1. Anasayfa
 2. E-ticaret Yazılım

E-ticaret Sitesi Tasarım Trendleri 2024


0

Bir e-ticaret sitesinde e-ticaret sitesi tasarımı müşteriler tarafından en çok önemsenen detaylardan biridir. İnternetten alışveriş yapan insanlar için  fiyatlar öncelikli olsa bile tasarımı kötü olan sitelerden kimse alışveriş yapmak istemiyor. Çünkü tasarımı kötü, gözü yoran, neyin nerde olduğu belli olmayan siteler insanlara güzel bir kullanıcı deneyimi yaşatmaz.

Bu günlük hayatta da böyledir. İçerisi karışık, dekoru kötü, neyin nerde olduğu belli olmayan fiziksel dükkanlardan kimse bir şey satın almaz, içeri girmiş olsa bile hemen geri çıkar. Bu gerçek e-ticaret siteleri içinde geçerlidir. Çok ziyaret edilen ve satış yapan bir e-ticaret sitesine sahip olabilmek için trendler yakından takip edilmeli ve ona göre aksiyonlar alınmalıdır.

Hepimiz günlük hayatta onlarca web sitesi, e-ticaret sitesi, haber sitesi ziyaret ediyoruz. Ziyaret ettiğimiz bu web sitelerinden çok beğendiğimi, dostlarımıza tavsiye ettiğimiz veya müdavimi olduğumuz siteler var. İşte bu siteler o günün trenlerine göre oluşturulan web siteleridir. Sizde çokça ziyaret edilen, insanların arkadaşlarına, dostlarına tavsiye ettiğimi sitelerden olmak istiyorsanız bu makalemizi dikkatli bir şekilde uygulayıp hemen sitenize uygulamaya çalışın. İşte bu yılın e-ticaret sitesi tasarım trendleri.

e-ticaret sitesi tasarım trendleri
e-ticaret sitesi tasarım trendleri

Popüler olacak e-ticaret sitesi tasarım trendleri

Şu an yayında olan tüm web sitelerinin tasarım ve yapılarının kategori bazında birbirinden farklı olduğunu herkes biliyor. Örneğin bir e-ticaret sitesi ile bir haber sitesi aynı tasarım ve yapıda değildir. Veya bir kurumsal web sitesi ile kişisel blog sitesi aynı değil. Bu siteler arasında tasarımsal veya yapısal olarak farklılıklar olsa da temelde bir takım ortak unsurlar bulunmakta.

E-ticaret sitelerinde amaç müşterinin rahatça sitede dolaşabilmesi, aradığı ürünü kolay bir şekilde bulunabilmesi ve beğendiği bir ürünü sepete ekleyip kolay bir şekilde satın alabilmesidir. Bu olanakları sağlayan e-ticaret siteleri her zaman başarılı olmuş ve başarılı da olmaya devam edecektir. E-ticaret sitelerinin başarılı olmalarındaki en önemli etken trend tasarımlara sahip olmalarıdır.

Sizlerde e-ticaret sitesi tasarım trendlerini yakından takip edip bu çerçevede sitenizi optimize ederseniz satışlarınızı artırıri müşterilerinize güzel bir alışveriş deneyimi yaşatırsınız.

Bu yıl popüler olacak olan e-ticaret sitesi tasarım trendleri şunlardır;

 • Cesur renkler
 • Kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş içerikler
 • Yapay zeka
 • Mikro etkileşimler
 • Akıllı video
 • Metinli Büyük resimler
 • 3D görüntüler
 • Basitleştirilmiş görünüm
 • Gerçek insan görselleri
 • Geometrik şekiller
 • Sesli arama optimizastonu
 • Karanlık mod
 • Buz cam etkisi
cesur renkler
Cesur renkler

Cesur renkler

Her alanda olduğu gibi e-ticaret sitesi tasarımında da renklerin önemi çok büyüktür. Renkler, insan psikolojisi üzerinde direkt etkili olup karar verme mekanizmasını şekillendirmektedir. Var olan renkler aynı olsa da her insan renklere farklı anlamlar yüklemektedir. Bu nedenle de firmalar logo ve site tasarımlarında kuruluş amaçlarını ifade edecek, duygu ve düşünceleri çağrıştıracak renkleri kullanmakta.

Renkler her zaman önemli olsa da bu yıl cesur renkler ön planda. Yani standartın dışına çıkmış renler önem kazanacak. Marka logonuzda, tasarımlarınızda yıllardır aynı rengi kullanıp onları değiştirmemeyi düşünebilirsiniz. Ama size tavsiyemiz sitenizin bir köşesinde, bir yerinde bu trend renkleri mutlaka kullanmanızdır. Bu konuda sizde cesur davranıp bu cesur renklerle oynayabilirsiniz.

Bu cesur renkleri kendi marka algınıza uygun hale getirebilirsiniz. Tasarımlarınızda, görsellerinizde daha canlı, daha parlak ve daha dolgun renkleri tercih etmelisiniz.

Renkler insanların tercihleri konusunda direkt etkili olduğu için sitenizde ve görsellerinizde olumsuz hisler çağrıştıracak renkler kullanmamalısınız. Bunun yanında insanlar tarafından güzel anlamlar yüklenmiş renkler tercih etmek insanların sitenize daha fazla yakınlık duymasını sağlar. Çevre dostu görünmek için yeşil, daha canlı daha enerjik görünmek için kırmızıyı kullanmanız gibi.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-ticaret Siteleri için Renklerin Önemi Nedir?

Kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş içerikler

Bu yıla kadar e-ticaret sitelerinde ağırlıklı olarak görsellik ön planda iken bu yıl bu biraz değişecek gibi. Artık e-ticaret sitelerinde özelleştirilmiş içerikler ön plana çıkmaya başladı. Özelleştirilmiş içerikler insanların e-ticaret sitelerinde aradıkları ürünleri daha kolay bulmalarını sağlıyor. Her e-ticaret sitesi hedef kitlesinin davranış şekillerine göre içeriklerini özelleştirmesi gerekiyor.

Sıcaklık haritaları sayesinde insanların sitenizde hangi davranışlar sergilediğini adım adım izleyebilirsiniz. İnsanların hangi ürünleri incelediğini, incelediği ürünler karşısında nasıl davranışlar sergilediğini bilmek özelleştirilmiş içerikler oluşturmanıza çok yardımcı olacaktır. İnsanlar kendi duygu ve düşüncelerine göre özelleştirilmiş içerikler karşısında sitenize daha fazla bağlılık duyacak ve daha fazla ürün satın alacaktır.

E-ticaret sitelerinde özelleştirilmiş içeriklerin sadece bu yıl için değil önümüzdeki birkaç yıl içinde de önemli olacağını söyleyebiliriz.

Yapay zeka

Yapay zeka insan hayatına sayısız faydalar sunmakta. Bu nedenle beyaz eşyadan televizyona, cep telefonundan bilgisayara kadar bir çok araç gereçte yapay zeka teknolojisi kullanılmakta. E-ticaret siteleri insanların sitelerinde kaldıkları süre boyunca onlara iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak için yapay zeka teknolojisinden faydalanabilir. Özellikle veriye dayalı yapay zeka teknolojisi insanların istek, beklenti ve alışveriş davranışları üzerinde direkt etkili olacaktır.

Veriye dayalı yapay zeka teknolojisi için Youtube, İnstagram gibi siteler örnek gösterilebilir. Bu siteler izlemiş olduğunuz, bakmış olduğunuz birkaç içerikten sonra sizin sevebileceğiniz diğer içerikleri tahmin edip karşınıza bunları çıkarmakta.

Sizlerde veriye dayalı yapay zeka teknolojisi sayesinde insanların incelemiş olduğu bir kaç ürün sayesinde onların istek ve beklentilerine uygun ürün ve hizmetleri onların karşısına getirebilirsiniz. Veriye dayalı yapay zeka teknolojisini en etkili kullanan sitelerden biriside Amazon sitesidir. Amazon insanların ilgi duyduğu ürünleri ön plana çıkarıp tavsiyelerde bulunmaktadır.

E-ticaret siteleri veriye dayalı yapay zeka teknolojilerini kullanarak müşteri hizmetlerini ve Chatbotlarını yeniden şekillendirebilir. Yapay zeka teknolojileri insanların ortak düşünce ve davranış şekillerine göre ne sorabileceklerini, hangi konularda yardıma ihtiyaç duyabileceklerini tahmin edip o çerçevede cevaplar verebilir. Veriye dayalı yapay zeka teknolojileri ile müşterilerinizin yaşayabileceği basit sorunları önceden tahmin etmek onların iyi bir müşteri deneyimi yaşamasını sağlar ve size olan sadakatlerini artırır.

Mikro etkileşimler

E-ticaret sitelerindeki mikro etkileşimlerden kasıt e-ticaret sitelerindeki küçük animasyonlardır. Küçük animasyonlar ile müşterilerinizin dikkatlerini çekip kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz. Çok basit gibi görülebilecek bu küçük etkileşimler ile satışlarınızı artırabilirsiniz. Bazı müşteriler e-ticaret sitelerinde bu tarz etkileşimler olmasını çok önemser ve takip eder.

Akıllı video

Videolar fotoğrafların anlatamadıklarını anlattıklarından çok etkilidir. Bu durumu Youtube, İnstagram gibi platformların önem kazanmasından anlayabilirsiniz. Şimdiye kadar videolar siteyi yavaşlattığı düşünüldüğünden pek tercih edilmiyordu. Ama artık günümüzde e-ticaret sitelerinde akıllı videolar kullanılması yaygınlaşmaya başladı.

Şimdiye kadar arka plan olarak genelde görseller kullanılırken artık videolarda arka plan görseli olarak kullanılmakta. Ürünü açıklayan, kullanıcıyı satın almaya ikna eden videolar kullanmak satışlarınızı artıracaktır.

Metinli Büyük resimler

Bu güne kadar insanların dikkatlerini çekmek için genelde görseller tercih edilirdi. Metin kullanılması pek tercih edilmezdi. Ama artık günümüzde hem metin hem de görselin birlikte kullanıldığı görseller tercih edilmekte. Metinli büyük görseller daha çok sitenin ana sayfa kısmında slider ve banner alanlarında kullanılmaktadır.

Sizlerde yeni çıkan ürünlerinize insanların dikkatlerini çekmek için trend renkleri kullanarak metinli büyük görseller hazırlayabilirsiniz.

3d görüntüler
3D görüntüler

3D görüntüler

3D görüntülerde tıpkı videolar gibi site hızını düşürdüğü ve hazırlanması için teknik bilgi gerektirdiği gerekçesiyle pek tercih edilmezdi. Gelişen teknolojiler sayesinde 3 boyutlu görseller, görüntüler hazırlamak hem kolaylaştı hem de fazla yer kaplamayacak hale getirildi. Buda 3d görüntülerin e-ticaret sitelerinde kullanabilecekleri trende dönüştü.

3D görüntüler sayesinde müşterileriniz ile daha fazla etkileşim sağlanır. 3D görüntüler sayesinde ürün müşterinin elindeymiş incelemesi sağlanabilir.

Basitleştirilmiş görünüm

Önceki senelerde bir e-ticaret sitesinde zengin içeriğin olması önemseniyordu. Zengin içeriğin olduğu siteler daha kurumsal, daha profesyonel olarak değerlendiriliyordu. Ama günümüzde artık çok fazla zengin içerik kullanılması kullanıcı deneyimine olumsuz katkı sağlamakta. Önceki senelerde dikkat çekmek için kullanılan açılır pencereler, pop-up reklamlar ve uyarılar artık önemini kaybetti.

Bunun yerine artık insanlar daha sade, aradığı ürünü daha kolay bulabildiği siteleri tercih etmekte. Bu nedenle e-ticaret siteleri daha sade tasarımlar, sayısı azaltılmış gezinme menüleri tercih etmelidir. Müşteri aradığı ürünü ne kadar kolay bulursa o kadar iyi bir deneyim yaşayacaktır.

Gerçek insan görselleri

Önceki yıllarda e-ticaret sitelerinde kampanya ve ürün görsellerinde daha çok tanınmış kişi, futbolcu veya ünlü mankenler kullanılıyordu. Bu durum artık günümüzde önemini kaybetmiş, bunun yerini gerçek insanların kullanıldığı görsel ve kampanyalar almıştır.

Dikkat ettiyseniz artık markalar reklam ve kampanyalarında gerçek hayattaki insan görsellerini kullanmakta. Çünkü bu insanlara daha doğal ve inandırıcı gelmekte. Bu konuda tavsiyemiz içeriklerinizde hedef kitlenizin ilgisini çekecek gerçek insan görselleri kullanmanız. Hedef kitlenizin dikkatini çekecek gerçek insan görselleri sayesinde etkileşiminizi ve size olan güveni daha çok artırırsınız.

Geometrik şekiller

Hayatımızın her alanında kullanılan geometrik şekiller son yıllarda e-ticaret tasarımlarında da önem kazanmaya başlamıştır. Geometrik şekillerin önem kazanmasının nedeni basit ve ilginç gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Geometrik şekilleri sitenizin her tarafında kullanabilirsiniz. Ancak kullanılan bu şekillerin ilginç ve dikkat çekici olmasına dikkat edin. Geometrik şekillerde renkler kullanılacaksa renk uyumu olması dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir kuraldır.

Sesli arama optimizasyonu

Yapılan araştırmalar mobil tarayıcıların masaüstü tarayıcılardan daha fazla kullanıldığı göstermekte. Bu durumun en önemli nedeni cep telefonu kullanımının yaygınlaşmasıdır. Cep telefonlarındaki bir çok uygulama bilgisayar kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırdı diyebiliriz. İstediği her şeye oturduğu yerden ulaşılabilmesi cep telefonlarının tercih edilmesindeki diğer önemli etkenlerden biridir.

Cep telefonlarında var olan sesli asistanlar sayesinde insanlar yazma derdinden kurtulmuş, aramak istedikleri şeyleri cep telefonu mikrofonuna söyleyip kolayca bulabilir hale gelmiştir. Sesli asistanların insanlar tarafından yaygın  şekilde kullanılması arama motorlarını bu alana ağırlık vermesini sağlamıştır. Öyle ki sesle arama optimizasyonuna uyumlu olmayan siteler arama sonuçlarında daha aşağılarda listelenmekte.

E-ticaret sitesi sahiplerinin rekabetten geri kalmamak için sitelerini sesle arama optimizasyonuna uyumlu hale getirmeleri gerekiyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Karanlık Mod

Mobil uygulamalarda kullanılan karanlık mod insanlar tarafından çok sevildi. Karanlık modun insanlar tarafından bu denli sevilmesi bundan sonra çıkan her uygulamada olan standart bir özelliğe dönüştü. Mobil uygulamalarda başlayan bu karanlık mod özelliği e-ticaret sitelerinde de olması gereken bir özellik halini aldı. Bu yüzden e-ticaret siteleri geceleri çok rahat kullanım sağlayan bu karanlık mod özelliğini sitelerine entegre etmelidir.

Buz cam etkisi

Buzlu cam etkisi tasarım dilinde “glass morphism” olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemde ürünler buzlu bir camın arkasında gizleniyor. Ürünlerin buzlu bir camın arkasında gizlenmesi insanların o içeriği görme isteğini daha fazla artırmaktadır.

E-ticaret sitelerinde yeni yeni kullanılan bu yöntem ilerleyen günlerde daha da yaygınlaşacak gibi. E-ticaret sitesi sahiplerine tavsiyemiz daha da yaygınlaşacak olan bu trendi bir an önce öğrenip sitelerinde kullanmaları.

Neden e-ticaret sitenizi güncellemelisiniz?

Web siteleri “geçici” değildir. Başarılı bir site projesi yıllarca yaşayabilir. Siteyi başarısız kılan ise yıllar boyu değişen trendlere ayak uyduramamasıdır. Bu durum özellikle e-ticaret sitelerinde belirgin bir şekilde öne çıkar.

E-ticaret sitesi kurmak için tasarım yapılırken her detay en ince ayrıntısına kadar düşünülmelidir. Fakat bir kere tasarlanması, ömür boyu sitenin o şekilde kalabileceği anlamına gelmez. Çünkü dijital çağın halk diline kazandırdığı “güncelleme” diye bir kelime var.

E-ticaret siteleri, diğer türlere göre daha sık güncelleme ihtiyacı duyar. Çünkü kullanıcının isteği karşılanmadığı takdirde satışlar azalır. E-ticaret sitenizi güncellemeniz, müşterilerinize, onları dikkate aldığınız mesajını verir.

Size geri bildirim veren müşterileriniz, sitenizdeki güncellemeyi fark ettiği takdirde hem güveni artar hem de daha keyifli bir şekilde alışveriş yapar. Bu durum satışlarınıza da olumlu yönde yansır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir