1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Hosting SEO Performansını Etkiler mi?


0

Hosting seo performansını etkiler mi sorusunun cevabı bu makalede. Bir çok e-ticaret sitesi sahibi hosting seçiminin SEO için çok önemli olduğunu bilmez. Dolayısıyla hosting alırken bu kriterden bihaber olarak hosting alır. Hosting seçimi SEO açısından uzun vadede çok önemli bir kriterdir.

Kurumsal bir hosting firmasından hosting hizmeti almak Google sıralamanız açısından garanti vermez ama kötü bir hosting firmasından hizmet satın almanın Google başta olmak üzere arama motorlarında sizi daha gerilere atacağı bilinen bir gerçektir.

Hosting seo performansını etkiler mi
Hosting seo performansını etkiler mi

SEO işletmeler için neden önemlidir?

Dijital Pazarlama çalışmalarının en detaylı, en önemli ayağını SEO çalışmaları oluşturmaktadır. E-ticaret siteniz için dijital pazarlama çalışması yapmak veya yaptırmak istiyorsanız detaylı bir SEO haritasına da ihtiyacınız olacak demektir. Zira detaylı bir SEO haritası olmadan dijital pazarlama çalışmanızın başarılı olması çok zor olacaktır.

Dijital pazarlama çalışmaları genelde Facebook, İnstagram gibi sosyal medya mecralarında ve Google, Youtube gibi platformlarda görüntülü ve yazılı reklamlar üzerine planlanır. Bu tarz reklamlar sürekli ve büyük maliyetler gerektirdiği için sürdürülebilir değildir.

Bunun yerine arama motorlarından organik aramalar sonucu ziyaretçilerin siteye gelmesi daha az maliyetlidir. Gerçekte de zaten gelen ziyaretçilerin büyük çoğunluğu organik aramalar sonucunda gelmektedir.

Doğal aramalar sonucu gelen ziyaretçilerin yaklaşık %16’lık kısmı potansiyel müşteriye dönüşmektedir. Buda e-ticaret sitelerine daha az maliyetle müşteri demektir.

Hosting seçimi e-ticaret sitenizi nasıl etkiler?

E-ticaret siteniz için seçeceğiniz hosting hizmeti sitenizi 2 temel alanda etkiler. Bunlar;

1-Kullanıcı deneyimi (UX)

Alacağınız hosting hizmetinin performansı e-ticaret sitenizi ziyaret edecek kişiler üzerinde doğrudan etkilidir. Kullanmış olduğunuz e-ticaret yazılımından bağımsız olarak kullanıcıların siteniz ile ilgili deneyimi sunucu performansı ve sunucunuzun sunmuş olduğu özgürlükler kadar olacaktır.

2-Web sitesi işlevselliği

Her e-ticaret yazılımının bir takım temel sunucu gereksinimleri vardır. E-ticaret sitenizin yazılımı tam performanslı çalışabilmesi için farklı özelliklerde eklentilere veya özel gereksinim gerektiren eklentilere ihtiyaç duyabilir. Hizmet aldığınız hosting firması ve aldığınız hosting paketi bu gereksinimlere cevap verebildiği ölçüde performans sergileyip web sitesinin işlevselliğine katkı sağlar.

Hosting seo performansını etkiler mi
Hosting seo performansı e-ticaret sitenizi nasıl etkiler?

Hosting seo performansı e-ticaret sitenizi nasıl etkiler?

E-ticaret sitenizin organik aramalarda çıkması için yapmayı planladığınız SEO çalışmasının başarısı seçeceğiniz hosting sağlayıcısı ile direkt ilgisi vardır. O yüzden hosting sağlayıcınızı çok dikkatli ve bilinçli seçemk durumundasınız.

E-ticaret sitenizin yazılımı ne kadar güncel, ne kadar sorunsuz olursa olsun yayın yapacağınız hosting firması sorunlu olduktan sonra siteniz beklenen performansı sergileyemeyecektir. Bu yüzden sorunsuz bir e-ticaret yazılımı ile birlikte bu yazılımın sorunsuz çalışabileceği hosting hizmeti satın almalısınız.

E-ticaret siteniz için hosting hizmeti seçerken dikkat etmeniz gereken faktörler şunlardır;

Sayfa yükleme hızı

Sayfa yükleme hızı kullanıcı deneyimi ve SEO çalışmalarını etkileyen en önemli faktörlerdir. Sayfa yükleme hızını algoritmasına dahil eden Google firması hızlı yüklenen siteleri daha üstlere çıkaracağını, yavaş yüklenen siteleri ise daha aşağılarda tutacağını belirtmiştir.

Zira hızlı yüklenen bir e-ticaret sitesi iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacak demektir. Bunun yanında yavaş yüklenen bir siteden kullanıcı hemen çıkacağı için kullanıcının sitede kalma oranı da düşecektir.

Sitede kalma süresi düşük siteler üst sıralara çıkması çok zor olacağından sitenizin yüklenme süresine çok önem verip sürekli kontrol etmelisiniz.  Sitenizin hızını Google PageSpeed ​​Insights ile yapabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Web Site Hızı İçin Hosting Ne Kadar Önemlidir?

Satın almış olduğunuz hosting hizmetinin e-ticaret sitenizi etkilemesinin nedenleri şunlardır;

Sunucu türü: almış olduğunuz sunucu türü nedir Özel sunucu mu, paylaşımlı sunucu mu, VPS mi?

Sunucu Donanımı: satın alınan sunucunun sabit disk sürücüsü hızı, disk sürücünün kapasitesi, sabit diskin türü, sunucunun RAM (bellek) miktarı

Sunucunun konumu: E-ticaret sitenizin yayın yaptığı sunucu hedef kitlenizden ne kadar uzakta yayın yaparsa siteniz o kadar yavaş olacaktır. Bu yüzden sunucunun  Türkiye lokasyonlu olmasına dikkat edin.

Bant Genişliği: Her web sitesinin belli bir bant genişliği bulunur. Bu bant genişliğini dolduran sitelerin yayını durdurulur. Çok ziyaretçi alan bir siteniz varsa bant genişliğine çok dikkat etmelisiniz.

E-ticaret sitesi sahiplerine hosting hizmeti konusunda paylaşımlı hostingden uzak durmalarını bunun yerine VPS tarzı özel sunucular üzerinden yayın yapmalarını tavsiye etmekteyiz. Paylaşımlı sunuculardan yayın yapan siteler o sitedeki bütün siteler ile aynı kaynakları kullandığından onlardan kaynaklı yavaşlamalar sizlerin sitesini de etkileyecektir.

Çalışma süresi / kapalı kalma süresi

E-ticaret sitenize insanların erişebilmesi için sitenizin yayın yaptığı sunucunun sürekli açık olması gerekir. Eğer sitenizin yayın yaptığı sunucu kapalı olursa insanlar sitenize erişemeyecektir. Sitenizin kapalı olduğu her saniye sizin için para kaybı demektir.

Şu bir gerçek ki %100 açık kalabilen bir sunucu bulunmamaktadır. Çok küçükte olsa kesinti yaşanmaktadır. Burada dikkat edilecek olan şey bu kesinti süresinin ne kadar süreceğidir. Kesinti süresi ne kadar uzun olursa size vereceği zarar da o kadar büyük olacaktır.

Sitenizin kesinti sürelerini sürekli takip ve kontrol etmek sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kurumsal firmalar bu tarz kesintiler için size önceden bilgilendirecek sitenizin en az zarar göreceği zaman dilimlerinde bunu yapmaya çalışacaktır.

Kesinti süresi artarsa, kesinti adedi artarsa ve bu kesintilerin sebebi sunucunuzun kapasitesi ile ilgili ise hemen sunucunuzu değiştirin. Zira her kesinti size hem maddi, hem Google sıralamaları hem de kullanıcı deneyimi açısından zarar verecektir.

Sunucu kesintilerini en az düzeyde olması açısından bulut sunucu hizmetlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Bulut sunucuların çalışma mantığı bir sunucuda bir sorun olduğunda bir başka sunucu devreye girerek mevcut sorunu en az düzeyde yansıtmaya çalışmaktadır.

Güvenli Web Hosting

Güvenli web hosting

Sitenizin yayın yaptığı sunucunun güvenliği hem sitenizin güvenliği hem de müşterilerinizin gözünde sizin güvenilir bir site olup olmadığınız açısından çok önemlidir. Hizmet satın aldığınız hosting firmasından sunucu güvenliğini nasıl sağladıkları konusunda detaylı bilgi aldıktan sonra karar verin.

Google kullanıcılarına en doğru, en güvenli ve en hızlı bilgi vermek için çalışmaktadır. Eğer siteniz Google gözünde güvensiz olarak algılanmışsa hangi SEO çalışması yaparsanız yapın faydası olmayacaktır. Bunun için sitenizin güvenli olduğunu Google başta olmak üzere bütün arama motorlarına inandırmalısınız. Bunun sitenizde ücretli veya ücretsiz SSL sertifikası kullanmanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
SSL Sertifikası Nedir, Neden Önemlidir?

Güvenlikle ilgili sunucunuzun güncel Firewall (güvenlik duvarı) kullanıp kullanmadığını sorgulayın. Sağlam bir güvenlik duvarı sitenizi dışardan müdahalelere karşı koruyacaktır.

Sunucunun konumu

Google arama sonuçlarında artık yerel arama sonuçlarını kullanmakta. Yani Google üzerinden arama yapan bir kişiye kendisine en yakın sitelerdeki sonuçları göstermekte.

Örneğin Samsun da yaşayan bir kişi araba kiralamak için yaptığı arama sonucu için önce Samsunda, yoksa samsun çevresinde bu hizmeti veren web sitelerinin sonuçlarını göstermekte. Eğer yerel de yayın yapacak bir siteniz varsa yakınızda hizmet veren bir hosting firması çalışmanız iyi olacaktır.

E-Ticaret sitenizin ne tür bir web hosting’e ihtiyacı var?

E-ticaret siteniz için doğru hosting seçimi kullanmış olduğunuz yazılımın gereksinimi, bulunduğunuz lokasyon gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ürün sayısı ve ziyaretçi kitlesi fazla olan bir e-ticaret siteniz varsa ihtiyacınız olan hosting firması çok daha farklı olacaktır.

Ama ortalama bir e-ticaret siteniz varsa hosting paketinizin paylaşımlı sunucu değil de VPS olmasını tavsiye ederiz. Bunun yanında alacağınız hosting paketinde mutlaka ücretsizde olsa SSL sertifikası olmalıdır. Alacağınız sunucunun RAM ve sabit disk kapasitesi için tahmini ziyaretçi sayınızı ve dosyalarınızın büyüklüğünü göz önünde bulundurarak karar verin.

Güvenli bir site olarak algılanmanız ve ziyaretçilerinizin sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşayabilmesi için mutlaka kurumsal bir firma tercih edin. Tercih edeceğiniz firmada tecrübeli teknik personelinin olmasını, tercih edeceğiniz firmanın iletişim kanallarının çeşitliliğine, bu iletişim kanallarından sağlanan teknik destek şekline çok dikkat edin.

24 saat teknik destek veren, aradığınızda veya yazılı destek talebi yaptığınızda size en kısa sürede dönen firmaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Zira artık itibar kaybetmek para kaybetmekten daha maliyetli.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir