1. Anasayfa
 2. E-ticaret Yazılım

Agile Nedir?


0

Agile nedir sorusu yazılımcıların her ne kadar çok iyi bildiği bir konu olsa da yeni başlayanlar tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Proje geliştirme sistemleri arasında görülen agile hızlı bir şekilde proje geliştirme yollarına odaklıdır. Her ne kadar kurumsal ve büyük projeler için tercih edilmese de hızlı ve geri dönüşümlü kısa süreli işler için en çok tercih edilen yazılım geliştirme uygulamaları arasında yer almaktadır.

Pek çok uygulamaya nazaran agile insanlara daha hızlı sorun çözme şansı sunmaktadır. Günlük yapılan toplantılar eşliğinde projeye dair 24 saatlik planlamalar ile hızlı bir şekilde yazılım işlerinden sonuç alabilmenize olanak sunmaktadır.  

Bu makalemizde agile nedir, agile türleri nelerdir? gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Agile nedir?
Agile nedir?

Agile ne demek?

Agile ne demek sorusu da merak edilmektedir. Türkçe karşılığı çevik olan bu kelime İngilizcede çeviklik anlamı taşımaktadır. Hızlı bir şekilde yazılım geliştirmeye destek olan bu uygulama ekip olarak alınan işlerin tam zamanında planlanmış şekilde teslim edilmesine yardımcı olan bir yazılım uygulamasıdır. Müşteri ile işbirliğine önem veren yazılım sayesinde değişen öncelikler hızlı ve kolay bir şekilde yönetilebilmektedir.

Agile scrum nedir?

Agile scrum nedir sorusunu da yazımızda sizlere açıklamak isteriz. Scrum çalışmayı parsellemek demektir. Yani çalışmaları sorularla bölümlere ayırarak hızlı bir şekilde eksiklikleri tamamlamanıza ve düzeltebilmenize destek olmaktadır. Geliştirilen proje üzerinden planlama yapılır, geliştirme teknikleri uygulanır, test edilir ve gözden geçirilerek periyotlarda tamamlama gerçekleştirilir. Scrum uygulamasında görev dağılımı olmadan hareket edilir. Ürün sahibi, scrum uzmanı ve takım üyeleri ile birlikte yönetilir.

Agile coach nedir?
Agile coach nedir?

Agile coach nedir?

Agile coach nedir kısmına da yer vermek gerekirse çevik koç anlamını taşıyan bu metot eğitim kısmını ele almaktadır. Takıma genel olarak eğitim veren bir personeli konu almaktadır. Yazılım geliştirme sistemlerinin nasıl yapılacağını ne şekilde planlanarak müşteriye sunulacağının eğitimini vererek işi profesyonel bir şekilde kısa sürede bitirebilmenize destek olmanıza yardımcı olmaktadır.

Günümüzde mentorlük yapan ya da koçluk yapan insanlarla aynı işlevi görmektedir. Agile koçu olarak da tanımlamak mümkündür. Projenin başarılı bir şekilde hayata geçebilmesine olanak sunan eğitici görevi üstlenen kişidir. Agile yazılımı hakkında uzman olan her kişi kendini bu alanda geliştirerek yazılım geliştirme konusunda koçluk yapabilmektedir.

Agile metodolojisi nedir?

Agile metodolojisi 1970 yılında önemli yazılımcılar tarafından ortak bir kararla paylaşılmıştır. İlk kez adını duyan insanlar da Agile metodolojisi nedir sorusunun cevabını arayarak metot türlerini öğrenmek istemektedir. Bu sistem William Royce tarafından araştırılmalarına nazaran hayata geçirilmiştir. Kısa süreli projelerde hızlı ve sorunsuz bir başarıya ulaşabilmeyi amaç edinmek için dizayn edilen yazılım programı kurumsal olmayan işlerde sorunsuz bir çözüm üretmektedir.

Geleneksel olarak yapılan tüm yazılım geliştirmelerine aykırı olarak müşteriye odaklı ve kısa sürede iş teslimlerine odaklanılarak üretilmiştir. Burada ki asli amaç yeni koşullara hızlı ve sorunsuz bir şekilde uyumu kolaylaştırmaktır. Direkt müşterinin ihtiyaçlarını cevap veren metotlar ile hayata geçirilmiştir.

Bu makalemizde agile nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Sizinde bu konu ile ilgili sormak istediğiniz bir soru olursa aşağıdaki yorum bölümünden veya burada ki iletişim sayfasından bize yazabilirsiniz. Agile nedir sorusunuz en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir