1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Marka Sınıfları Nelerdir 2023?


0

Marka sınıfları nelerdir bilinmeden marka çalışması yapılamaz. Marka bir ürünün ruhudur. Gelecek için kendisini sağlama alması demektir. Binlerce rakibi arasından fark edilmesi, kullanıcıları tarafından hatırlanmasıdır. Bir ürün veya hizmetin rakiplerinden ayrılabilmesi için içerik, görsellik veya isim olarak farklılaşması gerekiyor. Bu unsurların olması için bir ürünün marka olması gerekir.

marka tescil sınıfları
marka tescil sınıfları

Marka nedir?

Marka, bir ürün veya hizmeti aynı işi yapan diğer işletmelerden ayıran isim ve simgeye denir. Marka ismi aldığı markayı özgünleştirir. Bir ürün veya hizmetin markalaşması onun kimliği kimlik kazanmasıdır. Üretilen bir ürün veya yapılan bir hizmetin rakipleri tarafından kullanılmaması için kullanım haklarının alınması ve markanın hukuki olarak korunmasını sağlayan marka tescil işlemidir.

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar aynı hizmeti veren firmalar nezdinde farklılık kazanması için bir isme sahip olurlar. Bu isim verilen hizmeti diğer rakiplerin verdiği aynı veya benzer hizmetlerden ayıran şey işte markadır.

Marka tescil sınıfları nedir?

Marka ismi hizmeti veren firmaya ait olur. Markalaşmanın tamamlanması için marka tescil işleminin sonuçlanması gerekir. Tamamlanmaması halinde marka farklı kişiler ve firmalar tarafından kullanılabilir. Marka çalışması yapılırken marka sınıfları çok dikkatli incelenmelidir. Türk Patent ve Marka Kurumu (TPMK) tarafından toplamda 45 marka sınıfı belirlenmiştir. Belirlenen bu marka sınıfları ikiye ayrılmıştır. Bunlar,

 • Mal Sınıfları
 • Hizmet Sınıfları

Belirlenen bu iki sınıf dünya standartlarına göre Nice Anlaşması ile Türk Patent Enstitüsü tarafından detaylandırılmıştır.

Marka sınıfları marka tescili almak için üretilen ürün veya verilen hizmetin türüne göre kategorilere ayrılmıştır. Marka tescil çalışması yapılacağı zaman bu sınıflara başvuru yapılır. Bir firma markalaşma çalışması için birden fazla sınıfta başvuru yapabilir. Marka tescil işleminin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için başvuru yapılacak kategorinin markalaştırılacak içeriğe uygun olması gerekir. 

Başvuru yapılacak marka hangi sınıfta ise sadece o sınıfa başvuru yeterlidir. Örneğin marka başvurusu hazır giyim sektöründe kullanılacaksa tekstil sınıfında başvuru yeterlidir.

E ticaret marka tescil sınıfı nedir?

E-ticaret marka tescil sınıfı ticaret alanında hizmet veren işletmelerin ticari markalarını korumak için kullanılan bir sınıflandırma sistemidir. Marka tescil sınıfları ticari markaların hangi ürün veya hizmet kategorileri için kullanıldığını belirlemek için kullanılır. Bu sınıflandırma sistemi e-ticaret işletmelerinin hizmet verdiği ürün ve hizmet kategorilerini belirleyerek markalarının korunmasını sağlar.

E-ticaret marka tescil sınıfları uluslararası bir sınıflandırma sistemidir ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından yönetilmektedir. WIPO’nun Nice Sınıflandırması adı verilen sınıflandırma sistemi, ticari markaların hangi ürün veya hizmet kategorileri için kullanıldığını belirlemek için kullanılır ve e-ticaret işletmeleri için de geçerlidir.

Ülkemizde e ticaret marka tescil sınıfı olarak genellikle 35.sınıf kullanılmaktadır. 35.sınıf üretilen ürünlerin satışının yapılmasına imkan sağlamaktadır. Örneğin kuru bakliyat, zeytin, süt ve süt ürünleri gibi yöresel ürünler üretip satan bir firma 29.sınıftan marka tescili yapmalıdır. Ancak bu firma üretmiş olduğu ürünlerin satışını da aynı marka ile internet üzerinden e-ticaret ile yapacaksa 35.sınıftan da marka başvuru yapması doğru olacaktır. Ancak bu firma 35.sınıftan marka tescil başvurusu yapamasa dahi 29.sınıftan markalaşmış olması perakendecilik yani satış hakkını da vermektedir.

Marka hizmet sınıfları nelerdir?
Marka hizmet sınıfları nelerdir?

Marka hizmet sınıfları nelerdir?

Marka hizmet sınıfları bir işletmenin markasını kullanarak sunduğu hizmetlerin hangi kategorilere ait olduğunu belirlemek için kullanılan bir sınıflandırma sistemidir. Bu sınıflar, ticari markaların kayıt işlemleri sırasında belirtilir ve markaların korunması açısından önemlidir.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından yönetilen Nice Sınıflandırması adı verilen bir sınıflandırma sistemi marka hizmet sınıflarını belirlemek için kullanılan en yaygın sistemdir. Bu sistemi ülkemizde kullanmaktadır. Ülkemizde 45 marka sınıfı olup 34.sınıfa kadar olan sınıflar üretim sınıfları, 35-45 arasındaki sınıflar ise hizmet sınıflarıdır. Her bir sınıf belirli bir tür hizmeti kapsamaktadır.

Aşağıda marka hizmet sınıfları nelerdir görebilirsiniz.

 • Sınıf 35: Reklamcılık ve pazarlama hizmetleri, işletme yönetimi ve organizasyonu hizmetleri
 • Sınıf 36: Sigorta ve finans hizmetleri, emlak hizmetleri
 • Sınıf 38: İletişim ve telekomünikasyon hizmetleri
 • Sınıf 41: Eğitim ve eğitim hizmetleri, eğlence ve kültür hizmetleri
 • Sınıf 42: Bilgisayar yazılımı ve bilgi teknolojisi hizmetleri, bilimsel ve endüstriyel araştırma hizmetleri
 • Sınıf 43: Yiyecek ve içecek hizmetleri, konaklama hizmetleri
 • Sınıf 44: Tıbbi hizmetler ve veterinerlik hizmetleri
 • Sınıf 45: Bilgisayar yazılımları, hukuki danışmanlık, fikri mülkiyet hakları konusunda sağlanan hizmetleri

Sonradan marka sınıfı ekletilebilir mi?

Marka başvurusu iyice araştırıldıktan sonra yapılmalıdır. Bir marka başvurusu yapılıp onaylanmasından sonra o marka için başka bir marka eklemesi yapılamamaktadır. Bunun için yeniden başka bir sınıftan  marka başvurusunun yapılması gerekir. Bunun için markanın ilerde kullanılma ihtimali olan alanlar iyice belirlenmeli ve o alanlar içinde başvuru yapılmalıdır.

Örneğin kazak, pantolon üreten bir işletmeniz olduğunu varsayalım. Marka çalışması yapacağınız zaman sizin başvuru yapacağınız sınıf 25.sınıftır. 25. Marka sınıfı şöyledir;

“Koruyucu amaçlı olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış iç-dış giysiler, çoraplar, fularlar, şallar, bandanalar, eşarplar, kemerler.

Ayak giysileri: ayakkabılar, terlikler, sandaletler.

Baş giysileri: şapkalar, kasketler, bereler, takkeler, kepler.”

Bu sınıf için marka başvurunuz onaylandı ve 25.sınıfta bir marka oldunuz. Birkaç yıl sonra işleriniz büyüdü ve aynı marka için parfüm üretmeye karar verdiniz. İşte bu noktada almış olduğunuz 25.sınıftaki marka parfüm sınıfı için geçerli olmayacaktır. Parfüm için 25.sınıfa ilave sınıfta ekletemeyeceksiniz. Bunun için yeni bir marka başvurusunun yapılması gerekir.

Bunun gibi durumlarla karşılaşmamak için markanızın ilerde olabileceği alanları iyice öngörmeli ve ona göre aksiyonlar almalısınız.

Tek sınıflı marka nedir?

Marka başvurusu sırasında 45 tane marka sınıfından sadece tek bir sınıf için başvuru yapılmasına denir. Firmalar tarafından en çok başvuru yapılan marka şeklidir. Genelde üretim yapılan veya hizmet verilen ana sektör ne ise o sektör için marka olma amaçlanır.

Çok sınıflı marka nedir?

Üretim yapılan veya hizmet verilen ana sektörün haricinde ürünü ilgilendiren bağlantılı veya olabilme ihtimali olan sektörler içinde başvuru yapılmasıdır. Bu marka başvuru şekli daha çok büyük şirketler tarafından tercih edilen başvuru şeklidir.

Marka sınıfı ekledikçe ücret artar mı?

Türk Patent Enstitüsü tarafından 2021 yılı için her bir marka sınıfı için 280 TL ücret alınmaktadır. Birden fazla marka tescil işlemi yapmak isterseniz her sınıf için ekstra 280 TL ücret ödemeniz gerekir.

Satış yapabilmek için 35. sınıf şart mıdır?

Sadece üretim yapan bir firma iseniz sizin kendi sınıfınızın haricinde toptan ve perakende satış yapabilmek için 35.sınıftan başvuru yapmanıza gerek yoktur. Ama üretimi sizin tarafınızdan yapılmayan farklı markalara ait ürünleri tek bir çatı altında toplayıp satış yapmak istiyorsanız 35.sınıftan marka başvurusu yapmak gerekir. Örneğin Hepsi Burada gibi bir firma olmak ve Apple, Samsung, Nikon, gibi ürünleri satmak istiyorsanız 35.sınıf başvurusu yapmanız gerek. 35.sınıfta başvuru için ana belirleyici kriter toptan veya perakende satış yapılıyor olmasıdır.

Marka geçerlilik süresi ne kadardır?

Her hangi bir ürün veya hizmet sınıfında yapılan başvuru onaylanmasından sonra marka süreci başlar. Onaylanan marka 10 yıl süre geçirli olup her on yılda bir marka yenilemesi yapılması gerekir. 10 yıl dolduktan sonra yenilemesi yapılmayan marka geçerliliğini kayıp eder.

İlgili yasaya göre marka tescil tarihi itibari ile 5 (beş) yıl içinde kullanıma arz edilmeyen markalara yönelik iptal kararı gelebilir.

Marka sorgulama nasıl yapılır?

Marka tescil işlemi öncesinde detaylı bir araştırma yapılması gerekir. Bu araştırma işlemine Marka Benzerlik Araştırması denir. Marka Benzerlik araştırması çok dikkat ve bilgi gerektiren bir süreçtir. Marka tescil işlemleri hakkında bilgi sahibi değilseniz bunun için bir marka tescil ofisinden profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Ama yine de ben bir ön araştırma yapmak istiyorum derseniz, https://online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search adresinden marka sorgulama yapabilirsiniz.

Linke tıkladığınızda gelen ekranda Marka Tipi için hepsini seçip Marka Adı kısmına aramak stediğiniz kelime veya kelime gruplarını yazıp ara derseniz arama sonuçları listelenir. Burada dikkat edilecek husus Türkiyedeki bütün markaların bu veritabanında toplanmadığıdır. Bunun için burada yapacağınız araştırma tüm sonuçları kapsamamaktadır. Daha detaylı araştırma için bir marka uzmanından destek almalısınız.

marka sınıfları
marka sınıfları

Marka sınıfları 2023

 1. SINIF
 • Sanayide, bilim sahasında, fotoğrafçılıkta, tarım, bahçecilik ve ormancılıkta kullanılan kimyasallar.  
 • Gübreler ve topraklar. 
 • İşlenmemiş suni reçineler ve işlenmemiş plastikler 
 • Yangın söndürücü maddeler. 
 • Kırtasiye, tıbbi ve ev içi kullanım amaçlı olanlar hariç yapıştırıcılar.
 1. SINIF
 • Boyalar, vernikler, laklar, pas önleyiciler, ahşabı koruyucu maddeler, boyalar için bağlayıcı ve inceltici maddeler, boya pigmentleri,  metali koruyucu maddeler, ayakkabı boyaları; matbaa boyaları ve mürekkepleri, tonerler (dolu halde toner kartuşları dahil); besin maddelerini, ispençiyari ürünleri ve içecekleri boyamaya mahsus maddeler. 
 • İşlenmemiş doğal reçineler.
 • Boyacılar, dekoratörler, matbaacılar ve sanatçılar için metal levhalar ve toz halde metaller.
 1. SINIF
 • Ağartma ve temizlik amaçlı maddeler.
 • Parfümeri; kozmetik ürünleri, kişisel kullanım amaçlı koku vericiler (insan ve hayvanlar için deodorantlar dahil).
 • Sabunlar. 
 • Diş bakımı ürünleri.  
 • Aşındırıcı ürünler (zımpara bezleri, zımpara kağıtları,  ponza taşları, aşındırıcı pastalar dahil).
 • Parlatma ve bakım ürünleri (deri, vinil, metal, ahşap vb. için).
 1. SINIF
 • Sınai amaçlı yağlar, gresler (kesme sıvıları, toz emici-ıslatıcı ve bağlayıcı maddeler dahil).
 • Katı yakıtlar (odun dahil).
 • Sıvı ve gaz yakıtlar ile bunların kimyasal olmayan katkıları. 
 • Aydınlanma amaçlı mumlar, fitiller, yarı mamul vakslar, balmumları (vakslar), parafinler.
 1. SINIF
 • İnsan ve hayvan sağlığı için ilaçlar, tıbbi amaçlı kimyasal ürünler, kimyasal elementler.
 • Tıbbi ve veterinerlik amaçlı olan ya da olmayan diyet maddeleri; besin takviyeleri, zayıflatıcı ürünler; bebek mamaları; tıbbi amaçlı bitkiler ve bitkisel içecekler 
 • Diş hekimliği için ürünler (aletler/cihazlar hariç). 
 • Hijyen sağlayıcı ürünler (pedler, tamponlar, tıbbi amaçlı yakılar, pansuman malzemeleri, kağıt ve tekstilden mamul çocuk bezleri). 
 • Zararlı bitkileri, hayvanları ve mantarları imha edici maddeler.
 • İnsan ve hayvanlar için olanlar hariç deodorantlar, havayı tazeleyici kokular.
 • Dezenfektanlar, antiseptikler (mikrop öldürücüler), tıbbi amaçlı deterjanlar.
 1. SINIF
 • Değerli olmayan maden cevherleri.
 • Adi metaller ile bunların alaşımları ve yarı mamulleri.
 • Barınma, saklama, muhafaza etme, kaplama, sarma, çevreleme, depolama, yerleştirme veya inşaat amaçlarıyla yapılmış metalden malzemeler ve araçlar, metalden portatif merdivenler dahil).
 • Eleme, filtreleme ve benzeri amaçlar için yapılmış metalden malzemeler. 
 • Metalden mamul kapılar ve pencereler, kepenkler, jaluziler, bunların kasaları ve aksamları.
 • Elektrik için olmayan madeni kablolar, teller. 
 • Hırdavatçı (nalburiye) eşyası.
 • Havalandırma, ısıtma, kanalizasyon, telefon, yeraltı elektrik ve iklimlendirme tesisatları için havalandırma kanalları, menfezler, menfez kapakları, bacalar, baca şapkaları, menhol (baca) kapakları, ızgaralar.
 • Metalden mamul işaretle gösterme, yönlendirme, belirtme, tanıtma amaçlı malzemeler (tabelalar, panolar, plakalar dahil).
 • Metalden mamul sıvı veya gaz nakli amaçlı borular ve bunların bağlantı parçaları (metalden vanalar; sondaj boruları dahil).
 • Madeni para kasaları. 
 • Metalden mamul demiryolu malzemeleri.
 • Madeni iskele babaları ve şamandıraları, madeni dubalar, deniz taşıtları için çapa demirleri.
 • Döküm işleri için madeni kalıplar (makine parçası olanlar hariç).    
 • Adi metallerden veya bunların alaşımlarından yapılmış sanat eserleri.
 • Metalden mamul kapaklar, şişe kapakları.  
 • Madeni direkler. 
 • Kaldırma, yükleme ve nakil için madeni paletler, madeni halatlar, yük kaldırma ve taşımada kullanılan madeni askılar, bağlar, kolonlar, kuşaklar, bantlar ve şeritler. 
 1. SINIF
 • Ahşap, metal, cam ve plastik malzemelerin ve madenlerin işlenmesi, bunlara şekil verilmesi için makineler, takım tezgahları ve bu amaçla kullanılan endüstriyel robotlar.
 • İş makineleri, aynı işleve sahip robotik mekanizmalar. 
 • Kaldırma, taşıma ve iletme makineleri, aynı işleve sahip robotik mekanizmalar (asansörler, yürüyen merdivenler, vinçler dahil).
 • Tarım, hayvancılık, ziraat sektörlerinde ve tahıl/meyve/sebze/gıda işlenmesinde kullanılan makineler ve robotik mekanizmalar.
 • Kara taşıtları için olanlar hariç motorlar, elektrikli motorlar, bunların parçaları ve tertibatları, kara taşıtlarında kullanılan ve bu sınıfta yer alan parçalar.
 • Rulmanlar, bilyalı veya masuralı yataklar.
 • Lastik sökme ve takma makineleri.
 • Alternatörler, jeneratörler, elektrik jeneratörleri, güneş enerjisi ile çalışan jeneratörler.
 • Boya makineleri, otomatik boya püskürtme tabancaları, elektrikli zımbalama makineleri ve tabancaları, elektrikli yapıştırıcı tabancalar, basınçlı hava veya sıvı püskürtücü makineler için tabancalar, elektrikli el matkapları, motorlu el testereleri, dekupaj makineleri, spiral makineler, basınçlı hava üreticiler, kompresörler, araç yıkama makineleri ve yukarıda sayılan makine ve araçlarla aynı işleve sahip robotlar.
 • Kaynak makineleri, elektrikli ark kaynak cihazları, elektrikli lehim cihazları, elektrikli ark kesme cihazları, elektrikli kaynak makine elektrotları ve bunlarla aynı işleve sahip robotlar.
 • Matbaa makineleri.
 • Ambalajlama makineleri, doldurma-tapalama ve kapatma makineleri, etiketleme makineleri, tasnifleme makineleri ve yukarıda sayılan makinelerle aynı işleve sahip robotlar ve robotik mekanizmalar (elektrikli plastik kapama/mühürleme cihazları [paketleme] dahil).
 • Tekstil makineleri, dikiş makineleri ve bunlarla aynı işleve sahip endüstriyel robotlar.
 • Makine veya motor parçası olmayan pompalar (akaryakıt dolum ve dağıtım pompaları ve bunların tabancaları dahil).
 • Doğrama, öğütme, ezme, çırpma ve ufalama için mutfakta kullanılan elektrikli aletler; yıkama makineleri (çamaşır/bulaşık yıkama makineleri, ısıtmalı olmayan santrifüjlü çamaşır kurutma makineleri dahil); zemin, halı veya döşeme temizleme amaçlı elektrikli makineler, elektrikli süpürgeler ve bunların parçaları.
 • Otomatik satış makineleri.
 • Galvanizle kaplama ve elektroliz (akımla kaplama) makineleri.
 • Elektrikli ve elektronik açma kapama mekanizmaları. 
 1. SINIF
 • Değerli madenlerden olanlar dahil çatallar, kaşıklar, bıçaklar ve kesme, doğrama, soyma amaçlı elektrikli olmayan kesici mutfak aletleri.
 • Kesici ve dürtücü silahlar. 
 • Tıraş, epilasyon, manikür, pedikür, güzellik amaçlı kişisel bakım için kullanılan bu sınıfa dahil alet ve cihazlar (elektrikli saç düzleştiricileri ve kıvırıcıları, makaslar dahil).
 • Makine, cihaz ve taşıt onarımı, inşaat, ziraat, bahçecilik ve ormancılıkla ilgili elle çalışan (motorsuz) aletler.
 • Elektrikli-elektriksiz, buharlı ütüler.
 1. SINIF
 • Bilimsel amaçlı ve laboratuarda kullanım amaçlı olanlar dahil ölçme aletleri, cihazları, göstergeler ve laboratuarlarda kullanılan malzemeler.
 • Ses ve görüntünün kaydı, nakli veya yeniden meydana getirilmesi (reprodüksiyonu)  için cihazlar (veri işlem, haberleşme ve çoğaltma amaçlı cihazlar ve bilgisayar çevre donanımları dahil).
 • Manyetik, optik kayıt taşıyıcılar ve bunlara kaydedilmiş bilgisayar programları ve yazılımları; bilgisayar ağları vasıtasıyla indirilebilen ve manyetik ve optik ortamlara kayıt edilebilen elektronik yayınlar; manyetik/optik okuyuculu kartlar.
 • Antenler, uydu antenler, yükselticiler ve bunların parçaları.
 • Bilet otomatları, nakit para çekme makineleri.

Makine ve cihazların elektroniğinde kullanılan elemanlar.

 • Birim zamandaki tüketim miktarını ölçen sayaçlar ve zaman ayarlayıcıları.
 • Koruyucu giysiler, koruma ve can kurtarma amaçlı donanımlar.
 • Gözlükler, güneş gözlükleri, lensler ve bunların kutuları, kılıfları, parçaları ve aksesuarları.  
 • Elektrik enerjisini iletim, dönüştürme, depolama kontrol cihazları ve araçları (elektrik, elektronikte kullanılan kablolar ve güç kaynakları;  piller, aküler dahil).
 • Ana fonksiyonu uyarı ve alarm olan cihazlar (taşıt alarmları hariç), elektrikli ziller.
 • Trafikte kullanım amaçlı sinyalizasyon, işaretle bildirme cihazları ve araçları.
 • Yangın söndürme amaçlı taşıtlar dahil yangın söndürme aletleri ve cihazları (yangın söndürme hortumları ve yangın söndürme vanaları dahil).
 • Radarlar, denizaltı radarları (sonarlar), gece görüşü sağlayıcı veya arttırıcı aletler ve cihazlar. 
 • Dekoratif mıknatıslar.
 1. SINIF
 • Cerrahi, tıbbi, diş hekimliği ve veterinerlik için alet, cihaz ve mobilyalar. 
 • Yapay organlar ve protezler. 
 • Tıbbi ortopedik malzemeler.
 • Ameliyathane giysileri ve steril örtüler.
 • Cinsel amaçlı aletler ve malzemeler.
 • Prezervatifler (kondom/kaput). 
 • Biberonlar, biberon emzikleri, emzikler, bebekler için diş kaşıyıcılar.
 1. SINIF
 • Aydınlatma cihazları (taşıtlar, iç ve dış mekanlar için aydınlatma armatürleri).
 • Isıtma ve buhar üretme tesisatı için cihazlar (katı, sıvı, gaz yakıtlı ve elektrikli sobalar, kuzineler dahil).
 • İklimlendirme ve havalandırma cihazları.
 • Soğutucular ve dondurucular.
 • Pişirme, kurulama ve kaynatmada kullanılan elektrikle ve gazla çalışan aletler, makineler ve cihazlar (elektrikli çamaşır kurutucuları, saç kurutucuları ve el kurutma cihazları dahil). 
 • Sıhhi tesisat, vitrifiye ürünleri; musluklar, duş takımları, klozet iç takımları, banyo-duş kabinleri, küvetler, evyeler, lavabolar. 
 • Su yumuşatma cihazları, su arıtma cihazları, su arıtma tesisatı, atık arıtma tesisatı.
 • Tıbbi amaçlı olmayan elektrikli alt yaygıları ve elektrikli battaniyeler, ısıtıcı yastıklar, elektrikli veya elektriksiz ayak ısıtıcıları, sıcak su torbaları (termoforlar). 
 • Akvaryumlar için filtreler ve filtre-motor kombinasyonları. 
 • Sanayi tipi pişirme, kurutma ve soğutma tesisatı. 
 • Pastörize ve sterilize edici makineler.
 1. SINIF
 • Motorlu kara taşıtları ve bu taşıtlar için motorlar, parçalar (motosikletler, mobilet dahil). 
 • Bisikletler ve bunların gövdeleri, gidonları, çamurlukları. 
 • Taşıt kasaları, damperli kasalar, traktör römorkları, frigorifik kasalar, römork bağlantıları, taşıtlar için damperler,  kaldırma tertibatları. 
 • Taşıt koltukları, koltuklar için baş dayanakları, emniyetli çocuk koltukları, koltuk kılıfları, araç örtüleri (aracın şeklini almış), güneşlikler. 
 • Sinyaller ve yön sinyalleri için kollar, taşıt camları için silecekler, silecek kolları.
 • Taşıtlar için iç ve dış lastikler, tubles lastikler, lastik tamir takımları, taşıt lastikleri için yamalar, kaynak yamalar, taşıt lastikleri için supaplar.
 • Taşıt camları, emniyetli taşıt camları, taşıtlar için dikiz aynaları ve yan aynalar.
 • Patinaj zincirleri, takozlar.
 • Taşıtlar için portbagajlar, bisiklet ve kayak taşıyıcıları, seleler.
 • Lastik şişirme pompaları.
 • Taşıtlar için hırsız alarmları, kornalar.
 • Yolcular için emniyet kemerleri, havalı yastıklar.
 • Bebek arabaları, tekerlekli sandalyeler, pusetler.
 • El arabaları, pazar arabaları, tek veya çok tekerlekli el arabaları, market arabaları, ev eşyaları için tekerlekli taşıyıcılar.
 • Raylı taşıtlar: Lokomotifler, trenler, tramvaylar, vagonlar, teleferikler, telesiyejler.
 • Deniz taşıtları ve parçaları (motorları hariç) 
 • Hava taşıtları ve parçaları (motorları hariç). 
 1. SINIF
 • Ateşli, havalı, yaylı silahlar ile bunlara ait kılıf ve askı kayışları.
 • Ağır silahlar, havanlar, roketler.
 • Havai fişekler.
 • Kişisel kullanım için koruyucu gazlar.
 1. SINIF
 • Kuyumculuk eşyaları (taklitleri dahil); altınlar, mücevherler, kıymetli taşlar ve bunlardan mamul takılar, kol düğmeleri, kravat iğneleri ve heykeller, biblolar.
 • Saatler ve zaman ölçme cihazları (kronometreler ve parçaları, saat kordonları dahil).
 1. SINIF
 • Müzik aletleri ve kutuları
 1. SINIF
 • Kağıt, karton  (mukavva) ve bunlardan yapılmış ürünler (kırtasiye amaçlı ürünler hariç); kağıt havlular, tuvalet kağıtları, kağıt peçeteler, ambalaj ve sarma amaçlı kağıtlar, karton kutular. 
 • Plastik malzemeden mamul ambalajlama ve sarma malzemeleri.
 • Matbaa ve ciltleme malzemeleri.
 • Basılı evraklar; basılı yayınlar,  takvimler, posterler, fotoğraflar, afişler, tablolar, çıkartmalar,  (pullar).
 • Kırtasiye, büro, eğitim-öğretim, yazım, çizim, resim ve sanatçılar için malzemeler (mobilyalar ve cihazlar hariç; kırtasiye tipi kağıt ürünler ve yapıştırıcılar dahil).
 • Büro makineleri.
 • Badana ve boya işleri için fırçalar ve rulolar.
 1. SINIF
 • Kauçuk, gütaperka, lastik, amyant (asbest), mika veya bunlardan mamul toz, levha, çubuk ve folyo halinde yarı mamul sentetik malzemeler.
 • Yalıtım (izolasyon), dolgu ve tıkama malzemeleri (derz dolguları, contalar, o-ringler dahil ). 
 • Lastikten, plastikten veya kauçuktan mamul bükülebilir borular, hortumlar (taşıtlar için kullanılanlar dahil), boru kılıf ve rakorları; tekstilden hortumlar, madeni olmayan boru kılıfları ve rakorları, hortum rakorları, taşıtlar için radyatör hortumları (yangın hortumları hariç).
 1. SINIF
 • İşlenmiş veya işlenmemiş deriler ve postlar, yapay deriler, köseleler, astarlık deriler.
 • Derilerden, deri taklitlerinden veya diğer malzemelerden mamul taşıma amaçlı başka sınıflarda yer almayan eşyalar (çantalar, deri veya kösele kutular ve sandıklar, anahtarlıklar dahil). 
 • Şemsiyeler, güneş şemsiyeleri, güneşlikler, bastonlar. 
 • Kırbaçlar, koşum takımları, eyerler, üzengi ve eyer kayışları.
 1. SINIF
 • İnşaat, yol yapımı, tamirat, kaplama amaçlarıyla kullanılan kum, çakıl, mıcır, asfalt, zift, çimento, alçı gibi malzemeler.
 • Beton, alçı, toprak, kil, doğal ve yapay taş, ahşap, plastik veya sentetik malzemelerden imal edilmiş ve şekil almış yapı/inşaat/yol yapımı ve benzer amaçlı malzemeler, yapı elemanları,  taşınabilir bu malzemelerden yapılar, direkler, bariyerler (ahşap ve sentetik malzemeden kapı ve pencereler dahil). 
 • Yollar için metal, mekanik ve aydınlatmalı olmayan trafik işaretleri.
 • Beton, taş veya mermerden yapılmış anıtlar, heykeller. 
 • Tabaka veya şerit halinde tabii veya sentetik yüzey kaplamaları, ısı ile yapıştırılabilen sentetik kaplamalar; çatılar için ziftli kartonlar; ziftli kaplamalar.
 • İnşaatlar için cam ürünleri. 
 • Metalden olmayan prefabrik yüzme havuzları. 
 • Akvaryum kumları.
 1. SINIF
 • Yapıldıkları maddelere ve malzemelere bakılmaksızın mobilyalar.
 • Yatak şilteleri, yastıklar, tıbbi amaçlı olmayan havalı yataklar ve yastıklar, kampçılar için uyku tulumları, deniz yatakları.  
 • Aynalar.
 • Arı kovanları, suni petekler ve petek çıtaları.
 • Bebekler için ana kucakları, parmaklıklı oyun parkları (iç mekanlar için), bebek beşikleri, yürüteçler.
 • Ahşap veya sentetik malzemeden mamul panolar, resimler, tablolar için çerçeveler, kimlik kartları, künyeler, isimlikler, etiketler.  
 • Ahşap veya sentetik malzemeden mamul ambalaj, nakliye ve depolama amaçlı variller, fıçılar, bidonlar, hazneler (depolar), kutular, ambalaj kapları,  nakliye amaçlı konteynerler, sandıklar, taşıma paletleri, bunlarla birlikte kullanılan kapaklar.   
 • Ahşap veya sentetik malzemelerden mamul hırdavat (nalburiye) eşyası, mobilya bağlantıları, açma kapama tertibatları. 
 • Tahta, mum, balmumu, plastik veya alçıdan mamul bu sınıfa dahil süs ve dekorasyon eşyaları. 
 • Sepetler, balıkçı sepetleri.  
 • Ev hayvanları için kulübeler, yuvalar, yataklar. 
 • Ahşap veya sentetik malzemeden mamul portatif merdivenler, hareketli merdivenler. 
 • Bambu perdeler, stor perdeler, şerit perdeler, dekorasyon amaçlı boncuklu perdeler;  perde kopçaları,  perde halkaları, perde kancaları, perde çubukları. 
 1. SINIF
 • Elektriksiz temizlik aletleri gereçleri (boya fırçaları hariç fırçalar, çelik talaşları, süngerler, çelik yünleri, üstüpüler, tekstilden mamul temizleme ve silme bezleri, bulaşık eldivenleri, elektrikli olmayan cilalama makineleri, halı süpürgeleri, sopalı yer paspasları, makine parçası olmayan elektrikli fırçalar dahil). 
 • Diş fırçaları, elektrikli diş fırçaları, diş ipleri, tıraş fırçaları, saç fırçaları, taraklar. 
 • Değerli metalden olanlar da dahil olmak üzere, bu sınıfa dahil elektrikle çalışmayan ev ve mutfak gereçleri, kap kacak, vazolar.
 • Ütü masaları ve kılıfları, çamaşır kurutmalıkları, elbise askıları. 
 • Ev hayvanları için kafesler ve malzemeler, evlerde kullanılan bitki ve hayvan yetiştirme yerleri (akvaryumlar, vivaryumlar, terraryumlar). 
 • Camdan, porselenden, seramikten, kilden süs ve dekorasyon eşyaları.
 • Fare kapanları, haşerat tuzakları, sinek yakalayıcılar, sinek raketleri, tuvalet taşı delikleri için kapaklar (sinek ve haşeratı kovucu veya yok edici elektrikli cihazlar dahil). 
 • Parfüm bekleri (yandığında koku yayan bekler), parfüm spreyleri ve vaporizatörleri (püskürteç), elektrikli-elektriksiz makyaj temizleme aletleri, pudra ponponları, tuvalet eşyaları için kutular.
 • Püskürtmeli hortum başlıkları, sulama süzgeçleri için başlıklar, sulama aletleri, bahçe sulama süzgeçleri, musluklara takılan uçlar. 
 • İşlenmemiş cam, yarı işlenmiş cam, dekorasyon için cam mozaikler ve cam tozları (inşaat için olanlar hariç), cam yünleri (izolasyon ve tekstil amaçlı olmayan). 
 • Spor müsabakalarında verilen kupalar.   
 1. SINIF
 • Halatlar, ipler, ip merdivenler, hamaklar,  balık ağları.
 • Çadırlar, tenteler, brandalar, yelkenler, araç örtüleri (araç şeklini almamış olanlar).
 • Tekstilden mamul ambalaj torbaları.
 •  Kauçuk ve sentetik olmayan döşeme doldurma malzemeleri (yün, pamuk dahil). 
 • Tekstil amaçlı sentetik elyaflar, işlenmemiş büküm elyafları, cam elyaflar.
 1. SINIF
 • Tekstil amaçlı büküm iplikleri; dikiş,  nakış ve örgü iplikleri, tireler, esnek iplikler.
 1. SINIF
 • Dokunmuş veya dokunmamış kumaşlar. 
 • Ev tekstil ürünleri; perdeler, yatak örtüleri, nevresimler, çarşaflar, yastık kılıfları, battaniyeler, yorganlar, havlular. 
 • Tekstilden bayraklar, flamalar, etiketler
 1. SINIF
 • Koruyucu amaçlı olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış iç-dış giysiler, çoraplar.
 • Ayak giysileri. 
 • Baş giysileri.
 1. SINIF
 • Danteller ve nakışlar (aplikeler), güpürler, fistolar, dar dokumalar, şeritler ve kurdeleler, ekstraforlar, fitiller, giysiler için kumaştan yapılmış hazır harfler ve rakamlar, armalar, rütbe işaretleri, vatkalar.
 • Giysiler için düğmeler, kopçalar, halkalar, fermuarlar, ayakkabı ve kemer tokaları, perçinler, yapışkan bantlar, bağlar, toplu iğneler, iğneler, dikiş iğneleri, dikiş makinesi iğneleri, tığlar ve örgü şişleri, iğne kutuları ve iğnelikler. 
 • Yapma çiçekler, yapma meyveler. 
 • Takma saçlar ve saç aksesuarları.
 1. SINIF
 • Halılar, kilimler, yolluklar.
 • Seccadeler.
 • Muşambalar, yapay çimen, döşemelik mantarlı muşamba (linolyum).
 • Spor amaçlı minderler.
 • Tekstilden olmayan duvar kaplamaları, duvar kağıtları.
 1. SINIF
 • Oyunlar ve oyuncaklar. 
 • Salonda oynanan oyunlar; harici ekran ya da monitör ile bağlanıp oynanabilen oyunlar için aletler, makineler ve cihazlar (jetonla çalışanlar dahil). 
 • Hayvanlar için oyuncaklar. 
 • Çocuk bahçeleri, parklar ve oyun parkları için oyuncaklar.
 • Jimnastik ve spor aletleri ile malzemeleri
 • Suni yılbaşı ağaçları ve bunlar için süsler, suni karlar,  çıngıraklar, parti ve benzeri eğlenceler için malzemeler, kağıttan parti şapkaları.
 1. SINIF
 • Et, balık, kümes ve av hayvanlarının etleri ile her nevi işlenmiş et ürünleri. 
 • Kuru bakliyatlar.
 • Hazır çorbalar, bulyonlar. 
 • Zeytin, zeytin ezmeleri. 
 • Süt ve süt ürünleri (tereyağı dahil).
 • Yenilebilir bitkisel yağlar.
 • Kurutulmuş, konservelenmiş, dondurulmuş, pişirilmiş, tütsülenmiş, salamura edilmiş her türlü meyve ve sebzeler.
 • Kuru yemişler.
 • Fındık ve fıstık ezmeleri, tahin. 
 • Yumurtalar, yumurta tozları.
 • Patates cipsleri.

30.SINIF

 • Kahve, kakao; kahve veya kakao esaslı içecekler, çikolata esaslı içecekler.
 • Makarnalar, mantılar, erişteler. 
 • Pastacılık ve fırıncılık mamulleri, tatlılar.
 • Bal, arı sütü, propolis.
 • Yiyecekler için çeşni/lezzet vericiler.
 • Mayalar, kabartma tozları.
 • Her türlü un, irmikler, nişastalar.
 • Toz şeker, kesme şeker, pudra şekeri.
 • Çaylar, buzlu çaylar.
 • Şekerlemeler, çikolatalar, bisküviler, krakerler, gofretler.
 • Sakızlar.
 • Dondurmalar,  yenilebilir buzlar.
 • Tuz.
 • Hububat (tahıl) ve mamulleri. 
 • Pekmez.
 1. SINIF
 • Tarım ürünleri, bahçecilik ürünleri ve tohumlar.
 • Ormancılık ürünleri.
 • Canlı hayvanlar (kuluçkalık yumurtalar, döllenmiş yumurtalar dahil). 
 • Canlı ve kurutulmuş bitkiler ve otlar.
 • Hayvan yemleri. 
 • Malt (insan tüketimi için olmayan).
 1. SINIF
 • Biralar; bira yapımında kullanılan preparatlar. 
 • Maden suları, kaynak suları, sofra suları, sodalar.
 • Sebze ve meyve suları, bunların konsantreleri ve özleri, meşrubatlar. 
 1. SINIF
 • Alkollü içecekler (biralar hariç).
 1. SINIF
 • Tütün ve tütün mamulleri. 
 • Değerli metalden olanlar da dahil olmak üzere, tütün içenlere mahsus malzemeler (pipolar, puro ve sigara ağızlıkları küllükler, tütün kutuları, sigara sarmak için cep aletleri, sigara kağıtları, nargileler, çakmaktaşları, çakmaklar dahil).
 • Kibritler.
 1. SINIF
 • Reklamcılık,  pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili hizmetler (Ticari ve reklam amaçlı sergi ve fuarların organizasyonu hizmetleri dahil).  
 • Büro hizmetleri; sekreterlik hizmetleri, gazete aboneliği düzenleme hizmetleri, istatistiklerin derlenmesi, büro makinelerinin kiralanması hizmetleri, bilgisayar veri tabanlarındaki bilginin sistematik hale getirilmesi, telefon cevaplama hizmetleri. 
 • İş yönetimi, idaresi ve bu konular ile ilgili danışmanlık, muhasebe ve mali müşavirlik hizmetleri, personel işe yerleştirme, işe alma, personel seçimi, personel temini hizmetleri, ithalat-ihracat acente hizmetleri.
 • Ticari ve sınai ürünler için eksperlik hizmetleri.
 • Açık artırmaların düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi hizmetleri. 
 • Müşterilerin malları elverişli bir şekilde görmesi ve satın alması için malların* bir araya getirilmesi hizmetleri (belirtilen hizmetler perakende, toptan satış mağazaları, elektronik ortamlar, katalog ve benzeri diğer yöntemler ile sağlanabilir).
 1. SINIF
 • Sigorta hizmetleri. 
 • Finansal ve parasal hizmetler.
 • Gayrimenkul komisyonculuğu, müşavirliği ve idaresi hizmetleri. 
 • Gümrük müşavirliği hizmetleri.
 1. SINIF
 • İnşaat hizmetleri, inşaat araç – gereçlerinin ve iş makinelerinin kiralanması hizmetleri 
 • Temizlik hizmetleri; dezenfeksiyon hizmetleri; haşere ilaçlama hizmetleri; temizlik araçları ve makinelerinin kiralanması hizmetleri.
 • Kara araçları servis istasyonu hizmetleri (bakım, tamir ve akaryakıt dolumu) 
 • Deniz araçlarının bakımı ve tamiri hizmetleri; gemi inşaatı hizmetleri. 
 • Hava taşıtlarının bakım ve tamiri hizmetleri.
 • Mobilyalara ilişkin döşeme, tamir, restorasyon hizmetleri .
 • Isıtma, havalandırma ve su tesisatının kurulması (tesis edilmesi), bakımı ve tamiri hizmetleri.
 • Giysilerin temizliği, bakımı ve tamiri hizmetleri.
 • Sınai makinelerin ve cihazların, büro makinelerinin ve cihazlarının, haberleşme cihazlarının, elektrikli ve elektronik cihazların tesisi, bakımı ve tamiri hizmetleri
 • Asansör tamiri ve bakımı hizmetleri. 
 • Saat tamiri hizmetleri.
 • Madencilik, maden çıkarma hizmetleri. 
 • Ayakkabı, çanta, kemer tamiri hizmetleri.
 1. SINIF
 • Radyo ve televizyon yayın hizmetleri.
 • Haberleşme hizmetleri (internet servisi sağlama hizmetleri dahil).
 • Haber ajansı hizmetleri.
 1. SINIF
 • Kara, deniz ve hava taşımacılığı hizmetleri ve kara, deniz ve hava taşıtlarının kiralanması hizmetleri (tur düzenleme, seyahat için yer ayarlama, kurye hizmetleri dahil).
 • Araba parkları hizmetleri, garaj kiralama hizmetleri. 
 • Tekne barındırma hizmetleri.  
 • Boru hattı ile taşıma hizmetleri. 
 • Elektrik dağıtım hizmetleri.
 • Su temin hizmetleri.  
 • Taşıt ve malları kurtarma hizmetleri.
 • Malların depolanması, paketlenmesi ve sandıklanması hizmetleri. 
 • Çöplerin depolanması ve taşınması hizmetleri, atıkların toplanması ve taşınması hizmetleri.
 1. SINIF
 • Adi metallerin işleme hizmetleri.
 • Değerli metallerin işlenmesi hizmetleri. 
 • Fotografik ve sinematografik ürünlerin işlenmesi hizmetleri (banyo, baskı ve foto gravür hizmetleri dahil). 
 • Gıdaların işlenmesi hizmetleri. 
 • Hayvan kesim hizmetleri. 
 • Deri ve kürk işleme hizmetleri.  
 • Saraçlık hizmetleri.
 • Kumaş işleme hizmetleri, yün işleme hizmetleri.
 • Terzilik hizmetleri, nakış işleme hizmetleri.
 • Ahşap ve kereste işleme hizmetleri.
 • Sanat eserlerinin çerçevelenmesi hizmetleri.
 • Sıvı, kimyasal madde, gaz, hava işleme hizmetleri. 
 • Cam ve optik cam işleme hizmetleri. 
 • Malzemelerin montajı (üçüncü şahıslar adına) hizmetleri.
 • Diş teknisyenliği (döküm) hizmetleri.
 • Çömlekçilik hizmetleri.
 • Enerji üretimi hizmetleri, jeneratörlerin kiralanması hizmetleri.
 • Kağıdın işlenmesi.
 • Baskı hizmetleri, ciltçilik hizmetleri.  
 • Plastik işleme hizmetleri.

41.SINIF

 • Eğitim ve öğretim hizmetleri.
 • Sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme, idare hizmetleri.
 • Spor, kültür ve eğlence hizmetleri.
 • Dergi, kitap, gazete v.b.gibi yayınların basıma hazır hale getirilmesi, okuyucuya ulaştırılmasına ilişkin hizmetler (global iletişim ağları vasıtasıyla anılan hizmetlerin sağlanması da dahil) 
 • Film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri.  
 • Haber muhabirliği hizmetleri, foto-muhabirliği hizmetleri. 
 • Fotoğrafçılık hizmetleri. 
 • Tercüme hizmetleri.
 1. SINIF
 • Bilimsel ve sınai inceleme, araştırma hizmetleri; mühendislik hizmetleri.
 • Bilgisayar hizmetleri; bilgisayar programlama, bilgisayarı virüse karşı koruma,  bilgisayar sistem tasarımı, başkaları adına web sitelerinin tasarlanması, bakımı ve güncelleştirilmesi, yazılım tasarımı, kiralanması ve güncelleştirilmesi, internet arama motoru sağlama, hosting, bilgisayar donanımları alanında danışmanlık ve kiralanması hizmetleri. 
 • Bu sınıfa dahil olup mühendislik, mimarlık, bilgisayar hizmetleri kapsamına girmeyen her türlü tasarım hizmetleri; grafik sanat tasarım hizmetleri.
 • Sanat eserleri orijinallik onay hizmetleri.

43.SINIF

 • Yiyecek ve içecek sağlanması hizmetleri. 
 • Geçici konaklama hizmetleri. 
 • Gündüz bakımı (kreş) hizmetleri. 
 • Hayvan bakım evleri hizmetleri.

44.SINIF

 • Tıbbi hizmetler.
 • Güzellik bakımı hizmetleri. 
 • Veterinerlik ve hayvancılıkla ilgili hizmetler.
 • Tarım, bahçecilik ve ormancılıkla ile ilgili hizmetler.

45.SINIF

 • Hukuki hizmetler (sınai ve fikri mülkiyet hakları konusunda danışmanlık hizmetleri dahil).
 • Güvenlik hizmetleri.
 • Evlendirme büroları hizmetleri.  
 • Cenaze hizmetleri.  
 • Giysi kiralama hizmetleri. 
 • Yangın söndürme hizmetleri.  
 • Refakat etme hizmetleri. 

Marka sınıfları ile ilgili marka ve patent vekili Yücel Yılmaz tarafından hazırlanan aşağıdaki youtube videosunu izlemenizi tavsiye ederiz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir