1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Sevgililer Günü Kampanyaları İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?


0

Sevgililer Günü kampanyaları için nelere dikkat edilmelidir? cevabu bu makalede. İnsan için, insanlık için bazı özel günler vardır. Bu özel günü anlamlı kılan sahip olduğu misyondur. Bu özel günlerden biriside 14 Şubat Sevgililer Günüdür. 14 Şubat Sevgililer Günü dünyanın her yerinde sevgililerin karşılıklı hediye alıp verdiği, hediye odaklı tüketimin zirve yaptığı özel günlerden biridir.

Hediye alıp vermenin zirve yaptığı bu gün e-ticaret siteleri, Pazar yerleri, perakende satış yapan işletmeler, mağazalar için büyük bir fırsat demektir. Bu denli önemli olan bu özel günü e-ticaret siteleri, Pazar yerleri, perakende satış yapan işletmeler, mağazalar fırsata çevirebilmek için “Sevgililer Günü Kampanyası” adı altında çeşitli kampanyalar düzenlemekte.

Düzenlenen bu Sevgililer Günü kampanyalarının daha verimli ve satış odaklı olması için dikkat edilmesi gereken bir takım kriterler vardır. Bu makalemizde Sevgililer Günü kampanyaları düzenlenirken nelere dikkat edilmelidir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Sevgililer günü nedir?

Sevgililer Günü, 14 Şubat tarihinde kutlanan özel bir gündür. Sevgililer Gününün kökeni Roma Katolik kilisesinin inanışına dayanmaktadır. Roma Katolik kilisesinin inanışına göre Sevgililer günü, adına Valentine denilen bir din adamına ithafen kutlanan bir bayram günüdür. Valentine kelimesinin sevgili veya hoşlanılan kişi anlamına gelmesinden  dolayı sevgililer günü bazı ülkelerde “Aziz Valentin Günü” olarak da adlandırılmaktadır. 

Sevgililer günü, sevgililerin karşılıklı olarak birbirlerine hediyeler aldığı, katlar gönderdiği özel bir gün olarak kutlanmaktadır. Sevgililer gününde yaklaşık olarak bir milyar civarında kart gönderilmektedir. Kart göndermenin yanında alınan hediyeler milyarlarca dolar tutmaktadır.

 Sevgililer Günü Kampanyası Kriterleri

 Sevgililer günü kampanyaları kriterleri nelerdir?

Sevgiler günü yapılan milyonlarca liralık alışverişlerden dolayı e-ticaret siteleri, Pazar yerleri, perakende satış yapan işletmeler, mağazalar sayısız kampanya düzenlemekte. Düzenlenen bu kampanyaların bazıları başarılı olduğu kadar bazıları da başarısız olmakta. Başarısız olan bu sevgililer günü kampanyaları, bir takım kriterlere dikkat etmediği için başarısız olmaktadır.

Başarılı olacak sevgililer günü kampanyası kriterleri şunlardır;

 • Erken Başlamak
 • Dijital Pazarlama Kampanyası Yapmak
 • Entegre ve Ortak Dil İçeren Kampanyalar Yapmak
 • Geçmiş Yılları Analiz Etmek
 • Kişiselleştirme ve Davranışsal Segmentasyondan Yararlanmak
 • Cinsiyet Segmentasyonu Yapmak
 • İçeriklerde Sevgililer Günü Vurgusu Yapmak
 • İçeriklerde Yaratıcı Olmak
 • Gönderim Zamanına Dikkat Edin

Erken başlamak

Birine hediye almak en zor alışverişlerden biridir. Sevgiliye hediye alırken kafanda bin bir soru vardır. En önemlisi de “acaba hediye mi beğenir mi?”. Bu hediye alma hele de sevgiliye alınıyorsa zorluk birkaç katına çıkar. Kolay kolay karar verilemez.

İnsanların bu zor karar vermelerinden dolayı yapacağınız sevgililer günü kampanyasını erkenden başlatın. Bu hediye alacak olan insanlara zaman kazandırır, onların daha kolay karar vermelerini sağlayacaktır.

Dijital pazarlama kampanyası yapmak

İster bir fiziksel mağaza olun isterseniz de bir e-ticaret sitesi veya Pazar yeri. Hangi tür ticaret yapıyorsanız yapın sevgililer günü için mutlaka dijital pazarlama kampanyası düzenleyin. Düzenleyeceğiniz bu dijital kampanyalar Facebook, İnstagram gibi sosyal medya platformları üzerinden olabileceği gibi Google Ads ile de olabilir.

Ayrıca sevgiler günü kampanyası için e-posta pazarlaması da yapabilirsiniz. E-posta pazarlama her zaman işe yarayan yöntemlerden biridir.

Entegre ve ortak dil içeren kampanyalar yapmak

Bütün kampanyaların temelinde potansiyel müşteriler ile iletişim kurmak vardır. İletişim tek taraflı olmaz, bu nedenle mutlaka iki taraflı olmak zorundadır. Sevgililer günü için iletişim kampanya planı oluşturup bütün mecralarda aynı dili ve ilgili görsel iletişimi kullanmaya çalışın. Yapacağınız kampanyalarda dijital pazarlama araçlarının yanında e-posta, SMS, push notification gibi kanalları da mutlaka kullanın.

Geçmiş yılları analiz etmek

Sevgililer günü için ister ilk defa kampanya yapıyor olun isterseniz de sürekli yapıyor olun geçmiş yıllarda yapılan kampanyaları mutlaka analiz edin. Önceki yıllarda yapılmış kampanyaları analiz etmek size zaman, emek ve para kazandırır.

Önceki yıllarda yapılmış kampanya sonuçlarına bakarak en çok hangi ürünler satın alınmış, satın alınanların cinsiyet ve yaş aralığı nedir gibi bir çok konuda çıkarım yapabilirsiniz.

Eğer daha önce kampanya yapmışsanız kampanyanızla etkileşim kurmuş olan herkese SMS veya e-posta gönderip onlar için ekstra indirim, hediye çeki tanımlayıp daha çok satış yapmayı deneyebilirsiniz.

Kişiselleştirme ve davranışsal segmentasyondan yararlanmak

Dijital kampanyaların işletmelere sağladığı en büyük avantaj potansiyel hedef kitlenin davranışlarını analiz edip, kişiselleştirilmiş içerikler sunabilmesidir. Sevgililer günü için potansiyel hedef kitlenizin davranışlarını analiz edip çok daha özel, kişiselleştirilmiş, insanların satın alma ihtimalleri daha yüksek kampanyalar düzenleyip hediye önerileri sunabilirsiniz..

Cinsiyet segmentasyonu yapmak

Segmemntasyon, potansiyel hedef kitleyi bir takım kriterlere göre gruplara ayırmaktır. Dijital pazarlama da potansiyel hedef kitlenizi ne kadar çok segmente edebilirseniz o kadar başarılı olursunuz. Sevgililer günü kampanyanızı ne kadar çok segmente edebilirseniz o kadar çok geri dönüşler alırsınız.

Özellikle cinsiyet bazında segmentasyon yapmak satışları artıracaktır. Erkek müşterilerinize bayanlara alınabilecek ürünleri göstermek, bayanlara da erkek sevgiliye alınabilecek ürünleri göstererek satın alınma ihtimalini artırın.

İçeriklerde sevgililer günü vurgusu yapmak

Yapılan kampanyaların başarıya ulaşmasını sağlayan bir diğer etmende içeriktir. İçerik, görsel içerik olabileceği gibi yazılı içerikte olabilir. İçeriklerinizde, içeriklerinizin başlıklarında sürekli sevgililer gününden bahsedin. Sürekli sevgililer gününden bahsetmek insanlara bu özel günü hatırlatacak ve hediye alma ihtimallerini artıracaktır. Sürekli hatırlatmalar yaparak bir çok erkek müşterinize belki de iyilik yapmış olacaksınız. 🙂

İçeriklerde Yaratıcı Olmak

İçeriklerde yaratıcı olmak

Kampanyalarda doğru içeriği kullanmak başarılı olma ihtimalinizi iki kat artıracaktır. Doğru içeriği belirlemenin en önemli kuralı potansiyel hedef kitleyi tanımaktır. Hedef kitle ne kadar iyi tanınırsa o derece başarılı olacak içerikler belirlenir. Hedef kitlenizin ilgi alanlarını, sevdiği veya sevmediği konuları bilmek daha kişiselleştirilebilir kampanyalar kurgulamanıza yardımcı olur.

Yapacağınız kampanyalarda kullanacağınız görsel ve yazılı içeriği çok dikkatli belirleyin. Çok dar bir zaman diliminde yapılmış olmak için diye yapılan değil veya araya sıkıştırılan kampanyalar yapmayın. Gerçekten satış getirecek kampanyalar kurgulayın ve büyük bir özenle uygulayın.

Gönderim zamanına dikkat edin

Yapmış olduğunuz kampanyaları potansiyele hedef kitlenize bildirmeniz gerekiyor. Bildirim için çeşitli araç gereçleri kullanabilirsiniz. Potansiyel hedef kitlenize gönderimler yaparken gönderim zamanına çok dikkat edin. İnsanların ilgi göstermeyeceği bir zaman diliminde gönderim yapmak gereken ilgiyi görmeyecektir.

Şu bir gerçek ki sevgililer günü alışverişi genelde hafta içi ve ofislerden yapılmakta. Sizde bu gerçekten hareketle gönderilerinizi hafta içi, insanların ofislerinde olabilecekleri zaman diliminde yapmaya çalışın.

Sevgililer günü kampanyasında kullanılacak kanallar

Sevgililer günü kampanyası yapmak kadar bu kampanyaları doğru mecralarda doğru kanallar ile duyurmak önemli. Eğer doğru mecra ve doğru kanalı bulamazsanız düzenleyeceğiniz kampanya amacına ulaşmadan başarısız olacaktır.

Sevgililer günü için en çok kullanabileceğiniz mecralar şunlardır;

Yukarıdaki mecralarda kullanabileceğiniz kanallar şunlardır;

 1. E-posta
 2. SMS
 3. Web sitenizde ki banner alanları
 4. Pop-up duyurular
 5. Sosyal medya reklamları
 6. Google Ads reklamları
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir