1. Anasayfa
 2. Faydalı Uygulamalar

Adblock Nedir, Nasıl Kullanılır?


0

AdBlock nedir, nasıl kullanılır? hemen öğrenin. Dijital reklam çeşitleri; özellikle e ticaret firmaları ve Web siteleri sahiplerinin sık sık kullandıkları pazarlama araçları arasında yer alır. Hatta çoğu zaman en önemli pazarlama aracı olarak öne çıkar.

Dijital reklam modelleri sayıca bir hayli fazladır. Bu sayede hem daha çok kişiye hem de firmaların hedef kitlelerine ulaşım sağlaması kolay bir hale gelir. Kullanıcı deneyimi de olumlu yönde etkilenir.

Reklam sayısısının fazla olması her ne kadar olumlu bir durum gibi görünse dahi, olumsuz yönleri de vardır. Kimi zaman reklamlar Web sayfasının tamamını kaplar. Bazen de ortaya kötü niyetli reklam seçenekleri çıkar.

Bu tarz durumların her biri internet kullanıcılarının yaşadıkları deneyimi olumsuz yönde etkilemesine neden olur.

AdBlock ve AdBlock Plus, sunduğu eklentiler sayesinde bu tür durumların önüne geçer. Yani kullanıcıların internette daha keyifli bir şekilde vakit geçirmesine imkan sunar.

Peki AdBlock nedir? AdBlock nasıl kurulur? Avantajları nelerdir? Buyrun bu reklam engelleyici eklentileri merak uyandıran detaylarını birlikte inceleyelim.

AdBlock nedir?

Adblock, reklamları engellemek amacıyla geliştirilen yazılım çeşitleri için yapılan genel bir tanımlamadır. İnternet sitesinde gezinirken kişilerin karşısına çıkabilecek reklam çeşitlerinin, görünmez bir hale gelmesini sağlar.

Çoğu zaman tarayıcı halinde kişilere sunulur. Reklam engelleme eklentileri şekilde tarayıcıya ilave edilir. Aktif bir biçimde kullandığınız sürece, tüm reklamlar otomatik şekilde engellenir. Ekstra bir işlem yapma gereği ortaya çıkmaz.

AdBlock Chrome, opera, safari ve firefox gibi tarayıcıların hepsinde kullanılmak üzere dizayn edilir. Bu açıdan fazlasıyla avantajlıdır.

Kullanıcılar açısından fazlasıyla avantajlı olan AdBlock, reklam yayınlayan firmaların ve yayıncıların gelir düzeyine olumsuz yönde etki eder.

Adblock ne işe yarar?

Adblock neden kullanılır sorusuna yanıt arayan kişi sayısı son derece fazladır. Özellikle ilk defa duyan kişiler için AdBlock uygulamaları ne amaçla kullanılır ve ne işe yarar gibi yanıtları öğrenmek önem arz eder.

Adblock, kişiler internet üzerinde gezinirken sık sık karşılarına çıkan bir problem olan reklam çeşitlerini engellemesiyle bilinir. Bu noktada internet deneyiminin daha keyifli olmasına imkan tanır.

AdBlock eklentisini kullanarak, özellikle aynı sitelerde gezinmeyi seven kişiler tekrar tekrar aynı reklamları görme sorunundan kurtulabilirler. Video izleme gibi durumlarda olmadık yerlerde verilen reklamlar, çoğu zaman kişilerin canını sıkar.

AdBlock ile pek çok Web sitesi reklamlar izlemek zorunda kalmadan gezinebilecek hale gelir. Bu yöntem, kötü niyetli reklam çeşitlerine de engel olmasından dolayı güvenlik açısından da avantaj sağlar.

Virüs gibi cihazlara zarar verebilecek her türlü tehdit dosyasına karşı koruma sunar.

Adblock kullanımının avantajları nelerdir?

Web tarayıcılarında takılan kişiler için reklam engelleme, pek çok açıdan avantaj sunar. Ancak bu avantajların büyük bir kısmı kullanıcılar için geçerlidir. Aynı durum reklam verenler için çoğu zaman söz konusu olmaz.

AdBlock un kullanımının kişiye sunmuş olduğu avantajlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Kişilerin görmek istemedikleri reklam çeşitlerini ortadan kaldırır.
 • Reklam izlemek zorunda kalmadan internette gezinti yapma deneyimi sunar.
 • Sitelerin üzerine yüklenen reklam problemine çözüm getirerek, istenilen sayfanın daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlar.
 • Reklamsız şekilde kişilerin istedikleri siteyi takip etmesinin rahatlığını sunar.
 • Web siteleri bu sistem sayesinde daha sade bir görüntüye kavuşur.
 • Reklamların neden olduğu kötü amaçlı sitelere giriş yapılmasına engel olur.
 • Reklamlar, otomatik bir şekilde tespit edildiği için kullanım avantajı sağlar.
 • Reklamlara bağlı olarak videolarda kesinti yaşanmaz.
 • Reklamların içerikleri ya da ekranı tam anlamıyla kapsamına engel olur.
 • Kişilerin bir kısmı kendilerine fayda sağlayacak reklamları görmek ister. Bu tarzda bir filtreleme yapma imkanı vardır.
 • Hareketli halde kullanıcıya sunulan reklamların tespit edilme avantajı mevcuttur. Bu sayede internette bir şeye odaklanırken, dikkat dağılma gibi sorunlar ortaya çıkmaz.
 • Virüs gibi cihazlara ciddi anlamda zarar verebilecek yapıya sahip dosyaların kazayla indirilmesi gibi durumlara engel olur.

Adblock hangi reklamları engeller?

Adblock; hareketli şekildeki reklamları, açılır pencerelerdeki reklamları, otomatik şekilde oynamaya başlayacak video tipli reklamları, sayfada otomatik biçimde çıkan reklamları kısacası tüm yorucu ögeleri engeller.

Mozilla Firefox ya da Google Chrome gibi tarayıcılar üzerinde uzantı halinde indirme şansınız vardır. Uzantının kurulum biçimi ise hem kısa süreli hem de son derece basittir. Dilerseniz AdBlock u kullanım politikasını da detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

AdBlock Nasıl Kurulur?

Adblock nasıl kurulur?

Web hosting üzerinden AdBlock indirmek ve adblock kurulumu yapmak son derece basittir. Masaüstü tarayıcı çeşitlerinde yer alan alan adı kısmı üzerinden App Store gibi mağazalara giriş yapmak yeterli olur.

Günümüzde son derece popüler olan tarayıcı çeşitlerinin her birinden kurulumu yapmak mümkündür. Ancak tarayıcı çeşitlerine göre kurulum aşamasında izlenmesi gereken adımlar değişiklik gösterebilir.

AdBlock uzantısı şeklinde ifade edilen uygulamanın inmesi genel olarak birkaç saniye sürer. Aynı zamanda kolay bir şekilde aktif hale getirilir. Tarayıcılara göre kurulum şekillerini incelemek mümkündür.

Mozilla firefox

AdBlock reklam engelleme uzantısının Mozilla eklenti seçeneklerine Firefox Add-Ons hizmetinden faydalanarak erişim sağlamak mümkündür.

Arama çubuğu üzerinden son derece hızlı bir şekilde reklam engelleyici uzantıyı bulabilirsiniz. Eklenti sayfasında yer alan “Uzantıyı yükle” butonuna tıklamanın ardından Mozilla Firefox tarayıcısını reklamsız bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google chrome

Chrome Web mağazasına giriş yaparak AdBlock Chrome eklentisini yüklemeniz mümkündür. Mağazada yer alan “uzantılar” bölümünde mevcut olan arama çubuğu ya da kategoriler kısmı, bu reklam engelleyici sistemi kolay bir şekilde bulmanızı sağlar.

Uzantının ilgili sayfasına giriş yaptıktan sonra ise “Chrom’a ekle” butonuna basmanız yeterli olur. Ancak bu işlemi yaptıktan sonra  tarayıcıyı tekrardan başlatmanız gerekebilir.

Opera

Opera, çoğu zaman bünyesinde barındırdığı özelliklerden dolayı diğer tarayıcı çeşitleri arasından sıyrılır. Tarayıcının sahip olduğu dikkat çekici özelliklerinden biri de entegre reklam engelleyici sistemidir.

Opera Web tarayıcısının dahili bir şekilde sunmuş olduğu reklam engelleyici sistemi açmak, reklamsız olarak internet deneyimi yaşamak için yeterli olur.

Ancak dilerseniz AdBlock Opera eklentilerden birini de yükleyebilirsiniz. Bu eklentiyi yüklemek için ise “Opera addons” adı verilen eklenti mağazasını ziyaret etmeniz gerekir.

Safari

Macbook çeşitlerinin ana tarayıcı sistemi olarak bilinen Safari üzerinden de reklam çeşitlerini engellemek son derece kolay bir şekilde yapılabilir.

AdBlock Safari uygulamasına ulaşım sağlamak için ise tarayıcı menüsü üzerinden “Safari Genişletmeleri” bağlantısına gitmeniz gerekir.

Bu bağlantı kullanıcıları App Store mağazasına yönlendirir. Bu mağazanın içinde bir reklam engelleyici sistemi bulup tarayıcıya yükleyebilirsiniz.

Telefon üzerinden Adblock kurulumu yapılabilir mi?

Tarayıcı reklam çeşitleri, kişilerin isteğine göre akıllı telefonlar üzerinden de kolay bir şekilde engellenebilir. AdBlock sisteminin sunulduğu mobil uygulamalarda vardır.

Sistemin mobil uygulaması hali, masaüstü eklentilerinde olduğu kadar kapsamlı değildir. Ancak yine de reklamları engelleme ihtiyacınızı iyi bir düzeyde karşılama şansınız vardır.

AdBlock eklentisi IOS uygulaması için App Store mağazasını ziyaret etmeniz gerekir. Android uygulamaları için ise Play Store mağazası size yardımcı olur.

Ancak bu uygulama çeşitleri genel olarak her mobil tarayıcı seçeneğinde çalışmaz. Aynı zamanda dahili şekilde reklam engelleyici sistemi mevcut olan bazı mobil tarayıcı seçenekleri de vardır. Bu tarayıcılar aracılığıyla giriş yapılan bir mobil site tam anlamıyla reklamsız biçimde çalışır.

AdBlock Nasıl Kaldırılır?

Adblock nasıl kaldırılır?

AdBlock kaldırma ya da kapatma işlemi de son derece pratik bir biçimde yapılabilir. Aynı zamanda oldukça kısa süre içerisinde tamamlanır.

Kapatma için gerekli olan eklenti seçenekleri tarayıcıdan tarayıcıya farklılık gösterir. Bu nedenle her tarayıcı çeşidinde farklı adımlar izlenmesi gerekebilir.

Dilerseniz eklentiyi kaldırmakla uğraşmak yerine devre dışı da bırakabilirsiniz. AdBlock kaldırma ya da devre bırakma işlemleri için şu adımları izlemeniz yeterli olur;

Mozilla Firefox

 • “☰ işareti > Eklentiler” adımlarını izlemeniz gerekir.
 • Reklam çeşitlerini engelleme eklentisi üzerinden yer alan sağ taraftaki “Kaldır” ya da “Devre Dışı Bırak” butonuna tıklamanız yeterli olur.

Google Chrome

 • “⋮ işareti > Diğer araçlar > Uzantılar” adımlarını izlemeniz gerekir.
 • Kaldırmak için uzantı kutusunda yer alan “Kaldır” butonuna tıklamlısınız.
 • Sistemi devre dışı bırakmak istiyorsanız da uzantı kutusundaki sağ alt köşede yer alan mavi renkli düğmeye tıklamanız yeterli olur.
 • Adres çubuğu yanında yer alan eklenti logosuna tıklayarak ya da uzantılar simgesi üzerinde sağ tık yaparak da bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Opera

 • “Opera düğmesi > Eklentiler > Eklenti Yöneticisi” adımlarını izlemeniz gerekir.
 • Reklam çeşitlerini engelleyici eklentilerinin hemen yanında yer alan butonları kullanıp devre dışı bırakma ya da tamamen kaldırma işlemi yapmak mümkündür.

Safari

 • “Safari > Tercihler > Genişletmeler” adımlarının izlenmesi gerekir.
 • Sistemi devre dışı bırakmak istiyorsanız onay kutusu üzerinde yer alan seçimi kaldırmanız gerekir.
 • Eğer sistemi tam anlamıyla kaldırmak istiyorsanız ilgili eklentiyi seçerek “Kaldır” butonuna basmanız yeterli olur.

Adblock haricinde başka reklam engelleme programları da bulunmaktadır. Aşağıdaki önerilen makalemizde bu programların neler olduğu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir