1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

İnternetten Takı Satışı Nasıl Yapılır?


0

İnternetten takı satışı nasıl yapılır hemen öğren. Size ilginç bir istatistiki bilgi verelim. 2020 yılında 29 milyondan fazla insan her gün internet üzerinden takı satın almış. Bu müthiş bir rakam.

Hali hazırda bir takı dükkanınız varsa veya bu alanda bir yeteneğiniz varsa hiç vakit kaybetmeden bunu internet üzerine taşıyın. Sizde hemen internet üzerinden e-ticaret sitenizi kurup takı satışı yapmaya başlayın.

İnternet üzerinden takı satışı yapmak son zamanlarda bayağı popüler hale geldi. Artan satış hacmi ile orantılı olarak satılan ürün sayısı ve satıcı sayısında da belirgin bir artış oldu. Bir sektörde ne kadar çok satıcı varsa o kadar rekabet fazla demektir. Takı sektöründe de müthiş bir rekabet var.

Sektörde rekabetin fazla olması sizi endişelendirmesin bu makalemizde takı e-ticaret sitesi nasıl açılır, takı e-ticaret sitesi açtıktan sonra nasıl rekabet edilir konularında vereceğimiz önemli bilgilerle sizde takı sektöründe satış yapabileceksiniz.

İnternetten takı satışı
İnternetten takı satışı

İnternetten takı satmak

İnternet üzerinden takı satışı yapmak ve bir satış sitesi oluşturmak, girişimciler ve işletmeler tarafından sıkça tercih edilen bir iş modelidir. E-ticaret sitesi kurarak çevrimiçi takı satışı yapabilirsiniz; ancak tabii ki, bu işin arkasında dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken bazı önemli konular bulunmaktadır.  Takı satışı yapmak için bir şirket kurmanızın yanı sıra, doğru e-ticaret altyapısını seçmeniz ve şirketinizi nasıl yöneteceğinizi bilmelisiniz.

Takı ve aksesuarlar, giyim ürünlerini tamamlayan ve bu kategoride alışveriş yapan insanlar için büyük ilgi çeken ürünler arasındadır. Eğer takı üretiyorsanız veya tedarik ediyorsanız, bu ürünleri internet üzerinden satışa sunarak geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.

Eğer internetten takı satışı yapmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

İnternetten takı satışı yapmanın avantajları

Takı sektörü milyar dolarlık sektörlerden bir tanesi. Sizde bu sektörde e-ticaret sitesi açıp bu pastadan payınızı alabilirsiniz. Takı sektörü diğer sektörlerden biraz farklıdır. Diğer sektörler mutlaka kısıtlı bir kitleye hitap ederken takı sektörü her kitleye hitap eder. Yaş, cinsiyet, kültür, coğrafya fark etmeksizin herkes takılara ilgi duyar ve takı satın alır.

Takılar türlerine, materyallerine göre iki gruba ayrılır. Takıları genel olarak;

 • Küpe
 • Bileklik
 • Yüzük
 • Kolye
 • Halhal

gibi kategorilere ayrılabildiği gibi;

 • Altın
 • Gümüş
 • Çelik
 • Pırlanta
 • İnci

gibi türlere de ayırabiliriz.

Takılar, yapılan malzeme ve  türlerine göre bir çok kategoriye ayrıldığından ürün çeşitliliği anlamında da çok zengindir. Binlerce takı çeşidi vardır dersek abartmış olmayız sanırım. Bu kadar çok çeşitliliğin olması takı ürünleri satın alacakların aklı karıştırmıyor da değil.  Takılarda ki farklılık aslında detaylarla sınırlıdır.

Örneğin gümüş bir yüzüğün malzemesi aynı, şekil olarak yuvarlak olup bir takım küçük detaylarla farklılık gösterir. Belki de kafa karışıklığına sebep olanda bu küçük detaylardır.

İnternet üzerinden takı satmak istiyorsanız karar vermeniz gereken ilk konu sürekliliği nasıl sağlayacağınız konusudur. Yani satılan bir ürünün yerine yenisini koyabilecek misiniz, satılan bir ürünün aynısı satın alabileceğiniz bir tedarikçiniz var mı? Bunu netleştirmeniz gerekiyor.

İnternetten takı satışı
Satacağınız takının türünü belirleyin

Satacağınız takının türünü belirleyin

Dediğimiz gibi takı sektöründe çeşit çok. Bir kişinin bütün takı çeşitlerini satması da çok zor. O yüzden ne tür takılar satacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Satacağınız takı türünü işin başında iken belirlemeniz atacağınız adımların net olmasını sağlar.

Yapacağınız dijital pazarlama çalışmalarının kapsamını belirler. Takı türünü belirlemek sizin fazla enerji ve para harcamamanızı sağlar.

Satabileceğiniz takı türleri;

 1. El yapımı takılar
 2. Kişiye özel takılar
 3. Değerli taşlardan yapılan takılar
 4. Bijuteri takılar
 5. Altın veya gümüş kaplama takılar
 6. Vintage Takılar

Hangi takı türünü seçerseniz seçin seçtiğiniz takı türüne hakim olun. O takı türünün Pazar hacmi ne kadar, o takı türünü satan kimler var, o takı türünde hangi modeller var gibi bir çok analize sahip olmak sizi kısa sürede başarılı kılacaktır.

Takı nişinizi bulun

Takı sektörü cinsiyet ayrımı gözetmeyen ender sektörlerden. Ama sektörün ağırlıklı müşterileri kadınlar. Kadınlar takı takmaktan çok hoşlanır. Her elbisesi için, her aktivitesi için, her modu için ayrı ayrı takıları vardır.

Hangi takı çeşidinin tercih edileceği kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu yüzden satış yapacağınız hedef kitleyi çok iyi belirleyip ona uygun stratejiler uygulamalısınız.

Hedef kitlenizi tanımak size her alanda büyük avantaj sağlar. Her kitlenin takı tercihi farklıdır. Genç bir insanla orta yaş üzeri insanın takı tercihi aynı değildir. Genç insanlar daha fazla takısı olsun isterken orta yaş insanlar biraz daha tutumlu hareket edip eldeki takılarını değerlendirmek isteyecektir.

Genç bireyler modaya uygun takı ürünleri tercih ederken orta yaş insanlar uzun sürede gidecek takıları tercih edecektir. Sizde kendinize uygun kitleyi belirleyip bu hedef kitleye uygun spesifik kategoriyi tercih edin.

İnternetten takı satışı yapacağınız kategoride fazla rakip olmamasına dikkat edin. Rakip sayısı fazla olması ürün satmanızı zorlaştıracaktır. Rakip analizi ile ilgili aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Marka hikayenizi yaratın

Bazı sektörler vardır ki kendi markanızı oluşturmanız gerekir. Kendi markanızı oluşturmak kendi duygu ve düşüncelerinizi insanlara daha kolay anlatmanızı sağlar. Marka kurmakla, bu markayı kurarken neden kurduğunuz, kurarken hangi zorluklarla karşılaştınız, bu markayı kurmaktaki amacınız neydi gibi bir çok soruya cevap verebiliyorsunuz.

Vereceğiniz bu cevapları insanları etkileyecek, onların duygularında yer edecek formatta olmalıdır. Kuruluş sürecinizi bir hikaye formatında sunmak insanları etkileyecektir. Bu hikaye ne kadar güçlü olursa bırakacağı etkide o derece güçlü olacaktır. O yüzden güçlü hikayeler oluşturmaya özen gösterin.

Oluşturduğunuz hikayeyi yazılı olarak, görsel olarak, video formatı olarak kendi e-ticaret sitenizde, sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Paylaşımınız insanlarda mutluluk, istek ve merak uyandırsın. Bunun için kitlenize uygun bir dil kullanın.

Kitlenizin neleri duyup neleri duymak istemediğini, hangi konular kırmızı çizgisi gibi konulara çok önem verin. Farkında olmadan kullanacağınız bir görsel, bir kelime kitlenizin tepkisini çekip, sizi sosyal medyada linç edebilir.

Bazı sektörler vardır ki sürekli bilinir ve bulunur olmayı gerektirir. Aslında bu bütün sektörler için geçerlidir. Ama takı sektöründe bu daha fazladır diyebiliriz. Ürünlerinizi tanıtmak için çok güzel fotoğraflar çektirin, videolar hazırlatın. Bunları mümkün mertebe alanında başarılı profesyonellere yaptırın. Yapılan çalışmalar fark yaratsın.

Çekimleri mümkün mertebe canlı manken üzerinde yapın. Yapılan çalışmaları mutlaka sosyal medyada sponsorlu reklamlar ile destekleyin. Reklam çalışmalarını belli dönemlerde değil az bir bütçe bile olsa sürekli yapın. Belli dönemlerde örneğin anneler günü, sevgililer günü gibi özel günlerde bütçenizi biraz daha artırmayı alışkanlık haline getirin.

Ürünlerinizi gören insanlar bunun size ait olduğunu bilmelidir. Bu da ancak bilinir ve bulunur olmakla mümkündür. Bilinir ve bulunur olmak da ancak reklam ile mümkündür. Reklamlarınızda ve paylaşımlarınızda samimi bir dil kullanın. İnsanlar size yakınlık duymalıdır.

Takılarınızın tanıtımı için influencerlardan destek alabilirsiniz. İnfluencerlar takipçisi ve etkileme gücü fazla olan insanlardır. İnfluencerların en fazla başarılı olduğu sektörelerin başında takı sektörü gelmekte.

Daha fazla bilinirlik ve satış için mutlaka influencerlar ile çalışın. İnfluencerların reklam ücreti diğer reklam türlerine göre daha fazladır. Ama geri dönüşü en fazla olan reklam modelidir diyebiliriz.

Takılarınızı Hangi Platformda Satacağınıza Karar Verin
Takılarınızı hangi platformda satacağınıza karar verin

Takılarınızı hangi platformda satacağınıza karar verin

Takı ürünleri satmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan birisi de budur. Takıları satmak için bir e-ticaret sitesi kurmak gerekir mi, takıları pazaryerlerinden satmak daha mı iyi olur veya takı ürünlerimi sosyal medya üzerinden mi satmalıyım?

Yukarıda ki soruların cevabı olarak hepsi diye cevaplamak isteriz. Ama bazen bunların hepsi birden mümkün olmayabilir. E-ticaret sitesi açmak biraz maliyetli. Alan adı ücreti, hosting ücreti, e-ticaret sitesi yazılım ücreti gibi masraflar olabiliyor.

Eğer mali problemleriniz varsa önce sosyal medya Facebook, İnstagram gibi platformlarda hesabınızı oluşturup buralardan satış yapmaya başlayabilirsiniz. Buralardan elde edeceğiniz gelirle de kendi e-ticaret sitenizi kurun.

Pazaryerlerinde satış yapabilmek için vergi levhası sahibi olmanız gerekiyor. Vergi levhanızı aldıktan sonra pazaryerlerinde de mağazanızı açın. Amacınız daha fazla ürün satmaksa her mecrada olmanızda fayda var.

Her platformun (e-ticaret siteniz, pazaryeri, sosyal medya) kendine mahsus avantajları var. Hepsinde başlayın, zaman içerisinde en çok satış yapan yer neresi ise oraya ağırlık verin. Ama bizim tavsiyemiz en çok önemi kendi e-ticaret sitenize verin.

Pazar yerleri ve sosyal medya tam olarak sizin kontrolünüzde değil. Günün birinde sebepsiz yere mağazalarınızın kapanmayacağını kimse garanti edemez. Bir gecede bütün emekleriniz çöpe gidebilir. Ama kendi e-ticaret siteniz için bu geçerli değil.siz kapatmadıktan sonra kimse sizin sitenizi kapatamaz. Marka bilinirliği için en kolay platform kendi e-ticaret sitenizdir.

Pazaryerlerinde kendi e-ticaret sitenize yönlendirme yapamazsınız. Ama sosyal medya mecralarınızdan güzel post paylaşımları, reels videoları ile kendi sitenize yönlendirme yapabilirsiniz.

Hangi platformu kullanırsanız kullanın dikkat etmeniz gereken en önemli kriter müşterilerinize, takipçilerinize çok değer verin. Değer verdiğinizi hissettirin. Birincil önceliğinizin ürün satmadan ziyade onların güzel görünmeleri için, kendilerini değerli hissetmeleri için çaba sarf ettiğinize onları inandırın. Takı ürünleri sektörü için bu hayati öneme sahip.

Maliyetinizi belirleyin

Satacağınız ürünlerin size maliyeti ne kadar olacak bunu belirlemeniz gerekir. Bunu belirlemenin yolu da ürünleri nasıl temin edeceğinizden geçer. Takı ürünlerini üç türlü temin edebilirsiniz.

1-Kendi ürünlerinizi ürettirerek

2-Bilinen bir markanın bayiliğini alarak

3-Dropshipping (stoksuz satış) ile satış yaparak

Kendi ürünlerinizi, kendi modellerinizi ürettirmek markalaşmak açısından, rekabet ve karlılık açısından en avantajlı olan yöntem. Kendi modellerinizi belirleyerek bunu kendiniz üretebileceğiniz gibi bunu ürettirebileceğiniz imalathaneler bulabilirsiniz.

Bu şekilde kendi marka adınız için ürün ürettirmek sizi rakipsiz kılar. Ama bu yöntemle satış yapmak için yüksek miktarlarda paraya ihtiyacınız olacaktır.

Bilinen bir markanın bayiliğini alarak veya o markanın ürünlerini onların belirlediği minimum adetten alıp kendi karınızı koyduktan sonra satış yapabilirsiniz. Bu modelde de belli miktarda sermaye gerekir ama kar oranınız biraz daha iyidir.

Dropshipping  modelinde ise anlaştığınız tedarikçi sizin adınıza ürünleri kargolar. Bu model en az kar oranına sahip modeldir.

Eğer satışlara sosyal medya özelliklede İnstagram üzerinden başlayacaksanız tavsiyemiz pahalı ürünlerden ziyade günlük kullanıma uygun, ucuz fiyatlı ürünlerden başlayın. Para kazandıktan sonra kendi sitenizi açtıktan sonra diğer pahalı ürünlere yönelebilirsiniz.

Pazaryerleri üzerinden takı satışı yapacaksanız bu mecraların satışlardan belli bir komisyon aldığını unutmayın. Satış fiyatına komisyon oranını, kargo ücretini mutlaka ekleyin. Pazaryerleri komisyon oranlarının ne kadar olduğunu ve doğru fiyatlandırmayı nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki makaleleri mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ürün Satarken Doğru Fiyatlandırma Nasıl Yapılır?
E-ticaret Sitenizde Şunlara Dikkat Edin
E-ticaret sitenizde şunlara dikkat edin

E-ticaret sitenizde şunlara dikkat edin

Önce instagram da takı ürünleri satmaya başladınız veya ikisini aynı anda yapmaya başladıysanız web sitenizde satış yaparken şunlara dikkat edin.

E-ticaret sitenizde kullandığınız fotoğraflar, yüksek çözünürlüklü, değişik açılardan çekilmiş, arka planı beyaz, ürünü ön plana çıkaracak şekilde çekilmiş olmalıdır. Mümkünse ürünlerin canlı manken üzerinde çekilmiş görseli de olmalıdır.

Çekilen ürünlerin videoya da çekilip ürün sayfasına eklenmelidir. Son zamanlarda ürünleri 360 derece sanal tur dedikleri formatta da çekmek size ciddi avantaj sağlayacaktır.

E-Ticaret sitenize eklediğiniz takı ürünlerinin başlık ve içerik kısmını dikkat çekecek ve trafik getirecek aranma hacmi yüksek kelimelerden oluşturun. Takı sektöründe rekabet etmenin yegane yolu farklı olmaktan geçer. Rakiplerinizin yapmadığı bir şeyi bulup onu yaptığınız oranda rekabet edebilirsiniz.

Aranma hacmi yüksek, size trafik getirecek kelimelerden oluşan bir açıklama metni yazmak için SEO çalışması yapan ismine Seocu denilen kişi veya ajanslardan profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

Ürün açıklamalarınız sadece teknik bilgilerden oluşmamalı. Varsa ürünün hikayesi, avantajları, sağladığı faydalar hakkında da bilgiler verin.

Takı ürünleri satışı yapacağınız e-ticaret sitesi için mutlaka teknik destek alabileceğiniz bir firmanın e-ticaret yazılımını tercih edin. E-ticaret güven üzerine bina edilir. E-ticaret siteniz görünüm itibariyle ziyaret eden kişiye güven vermelidir. Sitenizi güven verecek görsellikte ve yapıda oluşturun.

Sonuç olarak…

İnternetten takı ürünleri satmak size güzel paralar kazandırabilir. Ama bunu kurallarına uygun yapmalısınız. Kurallarının neler olduğunu da yukarıda anlattık. Takı ürünleri satışı için etkili sosyal medya kullanımı ve dijital pazarlama çalışmaları gerekir.

Sosyal medya da belli bir marka bilinirliği elde ettikten sonra kendi ürünlerinizi ürettirip bunu kendi e-ticaret sitenizde ve pazaryerlerinde kendi markanız ile satmak sizi rakipsiz kılacaktır. İnternetten Takı satışı ciddi rekabet gerektirdiğinden sürekli rakiplerinizi gözlemleyip, onlardan farklı şeyler yapmalısınız.

Hasılı oyunu kurallarına göre oynarsanız internetten takı ürünleri satışında başarılı olursunuz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir