1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Hukuku

Online Marka Başvurusu Nasıl Yapılır 2024?


0

Online marka başvurusu yapmak sanıldığı kadar zor değil. Her gün onlarca girişimci ruha sahip kişi bir fikir bularak iş kurma hayali kurmakta. Amane yazık ki fikrini markaya dönüştürenlerin oranı %2-3 geçmiyor. Oysa markalar günümüz dünyasında en önemli prestij ve güç unsurudur. Globalleşen günümüz dünyasında nüfusun çokluğu veya stratejik konum sizi tek başına güçlü yapmaz.

Online marka başvurusu
Online marka başvurusu

Sizi güçlü yapan şey katma değeri yüksek ne kadar markaya sahip olduğunuzdur. O yüzden dünyada güçlü bir ülke olmak istiyorsak girişimcilerimizin markalaşma yoluna gitmeleri gerekiyor. Markalaşmanın önündeki en önemli engel markalaşmanın öneminin kavranamaması ve markalaşmanın nasıl yapıldığının bilinmemesi olduğunu düşünüyorum.

Markalaşmak için özgün bir iş fikri, Ar-ge çalışmaları, sürdürülebilirlik, odaklanmak gibi bir çok unsur bulunsa da ilk adım Marka Tescil Başvurusu yapmaktan geçer. Marka Tescil Başvurusu her ne kadar uzmanlık gerektirse de sizler oturduğunuz yerden online marka başvurusu yapabilirsiniz. Online Marka Başvurusu son derece kolay ve kısa zamanda tamamlanabiliyor.

Bu makalede E-devlet üzerinden online marka başvurusu nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

Online marka başvurusu nasıl yapılır?

Aşağıda adım adım bir online marka başvurusu nasıl yapılır görsellerle anlatmaya çalıştık. Online marka başvurusu yaparken takıldığınız bir yer olursa aşağıdaki yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Adım adım online marka tescil başvurusu 2024

1- www.e-devlet.gov.tr adresinden sağ üst köşedeki Giriş Yap düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu

2-Gelen sayfada ilgili alanlara T.C. Kimlik No ve şifrenizi yazarak Giriş Yap düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu giriş yap

3-Giriş yaptıktan sonra sistem sizi ana sayfaya yönlendirecektir. Aşağıdaki görselde görüleceği üzere arama kısmına Marka yazın. Altta çıkan sonuçlardaki “Marka Başvurusunun İncelenmesi (Türk Patent ve Marka Kurumu” seçeneğine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu

4-Gelen ekranda yukarıdaki görselde görüldüğü gibi “Uygulamaya Git” düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu uygulamaya git

5-Gelen ekranda  eğer başvuruyu kurum veya şirketiniz için yapıyorsanız “Kurum/Şirket için Başvuruyorum” seçeneğini, bireysel olarak kendiniz için başvuruyorsanız “Kendim için Başvuruyorum” seçeneğini işaretleyin. Bu seçeneğin alt kısmında size ait bilgiler göreceksiniz. Bilgileriniz doğru ise “Devam Et- düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu devam et

6-Gelen ekrandan Marka Tipi kısmın ı seçmeniz gerekmekte. Aşağıdaki görselde görüleceği üzere bir çok seçenek bulunmakta. Ama en çok Şekil+Kelime tipi tercih edilmekte. Sizde bu seçeneği seçin.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu marka tipi

Bu seçeneği seçtikten sonra sizden görselde görüldüğü gibi markalaştırmak istediğiniz görseli bilgisayarınızdan seçip yükleyin. Görsel yüklerken yüklediğiniz görselin 591×591 piksel ebatında, 300 DPI çözünürlüğünde, en fazla 1 MB boyutunda ve JPEG uzantısında olmasına dikkat edin. Eğer bu şekilde dosyanız yoksa sistem yüklemenize izin vermez.

Seçtiğiniz görsel yukarıda yazılan şartları sağlıyor ise aşağıdaki görselde görüldüğü gibi yükle seçeneğine tıklayın. Ekrana seçtiğiniz görsel gelecektir.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu görsel ekle
online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu yükle

Marka Örneği Yazılı ifadesi yazan yere marka yapmak istediğiniz kelimeyi yazın. Marka yapmak istediğiniz kelimede Latin Alfabesi yoksa Yok seçeneğini işaretleyin. Marka Türü olarak Ticaret/Hizmet Markası seçeneğini işaretleyin. Ön yazı talebiniz yoksa yok seçeneğini, Muvafakat Talebiniz yoksa Yok seçeneğini işaretleyip Devam Et düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu marka örneği

7- Gelen ekrandan markanızı hangi sınıftan markalaştırmak istiyorsanız onu seçin. Buradan birden fazla sınıfı seçebilirsiniz. Seçeceğiniz her marka sınıfı için ekstra ücret ödeyeceğinizi hatırlatmak isteriz. Marka sınıfını seçtikten sonra Devam Et düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu marka sınıfları

Marka sınıfları nedir? İle ilgili aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Marka Sınıfları Nelerdir 2023?

8-Rüçhan Bilgileri kısmında bir şey yapmayacağımız için Devam Et düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu rüçhan bilgisi

9-Gelen ekranda T.C.Kimlik Numaramız, Eposta adresimiz, Tek Sınıflı Marka Ücreti 1030 TL bilgileri doğru ise Devam Et düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu marka ücreti

10-Gelen ekranda şimdiye kadar girdiğimiz bütün bilgileri toplu olarak görüyoruz. İşlemi Tamamla ve Ödeme Adımına geç düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu işlemi tamamla

11-Gelen ekranda yapmış olduğumuz işlemin faturasının oluşturulduğunu, ödeme yapmamız gerektiğini belirten açıklamayı görüyoruz. Okuduktan sonra Şimdi Öde düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu şimdi öde

12-Gelen ekran da Tek Sınıflı Marka Ücreti olan 1030 TL’yi ödemek için kart bilgilerini girip Ödeme Yap düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu ödeme yap

13-Gelen ekranda ödeme işleminin başarı ile gerçekleştiğini belirten açıklamayı okuyoruz. Böylece yapmış olduğunuz Marka Tescil Başvurusu tamamlanmış oluyor. İşlem Sonucu düğmesine tıklayarak bütün bu süreci tek sayfada gösteren ekranı görebilirsiniz. Gelen ekranda bize marka başvuru numarası, tarihi, marka adı, marka sınıfı gibi bilgiler görülüyor. Yapmış olduğumuz marka başvurusunun doğruluğunu kontrol etmek istersek aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
online marka tescil başvurusu işlem sonucu

Marka sorgulama nasıl yapılır?

14- https://online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search adresinden gelen ekranda Marka Tipi: Hepsini seçip, Marka Adı kısmında marka adımızı, Doğrulama Kodu kısmına görülen doğrulama kodunu yazıp Arama Yap düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
Marka sorgulama nasıl yapılır?

15-Gelen ekranda Başvuru no ile başlayan Marka Başvurumuza ait bilgileri görüyoruz. Markamıza ait bilgileri görebilmek için Detay Yazan yazının altındaki dosya ikonuna tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
Marka sorgulama

16-Gelen ekranda yaptığımız Marka Başvurusu ile ilgili bilgileri görüyoruz. Burada Başvuru No, Marka Adı, Marka Sınıfı gibi marka başvurumuza ait tüm bilgileri görebiliyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?
Marka sorgulama dosya takibi

Böylece marka Tescil Başvurusu tamamlanmış Oluyor. Bundan sonra Türk Patent Enstitüsü yaptığımız başvuruyu inceleyecek, Markamıza kimsenin itirazı olup olmadığını anlamak için Marka Sicil Gazetesinde yayınlanacak ve yaklaşık 8 ay sonra marka başvurumuz tamamlanmış olacak. Markamıza ait tüm bu süreçleri Marka Araştırma ekranından takip edebilirsiniz.

Markamız onaylandıktan sonra Markamız için Marka Tescil Belgesi düzenlenecek. Marka Tescil Belgesi 2023 yılı ücreti ise 1020 TL’dir. Bu ücreti de ödedikten sonra 10 yıl geçerli olacak olan Marka Tescil Belgesi sahibi olacağız. Her 10 yılda bir marka tescil yenilemesinin yapılması gerek. Yoksa markamız iptal edilir.

Görüldüğü gibi bir sınıftan Marka Başvuru Ücreti 380 TL + Marka Tescil Ücreti 1020 TL toplamda 1400 TL’ye marka sahibi oluyoruz. Burada verilen bilgiler kendi tecrübelerimiz sonucu öğrendiğimiz bilgilerdir. Marka Tescil Başvurusu için mutlaka bir Marka/Patent firması ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Marka Başvurusu bir firma aracılığı ile yapılırsa 1400 TL ücretin haricinde firma komisyon ücreti ödersiniz. Bu ücret de firmadan firmaya göre değişmektedir.

2023 marka ücretleri ne kadar?

Bir marka başvurusu ücreti ne kadar olduğunu aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz. Ücret bilgileri Türk Patent Kurumu web sitesinden alınmıştır.

Hesap KodlarıHizmet Türü2023 Yılı İşlem Ücretleri
2.01.01Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti1030.54
2.01.02Marka Başvurusu Ek Sınıf Ücreti (2.sınıf)1030.54
2.01.28Marka Başvurusu Ek Sınıf Ücreti (3.sınıf ve sonraki her bir sınıf için)1142.41
2.01.03Marka Tescil Ücreti2536.6
2.01.04Marka Tescil Belgesi Sureti Düzenleme Ücreti1050.88
2.01.05Marka Sicil Sureti Düzenleme Ücreti1050.88
2.01.06Devir-Kısmi Devir İşlemi Kayıt Ücreti2165.82
2.01.07Birleşme, Bölünme veya Ayni Sermaye Koyma Borcu Gibi Yapısal Değişikliklere İlişkin İşlem Ücreti1525.42
2.01.08Miras Yoluyla İntikal İşlemi Kayıt Ücreti1996.22
2.01.09Lisans Kayıt ve Lisans Yenileme Ücreti3599.94
2.01.10Rehin İşlemi Kayıt Ücreti2184.23
2.01.14Rüçhan Hakkı Kayıt Ücreti1253.92
2.01.15Sınıflandırma Listesi Düzenleme Ücreti437.29
2.01.16Rüçhan Hakkı Belgesi Düzenleme Ücreti691.53
2.01.17Yayımlanan Marka Başvurularına İtiraz Ücreti406.78
2.01.18Marka Bilgilerine İlişkin Resmi Yazı Düzenleme Ücreti101.69
2.01.19Madrid Protokolü Uyarınca Uluslararası Marka Başvurusunun WIPO’ya Bildirilmesi Ücreti1386.47
2.01.20Madrid Protokolü Uyarınca Sonraki Belirleme ve Diğer Taleplerin WIPO ya Bildirilmesi Ücreti569.49
2.01.21Madrid Protokolü Uyarınca Yer Değiştirme ve Dönüştürme Ücreti569.49
2.01.22Marka Başvurusu Bölünme Ücreti1464.41
2.01.23Marka Yenileme Ücreti3162.29
2.01.24Koruma Süresi Sona Eren Marka Yenileme Ücreti5532.14
2.01.25Marka Kısmi Yenileme Ücreti3162.29
2.01.26Koruma Süresi Sona Eren Markanın Kısmi Yenileme Ücreti5532.14
2.01.27Tanınmışlık Tespiti Talebi İnceleme Ücreti12345.76
marka ücretleri

Online marka başvurusu e-devlet üzerinden kolayca yapılabiliyor olsada bu sürecin alanında bilgili ve tecrübeli bir marka patent firması tarafından takip edilmesini isteyebilirsiniz. Bu anlamda Figen Konak marka, patent danışmanlık firmasını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir