1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

2024 En İyi Alışveriş Siteleri


0

En iyi alışveriş siteleri hangileridir sizin için araştırdık. Artan dolandırıcılık olaylarından sonra gönül rahatlığıyla alışveriş yapacak siteleri bulmak daha da önemli hale geldi. Gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğiniz siteleri sizin için listeledik. Listeye aldığımız bazı siteler tasarımı ile bazı siteler ise uygun fiyatlı ürünleri ile listemize girdi.

Listede yer verdiğimiz sitelerin haricinde de çok kaliteli, güvenilir alışveriş siteleri de var. Sizin de bildiğiniz, sürekli alışveriş yaptığınız siteler varsa bizimle paylaşırsanız bizde en iyi alışveriş siteleri listemizi günceller, onları da listeye ekleriz.

En iyi alışveriş siteleri
En iyi alışveriş siteleri

Alışveriş sitesi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Alışveriş yapmak insana keyif verir. Fakat alışveriş yapılan site güvenilir değilse alışveriş keyfiniz kabusa dönüşebilir. Bu nedenle alışveriş sitesi seçerken çok dikkatli ve bilinçli olunmalıdır.

Alışveriş sitesi seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler şunlardır;

 1. Güvenlik
 2. Tasarım
 3. Çözüm Merkezi

Güvenlik: günümüzde her ürün grubunu bulabileceğimiz yüzlerce, binlerce e-ticaret sitesi bulmak mümkün. Önemli olan alışveriş sitesi bulmak değil önemli olan güvenilir alışveriş sitesi bulmaktır. Bir alışveriş sitesinin güvenilir olduğunu gösteren en önemli unsur sitenin SSL sertifikası olmasıdır. Alışveriş yaptığınız sitede SSL sertifikası yoksa o siteden arkanıza bile bakmadan uzaklaşın.

Tasarım: Alışveriş keyif veren bir eylem olduğundan alışveriş yapılan sitenin de keyif vermesi gerekir. Bu anlamda sitenin günümüz modern, responsive tasarım anlayışına uygun olması gerekiyor. Sitede kullanılan yazı fontu belirgin ve göz yormayacak nitelikte olması gerekir. Sitede kullanılan fotoğrafların net, ana sayfasının karışık olmaması gerekiyor. Site içerisinde rahatlıkla arama yapılabilmeli ve menü yapısı karışık olmamalıdır.

Çözüm Merkezi: E-ticaret fiziksel ticaretten ayrıldığı en önemli nokra ürüne dokunamamak, gerçek gözle görememektir. İnternette görülen ürün gerçeğinden ya çok büyük yada çok küçük olabiliyor. Ürünle ilgili soru sormak isteyebiliyoruz. Ürünü aldıktan sonra rengini beğenmeyip iade etmek isteriz. Aldığımız ürünün bedeni olmaz. Bütün bu sorunlara hızlıca çözüm üreten e-ticaret sitelerini tercih etmek gerekir. Alışveriş yapmak için 7/24 destek veren e-ticaret siteleri tercih edilmelidir.

En iyi alışveriş siteleri nelerdir?

İnternetten alışveriş yapan insan sayısı her geçen gün artmakta. Bunun birçok nedeni bulunmakta. Zamandan tasarruf edilmesi, daha fazla seçenek olması, uygun fiyatlı olması gibi. Öyle ki internetten alışveriş yapılmasına mesafeli duran, “ben internetten alışveriş yapmam” diyen bir çok insan artık bir çok ihtiyacını internetten alışveriş yaparak karşılıyor.

İnternetten alışveriş yapmayı seven kişiler için her bütçeye hitap edebilen, uygun fiyat seçenekleri olan, güvenilir altyapıya sahip, güncel kampanyalar yapan e-ticaret sitelerini aşağıda listeledik. Bu sitelerden gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Listeye aldığımız en iyi alışveriş sitelerinin hepsi kendi kategorilerinde bilinen, güvenilir sitelerdir. Her e-ticaret sitesinin kendine mahsus üstün yönleri bulunmaktadır. Bu nedenle sıralama yaparken alfabetik sıraya göre sıralama yaptık. 1.sırada yer alan site daha güvenli, 8.sırada yer alan site daha az güvenli gibi bir anlam çıkartılması yanlış olur.

En iyi alışveriş siteleri şunlardır;

 1. AliExpress
 2. Amazon
 3. ÇiçekSepeti
 4. Evidea
 5. HepsiBurada
 6. Kitapyurdu
 7. Morhipo
 8. Mediamarkt
 9. N11
 10. Trendyol
aliexpress
aliexpress

AliExpress

AliExpress, ülkemizde doların düşük olduğu zamanlarda insanların en fazla alışveriş yaptığı sitelerden birisiydi. Sonraki yıllarda yurtdışından yapılacak alışverişlere limit kısıtlaması getirilmesi, doların aşırı yükselişi gibi nedenlerle ülkemizden alışveriş yapan kişilerin sayısı azalsa da halen bir çok kişi uygun fiyatlı olması nedeniyle bu siteyi tercih etmekte.

Bu siteden alınan ürünler Çin’den gelmekte. Ürünler Türkiye içerisinde genelde PTT Kargo ile teslim edilmekte. Sitedeki bir çok ürün çok uygun fiyatlarla listelense de elinize ulaşması o kadar uygun fiyatlı olmayacaktır. Aldığınız ürünlerin üzerine gümrük vergisi eklendikten sonra size teslim edilecektir. Bu konuda AliExpress vergi hesaplama ile ilgili aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Amazon

Dünyanın en büyük alışveriş siteleri arasında ilk üç’de Amazon yer alır. Amazon çok geniş bir müşteri kitlesine sahiptir. Bünyesinde her yaş grubunun ihtiyaçlarını karşılayacak milyonlarca ürün bulunmaktadır. Amazon her ülkede sitesi bulunduğu gibi ülkemizde de amazon.com.tr alan adıyla faaliyet göstermektedir.

Amazon, müşteri memnuniyeti konusuna en çok önem veren şirketlerin başında gelir. Site Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir gibi büyük şehirler Express Kargo imkanı sunmaktadır. Sitenin ürünlerle ilgili, satış sonrası süreçlerle ilgili soru sorup cevaplar alabileceğiniz hızlı bir müşteri hizmetleri bulunmaktadır.

ÇiçekSepeti

ÇiçekSepeti, çiçek denilince insanların ilk aklına gelen sitedir. Site ilk kurulduğunda Türkiye’nin her yerine aynı gün çiçek teslimatı yapma misyonuyla hareket etti. Bı misyon insanlar tarafından hızlı bir şekilde benimsenerek sitenin kısa zamanda büyümesini sağladı. Kısa zaman içerisinde ürün gamını  hızla artıran site kişisel hediyelik ürün adına her tülü ürünü satmaya başladı.

ÇiçekSepeti yakın zaman içerisinde pazar yerleri arasına katıldı. Satıcıların mağazalarını oluşturup kendi ürünlerini satabildikleri bir platform haline geldi. Site müşteri hizmetleri tarafını güçlendirip günden güne en kaliteli alışveriş siteleri sıralamasındaki yerini güçlendirmekte.

Evidea

Evidea 2008 yılında kurulup yayın hayatına başlamıştır. Site ev eşyaları ve dekorasyon ürünleri satmaktadır. Başlangıçta internet üzerinden satış yapan site 2013 yılında ilk fiziksel mağazasını açmıştır. Fiziksel mağazanın açılması ile birlikte kahvaltı takımı, vazo, kamp sandalyesi, berjer gibi ürünler de satılmaya başlanmış, ürün gamı hızla artırılmıştır.

Evidea sitesinde satılan ürünler piyasaya göre uygun ve kalitelidir. Ev ihtiyacı olan binlerce kişi güvenli bir şekilde siteden alışveriş yaparak ihtiyaçlarını karşılamakta. Site her gün farklı ürünler için “günün fırsatı” şeklinde kampanyalar düzenlemekte.

Hepsiburada
Hepsiburada

HepsiBurada

HepsiBurada 1998 yılında temeli atılmış olup 2001 yılında kurulmuş Türkiye’nin ilk alışveriş sitelerinden biridir. Site başlangıçta ürünleri kendisi tedarik edip satışını yapmaktaydı. Zaman içerisinde ürün çeşidini hızla artıran site zamanla Pazar yeri konumunu almıştır. Bu gün binlerce satıcı HepsiBurada üzerinde mağazalarını oluşturup ürünlerini satabilmektedir.

HepsiBurada günden güne kalite anlayışını geliştirmiş bu gün milyonlarca müşterisi olan bir Pazar yerine dönüşmüştür. Her gün binlerce insan güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmektedir. Site her gün değişik kategori ve ürünlerde kampanyalar düzenlemektedir.

Kitapyurdu

Kitapyurdu kitap denilince akla ilk gelen sitelerden birisidir. Site Türkiye de kitap satışına başlayan ilk site unvanını taşımaktadır. Kitapyurdu Sadi Kizir tarafından kurulmuştur. Site yaklaşık 20 yıldır yüzlerce kategoride, binlerce kitabı milyonlarca müşterisine ulaştırmaktadır.

Kitapyurdu sitesinde puan kazanma uygulaması bulunmaktadır. Yaptığınız alışverişlerden belli oranlarda puan kazanıp bu puanları sonraki alışverişlerinizde indirim olarak kullanabiliyorsunuz. Sitede kitap haricinde hobi ürünleri satışı da yapılmaktadır.

Morhipo

Morhipo 2011 yılında Boyner Grup tarafından kurulmuştur. Site 2014 yılında “Avrupa’nın en hızlı büyüyen e-ticaret sitesi” seçilmiştir. Sitede ağırlıklı olarak kadın, erkek ve çocuk giyim ürünleri satılmakta olup bunun yanı sıra kişisel bakım ürünleri satışı da yapılmaktadır. Site de “Özel İndirim Kulubü” uygulaması bulunmaktadır. Bu kulübe üye olan kişiler ürünleri %90’a varan indirimlerle satın alabilmektedir. Sitenin diğer e-ticaret sitelerinden ayrıldığı en önemli nokta satın alınan 4-5 parça ürüne tek bir sefer kargo ücreti almasıdır.

Mediamarkt

Mediamarkt bir Alman markası olarak elektronik sektöründe perakende satış yapmak amacıyla kurulmuştur. Sitenin e-ticaret sitesinin haricinde 80’e yakın fiziksel mağazası da bulunmaktadır. Site üzerinden bilinen büyük markaların kaliteli ürünlerini uygun fiyatlara güvenli bir şekilde alabiliyorsunuz.

Mediamark sürekli günlük ve saatlik kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyaları takip ederek beğendiğiniz ürünleri %40’a varan indirimlerle satın alabilirsiniz. Almak istediğiniz bir ürün stokta yoksa bile bulunduğunuz ildeki Mediamarkt sitesi ürünü sizin için araştırıp bulmakta.

N11

N11, 2012 yılında e-ticaret alanında faaliyet göstermek amacıyla numaraonbir.com alan adıyla kuruldu. Site daha bu günkü bilinen haliyle n11.com alan adı üzerinden faaliyetlerine devam etmektedir. Site büyümesini daha çok 11.11 kampanyaları sayesinde sağlamıştır. Sitede piyasada bulunmayan her türlü yedek parça ürünleri satılmaktadır.

N11 zamanla Pazar yeri şeklini almıştır. Bu gün binlerce satıcı ve milyonlarca ürünle satış faaliyetlerini devam ettiren site elektronikten mücevhere, uçak biletinden giyime bir çok kategoride faaliyetlerine devam etmektedir. N11 sürekli kampanyalar düzenlemekte olup en çok bilineni 11.11 kampanyasıdır.

Trendyol
Trendyol

Trendyol

Trendyol 2010 yılında özel alışveriş sitesi (private shopping) olarak kurulmuştur. Başlangıçta site de moda ürünleri satılmakta olup, moda lanında kurulan ilk e-ticaret sitelerinden birisidir. Site 2018 yılında Alibaba Grup tarafından satın alınmıştır.

Trendyol bu gün Pazar yeri olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Sitede yüzlerce kategoride binlerce satıcı ve milyonlarca ürün satılmaktadır. Sitenin müşterileri genelde genç kitle olup her gün milyonlarda ürün satılmaktadır. Sitenin aylık ortalama 200 milyon trafiği bulunmaktadır. Site uygulamış olduğu agresif reklam kampanyaları ve influencerlar ile yapmış olduğu işbirlikleri ile büyümesini devam ettirmektedir.

Trendyol sürekli kampanyalar düzenlemekte olup bu kampanyaları takip ederek istediğiniz ürünleri uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir