1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Sosyal Medyada E-Ticaret Nasıl Yapılır?


0

En doğru şekilde sosyal medyada e-ticaret nasıl yapılır? hemen öğrenin. Gelişen teknoloji insan davranışlarını kökten değiştirip yeni yeni davranışlar kazandırıyor. Önceleri “internetten alışveriş de neymiş, ben kesinlikle yapmam” diyen insanlar artık içecekleri suyu bile internetten sipariş veriyor.

Veya ilk zamanları gençlerin kullandığı sosyal medyayı gereksiz gören, “sosyal medyada geçirilen zamana acıyorum” diyen insanlar bu gün yok asker arkadaşlarımı bulayım, yok lise arkadaşlarımı bulayım diye zamanının çoğunu internette geçiriyor. Öyle ki insanların büyük çoğunluğu artık zamanlarının büyük bölümünü sosyal medyada geçiriyor.

Bu derece yoğun kullanım oranlarına erişen sosyal medya, ticaret sahiplerinin kısa sürede dikkatini çekmiş ve ticaret yapanlar bu alanlara da ağırlık vermeye başlamıştır. Artık bilinen bir çok marka sosyal medya üzerinden satışlar yapmakta.

Büyük firmaların sosyal medya üzerinden büyük satışlar yaptığını gören insanlar, sosyal medya üzerinden ek gelir elde etmek isteyen insanlarda bu işe merak saldı. Bu makalemizde sosyal medyada e-ticaret nedir, sosyal medyada e-ticaret nasıl yapılır, sosyal medyada e-ticaret yapılırken nelere dikkat etmek gerekir, hangi sosyal medya platformlarında e-ticaret yapılır gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

sosyal medyada e-ticaret
sosyal medyada e-ticaret

Sosyal medyada e-ticaret nedir?

Sosyal medyada e-ticaret, Facebook, İnstagram, Tiktok gibi milyonlarca üyesi bulunan sosyal medya platformlarında yapılan ticarete denir. Bir diğer ismi de Sosyal Ticarettir. Günümüzde bir çok işletme ve kişi, bilinen bu büyük sosyal medya platformları üzerinden e-ticaret yapmakta.

Sosyal medyada e-ticaret tanıtım, pazarlama ve satış işlemlerini bir arada yürüten bir ticaret şeklidir. Bu platformda satış yapan kişiler uygulamayı kullanan tüm kişilerle iletişime geçme imkanına sahiptir.

İnternetin ve sosyal medya uygulamalarının ilk çıktığı yıllarda çoğu uzman e-ticaretin bu derece ilgi göreceğini öngöremiyordu. Ama sosyal medya uygulamalarının sağlamış olduğu imkanlarla çoğu insan fikrini değiştirmek zorunda kaldı.

Ekonomik olarak daha uygun fiyatların olması, alınan ürünlerin kısa sürede teslim edilmesi gibi nedenlerle bir çok insan artık alışverişlerini sosyal medya uygulamalarından yapmakta.

Sosyal medya üzerinden e-ticaret yapmak isteyen insanlar, ne satacağına karar verdikten sonra sosyal medya uygulamaları üzerinden ticari hesaplar oluşturup hemen mağazalarını açabiliyorlar.

Örneğin ayakkabı, kıyafet, takı ürünleri satmak isteyen biri hemen butik hesabını oluşturup satışa başlayabiliyor. Sosyal medya üzerinden hesap oluşturup satış yapmak çok kolay olsa da dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar var.

Sosyal Medyada E-ticaret Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar
Sosyal medyada e-ticaret yapılırken dikkat edilecek hususlar

Sosyal medyada e-ticaret yapılırken dikkat edilecek hususlar

İster fiziksel ticaret olsun, ister e-ticaret olsun, isterse de sosyal ticaret olsun fark etmez, tüm ticaretlerde en önemli unsur güvendir. Eğer güven varsa ticaret gerçekleşir, güven yoksa alışveriş gerçekleşmez. Müşteriye güveni verecek olan sizsiniz. Hangi sosyal medya platformunda satış yapıyorsanız yapın profiliniz insanlara güven vermeli.

Sosyal medyada e-ticaret yaparken insanlara güven veren unsurlar şunlardır;

 • Doğru ve düzgün doldurulmuş bir profil
 • Kendinizi, markanızı anlatan bir profil resmi veya logo
 • Telefon, mail gibi iletişim bilgileri
 • Coğrafi bir adres
 • Varsa web sitesi
 • Ücretli, ücretsiz kargo, kapıda ödeme bilgileri
 • Geri iade, değişim politikası
 • Vergi levhası

İster Facebook, ister İnstagram, isterseniz de başka bir sosyal medya uygulamasında satış yapıyor olun profilinizi tam ve doğru olarak oluşturun. Profil resminiz, kapak fotoğrafınız sizi ve yaptığınız işi anlatsın. Profilinizde insanların size ulaşabilmesi için bir telefon numarası, mail adresi, Whatsapp numarası mutlaka olsun.

İnsanlar sizin gerçek bir firma olduğunuzu anlayıp güven duymaları için bir adresi görmek ister. Varsa web siteniz bunu profil kısmınızda mutlaka belirtin. İnsanların satın aldığı ürünleri nasıl gönderdiğinizi, kargo süreçlerinizi tam ve doğru ifade edin. İnsanlar sizinle ilk defa alışveriş yapacakları için kaygı duymaları normal.

Bu kaygıyı gidermek için mutlaka kapıda ödeme seçeneği sunun. İnsanların aldığı ürünlerle ilgili geri iade, değişim gibi durumlar için tam ve doğru bilgileri profilinizde belirtin. Varsa vergi levhanız bunu da profilinizde mutlaka belirtin.

Sosyal medya üzerinden e-ticaret yapacaksanız tavsiyemiz mutlaka vergi levhanız olsun. Satılan ürünlere fatura kesin. Müşteriler aldıkları ürünlerin ücretini, kişisel hesabınıza yatıracağından bir süre sonra maliyenin radarına girebilirsiniz. Faturasız satış yapmaktan yüklü miktarlarda cezalar yeme ihtimaliniz var.

Eğer bu işi sürekli yapacaksanız mutlaka bir şahıs şirketi kurun. Üstelik artık şahıs şirketini e-devlet üzerinden de kurabiliyorsunuz. Evinizin bir odasını ofis olarak da kullanabiliyorsunuz. Bununla ilgili makaleleri aşağıda bulabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Şahıs Şirketi Kurmak 2023

Sosyal medyada e-ticaret yapan insanlar kredi kartıyla ödeme yapamaz. Ödeme için ya EFT/Havale yada kapıda ödeme seçeneğini sunmanız gerekir. İnsanların kredi kartıyla ödeme yapabilmeleri için Shopier gibi platformları kullanabilirsiniz.

Burada hesap oluşturup sattığınız ürünleri ekleyin. Sistem size her ürün için ödeme linki oluşturacaktır. Ürünün açıklama kısmına ödeme linkini ekleyip insanların kredi kartıyla alışveriş yapmalarına imkan vermiş olursunuz.

Sosyal medyada satış nasıl yapılır?

Sosyal medya üzerinden satış yapabilmek için öncelikle ne satacağınıza, bu ürünü kaça satacağınıza, sattığınız ürün için insanların nasıl ücret ödeyeceğine, satın alınan ürünlerin müşterilere nasıl ulaştırılacağını belirlemelisiniz.

Sonrasında ürünlerinizi hangi platformda satacağınıza karar vermelisiniz. Hangi platformda satacağınıza karar verdikten sonra orada yukarıda anlattığımız şekilde bir profil oluşturmalısınız.

Profil oluşturduktan sonra satacağınız ürünlerle ilgili her açıdan çekilmiş, ürünü doğru anlatan ürün görselleri veya videosu çekmelisiniz. Ürün görsellerinin yüksek çözünürlüklü olmasına dikkat edin. Çektiğiniz bu görsellerle beraber ürünle ilgili her tülü bilgiyi açıklama kısmına yazın.

Açıklama kısmında ürünün teknik bilgilerinin yanında renk, beden, ebat gibi seçenekleri, insanların bu ürünü neden almaları gerektiği, satın aldıkları bu ürünün işlerini nasıl kolaylaştıracağı, kargo ve iade süreçleri, nasıl ödeme yapacakları gibi bilgileri ekleyin.

Ürünleri ekledikten sonra sosyal medya uygulamaları üzerinden reklam verin. Ne kadar çok insan profilinizden ve sattığınız üründen haberdar olursa o kadar çok satış yapma ihtimaliniz var. Satın alınan ürünleri çok sağlam ve güzel bir paketleme ile hızlı bir şekilde kargoya verin.

Ürün görsellerde görüldüğü gibi, en hızlı şekilde güzel bir paketleme ile müşteriye ulaşırsa müşterinin size güvenmesi, sizinle ilgili olumlu yorum yapması, bundan sonraki alışverişlerde sizi tercih etmesi, çevresindeki insanlara sizi tavsiye etmesi o kadar yüksek olacaktır.

Dediğimiz gibi ticaret güven üzerine bina edilir. Ne kadar fazla güven verirseniz marka haline gelmeniz ve fazla satış yapmanız o kadar kolay olacaktır.

Sosyal Medyada E-Ticaret Yapmak İçin En Uygun Platformlar
Sosyal medyada e-ticaret yapmak için en uygun platformlar

Sosyal medyada e-ticaret yapmak için en uygun platformlar

Sosyal medya platformlarının milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. Buralarda bir iş modeli kurmak, e-ticaret yapmak son derece doğru bir karardır. Potansiyel olarak bütün sosyal medya uygulamaları üzerinden e-ticaret yapma imkanınız bulunmakta. Ama bazı platformlar yapı olarak e-ticaret için daha uygun, daha avantajlıdır.

Sattığınız ürüne uygun, hedef kitlenize daha fazla hitap eden, etkileşimi yüksek platformları tercih etmek akıllıca olacaktır. Bu gün en çok kullanılan, e-ticaretin yapıldığı platform için İnstagramdır desek yanlış olmaz. Bununla beraber e-ticaret yapılan sosyal medya platformları şunlardır;

 • İnstagram
 • Facebook
 • Tiktok
 • Pinterest
 • Youtube
 • Whatsapp
 • Twitter

Instagram üzerinden e-ticaret yapmak

Dünya üzerinde ve ülkemizde en fazla e-ticaret yapılan sosyal medya platformu İnstagramdır. Aylık milyonlarca kullanıcısı olan İnstagram üzerinden e-ticaret yapan binlerce insan var. Satıcılar bir ticari profil oluşturup sattıkları ürünleri buralarda listeleyerek sipariş almakta.

Ödeme sistemi deneme aşamasında olan instagramda ürün satın alanlar ödemeyi kapıda ödeme veya EFT/Havale ile yapmakta. İnstagram üzerinden e-ticaret yapmak için mutlaka vergi levhanızın olmasını tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnstagramda Ne Satabilirim?

Facebook üzerinden e-ticaret yapmak

Facebook hesabınızı oluşturduktan sonra işletmeniz için sayfa oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz sayfa için ücretsiz mağazanızı oluşturup ister bir katalog üzerinden, isterseniz de tek tek ürünleri ekleyip e-ticaret yapabilirsiniz. Facebook mağaza ile ürün listelerken ürünü varsa web siteniz web sitenize yönlendirebiliyorsunuz.

Müşteri ödeme kısmını sizin web siteniz üzerinden yapmakta. Bunun yanında satmış olduğunuz ürünleri açacağınız canlı yayınlar üzerinden de satabilirsiniz. Satmak istediğiniz ürünleri canlı yayında tanıtıp açık artırma ile satabiliyorsunuz. Alan kişi ürün ücretini hesabınıza yatırdıktan sonra sizde kargoya veriyorsunuz.

Tiktok üzerinden e-ticaret yapmak

Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen sosyal medya uygulamalarından birisidir Tiktok. Tiktok da açacağınız canlı yayınlar ile ürünleriniz tanıtıp satabilirsiniz. Sattığınız ürün veya hizmetlerle ilgili tanıtım videoları çekip yayınlayabilirsiniz.

Pinterest üzerinden e-ticaret yapmak            

Pinterest görsellik üzerine kurulmuş bir sosyal medya uygulamasıdır. Özellikle el ürünü, hobi, ürünü gibi görselliği yüksek ürünler için Pinterest daha uygundur. Ürünlerinizi yükleyip gerekli açıklamayı yaptıktan sonra almak isteyen kişiler sizinle iletişime geçerek ürünleri satın almakta.

Pinterest üzerinden e-ticaret yapılırken dikkat edilecek en önemli nokta görsellerin çok yüksek çözünürlüklü olması gerekiyor. Satmış olduğunuz ürünleri değişik panolarda gruplandırıp ziyaretçilerinizi kendi e-ticaret sitenize yönlendirebilirsiniz.

Youtube üzerinden e-ticaret yapmak             

Youtube şimdilik e-ticaret için aktif kullanılan bir platfom değildir. Şimdilik sadece içerik üreticileri, video yapanlar  para kazansada ilerleyen zamanlarda tıpkı Facebook gibi canlı yayınlar açarak ürün tanıtımları yapılıp açık artırma ile ürünler satılabilir. Bunun yanında satmış olduğunuz ürünler için videolar hazırlayıp videoları izleyen insanları kendi e-ticaret sitenize yönlendirebilirsiniz.

Whatsapp üzerinden e-ticaret yapmak          

Whatsaapp üzerinden e-ticaret yapmak için Whatsapp Business uygulamasını yükledikten sonra ürünlerinizi ekleyebiliyorsunuz. Profilinizi ziyaret eden kişi almak istediği ürünler için sizinle iletişime geçip ödemeyi yaptıktan sonra ürünü kargoya veriyorsunuz.

Bunun yanında e-ticaret sitenize ekleyeceğiniz Whatsapp kodu ile insanların sitenizde iken incelediği ürünü Whatsapp üzerinden sipariş verebiliyor.

Twitter üzerinden e-ticaret yapmak               

Twitter üzerinden e-ticaret yapmak şu anlık çok yaygın olan bir durum değil. Ama ilerleyen zamanlarda Twitter üzerinden e-ticaret yapılacak. Hatta Twitter bununla ilgili geliştirmeler yapmakta. Satılan ürünlere ait görseller, videolar açıklamalar eklenip kendi e-ticaret sitenize yönlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak…

Sosyal Medyada E-ticaret yapmak son zamanlarda giderek yaygınlaştı. Ek gelir elde etmek isteyen kişiler, daha fazla satış yapmak isteyen firmalar sosyal medyada e-ticaret yapmakta. Hal böyle olunca rekabet de artmakta.

Rekabet edebilmek için iyi bir rakip analizi yapıldıktan sonra hedef kitlenin ihtiyacı olan ürünleri daha uygun fiyatlarla satmak gerekir. İnsanların sizin sosyal medya profilinizden alışveriş yapabilmesi için güven vermelisiniz.

Sosyal medyada güven vermenin yolu mükemmel bir profile sahip olmaktır. Yukarıda anlattığımız şekilde mükemmele bir profil oluşturup güven verdikten sonra sizde sosyal medyada e-ticaret yapabilir, güzel paralar kazanabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir