1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Bir Ürün Nasıl Satılır?


0

Bir ürün nasıl satılır öğrenmek için doğru makaledesiniz. Bir ürünü e-ticaret sitenizden, fiziki dükkan veya mağazanızdan satmak aslında çok kolay ama bir o kadarda çok zor. Bu zor ve kolay ayrımını yaptıran ise ne satacağınızı, kime satacağınızı ve nasıl satacağınızı bilmenizdir. Eğer bunları biliyorsanız ürün satmak son derece kolay olacaktır.

Ama bunları bilmiyorsanız ürün satmak size dünyanın en zor işi gelecektir. Bu makalemizde küçük ve orta ölçekli yani KOBİ dediğimiz firmalara, e-ticaret yapmak isteyen veya yapanlara bir ürünü nasıl satacaklarıyla ilgili tavsiye bilgiler sunacağız.

Bir ürün nasıl satılır?
Bir ürün nasıl satılır?

Bir ürün nasıl satılır?

İyi bir ürün satıcısı satış yapmayı sever çünkü çok satış yapmak onun için en önemli amaçtır. Gerçekleştirdiği her satış onu başka bir satış için motive eder. Satış için kendini iyi motive etmiş bir satıcı üzerindeki bu pozitif elektriği müşterisine de geçirir.

İyi bir satış için müşterileri dinlemenin önemini, onları nasıl dinlemeniz gerektiğini, müşterilerin hal hareket ve vücut dillerini okumayı iyice öğrenin. İster e-ticaret sitesi sahibi olun ister fiziksel e-ticaret yapıyor olun fark etmez ama müşterilerinizi bolca dinleyin. Onlar konuşurken sözlerini kesmeyin. Cümlelerinde ne anlatmak istediklerini anlayın ve anladığınızda gösterin.

Ürün hakkında bilgi sahibi olun

Sattığınız ürün hakkında bilgi sahibi olun. Buradaki bilgi sahibi olmak demek ürünle ilgili teknik bilgileri ezberlemek demek değil. Bu teknik bilgilerin  günlük hayatta karşılığı nedir, bu ürün müşterinin hangi sorununu çözecek, müşteriye ne gibi rahatlık, prestij kazandıracak, müşteriye ekonomik ne faydası olacak bunları bilmektir.

Müşterinin bu ürünü aldığında en kolay nasıl kullanacağını, aldığı ürünün ekonomik ömrünün daha fazla olması için neler yapması gerektiğini anlatın, gerekirse gösterin.

Fiziksel ticaret yapan kişiler bunları müşterilerine uygulamalı olarak  anlatmalı. E-ticaret yapan kişiler ise ürünle ilgili her türlü bilgiyi ürün açıklamaları kısmında, e-ticaret sitesinin blog kısmında görsellerle destekleyerek anlatmalı. Gerekirse videosunu çekip sitede yayınlamalısınız.

ürün nasıl satılır
ürün nasıl satılır

Ürüne sahip olmanın avantajlarını görmesini sağlayın

Ürünün özelliklerini anlatmak tabi ki önemli ama asıl önemli olan bu özelliklerin kişiye sağlayacağı faydalar. Müşteri ürünün kendisine sağlayacağı faydaları bilmesi daha kolay satın almasını sağlar. Satmış olduğunuz ürünleri müşteriye anlatmadan önce siz deneyin, kullanın.

Ürün kullanımının faydalarını siz görün, müşteri sormadan önce siz söyleyin. Müşteriden ürün kullanımı, faydası ile ilgili gelecek soruyu kolaylıkla cevaplarsınız. Ürünün sağlamlığı hakkında abartıya kaçmadan bilgi verin.

Arızalanması durumunda ne yapılması gerektiğini anlatın. Müşteriden ürünle ilgili bilmediğiniz bir soru gelirse dürüstçe bilmediğinizi ama en kısa sürede öğrenip kendisine geri dönüş yapacağınızı belirtin. Bu size duyulan güveni artırır.

Satmış olduğunuz ürünün faydalarını anlatmanın yanında o ürünü alan kişilerin tecrübelerinden, ürünle ilgili düşüncelerinden bahsedin. Sahip olduğunuz e-ticaret sitesi blog kısmında veya ürün yorumları kısmında müşterilerinizin ağzından geri dönüşler yayınlayın.

Kabul etmeleri halinde videolar çekip yayınlayın. İnsanlar kendilerinden önce o ürünü almış olan kişilerin düşüncelerine çok önem verir. Bir ürünü satın almadan önce karşılaştırma sitelerine, forumlara bakmalarının nedeni de budur zaten.

Yukarıda da bahsedildiği üzere ne satacağınızı, kime satacağınızı ve nasıl satacağınızı bilirseniz birde yaptığınız işi severseniz sizden iyi satıcı, sizden iyi e-ticaret sitesi yoktur.

https://www.youtube.com/watch?v=5gVF0Xrh9Dw
Bir ürün nasıl satılır?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir