1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Toptan Ürün Alıp Satmak E-Ticarette Neden Önemlidir?


0

Toptan Ürün alıp satmak e-ticarette neden önemlidir? hemen öğren. Toptan ürün alıp satmak firmaların olabilecek en düşük ücreti ödeyerek maksimum kar elde edebilmeleri için başvurmaları gereken bir yöntemdir. İnternetten ürün satan firmaların ürün satmak için yapacakları masrafları satış fiyatlarına dahil edip kar zarar dengesini iyi kurmaları gerekir.

Bu tarz kar zarar dengesini kurabilmenin en yolu ise satılacak ürünleri mümkünse üreticisinden toplu olarak almaktır. Satılacak ürünleri üreticisinden toptan satın almak, satılabilecek en düşük veya en yüksek ürünlere sahip olduğumuz anlamına gelmekte. Sahip olduğunuz bu ürünleri e-ticaret sitenizden istediğiniz fiyata satabilirsiniz.

Toptan ürün satın alırken dikkat edilecek en önemli konu, talep edilen ürünleri belirleyip onları almaktır. Araştırma yapılmadan toptan ürün satın almak büyük bir borcun altına girmek, elinizde satılmayan ürün kalacak demektir. Oysa araştırma yapılarak, hedef kitlenin ihtiyaçlarına yönelik toptan ürün satın almak yüksek karlar edebileceğiniz anlamına gelir.

Bu gün e-ticaret sitelerinden olsun, Pazar yerleri üzerinden satış yapanlar olsun, doğru ürün bulmakta, buldukları bu ürünleri nasıl toptan alacakları konusunda pek bilgi sahibi değil. Bu makalemizde toptan ürün almak e-ticarette neden önemlidir onun hakkında bilgiler vereceğiz.

Toptan ürün alıp satmak için bilmeniz gereken noktalar

Toptan ürün alıp satmak ezbere yapılacak bir iş değildir. Toptan ürün alınırken dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edilmemesi;

 • Ürünün alınabilecek fiyatın üzerinde alınmasına,
 • Alınan ürünün satılmayıp elde kalmasına
 • En önemlisi de büyük bir borcun altına girilmesi

demektir. Toptan ürün alıp satmak için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır.

 • Sektör ve Ürün Araştırması Yapın
 • Satışa Sunulan Ürünü Reklam ve Kampanyalarla Destekleyin
 • Toptan Alım Satım Yapılacak Ürünleri Belirleyin
 • Gündemi Takip Edin
 • Sosyal Medyadan Ürünlerinizi Sergileyin

Sektör ve ürün araştırması yapın

E-ticarette başarılı olmanın altın kuralı satılacak ürün, verilecek hizmet ve sektör hakkında çok detaylı araştırma yapmaktır. Faaliyet göstereceğiniz sektörün, hedef kitlesinin talep edeceği ürünleri belirlemek, bunlar hakkında detaylı bilgi sahibi olduktan sonra satmak e-ticaret sitenizin ve markanızın değerini artıracaktır.

Tüketicilerin alışkanlıkları sürekli değiştiği için aşağıdaki alanlarda sürekli analizler yapıp öyle karar vermek gerekir. Bunlar;

 1. Hangi ürün hangi üreticide hangi fiyata satılıyor?
 2. Hangi ürünlerin fiyatı son dönemlerde yükseldi veya düştü?
 3. Hangi ürünlere ilgi arttı veya azaldı?

Satmak istediğiniz ürünlerle ilgili bu tarz verilerle toptancılara gitmek size avantaj sağlayacaktır. Pazarlık gücünüzü daha da artıracaktır. Sektör ve ürün araştırması yapmak ticari geleceğiniz açısından son derece önemlidir.

Satışa sunulan ürünü reklam ve kampanyalarla destekleyin

E-ticaret sitenizden ürün satarken mevcut rakiplerinizden faklılaşabileceğiniz hamleler yapmanız gerekir. Bu biraz da ticari tecrübe ve piyasaya hakim olma ile ilgili. Örneğin piyasaya girecek bir ürünün çok tutacağını öngörüp popüler olana kadar o üründen toptan satın almak gibi.

Ürün popüler olana kadar alacağınız için popüler olduktan sonra alacağınız fiyattan çok çok uygun olacaktır. E-ticaret biraz da risk demektir. Bilinçli riskler alarak rakiplerinize fark atabilirsiniz. Risk alarak toptan aldığınız ürünlere Google ve sosyal medya reklamları vermek satışlarınızı artıracaktır.

Toptan Alım Satım  Yapılacak Ürünleri Belirleyin

Toptan alım satım  yapılacak ürünleri belirleyin

Detaylı rakip analizi yaptıktan sonra sektördeki insanların ihtiyaçları nelerdir, ihtiyaçlarını nerelerden nasıl temin ediyorlar, en çok hangi ürünler satılıyor, hangi zamanlarda satılıyor gibi konularda araştırmalar yapıp elde edeceğiniz verileri iyi analiz etmelisiniz.

Yapacağınız analizden sonra e-ticaret sitenizde satmaya karar vereceğiniz ürünleri en uygun fiyata toptan temin edip sitenize eklemelisiniz. Ürünleri e-ticaret sitenize eklerken detaylı bir şekilde fotoğraflarını çekin. Çekeceğiniz fotoğraflar ürünü her açıdan göstersin.

Cep telefonları ile de çok kaliteli fotoğraflar çekebilirisniz. Nasıl mı? Cevabı aşağıdaki makalede.

Telefonla Kaliteli Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Toptan ürün  alıp satarken garanti ürünlere yönelinilip riskler minimize edilebilir. Her sektörde her dönem talep gören ürünler vardır. Bu tarz ürünleri belirleyip bunların toptan temin edilmesi faydalı olacaktır.

Gündemi takip edin

Teknoloji hızla gelişmekte. Gelişen her teknoloji karşımıza yeni ürünler çıkartıyor. E-ticaret sitesi sahibi olarak bu tarz teknolojik yenilikleri, bu yeniliklerin faaliyet gösterilen sektöre ne gibi etkiler yapacağı çok iyi takip edilmelidir. Bazen bu yeniliklerin sektörü nasıl şekillendireceği öngörülüp ona uygun hamleler yapmak sizi rakiplerinizden farklı kılabilir.

İnsanlar artık eskisinden daha fazla yenilikleri takip ediyor. Sosyal medya bu yeniliklerin hızla yayılmasına katkı sağlamakta. E-ticaret sitesi sahibi olarak bu tarz yenilikleri sosyal medya üzerinden de çok iyi takip etmelisiniz.

Şu bir gerçekki kişisel bakımımızdan beslenmemize, ev dekorasyonundan kıyafetlerimize kadar yenilikler hayatımızın her alanında gerçekleşmekte. Bu yüzden tüketici alışkanlıklarını doğru bir şekilde belirleyip ona uygun ürünler belirleyip toptan ürün alınmalıdır.

Sosyal medyadan ürünlerinizi sergileyin

İster bir e-ticaret siteniz olsun, istersenizde fiziki mağazanız olsun farketmez, mutlaka sektörünüze hitap eden sosyal medya platformlarında yer almalısınız. Günümüzde insanlar sosyal medyada aktif olan, sürekli görünür olan işletmelere, e-ticaret sitelerine daha çok güvenmekte.

Sosyal medyada ürünlerinizi paylaşmak daha fazla insana ulaşıp ve bilinirliğinizin  artmasını sağlar. Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görseller paylaşmak daha fazla potansiyel müşteri edinmenizi ve daha fazla satış yapmanızı sağlar.

Toptan ürün alım-satımı yapabileceğiniz bir e-ticaret sitesine sahip olun

Toptan ürün alıp satarak para kazanabilmek ve daha fazla potansiyel müşteri bulabilmek için sektörünüze ve hedef kitlenize uygun bir e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekmekte.

İnternetten ürün satabilmek için ihtiyacınız olabilecek tüm modüllerin olduğu bir e-ticaret sitesine sahip olmakla ürünlerinizi kolayca ekleyip satış yapabilmenize, Pazar yeri entegrasyonları sayesinde Trendyol, HepsiBurada, N11 gibi büyük pazaryerlerinde de ürünlerinizi satabileceğiniz anlamına gelmekte.

Yönetilmesi kolay bir e-ticaret sitesi ile ürün ekleme, ürünlerin satılması, satış öncesi ve satış sonrası süreçleri kolayca yönetebilirsiniz. Bununla ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki kategorideki makalelerimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Toptan alınacak ürünlerin seçimi nasıl yapılmalıdır?

 • Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere toptan ürün alırken faaliyet gösterdiğimiz hedef kitlenin isteklerine ve popüler olan ürünlere yönelmek gerekir. Sosyal medya uygulamalarında aktif olarak yer almak, popüler ürünleri daha kolay bulmanıza yardımcı olur. Sosyal medyada insanların en çok neyi paylaştığı, en çok ne tarz ürünlere beğeni ve yorum yaptığını takip ederek daha doğru ürünleri bulmanızı sağlar.
 • Toptan ürün alırken popüler ve yeni olan ürünleri takip etmek, yeniliklere açık olmak ve ürün yelpazenizi geliştirebiliyor olmanız gerekmektedir. Özellikle sosyal medya kullanımı satıcılara bu konuda yardımcı olan kanallardandır.
 • Sosyal medyada sayesinde popüler olan ürünler, insanların talepleri ve istekleri daha kolay belirlenerek satıcılar yönlerini değiştirebilmektedir. Toptan alınacak ürünler seçilirken aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekir.
 • Toptan alınacak ürünlerin son derece kaliteli olması gerekir. Şu bir gerçek ki kaliteli ürünler kalitesiz ürünlere göre daha pahalıdır. Sizden ürün alan müşterilerin memnun olmaması sizden bir daha ürün satın almayacağı anlamına gelmekte. Bu yüzden e-ticaret sitenizde kaliteli ürünleri, müşteri memnuniyetine dikkat ederek satın.
 • Toptan ürün alınırken fiyat-performans dengesine çok dikkat edilmelidir. Kar marjı düşük ürünler satmanız bir süre sonra yaptığınız işten soğumanıza neden olur.
 • Günümüzde lojistik süreçleri de hızla değişmekte. Eskiden ürünlerin ülkemize ulaşması haftalar, aylar sürebiliyordu. Oysa artık kısa zaman dilimlerinde yeni çıkan ürünler ülkemize ulaşıyor. Bu yüzden toptan ürün araştırılırken sadece ülkemizdeki üreticiler veya satıcılar değil dünyanın değişik ülkelerinde de araştırma yapılması gerekir.
 • Para kazanmanızı riske etmemek için genel kabül görmüş, her dönemde alınacak ürünlere yönelmek gerekir.
Toptan Alım Satımı İçin Ürün Önerileri

Toptan alım satımı için ürün önerileri

Aşağıda toptan alınıp satılabilecek ürünler önereceğiz. Bu ürünleri önerirken tarihi geçmeyecek ürünler önermeye dikkat ettik. Bunu yapmaktaki amacımız son kullanma tarihi geçebilecek ürünlerin satılmaması veya satılması zaman alabileceğinden zarar etmenizi istemememizdir.

Önerdiğimiz ürünlerin insanlar tarafından her zaman ihtiyaç duyabilecekleri ürünler olması da dikkat ettik.

Kadın, erkek, bebek ve çocuk kıyafetleri

İnsanların yaz-kış demeden ihtiyaç duydukları ürünlerin başında kıyafetler gelmekte. İster çocuk olsun, ister erkek olsun, istersede yaşlı olsun farketmez. Herkes giyinmek zorunda. Bu yüzden de hiç bir zaman tükenmeyecek sektörlerin başında tekstil yani kıyafet sektörü gelmekte.

Kıyafet sektöründeki ürünlerin son kullanma tarihlerinin geçmesi, geçmesi halinde kullanılmaması diye bir durum söz konusu olmaz. Kıyafet sektöründe dikkat edilmesi gereken en önemli konu modanın takip edilmesidir. Modanın yakından takip edilmesi, ürün seçiminin buna göre yapılması daha fazla kar elde edilmesini sağlar.

Özellikle bayanların erkeklere nazaran kıyafetler için daha fazla harcama yaptıkları bir gerçek. Bu gerçekten hareketle bayan kıyafet sektörüne yönelik toptan ürün alımları doğru bir tercih olacaktır.

Ayakkabı ve çantalar

Kıyafetten sonra toptan alınıp satılabilecek ürünlerin başında kıyafetin tamamlayıcı unsuru olan ayakkabılar ve çantalar gelmektedir. Dışarı çıkan herkes ayakkabı giyeceğine göre bu sektöründe kolay kolay bitmeyeceğini söyleyebiliriz. Burada tıpkı kıyafette olduğu gibi modayı yakından takip etmek gerekir.

Özellikle bayanlar ayakkabı ve çantalara çok daha fazla para harcar. Bu yüzden bayan ayakkabı ve çantalarda moda sık sık değiştiğinden çok yakından takip edilmesi gerekir. İnsanlar tarafından beğenilecek, ilgi görecek ayakkabı ve çantaların toptan alınması size yüksek miktarlarda para kazandırabilir.

Teknolojik aletler

Yaşlı, genç, bayan, erkek herkesin teknolojiye olan ilgisi her geçen gün artmakta. Artık öyleki bir çok teknolojik araç temel ihtiyaçlarımız arasına girdi, girmeye de devam ediyor. Özellikle cep telefonları, televizyonlar, tabletler ve bilgisayarlar her yaştan insan tarafından ilgi görmekte, tercih edilmekte.

Teknolojik araçlar tıpkı kıyafet, ayakkabı, çanta gibi çok hızlı değişim gösterdiğinden çok yakından, dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekir. Modası geçmiş teknolojik araç gerece kimse ilgi göstermeyecektir.  

En kolay toptancı ve ürünler nasıl bulunur makalemizi de mutlaka okuyun

En kolay toptancı ve ürün nasıl bulunur

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir