1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Sitelerinde Anasayfa Nasıl Olmalı?


0

E-ticaret sitelerinde anasayfa nasıl olmalı? hemen öğrenin. Bir e-ticaret sitesinde bütün sayfalar önemlidir. Ancak anasayfa daha da önemlidir. Bir e-ticaret sitesindeki anasayfa fiziksel mağazanın vitrini pozisyonunda olup siteyi ziyaret eden kişinin site ile ilgili ilk izleniminin oluştuğu yerdir.

E-ticaret sitelerinde anasayfa
E-ticaret sitelerinde anasayfa

Anasayfada oluşan ilk intiba sizin güvenilir olduğunuza, sizden alışveriş etmenin ona zarar vermeyeceğine veya sizin güvensiz, alışveriş yapılması halinde mağdur edeceğinize dair ilk izlenimi verir. E-ticaret sitesindeki anasayfa diğer sayfalara açılan kapı niteliğindedir.

Anasayfa vitrininde yer alan ürünlerden, hizmetlerden, site tasarımından, görsel ve metinsel öğelerden memnun olan ziyaretçi site de daha fazla kalıp, daha fazla zaman geçirecektir. Ziyaretçinin sitenizde daha fazla kalması ziyaretçinin satın alma isteğine olumlu etki eder.

E-ticaret sitesi anasayfası sitenin başarısına, marka sadakatine ve daha fazla satışın  yapılmasına direkt etki eder. E-ticaret sitesi tasarımı yapan ajansların ve tasarımcıların bu anlamda en çok önem verdikleri sayfa anasayfadır dersek abartmış olmayız. Siteyi ziyaret eden kişinin satın alma isteğine etki ettiğinden stratejik bir öneme sahiptir.

Yapılan araştırmalar bir e-ticaret sitesini ziyaret eden kişinin 15 saniye içerisinde site ilgili kanaatini oluşturduğunu ortaya çıkarmıştır. Sizinle ilgili hükmün verildiği ilk yer olması nedeniyle anasayfa tasarımı bu anlamda büyük önem taşımaktadır.

E-Ticaret sitelerinde anasayfa da bulunması gerekenler

E-ticaret sitesi anasayfası ilk ziyaret edilen yer olduğundan sitede kalmaya devam edilip edilmeyeceğine direkt etki eder. Ziyaretçi ziyaret etmiş olduğu e-ticaret sitesinin anasayfasından almış olduğu pozitif elektrik ile sitenin diğer sayfalarında da dolaşmaya karar verir.

Diğer sayfaların kapısı hükmünde olana anasayfadaki görseller, görsellerin kalitesi, yazı fontu, yazı fontu büyüklüğü, yazıların ve görsellerin rengi, anasayfa arka plan resmi, arka plan resminin görseller ve yazılarla uyumu gibi etkenler müşterinin pozitif algısına etki eder. Bu nedenle anasayfada bulunması gereken unsurların bulunmaması sitenizin ziyaretçi tarafından hemen terk edilmesi demektir.

Siteyi ziyaret eden bir kişinin ilk gördüğü yer olan anasayfa e-ticaret sitesinin kurumsal kimliğini içeren görsellerle donatılmalıdır. E-ticaret sitesinin anasayfası e-ticaret firmasının kim olduğu, ne yaptığı, hangi ürünleri satışa çıkardığını gösterebilmelidir. Kendisi ile ilgili ilk izlenimi kötü olan ziyaretçiler başka e-ticaret sitelerini ziyaret edecektir.

E-ticaret sitesinde aşağıdaki öğeler yer almalıdır;

 • Logo
 • İşlevsel bir menü
 • Arama çubuğu
 • Banner ve sliderlar
 • İndirim veya kampanyadaki ürünler
 • En çok satılan ürünler
 • Yeni eklenen ürünler
 • Kurumsal sayfalar
 • Güven veren logo veya görseller
 • İletişim bilgileri
E-ticaret sitelerinde anasayfa
Logo

Logo

İnsanların sizinle ilgili akıllarında kalan en önemli hatırlatıcı logonuzdur. Bu yüzden logonuz son derece sade, kurumsal ve site temanızın linkleri ile uyumlu olmalıdır. Logonuzda çok fazla unsur barındırmayın. Çok fazla unsur kafa karışıklığına sebep olacaktır. Logonuz başka firmaların logoları ile benzer olmasın.

Benzer logolar başka firmalar ile karıştırılmanıza neden olur. Logonuzun sektörünüzle, satmış olduğunuz ürünlerle uyumlu olmasına, gören kişinin sizi ve ne sattığınızı hatırlatması gerekir.

İşlevsel bir menü

Anasayfa da yer alan menünün son derece sade ve kullanımının kolay olması gerekir. Menüde yer alan kategori sayısının çok fazla olmamasına dikkat edin. Anasayfada ki kategori yapısının maksimum üç kırımlı olmasına dikkat edin. Yani bir ziyaretçi aradığı bir ürüne en fazla üç adımda ulaşabilmelidir.

Çok kırımlı kategori yapıları ziyaretçileri sıkacak veya zor geldiği için sayfayı terk etmelerine neden olacaktır. Örneğin bayan satan bir ayakkabı sitesi olduğunuzu varsayarsak menü yapınız Ayakkabı/Bayan Ayakkabı/Yürüyüş Ayakkabısı/Puma/Siyah şeklinde olması yanlış olacaktır.

Bunun Yerine Bayan Ayakkabısı/Yürüyüş Ayakkabısı şeklinde veya Bayan Ayakkabı/Yürüyüş Ayakkabısı/Puma şeklinde olması daha doğru olacaktır.

Arama çubuğu

Anasayfada ziyaretçilerin ilgilendikleri ürünleri kolayca arayabilecekleri bir arama çubuğunun olması gerekir. Arama çubuğu sitenin teması ile uyumlu, sitenin sağ üst tarafında veya üst orta kısmında olması doğru olacaktır.

Kullanıcıların arama kısmına karakter girdikçe bunumu aramıştınız şeklinde öneri getirmesi gerekir. Arama çubuğu ile bağlantılı detaylı bir arama sayfasında olması gerekir. Arama sayfasında çok detaylı aramaların yapılabilmesi veya filtrelemelerin yapılması gerekir.

Filtreleme kısmında fiyat, renk, beden, numara gibi unsurlar armaları kolaylaştıracaktır. Ayrıca arama sayfasında en çok aranan ürünler, ziyaretçiler bunları da arattı şeklinde hatırlatmalar ile ziyaretçileri doğru sayfalara yönlendirebilirsiniz.

Banner ve sliderlar

Anasayfadaki banner veya sliderlar sitenin en can alıcı kısmıdır. Hazırlanacak olan slider veya bannerlar sitenin tasarımına uygun renk ve görsellerden oluşmalıdır. Anasayfayı bir bütün gibi düşünüp hazırlanan slider veya bannerlar estetik görünüme zarar vermemelidir.

Anasayfada çok fazla slider veya bannerin olmamasına dikkat edin. Hazırlanan slider veya bannerlerin boyutunun çok yüksek olmayıp sitenin geç yüklenmesine neden olmamalıdır.

İndirim veya kampanyadaki ürünler

Slider kısmının alt tarafında indirimdeki veya kampanyadaki ürünleri listelemeniz satışlarınızı artıracaktır. Burada ekleyeceğiniz indirimli veya kampanyada ki ürün sayısının fazla olmamasına dikkat edin. Burada sizin için önemli olan, kar marjı yüksek olan ürünleri listeletin.

En çok satılan ürünler

Anasayfada en çok satılan ürünlerin listeletilmesi ziyaretçilere fikir verecektir. Bu yüzden anasayfanın uygun bir kısmında en çok satan ürünler listeletilmelidir.

Yeni eklenen ürünler

Dönemsel, mevsimsel veya hızlı değişim gçsteren ürünler satıyorsanız yeni gelen ürünleri ana sayfanın uygun bir kısmında listeletmek satışlarınızı artıracaktır.

Kurumsal sayfalar

Anasayfanın footer denilen alt kısmında mutlaka kurumsal ve mutlaka olması gereken hukuksal sayfalarınız olsun. Burada yer alacak kurumsal sayfalar ziyaretçilerinize güven verecektir. Kurumsal kısımda Hakkımızda, Tarihçemiz, Geri İade politikası gibi sayfalar ziyaretçilerin size güven duymasını sağlayacaktır.

Güven veren logo veya görseller

Anasayfanın uygun bir kısmında sizin güvenilir bir site olduğunuzu gösteren görseller bulundurun. Sitenizde 128 Bit veya 256 Bit SSL Sertifikası bulundurduğunuzu, girilen bilgilerin mutlaka şifrelenip başka kimsenin eline geçmeyeceğini, sitenizde tüm VİSA veya Master kartlar ile alışveriş yapılabildiğini tasarıma uygun görsellerle belirtin.

iletişim sayfası
iletişim sayfası

İletişim bilgileri

Anasayfanın üst kısmında ve alt kısmında ziyaretçilerin sizinle kolayca iletişime geçebilecekleri, soru sorabilecekleri mail, telefon, canlı destek, Whatsapp gibi iletişim bilgileri mutlaka olsun. Sitenizde ne kadar fazla iletişim aracı bulundurursanız güvenirliğiniz o derece artar ve bu durum satışlarınıza da yansır.

E-Ticaret sitesi anasayfası için diğer ipuçları

 • E-ticaret sitenizin anasayfası çok hızlı açılmalıdır. Yapılan bir araştırmaya göre bir e-ticaret sitesini ziyaret eden her 10 kişiden 4’ü, 3 saniyeden uzun sürede açılan siteleri terk ettiklerini göstermiştir. Sitenizin hızlı açılması için görsel boyutlarını düşük tutup, hızlı açılmasını sağlayacak hosting altyapısı tercih edin.
 • Anasayfa da ziyaretçileri diğer iç sayfalara yönlendirecek görseller bulundurun.
 • Ziyaretçiler için cazip gelecek teklif sunduğunuzu gösteren görseller ekleyin. Ücretsiz kargo, bir alana bir bedava gibi.
 • Anasayfada bunu alanlar bunları da aldı, en çok yorumlanan ürünler gibi seçenekler ziyaretçilere çok yardımcı olup, fikir verecektir.
 • Anasayfanızda canlı destek, online sohbet gibi uygulamalarınızın olduğunu belirten görseller kullanmak müşteri memnuniyetini ve satışlarınızı artıracaktır.
 • Ziyaretçinin sepete eklediği ürünleri kolayca bulabileceği sepet görseli anasayfada uygun bir yerde olmalıdır.
 • Anasayfa e-ticaret sitesinin en dinamik aktif alanı olmalıdır. Anasayfa yeni ürünler, yeni kampanyalar, indirimdeki ürünler gibi dikkat çekici görsellerle sürekli güncel tutulmalıdır.

Sonuç olarak…

Anasayfa bir e-ticaret sitesinin en önemli kısmıdır. Bu kısmın güncel ve güzel olması marka algısına ve satışlara direkt etki etmektedir. Bu yüzden ansayfayı sürekli güncel tutumak, tema yapısına uygun ürün görselleri, kampanya ve indirim görselleri ile donatmak gerekir.

Anasayfada kullanılacak görseller yüksek çözünürlüklü olmalıdır. Anasayfada ki görseller için gerekirse profesyonel ürün fotoğrafçısı olan kişi veya firmalardan destek alın. Anasayfada ki kampanya ve indirim görsellerini Canva uygulaması ile kendinizde yapabilirsiniz. Benim bu konuda yeteneğim veya zamanım yok derseniz de bu alanda hizmet veren freelancer tasarımcılar veya tasarım ajanslarından profesyonel destek alabilirsiniz.

Anasayfanın sürekli dinamik tutulması için alanında bilgili ve tecrübeli olup e-ticaret danışmanlığı hizmeti veren kişi veya ajanslardan destek alabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir