1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

E-Ticaret Siteleri için Sosyal Medya Pazarlaması


0

E-Ticaret siteleri için sosyal medya pazarlaması nasıl yapılır hemen öğrenin. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte insanlar gündelik yaşam şekillerini sosyal medya uygulamaları ile şekillendirmeye çalışmıştır.

Öyle ki artık insanlar yediği yemekleri, aldığı elbise, araç-gereçleri, gittiği yerleri sosyal medyadan paylaşmaya başlayıp arkadaş çevresine duyurmaya çalışmakta. Sosyal medya uygulamalarının bu derece yoğun kullanılması işletmeleri de reklam, tanıtım, pazarlama ve satış yöntemleri konusunda yeni arayışlara itmiştir.

İşletmeler marka bilinirliğini artırmak, daha fazla satış yapmak gibi nedenlerden dolayı sosyal medya pazarlaması yapmaya başlamıştır. İşletmeleri sosyal medya pazarlaması yapmaya itene etmenlerden bazıları şunlardır;

 • Dünya nüfusunun neredeyse yarısının bir sosyal medya uygulamasında hesabı bulunmakta
 • Bir çok sosyal medya uygulamasının kullanıcı sayısı 1 milyarı aştı
 • Herhangi bir ürün veya hizmeti satın alan insanların oranı, sosyal medya hesabı olmayanlardan %20 daha fazla
sosyal medya pazarlaması
sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması nedir?

Sosyal medya pazarlaması, e-ticaret siteleri veya işletmelerin satmış olduğu ürün veya hizmetleri potansiyel müşterilerine sosyal medya uygulamaları üzerinden tanıtması ve satması çabasına denir. Her sosyal medya uygulamasının yapısı ve potansiyel kullanıcısı farklı farklıdır.

Bundan dolayı sosyal medya pazarlama çalışmaları da sosyal medyadan sosyal medyaya farklılık göstermektedir. Her sosyal medya uygulamasının yapısının farklı olmasından kaynaklı buralarda yapılacak reklam ve pazarlama çalışmalarını çok iyi bilmek gerekir.

Bu reklam ve satış çalışmalarını kendiniz yapabileceğiniz gibi bunu alanında deneyimli, bilgili ve tecrübe sahibi sosyal medya danışmanı kişiler veya sosyal medya ajansları üzerinden destek alarak da yapabilirsiniz.

Yeni pazarlar arayan girişim veya e-ticaret siteleri için sosyal medya yepyeni dünyalar ve yepyeni fırsatlar sunmakta. İşletmeler potansiyel müşterilerine hitap edebilmek, etkileşime geçebilmek için buralarda her türlü yöntemi denemekte.

Müşterileri ile etkileşime geçebilen, onların zihninde yer eden marka ve siteler marka bilinirliğini artırıp daha güçlü marka haline gelip satışlarını daha da artırmakta.

Sosyal Medya Planı Hazırlayın
Sosyal medya planı hazırlayın

Sosyal medya planı hazırlayın

E-ticaret sitelerinin etkili sosyal medya pazarlaması yapabilmeleri için izlemeleri gereken bir rotaları olması gerekir. Etkili bir sosyal medya pazarlama rotası belirlemenin yolu da detaylı bir planlama yapmaktan geçiyor. Sosyal medya pazarlama planı yapmak ve stratejileri belirlemek için rakiplerinizin çalışmalarını, kampanyalarını incelemek size ilham verebilir.

Faaliyet gösterilen sektör analizi, rakip analizi yapıp elde edilen istatistikler çerçevesinde sosyal medya pazarlama yol haritası ve sosyal medya pazarlama stratejilerini belirlemek en akılcı yol olacaktır. Doğru ve etkili bir sosyal medya planlamasının yapılabilmesi için e-ticaret sitesi sahiplerinin veya girişimcilerin aşağıdaki soruların cevaplarını objektif bir şekilde vermesi gerekir. Bu sorular;

 • Vermek istediğiniz mesaj nedir?
 • Hedef kitleniz kim?
 • Hedef kitlenize hangi mecralar aracılığı ile ulaşılmalıdır?
 • Hangi zamanda yapılmalıdır?
 • Bütçeniz nedir?
thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Medya Planlaması Nedir, Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlaması, pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur

Sosyal medya pazarlamasının e-ticaret siteleri ve işletmeler için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu yukarıdaki örnekler sonucunda anlamışsınızdır. E-ticaret sitelerinin veya işletmelerin ticari hedeflerine ulaşmada yapmış olduğu genel bir hata vardır.

Oda hedeflere ulaşmak için işletmeler tarafından sosyal medya pazarlamasının tek bir yöntem olarak belirlenmesidir. Ticari hedeflere ulaşabilmek için sosyal medya uygulaması yegane pazarlama çalışması olmamalıdır.

Sosyal medya çalışmaları pazarlama çalışmalarınızdan sadece biri ticari hedeflerinize ulaşmanızı sağlayan yardımcı konumunda olmalıdır. Sosyal medya çalışmalarının başarısız olması veya istenilen sonucu vermemesi sizin ticari hedeflerinizi sonlandırmamalıdır.

Sosyal medya pazarlamasının geleneksel pazarlamaya göre daha başarılı ve etkili olmasının en önemli nedeni hedef kitle belirleme ve pazarlama kampanyasını hedef kitleye eriştirme yeteneğidir. Sosyal medya pazarlaması için sosyal medya uygulamaları üzerinden yürüteceğiniz kampanyanız için hedef kitle analizi yapmak daha kolaydır.

Bir sosyal medya kampanyasını başarılı kılan en önemli etken doğru hedef kitleyi belirlemek ve yapılan kampanyayı hedef kitle ile erişilebilir hale getirmektir. Sosyal medya uygulamalarının doğru kampanyayı doğru hedef kitle ile buluşturabilecek bir çok aracı bulunmaktadır.

Pazarlama için en iyi sosyal medya platformları nasıl seçilir?

Pazarlama kampanyalarının yürütüleceği sosyal medya platformları belirlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hedef kitledir. Bir kampanyanın başarılı veya başarısız olarak nitelendirilebilmesi için hedef kitle kilit rol oynamaktadır desek abartı olmaz.

Sosyal medyada başarılı bir pazarlama kampanyası yapabilmek için sizin hedef kitlenizin en çok hangi platformlarda olduğunu yada zaman geçirdiğini araştırmalısınız. Bu konuda her yıl yayınlanan We are Social raporları ve

Think With Google araştırma sonuçları size çok yardımcı olacaktır. Hedef kitlenizin hangi sosyal medya platformlarında zaman geçirdiğini belirlemek yapacağınız kampanyalar için ne tür aktiviteler yapmanız gerektiği konusunda fikir verip hedef kitlenizle maksimum etkileşim kurmanızı sağlayacaktır.

Sosyal medya pazarlaması yapabilmek için aşağıdaki sosyal medya uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bunlar;

 • Facebook
 • Pinterest
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube
 • İnstagram

Sosyal medya pazarlaması için Facebook’u kullanma

İlk kurulan sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook’un dünya üzerinde bir milyardan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Facebook’un hem ilk kurulan uygulamalardan biri olması hem de bir milyardan fazla kullanıcısının olması sosyal medya çalışması yapacak olan işletme ve e-ticaret sitelerinin ilk tercih nedeni olmakta.

Doğru hedef kitleye yönelik reklam kampanyalarında Facebook oldukça başarılıdır. Yapılacak kampanyalar da Facebook grupları belirlemek ve bu gruplarda reklam vermek oldukça başarılı sonuçlar aldıracaktır. Facebook’un bu özelliği diğer sosyal medya uygulamaları arasında erişim garantili tek yöntem öne çıkmasını sağlamaktadır.

Sosyal medya pazarlama için Facebook reklamları kullanırken yapmanız gereken doğru grupları belirlemek ve sonuçları izlemek.

Sosyal Medya Pazarlaması için Pinterest’i Kullanma
Sosyal medya pazarlaması için Pinterest’i kullanma

Sosyal medya pazarlaması için Pinterest’i kullanma

Son zamanlarda en hızlı büyüyen sosyal medya uygulamalarından biriside Pinterest uygulamasıdır. Pinterest görsel ağırlıklı reklamlar için en etkili platformlardan biridir. Sosyal medya pazarlaması için Pinterest’i kurumsal firmalar ve kişiler rahatlıkla kullanabilir.

Pinterest, firmaların ürün tekliflerini sergilemelerini sağlayan bir platformdur. Pinterest markaların panolar sayesinde marka kişiliğini geliştirebileceği en önemli platformlardan birisidir. Pinterest uygulamasının kullanıcılarının büyük çoğunluğunu bayanlar oluşturmaktadır.

Bu yüzden bu uygulamayı daha çok bayanlara hitap eden ürünleri bulunan firmalar tercih etmektedir. Sizin de bayanlara hitap eden ürünleriniz varsa sosyal medya pazarlaması için ilk tercih edeceğiniz platform Pinterest olmalıdır.

Sosyal medya pazarlaması için Twitter’i kullanımı

Twitter güncel ve gündelik konuların özgürce paylaşıldığı sosyal medya uygulamalarından biridir. Twitter üzerinden etkili bir reklam kampanyası düzenleyebilmek için hem sektörde hem de faaliyetlerinizde düzenli bir takipçi kitlenizin olması gerekir.

İşletmenize ait kampanyalar ve indirimleriniz için bu platformu kullanabilirsiniz. Bu platformu kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Bu platformda mümkün mertebe işletmeniz veya ürünlerinizle ilgili sorulan sorulara hızlıca cevap vermeye çalışın.

Twitter reklamlarının gücü sahip olduğunuz takipçi kitlesi ile direkt irtibatlı olduğu için bu platformda takipçilerinizle bolca etkileşime geçip yeni takipçiler kazanmalısınız.

Sosyal medya pazarlaması için LinkedIn’i kullanma

Linkedin kullanıcıları daha çok iş hayatında olan profesyonel kişilerden oluşmaktadır. Bu anlamda diğer platformlardan daha resmi olduğunu söyleyebiliriz. Linkedin platformunda da tıpkı Facebook’ta ki gibi gruplar bulunmaktadır. Bu gruplar üzerinden kullanıcılarla etkileşim kurmak daha kolaydır.

Linkedin iş ilanı vermek veya network ağları oluşturmak için ideal platformdur. Bu platformda verilecek reklamlar daha çok kurumsal hayattaki kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği ürünler olmalıdır. Linkedin reklamları diğer sosyal medya mecra reklamlarına göre daha pahalıdır.

Sosyal medya pazarlaması için YouTube’u kullanma

Video içerikler oluşturmak ve bunları paylaşmak için en etkili platform Youtube platformudur. İnsanlarla etkileşime girme anlamında en etkili sosyal medya uygulamalarından birisidir. Youtube platformunda faydalı ve öğretici içerikler paylaşmak daha fazla takipçi ve etkileşim getirecektir.

Youtube içeriklerinin Google arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkması nedeniyle diğer uygulamalardan daha avantajlıdır. İnsanların aradıkları her bir şeyi Google üzerinden yaptığını düşündüğümüzde buralarda içerik üretmenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Bir işletmenin veya e-ticaret sitesinin mutlaka Youtube hesabı olmalı ve bu hesapta insanların ilgisini çekecek içerikler paylaşmalıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması için Instagram’ı Kullanma
Sosyal medya pazarlaması için İnstagram’ı kullanma

Sosyal medya pazarlaması için İnstagram’ı kullanma

İnstagram uygulaması da tıpkı Facebook gibi bir milyarın üzerinde kullanıcıya sahiptir. Facebook uygulaması daha çok görsel paylaşımların yapıldığı platformdur. Son zamanlarda görsel paylaşımlarla birlikte video paylaşımlarının da önem kazandığını söyleyebiliriz.

Bir işletmenin veya e-ticaret sitesinin mutlaka hesabı olması gereken platformlardan biridir. Takipçilerinizin ilgisini çekecek görsel ve video paylaşımlarla marka bilinirliğinizi artırıp daha fazla satış yapabilirsiniz. İnstagram üzerinde ayrıca  adına İnfluencer denilen kişilerle irtibata geçerek daha fazla kişiyle etkileşime geçebilirsiniz.

İnfluencerlar ile işbirliği yapmak marka bilinirliğiniz veya satışlarınız için çok başarılı sonuçlar verecektir. Ayrıca instagramın hikayeler özelliği günde 500 milyon insan tarafından izlenmektedir. Başka hiçbir uygulamanın bu derece etkili bir özelliği yoktur.

İnstagram hikayeler de paylaşımlar yaparak takipçilerinizle daha fazla etkileşime geçebilirsiniz. İnstagram uygulaması da tıpkı Pinterest gibi ağırlıklı olarak bayan kullanıcılarından oluşmaktadır. İnstagram kullanıcılarının %67’si bayanlardan oluşmaktadır. Bayan ağırlıklı ürün veya hizmetleriniz varsa sosyal medya çalışması için İnstagram’ı mutlaka kullanmalısınız.

Sonuç olarak…

Bütün işletme ve e-ticaret sitelerinin amacı daha fazla bilinir olmak ve daha fazla satış yapmak. Bu amaç için bütün yöntemlerin denenmesi gerekir. Sosyal medya uygulamaları da bu amacı gerçekleştirebileceğiniz en önemli yollardan birisi. Sosyal medya da bilinir olmak illa da reklam olmuyor.

İnsanların ilgisini çekecek faydalı, bilgi verici veya eğlenceli içeriklerle bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Her sosyal medya uygulamasının yapısı farklı olduğundan o mecraya uygun boyutlarda görsel veya video paylaşmak gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyal Medya Görsel Boyutları 2024

Sosyal medya pazarlaması bir işletmenin hedeflerine ulaşmasında ki en önemli seçeneklerden biridir. Sizde mutlaka bu seçeneği kullanın. Sosyal medya pazarlaması için sitemizin Dijital Pazarlama kategorisinden faydalı bilgiler öğrenip kendiniz uygulayabilirsiniz.

Ama eğer buna zamanım yok veya bilgim yetersiz derseniz de mutlaka bir sosyal medya danışmanı veya e-ticaret danışmanı ile çalışıp profesyonel destek almalısınız. 

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir