1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

İnternetten Hobi Ürünleri Nasıl Satılır?


0

İnternetten hobi ürünleri nasıl satılır sorusu son zamanlarda özellikle e-ticaret alanında satış yapmak isteyen kişilerin, sık sık araştırdıkları konuların başında yer alır. Bu konuda e-ticaret hakkında bilmeniz gereken bazı noktalar vardır. Hem iş işleyişinizi yürütmek hem de satışlarınızı artırmak için takip etmeniz gereken birtakım adımlar bulunur.

Hobi ürünleri satışı yaparken, öncelikle kendinize bir şirket açmanız gerekir. Ardından şirketiniz için bir e-ticaret sitesi hazırlamanız lazım. Şirket açma sebebiniz ürünler faturalı olarak satmak zorunda olmanızdır. Aksi takdirde vergi kaçırmaktan dolayı sizlere yasal işlemler başlatılabilir. Şahış şirketi, limited ya da anonim şirket kurabilirsiniz.

Bu detayların hepsi aslında hobi ürünlerini internetten nasıl satabilirim sorusuna birer yanıttır. Peki konu hakkındaki detaylar nelerdir? Buyrun birlikte inceleyelim! 

İnternetten hobi ürünleri nasıl satılır
İnternetten hobi ürünleri nasıl satılır

E-ticaret sitesi açmak 

Son dönemlerde e-ticaret sitesi kuran kişi sayısı bir hayli artış gösterir oldu. Ancak bir e-ticaret sitesi açmak için hosting ya da domain almanız lazım. Sitenizin alt yapısını sağlam bir şekilde hazırlamak için bu son derece önemli bir detaydır. Bunun için de markanızın hangi hedef kitlelere hitap edeceğimi belirlemeniz gerekir.

Yaş grubu, cinsiyet ya da bölge gibi detaylar bu noktada devreye girer. Domain ve hostingler de bu doğrultuda şekil alır. Bu konuda alanında uzman kişilerle iletişim kurmanız daha doğru olur. E-ticaret sitenizin sorunsuz bir şekilde ilerleyiş gösterebilmesi büyük oranda bu koksa bağlıdır. 

Tedarikçi bulmak 

Satışını yapmak istediğiniz ürünlerin alımı yapacağınız kişilere tedarikçi denir. Tedarikçi seçimi, müşterilerinizle sorun yaşamamanız açısından son derece önemlidir. Bu nedenle çalışmayı düşündüğünüz tedarikçilerin, güvenilir referansları olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Online hobi ürünleri satışı yapan firmalarla çalışma sağlayan kişileri tercih etmeniz, sorunsuz satışlar yapmanız noktasında büyük önem arz eder. Ayrıca tedarikçinizle dilediğiniz zaman iletişime geçebilme şansınız olması da önemlidir. İletişim noktasında sıkıntı yaşamanız, sizin de müşterilerinizle sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.

Son olarak çalışmayı düşündüğünüz tedarikçilerin yeni nesil teknolojilerini takipte olması, sizin için büyük bir avantaj oluşturur. Tüm detayları tedarikçinizle uzun uzun konuşmanız ve bunları önceden belirtmeniz ilerde rahat etmenizi sağlar. 

hobi ürünleri internetten nasıl satılır
Kargo firmasıyla anlaşma sağlamak 

Kargo firmasıyla anlaşma sağlamak 

Satacağınız ürünler, müşterilerinize kargo yoluyla ulaşır. Kargo unsuru sadece sizin şirketiniz için değil müşteriler için de son derece önemli bir durumdur. Sayfamızdan bir ürün satın alan her müşteri, satın almış olduğu ürünlerin eline kusursuz bir şekilde ulaşmasını arzu eder.

Bu noktada da devreye kargo firmaları girer. Sizin, internetten hobi ürünleri satışını kusursuz olarak yapabilmeniz ve ürünleri sağlam bir şekilde müşterilere ulaştırabilmeniz için doğru kargo firmasını bulmanız gerekir. Sabit kargo ücreti, teslimat süresi ve ekstra hizmetlerin her biri önem arz eder.

Ayrıca kargo şubesinin size yakın olması da ekstra avantaj sunar. Tüm firmalarla görüşüp, sunduğu şartlar açısından size en cazip gelen firmayla anlaşma sağlayabilirsiniz. 

İnternetten hobi ürünleri satışını yapmak isteyen kişilere satış artırıcı öneriler

İnternetten hobi ürünleri satışı yapmaya karar verdiğiniz noktada hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Hobi ürünleri hem çocuk hem genç hem de yetişkin nesle hitap eder. Özellikle çocuk grubu için satışa sunulacak ürünlerin, açıklama kısmının detaylı bir şekilde sunulmuş olması anne ve babaların daha güvenli alışveriş yapmalarını sağlar.

Ürünlerin hangi yaş grubuna daha uygun olduğu ya da ürünlerle neler yapılabileceği gibi ufak detaylar, insanların ürünleri tanımasını sağlar. Söz konusu genç ve yetişkin kitle olduğu zaman ise dönem trendlerini takip etmenizde fayda vardır. Akım haline gelen nesnelerin, daha fazla satış rağbeti olduğu bir gerçektir.

Ürünlerin tanıtımını yapacağınız özel videolar da hedef kitlenizin genişlemesini sağlar. Ayrıca ürünlerin kullanım alanları ve şekilleri de video yardımıyla daha net anlaşılır. Bunların yanı sıra satışlarınızı artırmak için bazı politikalar izlemeniz tavsiye edilir. Bu politikalardan kısaca bahsedecek olursak;

 • Müşteriler aradıkları bir ürün için arama motoruna farklı terimler yazarlar. Sizler de Google Arama motorlarında üst sıralarda görünmek adına Seo çalışmaları yapabilirsiniz. 
 • Online hobi ürünleri satışı yapmak için tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi reklam çalışmaları yapmanız gerekir. Reklamlar, firmanızın oldukça geniş kitlelere ulaşımı açısından büyük rol oynar. Reklamlar sayesinde dünyanın diğer ucundaki insanlara dahi erişim sağlama imkanınız oluşur. 
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir