1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagramda Ne Satabilirim?


0

İnstagramda ne satabilirim? hemen öğren. İnternetin hayatın her alanında önemli bir araç haline gelmesiyle birlikte, sosyal medya platformları da etkisini artırır. Önceden yalnızca fotoğraf paylaşımı yapma amacıyla kullanılan Instagram, son yıllarda ürün satışı için uygun internet platformları arasına girmiştir.

Çok sayıda kullanıcıya sahip Instagram aracılığıyla instagramda ne satabilirim araştırmanızı ve ürün satışı yapmanızı kolaylaştıracak tüyoları sizler için bu yazıda paylaştık!

İnstagramda ne satabilirim
İnstagramda ne satabilirim

İnstagram satış fikirleri

Çeşitli görseller kullanarak ürün tanıtımı ve satışı yapabileceğiniz Instagram hesabınızı istediğiniz şekilde kullanmanız mümkündür. Temel olarak pazartesi hizmeti vermeyen Instagram’da kişilerin ilgi alanlarına yönelik satış yapmanız önerilir.

Ev yemeklerinden elektroniğe, özel tasarımlardan sezon trendlerine uzanan geniş ürün yelpazesi; sitedeki milyonlarca kullanıcıya ulaşır. Fotoğraf ve video paylaşımları aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz ürün satışları, bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirilmelidir.

Ayrıca insanların diğer satış platformları yerine Instagram’dan ürün satın almayı tercih etmesi için uygun fiyatlandırma seçenekleri sunmanız gerekir. Instagram’ın satış amaçlı kurulan bir platform olmaması, kullanıcıların site üzerinden alışveriş yapma konusunda tereddüt yaşamasına neden olur.

Bundan dolayı kullanıcıları farklı avantajlar ile Instagram hesabınıza çekmeniz önemlidir. Ürünleri uygun fiyatlarla satışa sunmak, kullanıcıların beğenisini kazanacak en büyük etken olur. Her bütçeye uygun fiyat seçeneklerinin kullanıcılara iletilmesi, alışverişin olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır.

İnstagramda ne satabilirim? – Satılabilecek ürün önerileri

Instagram üzerinden satabileceğiniz pek çok farklı ürün çeşidi bulunur. Kişisel istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak çeşitlendirebileceğiniz ürünler, platform kullanıcıları tarafından beğenilme şansınızı artırır.

instagramda en cok satılan ürünler şunlardır;

 • Elbise
 • Ayakkabı
 • Takı – Aksesuar
 • El yapımı ürünler
 • Cep telefonu kapları
 • Özel tasarım t-shirtler
 • Evcil hayvan ürünleri
 • Kişisel bakım – Kozmetik
 • Yemek
 • Organik gıdalar
 • Eski kitap ve dergi
 • Çanta
 • Yöresel ürünler
 • Ev eşyaları
 • Hediyelik ürünler

Elbise

Instagram kullanıcılarının büyük çoğunluğu, moda ve giyim konusunda yardım almak için siteye yönelir. Bu nedenle Instagram’da satılabilecek ürünler arasında elbiseler ilk sırada yer alır. Farklı renk, beden ve kumaşlara sahip elbiseler; özellikle kadın kullanıcıların ilgisini çeker.

Ayakkabı

Kadın erkek fark etmeksizin bütün Instagram kullanıcıları tarafından incelenen ürün çeşidi, ayakkabılar olur. Her ne kadar kalıp farklılıkları nedeniyle denenmesi gerektiği düşünülse de pek çok kişinin ayakkabı alışverişinde Instagram’dan yararlandığı görülür.

Bilinen markaların eski sezon veya sınırlı sayıda üretilen modellerini uygun fiyata satan ayakkabı sayfaları, Instagram satışında zirveye oturmayı başarır.

İnstagramda ne satılır
Takı&Aksesuar

Takı – Aksesuar

Özel tasarım ürünlerin çoğunlukta olduğu takı ve aksesuar sektörü, Instagram satışında büyük bir paya sahiptir. Oldukça düşük fiyatlara kaliteli takı ve aksesuar modellerinin satılması, ürünlerin Instagram’da öne çıkmasına neden olur.

Ayrıca son dönemde çok sayıda takıyı aynı anda takmanın trend haline gelmesi sebebiyle de takı satışlarında artış yaşanmıştır. Bu nedenle Instagram’da satılabilecek ürünler içerisinde takı ve aksesuarları saymanız mümkündür.

El yapımı ürünler

Pek çok kişi alışveriş yaparken ürünün özel ve herkeste olmayan modellerden olmasına özen gösterir. Kişiye özel tasarımların göze çarptığı Instagram sayfaları, satış konusunda oldukça başarılı sonuçlar sergiler. El yapımı ürünler, boyamalar ve çeşitli işlemeler gibi özel tasarım parçalar; Instagram’da satabileceğiniz en uygun ürünlerdendir.

Cep telefonu kapları

Günümüzün vazgeçilmez elektronik ürünleri arasında bulunan cep telefonları, çeşit çeşit kaplar ile renklendirilir. Instagram kullanıcılarının sıklıkla incelediği cep telefonu kapları, popülerliğini kaybetmemesi nedeniyle satışa uygun görülür. Kişiye özel tasarım seçeneğinin de yer aldığı cep telefonu kapları, Instagram’da satılabilecek ürünler denilince hemen herkesin aklına gelir.

Özel tasarım t-shirtler

Giyim konusuna özen gösteren ve modayı yakından takip eden Instagram kullanıcıları, özel tasarım parçalara adeta hayranlık duyar. Instagram’da satış yapmayı düşünenler için uygun bir seçenek olan özel tasarım t-shirtler, alıcıda güzel hisler uyandırmanıza katkıda bulunur. Yaz kış fark etmeden her dönem giyilebilen ürünlerden olması dolayısıyla özel tasarım t-shirtler, Instagram’dan satış yaparak kar etmenizi sağlar.

Evcil hayvan ürünleri

Evcil hayvan sahibi Instagram kullanıcıları, pek çok ürüne ulaşmak için sitedeki sayfalardan yararlanır. Mama, oyuncak, kedi kumu ve uyku minderi gibi pet shop ürünleri; Instagram satışında tercih edebileceğiniz ürünlerdendir.

Ayrıca satışlardan elde ettiğiniz gelirleri hayvanlarla ilgili kurumlara bağışlayarak müşterilerinizin sevgisini kazanmanız da mümkündür.

Kişisel Bakım & Kozmetik
Kişisel bakım&Kozmetik

Kişisel bakım – Kozmetik

Makyajın günlük hayatta sıklıkla uygulanması, kişisel bakım ürünlerinin de kullanımında artışa yol açar. İnstagram kullanıcısı olan pek çok kadın ve erkek, kişisel bakım ve kozmetik alanındaki ürünleri Instagram üzerinden satın almayı tercih eder. Siz de bu sektörde satış yapan bir sayfa oluşturarak Instagram aracılığıyla maddi kazanç sağlayabilirsiniz.

Yemek

Ev yemeklerinden fast food’a, tatlılardan kahvaltılıklara pek çok yemek çeşidi; Instagram’da her gün yüzlerce gönderide paylaşılır. Bu nedenle Instagram’dan satılabilecek ürünler dendiğinde çeşitli yemekler akla gelir.

Yemek tarifi vermek ve yakın bölgede satış yapmak için Instagram sayfası açmayı düşünebilirsiniz.

Organik gıdalar

Yapay ve hormonlu ürünlerin çoğunlukta olduğu gıda piyasasında organik gıda satışı yapan firmalar öne çıkar. Çiftlik ve kooperatiflerde üretilen tamamen doğal içerikli gıdaları Instagram üzerinden satarak kar etmeniz oldukça kolaydır.

Özellikle şehir merkezlerinde yaşayan ve organik gıdaya ulaşım imkanı kısıtlı olan Instagram kullanıcıları, doğal ürün satışında önemli bir alıcı kitlesi haline gelir.

Eski kitap ve dergi

Koleksiyoncuların ilgilendiği eski kitap ve dergiler, Instagram’da satılabilecek ürünler kategorisinde yer alır. Sahaflardan bulunmayan ve tekrar üretilmediği için ulaşılması mümkün olmayan ürünlerin satışını yaparak koleksiyonerlerin yoğun ilgisine uğrayabilirsiniz.

Sayfanız için isterseniz elinizdeki ürünleri kullanabilir isterseniz bir sahaf ile anlaşma yapabilirsiniz. Eski ve nostaljik görünün satış ürünlerinizle hoş görünümlü bir Instagram profili hazırlama imkanınız da vardır.

çanta
Çanta

  Çanta

Çanta

Birbirinden farklı pek çok modelin bulunduğu çantalar, Instagram üzerinden satılmaya uygundur. Her yaşa ve cinsiyete hitap eden seçeneklerin yer alması, ürünlerin çok sayıda Instagram kullanıcısına ulaşmasında etki gösterir.

Yöresel ürünler

Dünya genelindeki her yerden görüntülenebilen Instagram gönderileri, yöresel ürünlerin dikkat çekici hale gelmesine zemin hazırlar. Yöresel ürünlere ulaşma imkanı bulunmayan Instagram kullanıcıları, bu ürünlerin satışını gerçekleştiren sayfalardan yardım alır. Instagram’da satılabilecek ürünler başlığı altında görebileceğiniz yöresel ürünleri siz de sayfanızda satışa sunabilirsiniz.

Ev eşyaları

Kişinin kendini rahat ve güvende hissettiği evler, çeşitli eşyalar ile süslenir. Instagram sayfanızda alıcılar ile buluşturabileceğiniz ev eşyaları, satış oranlarınızın yüksek seyretmesini sağlar. Farklı tarz ve zevkler düşünülerek çeşitlendirilen ev eşyası modelleri, Instagram sayfanızın her kesime hitap etmesinde pay sahibi olur.

Hediyelik ürünler

Instagram’da satılabilecek ürünler arasında en dikkat çeken, hediyelik ürünlerdir. Sevdiklerinize özel günlerde ya da istediğiniz herhangi bir zamanda hediye edebileceğiniz tasarım ürünler, kaliteli ve özgün yapısıyla fark yaratır.

Instagram satışlarında vergi vermek gerekli midir?

Ticari işlemlerin pek çoğunda olduğu gibi Instagram üzerinden gerçekleştirilen satışlarda da vergilendirme mevcuttur. Özel bir vergi sisteminin bulunmadığı Instagram’da kurumsal firmalara uygulanan vergi sistemleri yürürlüktedir.

Kanunlarda belirtilen istisnai ürünler haricindeki bütün ürünlerin satışı için vergi verilmesi şarttır. Instagram’da vergili satış yapmak, sayfanızın güvenilirliğini artırır ve platformda kalıcı iş yapabilmenize olanak tanır.

Ayrıca müşterilere göndereceğiniz faturaların da resmî ve onaylı belge olarak değerlendirilmesini mümkün kılar. Ancak Instagram’da vergili satış yapabilmek için minimum şahış şirketi tarzında bir işletmeye sahip olmanız gerekir.

Bunun için bulunduğunuz adrese en yakın vergi dairesine giderek işlemleri başlatabilirsiniz. Şahıs şirketi başvurunuz için satış sırasında kullanacağınız ev ya da ofisi adres olarak gösterirsiniz. Başvurudan birkaç gün sonra verdiğiniz adres yetkililer tarafından incelenir ve satışa başlamanız onaylanır.

Onaylanan işletmenizde hesaplar ile ilgilenecek bir muhasebe bürosuyla anlaşmanız önerilir. Muhasebe bürosunun hazırladığı faturaları satış yaptığınız müşterilere gönderebilirsiniz.

instagram profil
Instagram’da satış yapabilmek için nasıl profil oluşturulur?

Instagram’da satış yapabilmek için nasıl profil oluşturulur?

Instagram sayfanızın satış başarınızı belirleyecek en önemli kriter, oluşturduğunuz profildir. Kullanıcıların dikkatini çekmek ve beğenisini kazanmak için profilinizi özenli biçimde hazırlamanız gerekir.

Öncelikle sayfanıza uygun iyi bir marka ismi bulmanız önerilir. Sayfanızı ziyaret edenlerin aklında kalabilecek kısa ve etkili bir marka ismi seçmek, işletmenizin daha çok kişi tarafından tercih edilmesini sağlayacaktır. Sonrasında düzenli olarak paylaşım ve profil güncellemesi yapabilirsiniz.

Bu sayede ziyaretçilerin işletmenizi sıkılmadan takip etmesini kolaylaştırırsınız. Bir diğer adım olarak profilinizi estetik bir görünüme sokmanız önemlidir. Birbiriyle uyumlu görünen paylaşımlar yaparak profilinizin hoş bir duruşa sahip olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Paylaşımları satışa başlamadan birkaç ay önceden kullanıcılara sunmak, satış öncesinde dahi belirli bir kitleye ulaşmanızı mümkün kılar. Böylece hem platforma alışacak süreyi edinirsiniz hem de yeni ziyaretçilerin sayfanızın güvenilirliğini görmesine olanak tanırsınız.

Profil oluştururken sizinle aynı sektörde satış yapan diğer sayfalardan fikir alabilirsiniz. Ancak bu fikir almanın dozunu kaçırmamanız ve özgünlüğünüzü her daim korumanız gerekir. Son olarak ürünlerinizin reklamını vererek kitlenizi genişletmeyi başarabilirsiniz.

İnstagramda Ne Satılır? – İnstagram’da Satılabilecek Ürünler

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 2
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir