1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Ödeme Sistemleri ile İlgili 3 Önemli Konu


0

E-ticaret ödeme sistemleri ile ilgili çok önemli 3 konuyu paylaşıyoruz. Dijitalleşen dünyada hızlı bir şekilde satın alma işlemleri olduğundan temel değişiklikler yaşanmaktadır. Güvenli alt yapılarını oluşturan e-ticaret siteleri ile birlikte online alışveriş toplumun bir parçası halinde gelmiştir.

Bu yönüyle sistem yenilikçi, güvenli ve hızlı olması gerekmektedir. Çünkü tüketiciler ürünlere hızlıca ulaşmak isterler. Bu sebeple doğru ödeme şeklini seçmek önemlidir.

E-ticaret ödeme sistemleri
E-ticaret ödeme sistemleri

E-Ticaret ödeme sistemleri

Ödeme şekli firmadan firmaya değişiklik gösterebilmektedir. Çeşitli e-ticaret ödeme sistemleri vardır.

Sırasıyla şu şekildedir;

 • Müşteri Portföyü
 • Satılan Ürün Skalası
 • Hedeflenen Kitle
 • Satış Yapılan Bölge

Ödeme şekillerinin işletmeye uygun olması gerektiğini unutmadan seçim yapmalısınız. Buna ek olarak; online alışveriş siteleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. E-ticarette tüketiciler tarafından tercih edilen ödeme şekilleri birçok faktöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunlara göre, ürün fiyatı, özellikleri, boyutu, sanal mağaza ve teslimat seçenekleri sayılabilir.

E-Ticarette kullanılan ödeme sistemleri nelerdir?

Kredi Kartı ve Banka Kartı: E-ticaret en fazla tercih edilen yöntem budur. Türkiye’de 75, 3 milyon kredi kartı kullanıcısı, 185 bin banka kartı kullanıcısı vardır. Tüketiciler kredi kartıyla ödeme yaparak taksitle ödeyebilir ya da online şekilde satın alabilirler.

e-ticaret ödeme sistemleri
E-Ticarette kullanılan ödeme sistemleri

Sanal Kredi Kartı: Sanal kredi kartı son zamanlarda online alışverişlerde kullanılan ödeme seçenekleri arasında çok fazla tercih edilmektedir. E-ticaret sisteminde sanal kredi kartı olan bankadan istenir. Fiziki kredi kartıyla bağlanarak kullanılabilir. Kullanıcıların memnuniyetine bakılarak internet alışverişlerinde tercih edilen sanal kartlar tüketicilere güvenli bir şekilde alışveriş sunmaktadır.

Havale: Havale ödeme şekli e-ticaret sitelerinde olması gereken ödeme sistemidir. Havale aynı bankalar arasında yapılan para gönderme işlemidir.

EFT: Sanal mağazalarda kullanılan bir sistemdir. Bankalar arası para aktarımı sağlayan ödeme şeklidir.

Kapıda Ödeme: Online alışverişlerde çok fazla kullanılan ve oldukça tercih edilen bir sistemdir. Kapıda ödeme sistemi, müşterinin ürünü alması fakat kapıda ödemeyi aldıktan sonra yaptığı bir ödeme türüdür. Kapıda ödeme ülkemizde rağbet gören alıcı ve satıcı açısından avantajları bulunan bir yöntemdir.

 • Bilgilerini paylaşmak istemeyen veya banka hesabı bulunmayan kullanıcıların internet alışverişlerinde yaptığı bir ödeme türüdür.
 • Güven sorunu yaşamadan alışveriş yapmanızı sağlar.
 • Alıcı siparişini teslim alırken kontrol etme şansı olur ve ücretini ödemeden iade edebilir.

Mobil Ödeme: Diğer seçeneklere göre daha az tercih edilen bir yöntem olsa da kullanılan bir ödeme sistemidir. Telefonun operatörü ve SMS onayıyla yapılan bir ödeme şeklidir. Buradaki sistemde tahsilat fatura ve ya hazır karttan alınmaktadır.

Birden fazla ödeme sistemi sunmanın sebebi nedir?

E-ticaret siteleri kullanıcıları alışveriş yaparken her biri farklı kategoridedir. Her müşterinin beklentisi birbirinden farklıdır. Bu duruma örnek olarak; müşteri sepete geldiği zaman kapıda ödeme seçeneği olmadığında ürünü almayabilir.

Ödeme seçenekleri arasında alternatif seçenekler arayabilir. Sanal mağazanızdan satış yapmak istiyorsanız tüketicilere göre alternatif ödeme seçeneklerine sahip olmalısınız. Farklı ödeme seçenekleri sayesinde başarı oranı ile birlikte geri dönüşler de artmaktadır. Birden fazla ödeme şekli daha problemsiz bir alışveriş sağlar ve online satışları arttırır.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir