1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Spor Malzemeleri İnternetten Nasıl Satılır?


0

Spor malzemeleri internetten nasıl satılır hemen öğren. İnternet kullanıcılarının sayısının her geçen gün artış göstermesi, e-ticaret satışı konusunda hizmet vermek isteyenleri de harekete geçirmeyi başarır. İnternette spor malzemesi nasıl satılır sorusu son dönemlerin merak uyandıran konuları arasında yer alır.

Rekabet oranının bir hayli yüksek olduğu bu mecrada, ilk defa satış yapacak olan kişiler biraz çekinebilir. E-ticaret satışlarında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu önemli noktaları dikkate aldığınız zaman, verimli sonuçlar elde etme şansınız ortaya çıkar.

Peki online spor malzemeleri satışı yapmak isteyen kişilerin nelere önem vermesi gerekir? İnternette spor malzemesi satışı yapma rehberi ile bütün sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. İşte konuyla ilgili merak ettiğiniz bütün detaylar! 

Spor malzemeleri internetten nasıl satılır
Spor malzemeleri internetten nasıl satılır

Spor malzemeleri internetten nasıl satılır

İşin temelinden girmek gerekir. Kafanızda bazı düşünceler olabilir. Ancak e-ticaret satışı yapacaksanız önce ne satacağınıza karar vermeniz gerekir. Bu konuda aceleci davranan kişi sayısı oldukça fazladır. Fakat, internetten spor malzemesi satışı yapma fikrine sadık kalabilmeniz adına önceliğinizin bu alanda hangi ürünleri satmak istediğinizi belirlemeniz olmalı.

Ürün satışında riske girmek istemiyorsanız ilk etapta sadece bir kategoriye yönelebilirsiniz. Çünkü, spor son derece geniş bir sektör. Ve bu sektördeki her ürünün satışını aynı anda yapmanız sizi zorlayabilir. Hatta yanlış adımlar atmanıza neden olabilir.

Bu sebeple bütün faaliyet alanlarına yönelmek yerine tek bir faaliyet alanına yönelerek belli bir hedef kitleye hitap edebilirsiniz. Mesela başlangıç olarak fitness malzemelerini satışa sunabilirsiniz. Yoga, koşu ya da vücut geliştirme gibi farklı alanlara da yönelebilirsiniz.

Ama yöneldiğiniz alanda kişilerin ihtiyaç duyduğu tüm malzemeleri sunmaya özen göstermeniz tavsiye edilir. Bu şekilde müşteri sadakatini yakalayabilirsiniz. 

e-ticaret sitesi
e-ticaret sitesi açma

E-Ticaret sitesi açma

İlk adımınız olan ürün satışına karar verdikten sonra, bu ürünlerin satışını ve tanıtımını  yapabileceğiniz bir adet web sitesi geliştirmeniz gerekir. İnternetten spor malzemesi nasıl satılır diye öğrenmek istiyorsanız, e-ticaretle tanışmaya hazır olmanız lazım. Online spor malzemeleri satışı yapmak için bir tane e-ticaret sitesi açmak gerekir.

Bu sitenin bir de alt yapısı olması lazım. Bu konuda güvenilir kişiler ya da firmalarla çalışmanız ortaya daha kaliteli işlerin çıkmasında rol oynar. Sitenizin dizaynının ve gerekli alt yapısının sağlam olması, satışlarınızı da olumlu yönde etkiler. Kaliteli ve dikkat çekici bir site tasarımıyla online spor malzemeleri satışı alanında hizmet vermeye başlayabilirsiniz. 

Tedarikçi bulmak

Sitenizi hazırladınız. Ne ürün satacağınıza da karar verdiniz. Peki bu ürünleri nereden temin edeceksiniz? İşte bu noktada tedarikçiler devreye girer. Satacağınız ürünleri güvenli ve kaliteli bir şekilde temin etmenize imkan tanıyan bir tedarikçi bulmanız gerek.

Görüşme yaptığınız tedarikçilerin size sunduğu imkanları, ürünleri satış fiyatını, firmanın kalitesini ve güvenini öne planda tutmanız şart. Bulduğunuz tedarikçinin her açıdan sizin çıkarlarınızla örtüşüyor olması lazım.

İnternetten spor malzemesi satışı yapmak için her noktada ayrı titizlik sergilemezseniz, bir yerden pürüz çıkma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle tedarikçi bulma sürecinde de son derece hassas davranmalısınız. 

Spor malzemeleri destek ürünlerinin satışını yapma

Online spor malzemeleri satışı yapmak isteyen kişiler, ürün çeşidine karar verirken uzun bir araştırma süreci içerisine dahil olurlar. Bu süre zarfında sadece karar kıldığınız alan odaklı satışlar yapmak yerine, yine bu alanda spor yapan kişilere destek olacak ürünlerin satışını da yapabilirsiniz.

Özellikle yoğun tempoda spor yapan kişiler için protein tozu ve vitamin takviye ürünlerini satmanız markanızı daha yukarılara taşımayı başarır. Ancak hangi destek ürününü satacağınız konusunda da yine bir pazar araştırması yapmanız gerekir. Kişilerin talebini ve piyasa durumunu detaylı bir şekilde analiz ettikten sonra, spor malzemeleriyle beraber destek ürünlerinin de satışını yapabilirsiniz. 

Favori ürünlerin yer aldığı portföy oluşturma

İnternetten spor malzemesi satışı yapmayı düşünen kişilerin, spor malzemeleriyle birlikte spor kıyafetlerine de yönelmesi doğru bir adım olur. Bazı insanlar spor aktivitelerini evde yapmayı tercih ederler. Bazı insanlar ise park gibi doğal ortamlarına ya da spor salonlarına gitmeyi tercih ederler.

Bu nedenle spor malzemeleriyle beraber spor yapan insanların giyebileceği kıyafetlerin yer aldığı bir yelpaze oluşturmanız size artı puan kazandırır. Hatta bu ürünler arasında favori ürünler şeklinde ayrı bir bölüm tasarlayabilirsiniz. 

Ürünleri takım haline getirerek satışa sunma

Birbiriyle ilişkili olan ürünleri set haline getirerek satışa sunmak, sizin daha yüksek gelir elde etmenizi sağlar. Yaptığınız setlerde, spor kıyafetlerine ve destek ürünlerine de yer vermeniz ekstra satış yapmanız noktasında etkili olur. Bir de bu ürünleri parça parça satıldığı rakamların, biraz altında satışa sunmanız avantajlı bir konuma geçmenizi sağlar.

Neticede insanlar, hangi konuda olursa olsun bir ürün satın alırken en avantajlı ve uygun fiyatlı şeklini tercih etmek isterler. Bu noktada indirimli ya da kampanyalı ürünler daha fazla dikkat çeker. Online spor malzemeleri satışı yaparken, doğru adımlar atmanız müşteri memnuniyeti kazanmanız noktasında önemli bir rol oynar. 

kargolama sürecini yönetme
Kargolama sürecini yönetme

Kargolama sürecini yönetme

İnternetten spor malzemesi satışı yaptığınız zaman, müşterilerin satın aldıkları ürünleri kargo aracılığıyla göndermeniz gerekir. Neticede hali hazırda bir mağazanız olmadığı için, insanlar bilgisayar ya da telefon başında sipariş oluştururlar.

Ürünleri satın alma aşamasında teslim süresi ve kargo ücreti gibi detaylar da rol oynar. Sitenizi kurup henüz satış işlemlerine başlamadan önce kargo kısmını da ayarlamanız gerekir. Aksi takdirde teslimat sırasında sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Günümüzde kargo hizmeti sunan çok sayıda firma var.

Siz de hangi firmalar çalışacağınızı belirlemek için öncelikle fiyat teklifi alabilirsiniz. Ayrıca ürünlerin teslim süresini de konuştuğunuz zaman kafanızda bir fikir oluşur. Hem fiyat hem de diğer koşullar açısından size cazip gelen firmayla anlaşma yapabilirsiniz. 

Müşteri ilişkilerini dengeleme

Bütün müşterilerin tıpkı diğer e-ticaret sitelerinde olduğu gibi sizin sitenizde de alışveriş yaparken mail adresi girmeleri gerekir. Bu mail adreslerini müşteri datası oluşturmak için kullanabilirsiniz. Her gün olmamak kaydıyla düzenlediğiniz kampanyalardan ve indirimlerden, müşterilerin haberdar olması için arada mail atabilirsiniz.

Ayrıca yeni gelen ürünlerinizi de tanıtmak amacıyla mail atmak doğru bir davranış olabilir. Müşteriye atılan maillerden çoğu zaman olumlu geri dönüşler alınır. Ancak sık zaman dilimi içinde mail atmanız, müşteriler tarafından hoş karşılanmayabilir. Bu nedenle belirli zamanlarda atmanız daha doğru olur. 

Reklam yönetimi yapma

İnternetten spor malzemesi nasıl satılır konusu için verilecek bir diğer yanıt da reklam yönetimidir. İnternet üzerinde yapılacak satışlards reklamın gücünü bilmeyen yoktur. Günümüzde e-ticaret sitelerinin pek çoğu reklamlar sayesinde tanınır hale gelmiştir.

Reklamlar, markanızın daha çok kişiye ulaşması noktasında büyük rol oynar. Bu sayede satış oranlarında da gözle görülür derecede artışlar meydana gelir. Siz de markanızın bilinirliğini artırmak adına bazı reklam çalışmalarına yer verebilirsiniz. Üstelik internet üzerinden verilen reklamları, düşük rakamlarla verme şansınız vardır.

İnternetten spor malzemesi satışı yapma rehberi yazımızda bu alanda ihtiyaç duyabileceğiniz bütün bilgilerden bahsettik. Doğru adımlar ve doğru kararlarla sitenizi üst sıralara taşıyarak satışlarınızı artırabilirsiniz. 

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir