1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticarette Ödeme Nasıl Alınır?


2

E-ticaret sitesi açacakların en çok merak ettiği sorulardan biriside “E-Ticarette ödeme nasıl alınır” sorusudur. Günümüzde artık bütün ihtiyaçlarımızı, isteklerimizi oturduğumuz yerden, internet üzerinden yapıyoruz. Bir ürün veya hizmeti satın almadan yemek siparişi vermeye, hastane randevusu almadan fatura ödemeye kadar bütün işlemler adına online denilen yöntemle yapılmakta.

Bütün ihtiyaçlarını online ortamda yapmaya çalışan insanlar için bu süreçte en önemli kriter güvenilir olmaktır. İnsanlar online ortamda yapacağı işlemin devlet kurumu olsa bile güvenilir olmadığını düşündüğü andan itibaren tercihini değiştirebiliyor veya erteleyebiliyor. Mesela düzgün  çalışmayan, canlı desteği olmayan bir web sitesi olduğunda tercihler anında değiştirilip daha güvenli platformlar, web siteleri aranmakta.

İnsanların online ortamda e-ticaret sitelerinden yapmış oldukları alışverişler satış öncesi ve satış sonrası süreçler şeklinde ikiye ayrılmakta.

Satış öncesi süreç

Satış öncesi süreçler 5 kısma ayrılmakta. Bunlar;

 1. Web Site Tasarımı
 2. Ürün Tanıtımı
 3. Reklam
 4. Ödeme
 5. Muhasebe

Satış sonrası süreç

Satış sonrası süreçler ise 4 kısma ayrılmakta. Bunlar;

 1. Ürün Tedariği
 2. Kargo
 3. Muhasebe İşlemleri
 4. Satış Sonrası Destek

Yukarıda belirtmiş olduğumuz her süreç kendi içerisinde de bir takım başlıklara ayrılmakta. Bir e-ticaret sitesi için bütün süreçlerin hepsi kritik bir öneme sahip olup bu makaleye konu olan süreç ise Ödeme yöntemleridir. Ödeme yöntemleri bir e-ticaret sitesinde satış öncesi sürecin en önemli adımlarından birisidir.

Zira bu süreçte ödeme konusunda atılacak adımlar gelecekteki stratejimizi derinden etkileyecektir. E-ticaret sitemizi ziyaret eden bir kişi ürün veya hizmet sayfasını inceledikten sonra sepete ekleyip ödeme kısmına geldiğinde güven konusunda bir tereddüt veya sıkıntı yaşamaz ise satın alma işlemini tamamlayacaktır.

Ürün veya hizmet satın alacak olan kişinin güven problemi yaşamaması için e-ticaret sitenizin gereken güvenlik önlemlerini almış olması gerekmektedir. Ödeme kısmında kredi kartı bilgileri, kişisel bilgiler gibi son derece hassas bilgiler isteneceği için ödeme kısmına son derece önem vermek gerekiyor.

E-Ticarette Ödeme Yöntemleri

E-Ticaret ödeme yöntemleri nelerdir?

Bir e-ticaret sitesinde ki ödeme yöntemlerinin çeşitliliği insanların o e-ticaret sitesinden alışveriş yapma konusundaki kararını doğrudan etkilemektedir. Bir e-ticaret sitesinde kullanılabilecek ödeme yöntemleri aşağıda sıralanmıştır. Bunlar;

Kredi/banka kartları

Kredi veya Banka Kartları hem online hem de offline ödeme yapmanın en kolay yollarından birisidir. E-ticarette insanların ödeme yapmak için en çok tercih ettikleri yöntem kredi kartı ile ödeme yapmaktır. Nadirde olsa bazı insanlar ödeme yöntemi olarak banka kartlarını da tercih edebilmekte.

Bir e-ticaret sitesinin kredi kartı veya banka kartı ile ödeme alabilmesi için sanal pos altyapısına sahip olması gerekmekte.

Kapıda ödeme

Kapıda ödeme yöntemi müşteriler açısından son derece güvenli bir yöntem olarak değerlendirilmekte. Kapıda ödeme yöntemi müşteriler açısından hem güvenilir hem de avantajlı gibi değerlendirilse de satıcılar için bir takım riskler barındırmakta. Müşterinin belirttiği adreste bulunamaması, müşterinin ürünü almaktan vazgeçmesi  bu risklerden bazılarıdır.

Dijital cüzdan ödeme yöntemleri

Bu yöntem son dönemlerde ortaya çıkmış olsa da hem ülkemizde hem de dünya genelinde genel kabul edilebilir bir yöntem değildir. Bilinen bazı büyük markalar bu yöntem ile ödeme kabul ettiğini söylese de bir çok e-ticaret sitesi bu yöntem ile ödemeyi desteklemektedir.

Bunda en önemli etken ise bu yöntemin insanlara güvenilir gelmemesidir. Dijital cüzdan ödeme yöntemlerine PayPal, Amazon Pay, Papara, Google Pay, Apple Pay gibi cüzdanlar ve ödeme türleri dahildir. Dijital Cüzdan ödeme yöntemleri daha çok cep telefonları üzerinden bir takım mobil uygulamalar ile yapılmaktadır.

Dijital para birimi

Son zamanlarda ödeme yöntemi olarak Dijital para birimi olarak Bitcoin ve başka kripto para birimleri de kullanılmakta. Bir kişinin kripto para ile ödeme yapabilmesi için mutlaka dijital cüzdan sahibi olması gerekir. Şu an için dijital para birimi kripto paralar ile ödeme çok yaygın olarak kullanılmasa da ilerleyen dönemlerde sıkça kullanılacağını düşünmekteyiz.

E-Ticaret ödeme işlemi mantığı

E-ticaret yapmak için ücretli veya ücretsiz yazılımlar ile e-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz. Eklemiş olduğunuz ürünlerin sergilenmesi, müşteri tarafından incelenmesi, müşterinin bunu sepetine ekleyip sipariş vermesi gibi süreçler e-ticaret siteniz üzerinden yürütülür. Ancak ürün veya hizmete ait ücretin ödenmesi e-ticaret platformunuz üzerinden değil dışardan bir platform üzerinden gerçekleşir.

Ücretsiz E-Ticaret Yazılımları ile ilgili detaylı bilgi verdiğim aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Ücretsiz e Ticaret Sitesi Yazılımları

Bir e-ticaret sitesinde ödeme işlemleri e-ticaret sitesinden bağımsız olarak gerçekleşir. Müşteri ödeme yapmaya karar verdiği andan itibaren aktif olan ve ödeme yapılacak süre boyunca aktif olan bir sistem tarafından ücret tahsil edilir. Ödeme işlemlerinin bu yolla yapılmasının birkaç nedeni vardır. Bunlar,

Satıcılar için daha kolay ve daha güvenlidir

Bu ödeme modeli satıcılar için son derece kolay ve güvenlidir. Ödeme işlemlerinin güvende olmasını sağlayan şey ise harici bir ödeme platformunun kullanılıyor olmasıdır.

Yöntemler zamanla değişim gösterir

Bu yöntemin kullanılmasının ikinci nedeni ise ödeme sitemlerindeki kuralların, yöntemlerin zaman zaman değişim göstermesidir. Bu değişimler teknolojik alandaki gelişmeler olabileceği gibi ekonomik ve hukuki alanda yapılan mevzuat değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Zaman zaman değişim gösteren kurallar ödeme platformu tarafından hayata kısa sürede geçirilir.

Müşterilerinize güvenli bir deneyim yaşatır

Bu yöntem müşterilerin gözüne daha güvenli bir yöntem olarak gelmektedir. Örneğin müşterilerin kredi kartı bilgilerini başka bir platform üzerinden paylaşılması insanlara bilgilerinin güvende olduğu hissini vermektedir.

Bu yöntemin tercih edilmesinde güvenilirliğine tam emin olamadıkları bir siteye bilgilerini vermektense güvendikleri bir platform üzerinden bilgilerini vermek daha güvenilir bir yöntemdir.

Ödeme işleminin mevcut e-ticaret platformu dışında gerçekleşmesinin en  büyük avantajı bu işlemleri takip ve kontrol etmek için zaman ayırmayı gerektirmeyecek olmasıdır. Ödeme işlemleri sırasında siz bir sonraki satışınızı gerçekleştirmek için planlar yaparsınız.

E-Ticaret Ödeme İşlemi Unsurları

E-Ticaret ödeme işlemi unsurları

E-ticaret ödeme işlemleri üç ana unsura sahiptir. Bunlar;

1-Ağ Geçidi (Gateway)

2-Ödeme İşlemcileri (Processor)

3-Satıcı Hesabı (Merchant Account)

E-Ticaret ödeme işlemi unsurları birlikte nasıl çalışır?

 • Bir ziyaretçi e-ticaret sitenize gelir. Bir ürüne tıklar ve satın almaya karar verir. Bunun için satın al düğmesine tıklar ve ödeme süreci başlar. Bunun için karşına çıkan ekrana kart bilgilerini girer.
 • Müşterinin girmiş olduğu bilgiler ödeme ağ geçidi üzerinden gönderilir. Yapılan işlemin ayrıntıları için satıcı kimlik bilgileri referans alınır. Yapılan işlemle ilgili bilgiler ağ geçidinden ödeme işlemcisine güvenli bir şekilde aktarılır.
 • Ödeme işlemcisi müşterinin satın alma işlemini kredi kartı havuzundan kontrol eder. Bu kontrol müşterinin yeterli bakiyesi olup olmadığı ve geçerli bir kredi kartının olup olmadığını anlamak için yapılır. Ödeme işlemcisi ile müşteriye kredi kartını veren banka arasında aracı görevi gören kredi kartı ağı bulunmaktadır. Kredi kartı ağı bankayı tanımlamaktadır.
 • Ödeme işlemcisi tarafından gönderilen siparişe ait bilgiler müşteriye kredi kartı vermiş olan banka tarafından kabul veya reddedilir.
 • Ödeme işlemcisi bankanın yapmış olduğu kabul veya reddetme işlemini ödeme ağı vasıtasıyla müşteriye gersin geriye gönderir. Bu şekilde müşteri satın alma işleminin onaylanıp onaylanmadığını satıcının e-ticaret sitesi üzerinden görüntüleyebilir.
 • Ödeme işlemcisi satın alınan ürüne ait ücreti satıcının hesabına gönderir.

Bütün bu süreçle ilgili en ilginç olanı ise bütün bu işlemlerin saniyeler içerisinde gerçekleşiyor olmasıdır.

E-Ticaret ödeme çözümleri

E-ticaret sitelerinin ödeme yöntemi olarak müşterilerine sunabileceği uluslararası veya yerli bir çok çözüm bulunmaktadır. Bu çözümler şunlardır;

 Visa ve MasterCard

 Visa ve MasterCard

Tüm kredi kartları üzerinde logosu bulunan MasterCard veya Visa ülkemizde en çok kullanılan ödeme işlemcileridir. Visa kredi kartı Avrupa kökenli, MasterCard ise ABD kökenli şirkettir. Visa kredi kartları 4, MasterCard kredi kartı ise 5 ile başlamaktadır. Sizin kartınız hangi numara ile başlıyor?

ipara

iPara

İpara e-ticaret sitelerinin ödeme işlemlerinde tercih edilen çevrimiçi bir ödeme yöntemidir. İpara kullanıcılarına Sanal Pos ve dijital cüzdan hizmeti sunmaktadır.

İyzico

İyzico

Son dönemlerde e-ticaret sitelerinde en çok tercih edilen ödeme yöntemidir. İyzico ödeme sisteminin kullanıcılarına 7/24 canlı destek hizmeti sunulmaktadır. Kredi kartı kullanmayan veya kullanmaktan çekşnen kişiler için dijital cüzdan hizmeti de verilmektedir.

papara

Papara

Papara çevrimiçi ödeme yapmada veya para aktarımında kullanılan bir ödeme yöntemidir. Bu ödeme yönteminin işletmeler için toplu veya özel ödeme hizmetide bulunmaktadır. Papara ödeme yönteminde firmaların banka hesabına ücretsiz olarak para transferi yapılabilmektedir.

paypal

Paypal

Paypal dünya üzerinde en çok kullanılan ödeme yöntemidir. Bu ödeme yöntemi 2016 yılında ülkemizde ki faaliyetlerini sonlandırdığı için Türkiye de kullanılamamaktadır. Paypal ödeme yöntemi ile kredi kartları ve banka kartlarından kolayca ödeme alınabilmektedir.

Paypal son teknolojik gelişmeleri çok yakından takip eden, güçlü bir teknolojik altyapıya sahiptir. Paypal sayesinde Facebook, Pinterest, İnstagram siteleri üzerinden ödeme alabilirsiniz.

Sonuç olarak…

E-ticaret sitenizde sorunsuz bir ödeme sistemi kurabilmeniz için e-ticaret ödeme alma süreçlerini çok iyi bilmelisiniz. Ödeme yöntemlerinde yapılacak her bir hata sizin para kaybetmeniz demektir. Ödeme sistemlerinde müşterilerinize ne kadar fazla seçenek sunabilirseniz o kadar sadık ve size güvenen müşteri kitlesi kazanırsınız.

Ödeme sistemlerinin müşterilere karmaşık gelmesinden dolayı güven konusuna çok dikkat etmektedir. Ödeme sistemlerinin çeşitliliği ve basitliği müşterilerinizin size daha fazla güven duymasını sağlayacaktır.

5/5 - (2 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Yazılarınız çok kapsayıcı, bilgilendirici ve yalın bir yapıda. Umarım fikir yolculuğumda bana başarılar getirir. Emeğiniz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir