1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Yandex Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Kurulur?


0

Yandex kurumsal mail; Yandex’in kullanıcılarına sunmuş olduğu bir hizmet olarak bilinir. Bu hizmet, ilk yaygınlaştığı günden bugüne kadar kurumsal kullanıcılar tarafından sık sık  tercih edilir.

Günümüzde pek çok firma gerek bireyler gerekse şirketler ile kurumsal mail aracılığıyla iletişim kurar. Özellikle e ticaret sitesine sahip olan ve bu konuyla ilgilenen kişileri olumlu yönde etkiler.

Kurumsal mail hizmeti, kullanan kişilere veya firmalara çeşitli avantajları da beraberinde getirir. Standart mail kullanımlarına göre çok daha geniş kapsam alanına sahiptir.

Kurumsal mail, son derece kolay şekilde kurulur. Aynı zamanda kısa bir süre içerisinde kullanıma hazır hale getirilir.

Yandex kurumsal mail
Yandex kurumsal mail

Yandex kurumsal mail nedir?

Yandex kurumsal mail, Yandex firması tarafından işletmenize veya ad-soyadınıza ait mail adreslerini Yandex sunucularına ait alt yapıyı kullanabilmeniz için sunmuş olduğu hizmete denir.

Normalde alan adınıza ait mail hizmeti web sitenizin olduğu sunucu tarafından verilir. Yandex kurumsal mail kullanmayı tercih ettiğiniz de mail hizmeti artık sizin kendi sunucunuz üzerinden değil Yandex sunucuları üzerinden verilir.

Yandex kurumsal mail kullanmayı tercih ettikten sonra işletmenize ait bütün kurumsal mail adreslerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yandex kurumsal mail hesabı nasıl kurulur?

Kurumsal mail kurmak için öncelikle kişisel alan adı ve şifre kullanımı alınması gerekir. Kurumsal mail kurulumu işlemi hem kısa süre içerisinde hem de basit adımlar yardımıyla gerçekleşir.

Günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılan kurumsal mail hesaplarıyla ilgili olarak “Nasıl kullanılır, Kurulum Aşamaları Nelerdir?” soruları merak edilir. Bu soruların cevaplarını sizler için maddeler halinde açıkladık;

Adım 1: Yandex kurumsal mail hesabını kullanmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bir Yandex hesabına sahip olmaları gerekir. Eğer mail hesabınız yoksa buraya tıklayarak mail hesabı oluşturabilirsiniz.

Adım 2: Ardından Yandex Connect sayfasını açın. Sonrasında mail bilgileri ile oturum açma işlemi gerçekleştirerek hesabınıza giriş yapın.

Adım 3: Gelen ekrandan “İş hesabınıza giriş yapın” uyarısı göreceksiniz. Henüz Yandex iş hesabı yani Yandex kurumsal mail adresiniz olmadığı için bir mail hesabı oluşturmanız gerekiyor. Yeni bir Yandex mail hesabı oluşturmak için sağ üst köşede yer alan “Kurum Ekle” linkine tıklayın.

Adım 4: Yeni mail hesabınızı oluşturduktan sonra “Yandex Connect’e bağlanmak için kullanıcı seçin” bildiriminin hemen altından işlem yapmak istediğiniz kullanıcıyı seçin ve “Çalıştır” linkine tıklayın.

Adım 5: Yönlendirildiğiniz sayfada Yandex servis ve uygulamalarını göreceksiniz. Bu sayfanın sonunda yer alan “Yönetin” linkine tıklayın.

Burası Yandex kurumsal mail kurulumunu yapacağınız kısımdır. Burada gerekli ayarları yaptıktan sonra ücretsiz şirket maili açma veya ad-soyad uzantılı mail açma işlemini kolayca yapabilirsiniz. Şirket maili ve ad-soyad maili adresini birden fazla oluşturabilirsiniz. iletisim@firmaadi.com, siparis@firmaadi.com, ahmet@firmaadi.com gibi.

İşletmelerin veya web sitelerinin kullanmış olduğu info@ uzantılı mail adresini de bu kısımdan oluşturuyorsunuz. Örneğin info@firmaadi.com gibi.

Yandex Kurumsal Mail Hesabı Nasıl Kurulur?
Yandex mail

Mail tanımlama işlemlerini yaptıktan sonra bu maillerin ayarlarını yapmanız gerekiyor. Ayarlarda küçük bir eksiklik mailinizin çalışmamasına neden olabilir. Bu yüzden bu ayarları dikkatle yapmanızı tavsiye ederiz.

Adım 6: Yandex kurumsal mail açmak için alan adınızı ekleyip doğrulamanız gerekiyor. Alan adı ekleme işlemi için Yandex Connect Yönetim Panelinde “Alan Adları” linkine tıklayın.

Adım 7: Yeni bir sekmede açılan sayfada “Alan ekle (Add Domain)” linkine tıklayıp gelen sayfada alan adınızı başında https:// veya www olmadan girin. Örneğin firmaadi.com gibi.

Adım 8: Alan adınızı ekledikten sonra alan adınızı doğrulamanız gerekiyor. Alan adınızı doğrulamak için 4 tane seçeneğiniz var. Bunlar;

 1. Meta Etiket ile Doğrulama
 2. HTML Dosyası ile Doğrulama
 3. DNS ile Doğrulama
 4. WHOİS ile Doğrulama

Yukarıdaki yöntemlerden istediğinizi tercih edebilirsiniz. Bunların içerisinde en kolay olanı HTML dosyası ve Meta Etiket ile doğrulamadır. Biz bunu kullandık. Size verilen .html uzantılı sayfayı sitenizin ana dizinine yükleyin ve Yandex Connect sayfasında ki “Kontrol Et” düğmesine tıklayarak alan adınızı doğrulayın.

Adım 9: Alan adınızı doğruladıktan sonra tanımladığınız mail adresi veya adreslerinin MX ve TXT kayıtlarını yapmalısınız.

Alan adını sorunsuz bir şekilde doğruladıktan sonra yukarıdaki görseldeki gibi DNS kayıtlarının olduğu sayfa açılacak. Bu DNS bilgilerini bir yere not alın, çünkü 11.adımda lazım olacak.

Adım 10: Bu adım için alan adınızın bağlı olduğu hosting paketi cPaneli açın. Bu panelde yer alan “Zone Editör” kısmına tıklayın. Bulamazsanız yukarıda arama kutucuğuna yazıp aratabilirsiniz.

Açılan sayfada sağ üst tarafta yer alan “Yönet” linkine tıklayın.

Adım 11: Açılan ekrana 9.adımda verilen DNS kayıtlarını eklemelisiniz. Sayfanın sağ tarafındaki “Kayıt Ekle” düğmesine tıklayın ve Tip kısmından MX seçeneğini işaretleyin. Açılan kutucuğa alan adınızı yazın, öncelik kısmına 10 ve hedef yer kısmına da “mx.yandex.net” yazın ve kayıt ekle düğmesine tıklayın.

Adım 12: Aynı işlemi TXT kaydı oluşturmak için yapmanız gerekiyor. Tekrar “Kayıt Ekle” düğmesine tıklayın ve “Tip” kısmından TXT seçeneğini işaretleyin. Açılan kutucuğa alan  adınızı yazın, TTL kısmına 14400 değerini girin ve kayıt kısmına “v=spf1 redirect=_spf.yandex.net” yazıp “Kayıt Ekle” düğmesine tıklayın.

Zone Editör kısmında daha önceden girilmiş MX ve TXT kayıtları varsa onları silin. Bu kısımda sadece yandex tarafından verilen değerler olmalı.

Eğer hosting hesabınızın cPanel kısmına erişemiyorsanız bu işlemleri alan adınızın yönetim panelinden de yapabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri sorunsuz bir şekilde yaptıktan sonra kayıtların güncellenmesini beklemelisiniz. Kayıtların güncellenmesi maksimum 72 saat sürebiliyor. Kayıtların güncellenmesinden sonra Yandex Connect kısmında “Alan Adı Doğrulandı” ibaresini göreceksiniz.

Bu ibareyi gördükten sonra Yandex kurumsal e-posta adresinizi kullanabilirsiniz. Ama öncesinde mail gönderme için Yandex kurumsal e-posta hesabını tanımlamanız gerekiyor. Bunun içinde şu adımları izlemelisiniz.

Adım 1: Yandex Connect yönetim paneline girin.

Adım 2: Yönetim panelinde en altta yer alan “+Ekle” düğmesine, sonrasında “Kişi Ekle” düğmesine tıklayın. (Kişi ekle bazı hesaplarda “çalışan ekle” olarak görülebilir)

Adım 3: Yukarıdaki görselde olduğu gibi gelen ekrandaki bilgileri doldurun ve “Ekle” düğmesine tıklayın.

Doğru adımlar ve gerekli ilerlemeleri eksiksiz bir şekilde yapılması ile beraber kısa süre içerisinde kurumsal mail kurulumu işlemi yapılabilir. Yandex kurumsal mail hesabı, özellikle e ticaret firmaları ve özel şirketler tarafından iletişim kurma amacıyla sıklıkla tercih edilir.

Sistem, gerekli etkileşimlerin karşılıklı olarak kolay bir şekilde kurulmasına olanak sağlar. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte iletişim için Yandex hesaplarınızı kullanmak da son derece yaygın hale gelen bir durumdur. Yandex kurumsal e-posta ise bireylerin özel işlerinin yanı sıra firmalar arası gerekli iletişimin kurulmasına yardımcı olan bir mail türü olarak ön plana çıkar.

Yandex Kurumsal Mail Kullanmanın Sunduğu Seçenekler Nelerdir?
Yandex kurumsal mail

Yandex kurumsal mail kullanmanın sunduğu seçenekler nelerdir?

Kurumsal firmalar ile @firmaalanadiniz.com uzantısı bulunan e posta adresiniz kullanıp iletişim kurmak istiyorsanız, kurumsal e-mail türüne sahip olmanız gerekir.

Kurumsal mail kullanarak başka firmalar ve şirketlerle etkileşim içerisinde bulunmak isteyenler çeşitli seçenekler ile karşılaşır. Bu seçenekler şunlardır;

En Pahalı Çözüm: Kişiye özgü olan bir platform üzerinde yer alan pek çok e mail hesabını kişisel güvenliğin sağlanması amacıyla şifreleme gibi işlemleri firma kapsamı altında uygulamayı düşünmeyen kişiler, en pahalı çözüm olarak bilinen kişisel mail sunucusuna ekstra gereksinim duymayabilir.

En Ucuz Çözüm: En ucuz çözüm yöntemi olarak kullanıcıya sunulan web hosting hizmeti aracılığıyla e-mail adresinin gelmesi işlemi, her firma için yeterli bir düzeyde bulunmayabilir. Ayrıca paylaşımların yer aldığı bir sunucu üzerinde etkileşimin gerçekleşmesi nedeniyle e mail kota sınırı da bulunur.

Öte yandan aynı sunucu üzerinden işlemlerini gerçekleştirmek isteyen firmalar arasında adil bir dağılım olması adına başka hizmetler de sınırlandırılır. Mail hizmetinin yanı sıra sunulan hizmetler, bu sınırlamalardan kaynaklı olarak da sık sık problemler meydana getirir.

Firmaların hem belirli hem de kısıtlı bir düzeyde işlemlerinin yapılmasını sağlayan bu çözüm türü, ucuz fakat dijital haberleşme süreci boyunca problemlerin ve aksaklıkların sık sık karşılaşıldığı bir türdür.

En Pratik Çözüm: Yandex altyapısı ile birlikte kullanıcılara sunulan kurumsal e mail hizmeti, tüm dünyaya aynı anda hizmet verebilecek bir kapasiteye sahip olmasıyla bilinir.

E mail hizmetinin yanı sıra bulut tabanlı doküman merkezi ve benzeri güncel gereksinimleri ön planda tutan yeni çözüm yöntemleri de sunar. Kurulduğu günden bu yana kendini sürekli bir şekilde geliştirerek kullanıcı kitlesine yeni hizmetleri üst düzey kalitede yönlendirir. Yandex kurumsal mail seçeneği, teknik doküman açısından da son derece zengin kaynaklara sahiptir.

Farklı Kurumsal E-Mail Çözüm Yöntemleri: Genel olarak web hosting hizmetindeki başarısıyla bilinen Yandex’in satın alınan kurumsal mail seçeneği de güçlü bir altyapı için son derece önemli bir çözüm olabilir. Diğer yandan geniş e mail imkanları değerlendirilerek yüksek kotalı, az sorunlu ve hızlı işleyen bir mail hizmeti söz konusu olabilir. 

Yandex kurumsal e-mail ücretli mi?

Yandex kurumsal mail ücretsizdir. Ancak ücretli paketleri de bulunmaktadır. Kullanmış olduğunuz özellikler sizin ihtiyacınızı karşılamazsa ücretli paketlere geçmeyi deneyebilirsiniz. Yandex kurumsal mailin 3 tane ücretli paketi bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Temel
 2. En Uygun
 3. Genişletilmiş

2022 yılı itibariyle Temel paket aylık 129 Ruble yani yaklaşık 22 TL, En Uygun paket 259 Ruble yani yaklaşık 45 TL, Genişletilmiş paket 699 Ruble yani yaklaşık 122 TL’dir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir