkedin
 4. Pinterest
 5. İnstagram

gibi platformlarda paylaşım yapmak için en doğru zaman dilimi hangisidir onu anlatacağız.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Medya Görsel Boyutları 2024
Sosyal Medyada Paylaşım için En Uygun Saatler
Facebook paylaşım saatleri

Facebook paylaşım saatleri

Facebook yediden yetmişe herkesin kullandığı, hayatımıza ilk giren sosyal medya uygulamalarındandır. Facebook platformunda yapılan paylaşımlarımızın daha fazla etkileşim, daha fazla beğeni ve daha fazla yorum alması için;

 • Facebook’ta daha fazla etkileşim almak için en doğru gün Çarşamba günüdür. Pazartesi ve Salı günü yapılan paylaşımların etkileşim oranları daha düşük olacaktır.
 • Facebook’ta paylaşım yapmak için en kötü günler Cuma ve Cumartesi günleridir. Hafta sonu, tatil veya dinlenme moduna geçen insanlar daha az beğeni yapmakta.
 • Yapılan paylaşımların diğer insanlar tarafından paylaşıldığı saat 13:00 olurken, yapılan paylaşımların en çok tıklandığı zaman dilimi saat 15:00’dır.
 • Facebook ideal paylaşım zamanı için saat 13:00 ile 16:00 saatleri arasıdır diyebiliriz.
 • Facebook’ta yapılan paylaşımların en az etkileşim aldığı zaman aralıkları saat 24:00 ile 08:00 arası ve 08:00 ile 12:00 arasıdır.
 • Diğer sosyal medya uygulamaları ile kıyaslandığından Facebook paylaşımları için hafta içi 13:00’dan sonrası ve hafta içindeki günlerin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.
Twitter da Paylaşım Yapmak için En İyi Saatler
Twitter paylaşım saatleri

Twitter paylaşım saatleri

Twitter, kullanım açısından daha katı kuralları olan, anlatılmak istenen düşüncenin 160 karaktere sığdırılması geren sosyal medya platformudur. Twitter uygulaması daha çok haber ve düşünce paylaşmak için tercih edilmektedir. Twitter da yapılan paylaşımlar için en doğru zaman dilimi;

 • Twitter’da yapılacak paylaşımlar için en doğru günler Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleridir.
 • Yapılan paylaşımların Twitter’da en az etkileşim aldığı en kötü günler diyebileceğimiz günler ise Cuma ve Cumartesi günleridir. Yani insanlar Twitter’i hafta sonu daha az kullanıyor.
 • Twitter’da yapılan paylaşımların daha fazla etkileşim aldığı zaman aralığı saat 13:00 ile 15:00 saatleri arasıdır.
 • Yapılan paylaşımların Twitter’da en çok RT edildiği saat dilimi saat 17:00’dir.
 • Twitter’da twit atılmaması gereken, en kötü zaman dilimi olarak nitelenen zaman aralığı ise saat 24:00 ile 09:00 ve 20:00 ile 24:00 saatleri arasıdır.
 • Twitter’da en doğru paylaşım zaman aralığı saat 13:00 ile 17:00 saatleri arasıdır.
LinkedIn de Paylaşım Yapmak İçin En İyi Saatler
Linkedin paylaşım saatleri

Linkedin paylaşım saatleri

Linkedin sosyal medya uygulaması daha çok iş insanlarının kullandığı uygulama olarak bilinmektedir. Bu platformda daha çok kurumsal iş hayatıyla ilgili paylaşımlar yapılmakta olup kullanılan dil daha resmidir. Linkedin’de daha fazla etkileşim almanızı sağlayacak zaman aralıkları şunlardır;

 • Linkedin’de paylaşım yapmak için Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerini tercih edin.
 • Linkedin uygulamasından kullanıcıların yapılan paylaşımlara en çok reaksiyon gösterdiği zaman aralığı 07:00 ile 09:00 ve 17:00 ile 18:00 saatleri arasıdır.
 • Linkedin’de paylaşım yapmak için en kötü zaman aralığı 24:00 ile 06:00 ve 22:00 ile 24:00 saatleri arasıdır.
 • Linkedin paylaşımları için hafta içi saat 07:00’den sonrasının daha verimli olacağını söylemek mümkün.
Pinterest'te Paylaşım Yapmak İçin En İyi Saatler
Pinterest paylaşım saatleri

Pinterest paylaşım saatleri

Pinterest görsel ağırlıklı paylaşımların yapıldığı bir sosyal medya uygulamasıdır. Kullanıcılarının daha çok bayanlardan oluştuğu bu platform diğer sosyal medya uygulamalarından biraz daha farklıdır. Pinterest’te daha fazla etkileşim almak için paylaşım saatleri ve günleri şöyledir;

 • Pinterest en ideal paylaşım günü diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak Cumartesi günüdür.
 • Pinterest en ideal paylaşım saatleri 12:00 – 13:00, 14:00 – 16:00 ve 20:00 – 24:00 saatleri arasıdır.
 • İş çıkış saatleri olan 17:00 ile 19:00 saatleri arası sosyal medya uygulamalarının en az etkileşim aldığı zaman aralıklarıdır. Pinterest paylaşımlarını bu zaman aralıklarında da yapmamak akıllıca olacaktır.
 • Pinterest paylaşımları için öğlen saatlerini tercih etmek daha doğru olacaktır.
Instagram da Paylaşım Yapmak için En İyi Saatler
İnstagramda paylaşım saatleri

İnstagramda paylaşım saatleri

İnstagram son zamanların en aktif kullanılan platformudur. Kullanıcılarının %67’si bayanlardan oluşan bu uygulama daha çok görsel ve video paylaşımları için kullanılmaktadır.

Kullanıcılarından gelen talepler doğrultusunda sürekli kendini güncelleyen uygulama platformuna her gün yeni yeni özellikler eklemektedir. İnstagram da daha fazla etkileşim almak için doğru zaman aralıkları şu şekildedir;

 • Çok yoğun kullanılan instagram da günün her saati paylaşım yapılabilir. Ancak yapılan paylaşımlara en çok beğeninin geldiği gün Pazartesi günüdür. Bu günde beğeni yapılmasının nedeni hafta sonu yapılan gezi ve etkinliklerine ait görsel ve videoların paylaşılasıdır.
 • İnsatagram için en ideal paylaşım saatleri 15:00 – 16:00 saatleri arasıdır. Bu zaman aralığı insanların işten uzaklaşıp kafa dağıtmak için İnstagramı kullandığı zaman aralığıdır.
 • İnstagram da paylaşım yapmak için günün her saati uygun diyebiliriz. Önemli olan hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek, etkileşim kurulmasını sağlayacak içerikler paylaşmanız.
thumbnail
Önerilen Yazı
En İdeal İnstagram Paylaşım Boyutları

Sonuç olarak…

Her biri kendi alanında özel olan sosyal medya uygulamalarında paylaşım yaparken takipçilerinizin beğeneceği, onların ilgisini çekebilecek paylaşımlar yapmaya dikkat edin. Her sosyal medya uygulamasının istatistikler kısmı bulunmakta.

Buradan hedef kitlenizi, hedef kitlenizin cinsiyet dağılımı, öğrenim durumu, memleketleri yerler gibi bir çok veriye ulaşabilirsiniz. Paylaşım yaparken bu verileri çok iyi analiz edip sonuçlar çıkartın.

Önceden yapmış olduğunuz paylaşımların istatistiklerini çok dikkatli inceleyin. Hangi zaman diliminde paylaşım yapmışsınız, kaç beğeni gelmiş, beğeni yapanların cinsiyet-yaş dağılımı nedir, kitleniz hangi günlerde, hangi zamanlarda aktifler. Önceki paylaşımlarınızın istatistik sonuçlarına göre sizin için doğru gün ve zamanı belirleyin.

Yukarıda vermiş olduğumuz sosyal medyada paylaşım için en uygun saatler genel bir değerlendirme olup özelde her hesap için geçerli olmayabilir. Sizin için en doğru zaman dilimini sizin hedef kitlenizi yakından tanımanıza bağlı.

Hedef kitlenizi yakından tanıyarak ve önceki paylaşımlarınızı iyi analiz ederek kendi hesabınız için en uygun güne ve saatleri belirleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorular

Sosyal medyada paylaşım için en uygun saatler ile ilgili okuyucularımızdan gelen sorulara kısa kısa cevaplar bermeye çalıştık. Sizinde bu konuda sormak istediğiniz bir soru varsa aşağıdaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Sorunuz en kısa süre içerisinde cevaplandırılacaktır.

Linkedin en çok hangi saatlerde kullanılıyor?

Daha çok kurumsal iş dünyası çalışanları tarafından kullanılan Linkedin’de, Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinde yapılan paylaşımlar daha çok etkileşim almakta. Linkedinde yapılacak paylaşımlar için en ideal saat aralıkları sabah 07:00 09:00 ile akşam 17:00 – 18:00 saatleridir.

Hangi saatlerde post atılır?

Yapılan araştırmalar sosyal medya uygulamalarında paylaşım yapmak için en doğru günlerin Pazartesi ve Cuma günleri arası olduğunu göstermekte. Sosyal medya paylaşımları için ise en doğru saatler öğleden sonra ile 18:00 saatleri arasıdır.
Paylaşım yapmak için en kötü zaman aralıkları saat 20:00’dan sonrası, Cuma günleri 15:00’dan sonrasıdır. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara en çok katılım öğleden sonra ve 17:00 – 18:00 saatleri arasıdır.

İnstagrama saat kaçta fotoğraf Koymalı?

Later.com adlı internet sitesi 12 milyon İnstagram gönderisini analiz ederek İnstagram’da paylaşım yapmak için en doğru zaman aralığının sabah 09:00 ile 11:00 saatleri arası olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Facebook en çok hangi saatlerde kullanılıyor?

Facebook sosyal medya uygulamasında paylaşılan içerikler en çok saat 13:00’yapılmakta olup, 15:00’da yapılan paylaşımlar en çok tıklamayı almakta. Bu çerçevede Facebook’ta en ideal paylaşım zamanı için 13:00 ile 16:00 saatleri arasıdır diyebiliriz. Facebook’ta en kötü paylaşım zamanları ise 24:00 – 08:00 ve 08:00 – 12:00 saatleri arasıdır diyebiliriz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir