1. Anasayfa
 2. GittiGidiyor

Gittigidiyor Kuruluş Hikayesi


0

Gittigidiyor kuruluş hikayesi nasıldır öğrenmek istermisin? Gittigidiyor.com sitesi alıcılarla satıcıları bir araya getiren platform olarak 5 şubat 2001 yılında kurulmuştur. Platform okul bittikten sonra kendi alanlarında çalışmaya başlayan Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından ABD de genç girişimcilerin kurduğu girişimlerin yükselişine şahit olup, ikinci el ürünlerin açık artırmayla satıldığı ebay.com sistemini Türkiye de yapmaya karar vermeleri ile hayata geçirilmiştir.

Bu makalemizde Türkiyenin en köklü alışveriş sitelerinden biri olan Gittigidiyor kuruluş hikayesi hikayesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Gittigidiyor kuruluş hikayesi
Gittigidiyor kuruluş hikayesi

Gittigidiyor kuruluş hikayesi nasıldır?

GittiGidiyor Türkiye’nin en eski alışveriş sitelerinden biridir. Ayrıca 2.el ürün satmak isteyen alıcı ile satıcı bir araya getiren ilk platformdur. Türk alışveriş ekosistemine ciddi katkıları olmuş, kendisinden sonra kurulan bir çok e-ticaret sitesine rol model olmuştur.

GittiGidiyor Türkiye de daha e-ticaret sektörünün yeni yeni filizlenmeye başladığı 2001 yılında kullanıcılara güvenli ve keyifli bir alışveriş ortamı sunmak amacıyla hem alıcıları hem de satıcıları koruyan “Sıfır Risk Sistemi” isimli ödeme-onay sistemini geliştirdi.

Bu sistem o yıllarda yeni gelişen e-ticaret sektörü için çok büyük bir yenilikti. Temelleri 2001 yılında atılan bu “sıfır risk sistemi” ile bu güne kadar 13 milyon civarında sorunsuz satış işlemi gerçekleşmiştir.

Günümüzde gerek yeni pazaryerlerinin kurulmasından gerekse de pazaryeri yönetiminin pazardaki konumlarını koruyamamasından dolayı eskisi kadar popüler olmasa da ilk akla gelen pazaryeri sitelerinden biridir.

GittiGidyorda her gün cep telefonu, televizyon, beyaz eşya, fotoğraf makinesi, bilgisayar, giyim ve mücevher, anne bebek, kozmetik kişisel bakım, ev dekorasyon ürünleri başta olmak üzere 4000 kategoride binlerce ürün satılmaktadır.

Türkiye pazaryeri sitelerinin öncülerinden olan GittiGidiyor firmasına 2007 yılında dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan “ebay” ortak oldu. Bu ortaklık sayesinde GittiGidiyor hem hizmet kalitesini hem de ürün çeşitliliğini artırdı. GittiGidiyor e-ticaret firması kurucuları arasında olan Aydonat Atasever öncülüğünde GittiGidiyor iştiraki olan cimri.com 12 Mayıs 2008 yılında kuruldu ve aynı yıl beta yayınına başladı.

Yalnız cimri.com GittiGidiyor sitesinden biraz farklı hareket etmiştir. Ebay firması Mayıs 2011 yılında GittiGidiyorun %93 hissesinin tamamını satın alarak tamamen kendi bünyesine kattı. Ebay firmasının GittiGidiyoru satın alması le cimri.com tamamı da iLab Ventures’a satıldı.

Türkiye’nin ilk online pazaryeri olan GittiGidiyorun bu gün 300’un üzerinde çalışanı, 33 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunmakta. Müşterilerinin keyifli bir alışveriş gerçekleştirmesi için sürekli geliştirmeler yapan platform 2020 yılında PERYÖN tarafından “İnsana Değerde Liderlik Büyük Ödülü”, Great Place To Work Enstitüsü tarafından “Türkiye’nin En İyi İşverenleri İkincilik Ödülü” almıştır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Arda Altınsoy 1982 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Fotoğrafçılık ve seyahat tutkunu. Bir pazar yeri sitesinde kategori yöneticisi olarak çalışıyor.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir