2022 Online Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online Marka Başvurusu artık internet üzerinden yapılabiliyor. Sizde artık 2021 Online Marka Başvurusu Nasıl Yapılır? makalemizle kolayca bavuru yapabileceksiniz. Hemen tıkla.

2022 Online Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?
2022 Online Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz
bu alana reklam verebilirsiniz

Her gün onlarca girişimci ruha sahip kişi bir fikir bularak iş kurma hayali kurmakta. Ama ne yazık ki fikrini markaya dönüştürenlerin oranı %2-3 geçmiyor. Oysa markalar günümüz dünyasında en önemli prestij ve güç unsurudur. Globalleşen günümüz dünyasında nüfusun çokluğu veya stratejik konum sizi tek başına güçlü yapmaz.

Sizi güçlü yapan şey katma değeri yüksek ne kadar markaya sahip olduğunuzdur. O yüzden dünyada güçlü bir ülke olmak istiyorsak girişimcilerimizin markalaşma yoluna gitmeleri gerekiyor. Markalaşmanın önündeki en önemli engel markalaşmanın öneminin kavranamaması ve markalaşmanın nasıl yapıldığının bilinmemesi olduğunu düşünüyorum.

Markalaşmak için özgün bir iş fikri, Ar-ge çalışmaları, sürdürülebilirlik, odaklanmak gibi bir çok unsur bulunsa da ilk adım Marka Tescil Başvurusu yapmaktan geçer. Marka Tescil Başvurusu her ne kadar uzmanlık gerektirse de sizler oturduğunuz yerden online marka başvurusu yapabilirsiniz. Online Marka Başvurusu son derece kolay ve kısa zamanda tamamlanabiliyor.

Bu makalede E-devlet üzerinden online marka başvurusu nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

Adım Adım Online Marka Tescil Başvurusu 2021

1- www.e-devlet.gov.tr adresinden sağ üst köşedeki Giriş Yap düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

2-Gelen sayfada ilgili alanlara T.C. Kimlik No ve şifrenizi yazarak Giriş Yap düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

3-Giriş yaptıktan sonra sistem sizi ana sayfaya yönlendirecektir. Aşağıdaki görselde görüleceği üzere arama kısmına Marka yazın. Altta çıkan sonuçlardaki “Marka Başvurusunun İncelenmesi (Türk Patent ve Marka Kurumu” seçeneğine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

4-Gelen ekranda yukarıdaki görselde görüldüğü gibi “Uygulamaya Git” düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

5-Gelen ekranda  eğer başvuruyu kurum veya şirketiniz için yapıyorsanız “Kurum/Şirket için Başvuruyorum” seçeneğini, bireysel olarak kendiniz için başvuruyorsanız “Kendim için Başvuruyorum” seçeneğini işaretleyin. Bu seçeneğin alt kısmında size ait bilgiler göreceksiniz. Bilgileriniz doğru ise “Devam Et- düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

6-Gelen ekrandan Marka Tipi kısmın ı seçmeniz gerekmekte. Aşağıdaki görselde görüleceği üzere bir çok seçenek bulunmakta. Ama en çok Şekil+Kelime tipi tercih edilmekte. Sizde bu seçeneği seçin.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

Bu seçeneği seçtikten sonra sizden görselde görüldüğü gibi markalaştırmak istediğiniz görseli bilgisayarınızdan seçip yükleyin. Görsel yüklerken yüklediğiniz görselin 591x591 piksel ebatında, 300 DPI çözünürlüğünde, en fazla 1 MB boyutunda ve JPEG uzantısında olmasına dikkat edin. Eğer bu şekilde dosyanız yoksa sistem yüklemenize izin vermez.

Seçtiğiniz görsel yukarıda yazılan şartları sağlıyor ise aşağıdaki görselde görüldüğü gibi yükle seçeneğine tıklayın. Ekrana seçtiğiniz görsel gelecektir.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

online marka başvurusu nasıl yapılır?

Marka Örneği Yazılı ifadesi yazan yere marka yapmak istediğiniz kelimeyi yazın. Marka yapmak istediğiniz kelimede Latin Alfabesi yoksa Yok seçeneğini işaretleyin. Marka Türü olarak Ticaret/Hizmet Markası seçeneğini işaretleyin. Ön yazı talebiniz yoksa yok seçeneğini, Muvafakat Talebiniz yoksa Yok seçeneğini işaretleyip Devam Et düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

Marka Türleri Nedir? İle ilgili aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Marka Sınıfları Nelerdir?

7- Gelen ekrandan markanızı hangi sınıftan markalaştırmak istiyorsanız onu seçin. Buradan birden fazla sınıfı seçebilirsiniz. Seçeceğiniz her marka sınıfı için ekstra ücret ödeyeceğinizi hatırlatmak isteriz. Marka sınıfını seçtikten sonra Devam Et düğmesine tıklayın.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

Marka sınıfları nedir? İle ilgili aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Marka Sınıfları Nelerdir?

8-Rüçhan Bilgileri kısmında bir şey yapmayacağımız için Devam Et düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

9-Gelen ekranda T.C.Kimlik Numaramız, Eposta adresimiz, Tek Sınıflı Marka Ücreti 280 TL bilgileri doğru ise Devam Et düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

10-Gelen ekranda şimdiye kadar girdiğimiz bütün bilgileri toplu olarak görüyoruz. İşlemi Tamamla ve Ödeme Adımına geç düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

11-Gelen ekranda yapmış olduğumuz işlemin faturasının oluşturulduğunu, ödeme yapmamız gerektiğini belirten açıklamayı görüyoruz. Okuduktan sonra Şimdi Öde düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

12-Gelen ekran da Tek Sınıflı Marka Ücreti olan 280 TL’yi ödemek için kart bilgilerini girip Ödeme Yap düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

13-Gelen ekranda ödeme işleminin başarı ile gerçekleştiğini belirten açıklamayı okuyoruz. Böylece yapmış olduğunuz Marka Tescil Başvurusu tamamlanmış oluyor. İşlem Sonucu düğmesine tıklayarak bütün bu süreci tek sayfada gösteren ekranı görebilirsiniz. Gelen ekranda bize marka başvuru numarası, tarihi, marka adı, marka sınıfı gibi bilgiler görülüyor. Yapmış olduğumuz marka başvurusunun doğruluğunu kontrol etmek istersek aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

14- https://online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search adresinde gelen ekranda Marka Tipi: Hepsini seçip, Marka Adı kısmında marka adımızı, Doğrulama Kodu kısmına görülen doğrulama kodunu yazıp Arama Yap düğmesine tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

15-Gelen ekranda Başvuru no ile başlayan Marka Başvurumuza ait bilgileri görüyoruz. Markamıza ait bilgileri görebilmek için Detay Yazan yazının altındaki dosya ikonuna tıklıyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

16-Gelen ekranda yaptığımız Marka Başvurusu ile ilgili bilgileri görüyoruz. Burada Başvuru No, Marka Adı, Marka Sınıfı gibi marka başvurumuza ait tüm bilgileri görebiliyoruz.

online marka başvurusu nasıl yapılır?

Böylece marka Tescil Başvurusu tamamlanmış Oluyor. Bundan sonra Türk Patent Enstitüsü yaptığımız başvuruyu inceleyecek, Markamıza kimsenin itirazı olup olmadığını anlamak için Marka Sicil Gazetesinde yayınlanacak ve yaklaşık 8 ay sonra marka başvurumuz tamamlanmış olacak. Markamıza ait tüm bu süreçleri Marka Araştırma ekranından takip edebilirsiniz.

Markamız onaylandıktan sonra Markamız için Marka Belgesi düzenlenecek. Marka Belgesi 2021 yılı ücreti ise 750 TL. Bu ücreti de ödedikten sonra 10 yıl geçerli olacak olan Marka Tescil Belgesi sahibi olacağız. Her 10 yılda bir marka tescil yenilemesinin yapılması gerek. Yoksa markamız iptal edilir.

Görüldüğü gibi Marka Başvuru Ücreti 280 TL + Marka Tescil Ücreti 750 TL toplamda 1030 TL’ye marka sahibi oluyoruz. Burada verilen bilgiler kendi tecrübelerimiz sonucu öğrendiğimiz bilgilerdir. Marka Tescil Başvurusu için mutlaka bir Marka/Patent firması ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Marka Başvurusu bir firma aracılığı ile yapılırsa 1030 TL ücretin haricinde firma komisyon ücreti ödersiniz. Bu ücret de firmadan firmaya göre değişmektedir.

2021 Marka İşlem Ücretleri

Hesap Kodları Hizmetin Türü 2021 İşlem Ücretleri (TL)
2.01.01 Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti  280
2.01.02 Marka Başvurusu Ek Sınıf Ücreti  280
2.01.03 Marka Tescil Ücreti 750
2.01.04 Marka Tescil Belgesi Sureti  Düzenleme Ücreti 285
2.01.05 Marka Sicil Sureti Düzenleme Ücreti 285
2.01.06 Devir-Kısmi Devir İşlemi Kayıt Ücreti 665
2.01.07 Birleşme, Bölünme veya Ayni Sermaye Koyma Borcu Gibi Yapısal Değişikliklere İlişkin İşlem Ücreti 680
2.01.08 Miras Yoluyla İntikal İşlemi Kayıt Ücreti 665
2.01.09 Lisans Kayıt ve Lisans Yenileme Ücreti 975
2.01.10 Rehin İşlemi Kayıt Ücreti 665
2.01.14 Rüçhan Hakkı Kayıt Ücreti 310
2.01.15 Sınıflandırma Listesi Düzenleme Ücreti 195
2.01.16 Rüçhan Hakkı Belgesi Düzenleme Ücreti 310
2.01.17 Yayımlanan Marka Başvurularına İtiraz Ücreti 185
2.01.18 Marka Bilgilerine İlişkin Resmi Yazı Düzenleme Ücreti 45
2.01.19 Madrid Protokolü Uyarınca Uluslararası Marka Başvurusunun WIPO'ya Bildirilmesi Ücreti 440
2.01.20 Madrid Protokolü Uyarınca Sonraki Belirleme ve Diğer Taleplerin WIPO ya Bildirilmesi Ücreti 255
2.01.21 Madrid Protokolü Uyarınca Yer Değiştirme ve Dönüştürme Ücreti  255
2.01.22 Marka Başvurusu Bölünme Ücreti 655
2.01.23 Marka Yenileme Ücreti 940
2.01.24 Koruma Süresi Sona Eren Marka Yenileme Ücreti 1.840
2.01.25 Marka Kısmi Yenileme Ücreti 940
2.01.26 Koruma Süresi Sona Eren Markanın Kısmi Yenileme Ücreti 1.840
2.01.27 Tanınmışlık Tespiti Talebi İnceleme Ücreti 5.520

2021'de Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?