1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

Etkili Marka Hikayesi Nasıl Oluşturulur?


0

Marka hikayesi; ürünlerle tüketicilerin arasında bağ oluşması noktasında en önemli faktörlerden biri olarak kabul edilir. Satışa sunulacak her ürünün, tüm aşamaları büyük önem arz eder. Kalite, üretim materyali ve özellik gibi her bir detay tüketici için mühimdir.

Bununla birlikte marka hikayesi de, çoğu zaman tüketiciler tarafından merak uyandıran detaylar arasında yer alır. Marka hikayeleri, genel olarak anlatılabilir şekildedir. Bu nedenle reklam amacıyla da tercih edilebilir.

Peki tam anlamıyla marka hikayesi nedir? Neden önemlidir? Nasıl yazılır? İşte bu konuya dair ufak ipuçları!

Marka hikayesi
Marka hikayesi

Marka hikayesi nedir?

Hikaye anlatmak, şüphesiz geçmiş dönemlerden günümüze kadar gelen sürede pazarlamacılar için de önemli bir haldedir. Marka hikayesi ise bir firma tarafından yapılan satışların ve hizmetlerin içeriğini ifade eder.

Bir markanın hikayesi, aslında ürünlere ve hizmetlere dair tüm detaylara ulaşılmasını sağlar. Ürün ambalajının neden o şekilde olduğu, logonun tasalanma şekli ya da kartvizitteki detaylar hakkında bilgi verme konusunda marka hikayeleri büyük rol oynar.

Bu hikayeler, aynı zamanda markanın temelinin de sağlam bir şekilde olmasına katkı sağlar. İnsanlar, hikayelerini beğendikleri ve hikayelerinden etkilendikleri markalarla sıcak bir bağ kurarlar.

Sadık bir kitle oluşturma noktasında marka hikayesinin önemi son derece fazladır.

Marka hikayesi neden önemlidir?

Marka hikayesi; bir markanın ortaya çıkış sürecini anlatır. Dolayısıyla iyi bir şekilde tasarlanmış marka hikayesi, insanlar üzerinden büyük oranda etkili olur.

Markanın vizyonu, misyonu, piyasadaki konumu ve etik değerleri gibi tüm unsurların karşı tarafta en iyi şekilde anlaşılmasına yardımcı olur. Etkileyici bir marka hikayesi, yıllar içinde dilden dile biçimde başka insanlara da aktarılır.

Bu noktada da aslında müşteri sadakati oluşur. Dolayısıyla ürünlerinizin, hizmetlerinizin kısacası markanızın karşı tarafta iyi bir izlenim oluşturmasını istiyorsanız marka hikayesine önem vermeniz gerekir.

Bir marka hikayesi nasıl oluşturulur?

Marka hikayesi yaratmak, büyük özen gerektirir. Çünkü bu hikayeler, üretici ile tüketici arasındaki bağlı temsil eder. Dolayısıyla sağlıklı bir şekilde ilerleme kaydetmek gerekir.

Doğal ve anlaşılır olmak son derece önemlidir. Aynı zamanda firmanın heyecanını karşı tarafa etkileyici bir biçimde aktarması da önem arz eder. Marka hikayesi yaratmak için bazı unsurlara dikkat etmek gerekir.

Marka hikayesi yaratmak için dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır;

 • Hikayede, firmanın benimsediği değerlerin karşı tarafa aktarılması gerekir.
 • Sadece hikaye yeterli olmaz. Bu hikayenin bir yandan da reklam ve video gibi ek aktivitelerle desteklenmesi son derece önemlidir.
 • Özgünlük dikkat edilmesi gereken en mühim kriterlerin başında gelir.
 • Gerçekçi olmak ve samimiyeti karşı tarafa iletebilecek bir dil tercih edilmelidir.
 • Mükemmel odaklı olmak yerine müşteri kitlenizin ruhuna işleyecek bir hikaye çıkarmak daha avantajlı olur.
Marka Hikayesi Nasıl Yazılır?
Marka hikayesi nasıl yazılır?

Marka hikayesi nasıl yazılır?

Marka hikayesi, aklınıza gelebilecek pek çok alanda kullanılabilir. Bu nedenle uzun yıllar kişilere hitap edecek bir içerik olması gerekir. Marka hikayesi yazarken şu tarz detaylara dikkat etmeniz önerilir;

 • Süreçte karşınıza çıkan zorlukları ve bunlarla nasıl mücadele ettiğinizi anlatın.
 • İnsani duygulara öncelik verin.
 • Öncelikle bir taslak oluşturun. Bu taslak üzerinden ilerlemeye çalışın.
 • İnsanların rahat anlayabilecekleri ifadeler kullanın.
 • Hikayenizi yansıtan görsellerle süsleme yapın. Ofis fotoğrafları ya da üretimi temsil eden kareler iyi bir seçim olabilir.
 • Hikayenizi faydalı bir hale getirmek için, insanların günlük yaşamda karşılaştıkları sorunlardan yola çıkın. Ardından da sunduğunuz hizmetin nasıl bir çözüm olacağından bahsedin.
 • Yazılı bir şekilde sunulacak marka hikayesinde noktalama işaretleri, imla kuralları ve dil kullanımı son derece önemlidir.
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir