1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

Chatgpt Nedir? Nasıl Kullanılır?

Chatgpt nedir, chatgpt nasıl kullanılır, chatgpt ile neler yapılabilir, chatgpt türkçe, chatgpt api nedir sorularının cevabı bu makalede. Okumak için hemen tıkla.


0

Chatgpt nedir? sorusunun cevabı bu makalemizde. Son 5-10 yılda teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte hayatımızı kolaylaştırmak için birçok yenilikçi yazılım ortaya çıktı. Bu yenilikler arasında bugünlerde en çok dikkat çekeni ise Chat GPT adlı yapay zeka robotu oldu. İlk kez piyasaya sürüldüğü andan itibaren sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde büyük bir ilgi gören Chat GPT kullanıcıların da dikkatini çekmeyi başardı.

Popülerliğini sürekli arttıran bu yazılım gerçekten etkileyici bir başarı hikayesine sahip. Artık adı geçtiğinde herkesin dikkatini çeken ve kendini kanıtlamış bir yapay zeka olarak bilinen Chat GPT teknoloji dünyasının en önemli oyuncularından biri haline gelmeye başlamış olup günden güne de pozisyonunu sağlamlaştırmakta.

Chat GPT’nin günden güne popülerleşmesiyle birlikte birçok meraklı insan bu benzersiz yapay zeka robotunun yeteneklerini keşfetmek ve deneyimlemek istiyor. Chat GPT nedir ve nasıl kullanılır gibi sorular insanların kafasını kurcalamaya başladı. Meraklı insanlar bu popüler yapay zeka teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kullanım yöntemlerini öğrenmek için arama motorlarında “chatgpt nedir, nasıl kullanılır” şeklinde araştırmalar yapmaya başladı.

Bu makalemizde chatgpt nedir, chatgpt nasıl kullanılır, chatgpt Türkçe, chatgpt api, chatgpt ile neler yapılabilir? gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

chatgpt nedir
chatgpt nedir

Chatgpt nedir?

Chatgpt nedir sorusuna Chat GPT OpenAI tarafından özel olarak geliştirilen bir dil modelidir şeklinde cevap vermek münkündür. GPT “Generative Pre-trained Transformer” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu derin öğrenme modeli doğal dil işleme alanında büyük bir çığır açmıştır. Chat GPT dilin yapısını anlama ve üretme yeteneklerine sahip olan bir yapay zeka modelidir.

İnsanların kullandığı dilin karmaşıklıklarını kavramak ve anlamak için eğitilmiştir. Chat GPT metinlerin anlamını çözme ve bir sonraki kelimeyi tahmin etme becerileriyle dikkat çeker. Sözcüklerin ve cümlelerin içeriğini analiz ederek akıllıca yanıtlar üretebilir.

ChatGPT başta Google olmak üzere arama motorlarından farklı olarak tek bir cevaba odaklanır ve kullanıcıya daha hızlı bir şekilde yanıt verir. Kaynak belirtme konusunda sınırlı olsa da ChatGPT internet üzerindeki bilgilerle beslendiği için kelimeleri bir araya getirerek anlamlı cümleler oluşturur ve en olası ifadeyi seçerek ilerler. Bu sayede kullanıcılara kişiselleştirilmiş ve çabuk cevaplar verir.

Uzmanlar ChatGPT’nin ilerleyen zamanlarda çok daha geniş bir kullanım alanına sahip olacağını öngörüyorlar.  Bu yenilikçi teknoloji ilerleyen zamanlarda hayatımızın farklı alanlarında karşımıza çıkacak ve bizlere etkileyici deneyimler sunacağı muhakkak.

Gelecekte ChatGPT’nin neler sunabileceğini ve bizi nasıl etkileyeceğini keşfetmek için sabırsızlanıyoruz. Bilimsel sorulara verdiği cevaplar ise şimdilik sadece başlangıç seviyesinde. ChatGPT’yi kullanarak merak ettiğiniz her konuda cevaplar bulabilecek ve bilgiye hızlıca erişebileceksiniz. Haydi bu heyecan verici teknolojiyi hemen şimdi keşfetmeye başlamak için “chatgpt nedir” sorusunu kendisine sorun ve bu heyecanı yaşamaya başlayın!

Chatgpt nasıl kullanılır?

Chatgpt nedir sorusuna cevap verdikten sonra bu uygulamayı nasıl kullanacağınız konusunda bilgi verelim. Yapay zeka tabanlı bir sohbet robotu olan Chat GPT’yi ücretsiz olarak kullanılabilirsiniz. ChatGPT nedir, nasıl kullanılır konusunda neler yapmanız gerektiğini aşağıda sizlere adım adım anlatıyoruz ?

Adım 1: Bilgisayar veya telefonunuzdan arama motoru arama kısmına “chatgpt” yazın veya  tarayıcı adres kısmına https://chat.openai.com yazarak web sitesini açın.

Adım 2: Doğal dil işleme özelliğine sahip ChatGPT sohbet robotunu kullanabilmek için mutlaka üyeliğinizin olması gerekiyor. Eğer üyeliğiniz varsa gelen ekrandaki “Log in” butonuna tıklayarak giriş yapın. Hesabınız yoksa da gelen ekrandaki  “Sign up” butonuna tıklayarak üye olun.

Adım 3: ChatGPT hesabınıza giriş yaptıktan sonra gelen sohbet ekranına sormak istediğiniz soruyu yazarak ChatGPT’yi kullanabilirsiniz.

Chatgpt ile neler yapılabilir?

ChatGPT kelime tabanlı bir sohbet robotu olduğu için sadece kelime bazlı işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Ancak değişik amaçlar için yapılan yapay zeka teknoloji araçlarını kullanarak sıfırdan resim oluşturabilir, görsel üzerindeki obje veya canlıların yerlerini ve renklerini değiştirebilir, hayalinizdeki bir videoyu yaptırabilirsiniz.

ChatGPT ile kelime bazlı bütün iş ve işlemler yaptırabilir. Buradaki sınır sizin hayal gücünüzle sınırlı Ancak fikir vermesi açısından ChatGPT ile şunları yapabilirsiniz;

 1. Yazmış olduğunuz metindeki imla hatalarını düzelttirebilirsiniz
 2. Önceden yazılan bir metni yeniden yazdırabilirsiniz.
 3. Herhangi bir konuda şiir yazdırabilirsiniz.
 4. Size gelen bir maili ilgili alana yapıştırıp bu maile cevap verdirebilirsiniz.
 5. İngilizce öğrenmek için bir program hazırlamasını isteyebilirsiniz.
 6. Ders çalışma planı yaptırabilirsiniz.
 7. Bir kitabın özetini çıkarmasını isteyebilirsiniz.
 8. Kodlama öğrenebilirsiniz.

E-ticaret yapmak için chatGPT ile neler yapılabilir?

E-ticaret yaparken lazım olacak bütün kelime tabanlı işlemlerinizi chatGPT’ye yaptırabilirsiniz. Örneğin;

1-Sitenizin meta description açıklamasını yazdırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sohbet alanına istediğiniz konutu yazmak.

Örneğin “Gamze’nin el ürünleri isiminde bir e-ticaret sitem var. Bu sitem için meta description yazar mısın?”

2-Ürünlerinizin başlıklarını yazdırabilirsiniz. Bunun için ne kadar detay verirseniz o kadar başarılı başlık oluşturacaktır.

Örneğin “40×40 özelliklerde manzara fotoğrafı olan bir resim çerçevesi satıyorum. Bu ürünüm için bir ürün başlığı yazar mısın?”

3-Satmış olduğunuz ürünler için ürün açıklaması yazdırabilirsiniz. Ürün açıklaması için ne kadar çok detay verirseniz uygulamanın yazacağı açıklama da o kadar başarılı olacaktır.

Örneğin “Artvin yöresi dağlarında otlayan hayvanların etinden yapılan kavurmaları satıyorum. Kavurmalar 1 kilo, 2kilo, 5 kiloluk paketlerde gönderilmekte. Bu ürünüm için ürün açıklaması yazar mısın?”

4-E-ticaret sitenizin blog kısmı için makale başlıkları bulmasını isteyebilirsiniz.

Örneğin “yöresel ürünler satan bir e-ticaret sitem var. Bu e-ticaret sitesinin blog kısmında kullanabileceğim, insanların en çok arama yaptığı kelimeleri en çok aranandan en az arana olacak şekilde tablo halinde listeler misin?”

5-Satmış olduğunuz ürünler için dijital pazarlama önerileri sunmasını isteyebilirsiniz.

Örneğin “sadece erkek spor ayakkabılarının satıldığı bir e-ticaret sitem var. Sitemde daha çok ürün satabilmem için neler yapmalıyım?”

6-Yapacağınız sosyal medya paylaşımları için başlık ve açıklama yazmasını isteyebilirsiniz.

Örneğin “pekmezin faydalarını anlatan bir görseli İnstagram hesabımdan paylaşacağım. Bunun için başlık ve açıklama yazar mısın?”

Yukarıda verdiğimiz örneklerin haricinde aklınıza gelen bütün kelime tabanlı işlemleri chatGPT ile yapabilirsiniz.

Chatgpt Türkçe olarak kullanılabilir mi?

OpenAI tarafından eğitilen ChatGPT geniş bir metin veri kümesi kullanarak çok çeşitli dillerde metin oluşturma yeteneğine sahiptir. Bu diller arasında İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Türkçe, Rusça ve daha fazlası yer almaktadır. Ancak oluşturulan metnin diline ve karmaşıklığına bağlı olarak chatGPT’nin performansı değişebilir.

Uygulamanın Türkçe dilindeki yetkinliği İngilizce dilinde olduğu kadar gelişmiş olmasa da Türkçe olarak kullanmak için basit bir soru sormak veya bir şeyler yazmak yeterlidir. Model Türkçe olarak cevap vererek dilimizdeki yetkinliğini gösterecektir.

chatgpt api nedir
chatgpt api nedir

Chatgpt api nedir?

ChatGPT web geliştiricileri için api imkanı da sunmaktadır. Uygulama geliştiriciler için 3,5 ve 4.0 şeklinde iki farklı api sunmaktadır. Api kullanımı ücretli olup her 4 karakter 1 token olarak ücretlendirilmektedir. Fikir vermesi açısından 1000 token ise 0.002 dolar olarak ücretlendirilmektedir.

OpenAl maliyet hesaplama sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Geliştiriciler api.openai.com adresinden apilerini oluşturabilirler. Örnek open ai kodları şu şekildedir;

İstek atma (Request):

curl https://api.openai.com/v1/chat/completions
-H “Authorization: Bearer $OPENAI_API_KEY”
-H “Content-Type: application/json”
-d ‘{
“model”: “gpt-3.5-turbo”,
“messages”: [{“role”: “user”, “content”: “What is the OpenAI mission?”}]
}’

Örnek dönüş (Response):

{
“id”: “chatcmpl-6p5FEv1JHictSSnDZsGU4KvbuBsbu”,
“object”: “messages”,
“created”: 1677693600,
“model”: “gpt-3.5-turbo”,
“choices”: [
{
“index”: 0,
“finish_reason”: “stop”,
“messages”: [
{
“role”: “assistant”,
“content”: “OpenAI’s mission is to ensure that artificial general intelligence benefits all of humanity.”
}
]
}
],
“usage”: {
“prompt_tokens”: 20,
“completion_tokens”: 18,
“total_tokens”: 38
}
}

OpenAl’nın geliştiriciler için yayınladığı ChatGPT API kullanım dokümanına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Chatgpt nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarım senin için faydalı olmuştur. Chatgpt nedir konusu ile ilgili sormak istediğin bir soru olursa bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Sorunuz en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=-WSQEyT2Mu0
Chatgpt nedir?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir