1. Anasayfa
 2. Pinterest

Pinterest Nedir? – A’dan Z’ye Pinterest Rehberi


0

Pinterest nedir?, A’dan Z’ye Pinterest rehberi bu makalemizde. İnternetten görsel aratan herkes Pinterest sitesi karşısına çıkmıştır. Aranan görsellerde en kaliteli v e en alakalı görsellerde genelde bu sitede oluyor. Bu kadar çok karşımıza çıkan, bu kadar çok kullanılan Pinterest nedir, neden pinterest kullanılır, pinterest nasıl kullanılmalıdır? Sorularına bu makalemizde cevap vermeye çalışacağız.

Pinterest nedir
Pinterest nedir

Pinterest nedir?

Pinterest, insanların ilgi alanlarına göre görsel paylaşım yapabilmeleri amacıyla kurulmuş olan bir sosyal medya platformudur. Pinterest isminin Pin (panoya iğnelemek), İnterest (ilgi çeken şey) kelimelerinden türetildiği düşünülmektedir. Gerçek hayatta da beğendiğimiz görselleri çıktı alıp panoya iğneliyoruz. Bu mantıkla oluşturulmuş bir sosyal paylaşım sitesi.

Pinterest 2009 yılında yılın da Evan Sharp, Ben Silbermann, Paul Sciarra tarafından geliştirilip yayına verilmiştir. Uygulamanın 2011  yılından itibaren popülaritesi artmış günümüzde 400 milyon üzerinde kullanıcısı bulunmaktadır. Pinterest kullanıcılarının büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturmaktadır.

Pinterest uygulamasının kullanılması ile birlikte dilimize bir takım kavramlarda kazandırmıştır. Bu kavramları bilmeden uygulamayı tam anlamıyla kullanmak zor. Pinterest uygulamasında kullanılan terimler;

Pin: Uygulamada eklenen, paylaşılan her görsele pin denmektedir.

Pano: Kullanıcı tarafından oluşturan kategori veya katalog demektir. İlgi düzeylerine göre paylaşılan pinler adına Pano denilen kategorilerde toplanır. Uygulamada istediğiniz kadar pano oluşturabilirsiniz.

Pin it/Pinle: Başkası tarafından paylaşılan bir görseli/pini kendi panonuza kaydetmek demektir.

Repin: Başka bir kullanıcı tarafından paylaşılan bir Pini/görseli kendi profilinde paylaşma demektir. Twitter uygulamasındaki retweet benzeri bir eylemdir.

İnsanların neleri paylaştığını, neleri pinlediğini “Pinterestte Popüler” sekmesinden görebilirsiniz. Bu görselleri sizde panonuza ekleyebilir veya repin yapabilirsiniz.

Pinterest nasıl kullanılır?

Pinterest nasıl kullanılır sorusunun detaylı anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Pinterest hesabı oluşturmak

Pinterest uygulamasını tüm özellikleri ile kullanabilmek için üyelik oluşturmanız gerekiyor. Üyelik oluşturma işlemini ister masaüstü bilgisayardan isterseniz de uygulamayı Play Store kütüphanesinden cep telefonunuza indirerek yapabilirsiniz.

Google Pinterest
Pinterest hesabı oluşturmak

Üye olmak için Google arama kısmına Pinterest diye aratıp ilk çıkan sonuca veya tarayıcınızın adres kısmına www.pinterest.com yazıp enter tuşuna basın.

pinterest kaydol
Pinterest kayıt ol

Gelen ekranda sağ üst köşede yer alan “Kaydol” düğmesine tıklayın.

pinterest kaydol
Pintereste hoş geldiniz

Gelen ekranda görüleceği üzere uygulamaya Facebook, Gmail hesabınızla veya mail adresinizle üye olabilirsiniz. Kişisel hesap oluşturmak için gelen ekrandaki bilgileri doldurarak veya Facebook veya Gmail hesabınızı seçip “Devam Et” düğmesine tıklayın.

Eğer bir işletme hesabı ile üye olacaksanız sayfanın altında yer alan “Ücretsiz bir işletme hesabı oluşturun” düğmesine tıklayın. Biz ücretsiz bir işletme hesabı oluşturacağız. Örnekler görsellerde işletme hesabı ile üye olma işlemlerine ait olacaktır. Her işletmenin bir Pinterest hesabı olması gerekir. Pinterest hesabınızın olması demek işletmenizin ücretsiz reklamını yapmak demektir.

pinterest işletme hesabı oluşturma
pinterest hesap oluşturun

Karşınıza “Profilinizi Oluşturun” sayfası gelecek. Bu ekranda Profil adı kısmına işletmenizin adını yazın. Web siteniz var mı kısmına varsa Evet’i seçip yanındaki kutucuğa web sitenizin tam adresini yazın. Web siteniz yoksa Hayır seçeneğini işaretleyin.

Ülke/Bölge, Dil kısmı otomatik olarak Türkiye ve Türkçe olarak seçili gelecek. Değiştirmek isterseniz ilgili kutucuklara tıklamanız yeterli. Profil fotoğrafı eklemek için profil fotoğrafı kısmındaki kaleme tıklayıp açılan pencereden yüklemek istediğiniz görseli seçip “İleri” düğmesine tıklayın.

pinterest işletmenizi tanımlayın
Pinterest işleminizi tamamlayın

Kaşınıza “İşletmenizi tanımlayın” sayfası çıkacak. “Markanızın odak noktası nedir?” kısmı için “birini seçin” yazan kutucuğa tıklayıp gelen menüden işletmeniz için uygun olan seçeneği seçin. “Hedefleriniz neler?” kısmından 3 adede kadar seçin. Bunları istediğiniz zaman Ayarlar’da güncelleyebilirsiniz. Sonra İleri düğmesine tıklayın.

pinterest işletme kategorileri
Pinterest işletmenizi tanımlayın

Gelen ekranda işletmeniz için uygun olan seçeneği işaretleyin ve ileri düğmesine tıklayın.

pinterest reklam verme
Pinterest reklam

Karşınıza gelen sayfada Pinterest size Pinterest’te reklam vermek isteyip istemediğinizi soracak. Sizin için uygun olan seçeneği işaretleyip İleri düğmesine tıklayın.

pinterest nereden başlamak istersiniz
Pinterest nereden başlamak istersiniz

Son adımda Pinterest sizden Fikirler Paylaşın veya Markanızı Sergileyin seçenekleri ile ilk nereden başlamak istediğinizi soracak. Sizin için uygun olan seçeneği tıklayın. Fikirler Paylaşın düğmesini tıklarsanız ilk paylaşımınızı yapabileceğiniz sayfa karşınıza gelecek.

Markanızı Sergileyin düğmesini seçerseniz işletmenizle ilgili diğer bilgilerin girilmesi gereken sayfa karşınıza gelecek. Markanızı Sergileyin düğmesini seçtiğinizde;

 1. Profili düzenle
 2. Hesap ayarları
 3. Ana sayfa akışınızı ayarlayın
 4. Üzerine Al
 5. Bildirimler
 6. Gizlilik ve veriler
 7. Güvenlik
 8. Uygulamalar

Seçenekleri karşınıza çıkacak.

pinterest kaydet
pinterest kaydet

Mevcut görseli pinlemek

Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra karşınıza ilgi alanlarınıza göre görseller gelecek. Gösterilen görsellerden beğendiğinizi kaydetmek için üzerine tıklayın. Gelen ekranda Kırmızı arka planla Kaydet düğmesini göreceksiniz. Kaydet düğmesine bastığınızda kayıtlı panolarınız varsa hangi panoya kaydetmek istediğiniz sorar. Yoksa da yeniden oluşturmanızı ister.

pinterest yeni pin oluşturma
Mevcut görseli pinlemek

Yeni pin oluşturma

Yeni pin oluşturmak istediğinizde ana sayfada yer alan “Pin Oluştur” düğmesine tıklayın.

Gelen ekranda Paylaşımınıza bir başlık belirleyin. Paylaşmak istediğiniz görseli bilgisayarınızdan seçin. Paylaşımınız ile ilgili bir açıklama metni yazın. Açıklamanız en az 100 en fazla 500 karakter olmalı. Eğer 500 karakter yeterli gelmezse “Alternatif metin ekle” düğmesine tıklayarak bir 500 karakter daha yazabilirsiniz.

Paylaşmak istediğiniz görseli bir web sitesinden paylaşmak istiyorsanız “Siteden Kaydet” düğmesine tıklayın. Çıkan kutucuğa paylaşmak istediğiniz görselin URL adresini yazın veya yapıştırın. Paylaşımınızı hemen mi yoksa ileri tarihli mi yapmak istediğinizi belirledikten sonra sağ üst köşede yer alan “Yayınla” düğmesine tıklayın.

pinterest takip et
Pinterest’te kullanıcıları takip etmek

Pinterest’te kullanıcıları takip etmek

Beğendiğiniz bir görsele tıkladığınızda o görseli kimin paylaştığını görebilirsiniz. O kişinin bundan sonraki paylaşımları görebilmek için onu takip etmeniz gerekir. Eğer bir kişiyi takip etmek isterseniz beğendiğiniz görselin sayfasındaki kullanıcı adının yanındaki “Takip Et” düğmesine tıklamanız yeterli.

Takibe aldığınız kişinin tüm panolarını ve pinlerini, kaç takipçisi olduğuna dair tüm detayları görmeniz mümkün. Takip ettiğiniz bu kişiye mesaj da atabilirsiniz.

pinterest arkadaşınla paylaş
Bir pini başkasına göndermek

Bir pini başkasına göndermek

Beğendiğiniz bir görseli bir arkadaşınıza göndermek istiyorsunuz. Pinterest uygulamasında bunu kolayca arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Bunu yapabilmek için beğendiğiniz görsele tıklayın.

Görselin sayfasında üst tarafta yer yukarı ok düğmesine tıklayın. Çıkan seçeneklerden bu görseli hangi uygulama ile göndereceğinizi seçin. Ekrandaki kutucuğa göndermek istediğiniz kişinin adını veya mail adresini yazıp Gönder düğmesine tıklayın.

pinterest ana sayfa akışı ayarla
Anasayfa akışı ayarlamak

Anasayfa akışı ayarlamak

Pinterest ana sayfasında listelenecek fotoğrafları kendiniz belirleyebilirsiniz. Pinterest yapay zekası sizin beğendiğiniz, kayıt ettiğiniz fotoğraflara benzer fotoğrafları ana sayfa kısmında listeleyecektir.

Algoritmanın belirlemiş olduğu görselleri değiştirebilirsiniz. Bunu yapabilmek için sağ üst köşede yer alan aşağı ok düğmesine tıklayın. Gelen menüden “Ana sayfa akışınızı ayarlayın” düğmesine tıklayın. Gelen ekranda ana sayfanızda görünmesi için Geçmiş, Panolar, Konular, Profiller seçeneklerinden birini seçin. Seçiminize göre bundan sonra an sayfanızda görseller listelenecektir.

Pinterest neden kullanılmalı

Pinterest kullanmak için bir çok sebep bulunmaktadır. Pinterest kullanmak gerekli nedenlerşn bazıları şunlardır;

 • Eğlenceli
 • Öğretici
 • Sosyalleşme Aracı
 • İşletmeler İçin Tanıtım Olanağı

Eğlenceli

Pinterest hesabınızda oluşturmuş olduğunuz panolar, eklemiş olduğunuz pinler bir süre sonra hesabını oldukça renklendirecek. İlginizi çekecek bol bol görsel göreceksiniz. Yeni görselleri görmek, yeni görseller araştırmak oldukça eğlenceli olacak.

Öğretici

Yeni görseller görmek, yeni kişileri takip etmek sizin için oldukça öğretici olacaktır. Pinterest trendler ile oldukça yeni fikirler keşfedip sizde yeni fikirler üreteceksiniz. İşinizi görsellerle ifade etme, işinize ait görselleri üretme noktasında oldukça şey öğreneceksiniz.

Sosyalleşme aracı

Pinterest tıpkı diğer sosyal medya uygulamaları gibi sizin sosyalleşmenizi sağlayacak. Uygulama sayesinde dünyanın dört bir tarafından yeni arkadaşlar edinecek, yeni kültürler tanıyacaksınız. Bunun yanında dünyanın değişik yerlerinden insanlar sizi takip etmeye başlayacak, fikirlerinizle, paylaşımlarınızla onlara ilham olacaksınız.

İşletmeler için tanıtım Olanağı

Pinterest uygulamasını dünya üzerinde 400 milyon insan kullanmakta. Bu da işletmeler için uçsuz bucaksız bir reklam alanı demek. İşletmenize ait ürünleri, hizmetleri, güzel uygulamaları 400 milyon insanla paylaşma, reklamını yapma imkanına sahip olacaksınız. Pinterest sayesinde marka bilinirliğiniz artacak, yeni pazarlar, yeni müşteriler kazanacaksınız.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir