1. Anasayfa
 2. İnstagram

Kusursuz Bir İnstagram Profili Nasıl Hazırlanır?


0

Kusursuz bir İnstagram profili nasıl hazırlanır? hemen öğrenin. Günümüzde pek çok firma ve insan, farklı sosyal medya platformlarını kullanarak keyifli vakit geçirir. Ayrıca reklam ve satış yapma konusunda da sosyal medya, fazlasıyla faydalıdır.

İnstagram, özellikle son dönemlerin popüler sosyal medya uygulaması arasında ilk sıralarda yer alır. Platformu aktif bir şekilde kullanan kişi sayısı son derece fazladır. Aynı zamanda İnstagram aracını kullanarak satışlarını artıran ve firmasını tanıtan marka sayısı da oldukça fazladır.

İnstagram, kullanıcılarına birbirinden farklı pek çok özellik sunmasıyla öne çıkan bir platform olarak bilinir. Uygulamayı kullanarak resim ya da video gibi şeylerle paylaşım yapabilirsiniz.

Kusursuz bir İnstagram profili nasıl hazırlanır?
Kusursuz bir İnstagram profili nasıl hazırlanır?

Günümüzde bu platformu kullanan kişi sayısının fazla olması, özellikle belli bir amaç uğruna uygulamayı kullanan kişilerin öne çıkmasını zor hale getirir.

Kullanıcı adı, etkileyici profil konusunda fazlasıyla önemlidir. Aslında hemen hemen bütün sosyal medya platformlarında kullanıcı adının önemi bir hayli fazladır.

Kullanıcı adını yazınca kişilerin sizi kolay şekilde bulması ekstra avantaj sağlayan bir durumdur. İstediğiniz kullanıcının adını alıp alamayacağını önceden deneyerek görebilirsiniz.

İnstagram da profil açısından diğer kişilerin arasında sıyrılmak için bazı ufak detaylara dikkat etmek gerekir. Profil fotoğrafı, bu noktada en önemli unsurların başında yer alır.

Dikkat çekici bir profil için, fotoğrafın önemi fazladır. Fakat, pek çok kişi kaliteli ve dikkat çekici bir İnstagram fotoğraf koyma konusunda başarılı değildir.

İnstagram profil fotoğrafı, profilinizi ziyaret eden kişilerin dikkat ettikleri en önemli detayların başında gelir. Bu nedenle akılda kalıcı bir profil için, kaliteli fotoğraf seçimine dikkat etmeniz gerekir.

Peki kusursuz bir instagram profili nasıl hazırlanır, kusursuz bir instagram profili nasıl olmalı, hesabınızı istediğiniz profil tarzına dönüştürmek için nasıl bir fotoğraf yüklemeniz gerekir? Fotoğraf yükleme işlemi nasıl yapılır? İyi bir profil fotoğrafının detayları nelerdir? İşte bu konu hakkında sık sık sorulan sorular ve cevapları!

Kusursuz bir İnstagram profili nasıl olmalı?

Herkes kusursuz bir İnstagram profiline sahip olmak ister. Çünkü kusursuz bir instagram profili herkes tarafından fark edilir ve daha çok takipçiniz olmasını sağlar. Peki kusursuz bir İnstagram profiline sahip olmak zor mudur? Kesinlikle zıor değildir. Aşağıdaki kriterlere dikkat ettiğiniz sürece sizde kusursuz bir instagram profiline sahip olabilirsiniz.

 1. Kusursuz bir instagram profili için;
 2. Kullanıcı adı seçimi için özen göster
 3. Profil resminin farklı olmasına dikkat et
 4. Güzel bir tema seç
 5. İnstagram filtreleri ile fotoğraflarını kusursuzlaştır
 6. Fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullan
 7. Elinin altında sürekli paylaşılacak görsellerin olsun
 8. Metin bölümünde simgeleri de kullan
 9. Fotoğraflarını bir kurgu çerçevesinde çek
 10. İnstagram paylaşımları için en doğru zamanlar hangisi ise o saatlerde yap
 11. Özgün, yaratıcı fotoğraflar çek
 12. Profilini diğer uygulamalarla eşleştir
 13. İnsanları takip et
 14. Profiline uygun hashtag kullan
 15. Profilinde iletişim bilgilerini belirt

Yukarıda ki kriterlerin hepsi kendi içerisinde çok önemli. Lakin İnstagram görsel paylaşımlarının yapıldığı bir platform olduğundan profil fotoğrafı ve paylaşılan görsellerin ilgi çekici olması çok önemli.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi İnstagram Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

İnstagram hesabında profil fotoğrafının önemi nedir?

Sosyal medyanın bu denli önemli olduğu günümüzde, hesapların iyi bir imaj sunması için profil fotoğrafı büyük önem arz eder.

İnstagram hesabınızda istediğiniz gibi kaliteli ve dikkat çekici bir profil resmi oluşturmak, aslında sanıldığı kadar zor değildir. Sadece pek çok kişi bu konuda çoğu zaman başarısız olur.

İnstagram profil resmi hazırlarken kişilerle markaların hitap ettikleri hedef kitlelerini, ürün yapılarını ya da marka detaylarını gibi unsurları göz önünde bulundurmaları gerekir.

Bu noktada da izlenmesi gereken birkaç önemli adım vardır. Bu adımlar, hem markalaşma hem de marka imajı konusunda büyük önem arz eder.

Profil fotoğrafınız, ilgi çekici bir görünüme sahip olduğu zaman etkileşim oranınız artış gösterir. Takipçilerle etkileşimde olmak, tanınırlık konusunda avantaj sunar.

Profilinizin silik durması durumunda ise, insanlar hesabınızı merak etmez. Bu nedenle İnstagram kullanıcı ve takipçi sayınızı artması için profil resmi konusunda hassas davranmanız gerekir.

instagram profil fotoğrafı
instagram profil fotoğrafı

İnstagram profil fotoğrafı nasıl hazırlanır?

İnstagram uygulamasında profil fotoğrafı oluşturmanın tek bir püf noktası yoktur. Aynı anda dikkat edilmesi gereken ve önemli olan pek çok ince detay vardır.

Ölçü, kalite ve daha çok sayıda ayrıntı bu süreçte önemli bir rol oynar. İnstagram profil resmini hazırlamanın püf noktaları birkaç başlıkta sıralanabilir. Bu detaylarla Web sitenizi de dikkat çekici bir hale getirmeniz mümkündür.

İnstagram profil fotoğrafı ölçüleri nedir?

Pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri olan İnstagram profil fotoğrafı ölçüleri, mobil uygulamada ve masaüstü uygulamada farklılık gösterir.

Mobil uygulamada profil resimleri için ideal ölçü 110 × 110 piksel şeklindedir. Bu ölçü, uygulamanın masaüstü versiyonunda ise 180 × 180 piksel şeklindedir.

Kullanmak istediğiniz fotoğraf kare oranında yani 1:1 ölçülerinde olduğu zaman kullanım için yeterli görülür. Ancak 180 × 180 piksel ölçülerinin altında kalan resimler, masaüstü versiyonda olduğundan daha kötü görünür.

Bu nedenle de en az 200 × 200 piksel oranlarına sahip bir resim olması yeterlidir.

500 × 500 piksel oranında olan resimlerin kullanılması önerilmez. Profil resmi için bu ölçü fazlasıyla büyük gelir. Uygulama, resmi küçülttüğü zaman çözünürlük kalitesi de düşer.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İdeal İnstagram Paylaşım Boyutları

Fotoğraf görseli merkezde olmalı

Kullanıcının profil fotoğrafının kare şekilde olması son derece önemlidir. Bununla beraber, görselin fotoğraf alanının merkezinde olması da önemli bir noktadır.

Özellikle logo gibi markayı temsil eden ayrıntıların tam merkezde olması avantaj sağlar. Bu durum aynı zamanda kişilerin de beğenisini kazanır.

Dolayısıyla profilinize fotoğraf koyacağınız zaman kare olmasına ve görselin merkez noktada yer almasına dikkat edin.

Logo ya da kişisel fotoğraf konusunda karar verilmeli

İnstagram profil resimlerini seçme noktasında, logo ya da kişisel fotoğraf olup olmaması çoğu zaman kafa karıştırır. Genel olarak küçük işletmeler, profillerine kişisel fotoğraf koymayı tercih eder.

Kurumsal firmalar ise logo kullanımından yana seçim yaparlar. Bunların her ikisi de doğru bir seçim olabilir. Profilinize koyacağınız resmin kişisel ya da logo olması, müşterilerle olan ilişki durumunuza bağlıdır.

Sık Sık Profil Fotoğrafı Değiştirilmemeli
Sık sık profil fotoğrafı değiştirilmemeli

Sık sık profil fotoğrafı değiştirilmemeli

Hesabın profil fotoğrafının uzun süre kalacağı düşünülerek seçilmelidir. Sabit bir görsel kullanmak, firmanın markalaşma sürecinde önemli bir rol oynar.

Sık sık resim değiştirmek, kullanıcıların sizi tanımasını daha zor bir hale getirir. Bu sebeple de profil resmi seçme konusunda acele karar vermemeniz gerekir.

Akılda kalıcı bir fotoğraf tercih ettiğiniz zaman, hesabınızı takip eden kişilerden olumlu yönde geri dönüşüm almanız mümkün olur.

Fotoğraf yüklerken kırpma / büyütme yapılmamalı

Görsel yükleme sırasında kırpma, büyütme ve indirme işleminin yapılmaması tavsiye edilir. İnstagram profil fotoğrafı büyütme, kırpma ya da indirme işlemi yapmak, resmin çözünürlüğünün bozulmasına neden olur.

Profil fotoğrafını büyütmek ya da kırpmak gibi işlemler, yerine orijinal haliyle yükleme yapmanız daha doğru olur. Akılda kalan ve beğeni kazanan profile sahip olmak için, bu detay önemlidir.

Öge ve arka plan renkleri zıt olmalı

İnstagram ı merak uyandıran bir hale getirme konusunda profil fotoğrafı, fazlasıyla önem taşır. Tercih edeceğiniz fotoğrafların, renk tonu da son derece önemli bir noktadır.

Fotoğraftaki ögenin ön plana çıkabilmesi için, arka plandaki renklerle arasında zıtlık olması gerekir. Bu zıtlık, resmin daha fazla dikkat çekmesine yardımcı olur.

Siyah ve beyaz renk tonları bu noktada iyi bir seçim olabilir. Dilerseniz farklı zıt renk tonlarını da kullanabilirsiniz.

İnstagram profil fotoğrafı nasıl değiştirilir?

İnstagram profil fotoğrafını değiştirmek son derece basit ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Profil resmini mobil uygulama aracılığıyla değiştirmek mümkündür.

Profil fotoğrafını değiştirmek için izlenecek adımlar şu şekildedir;

 • İnstagram profiline giriş yapın.
 • Platformun sağ alt köşesinde yer alan butona tıklayın.
 • Profil sayfanızı görüntüleyin.
 • İnstagram hakkımızda kısmının altında yer alan profili düzenle bölümüne gelin.
 • Profil fotoğrafını değiştir butonuna tıklayıp resminizi değiştirin.
Kusursuz bir İnstagram profili nasıl olmalı?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir