1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagram Çekiliş Nedir? Nasıl Yapılır?


0

İnstagram çekiliş nedir, nasıl yapılır? hemen öğren. Sosyal medyanın aktiflik oranının her geçen gün artış göstermesi, özellikle dijital pazarlama alanında da önemli bir yere gelmesinde büyük oranda etkili olur. İnstagram uygulaması, tüm sosyal medya içinde e-ticaret siteleriyle en uyumlu bir platform şeklinde ön plana çıkar.

Günümüzde pek çok e-ticaret sitesi İnstagram ile satışlarını artırmak ve internet üzerinden satış yapmayı tercih eder. Bunun daha hızlı bir şekilde olması için de İnstagram çekiliş etkinlikleri düzenler. Ancak bu etkinlikleri düzenlerken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Bu makalemizde İnstagram çekiliş nasıl yapılır? İnstagram çekiliş yapılırken veya yaptırılırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir gibi konularda bilgiler vereceğiz.

İnstagram çekiliş
İnstagram çekiliş

İnstagram çekiliş yapmak nedir?

İnstagram çekilişi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli bu işlemi hangi amaçla yaptığınızı belirlemek gelir. İnstagram çekilişi yapmanın farklı amaçları vardır. Blog içeriklerinize yönlendirme yapmak, trafik çekmek, beğeni ve yorum alıp keşfet kısmında üst sıralarda çıkmak, e-posta için abone kazanmak ve Instagram’da yeni takipçiler kazanmak gibi pek çok amaçla çekiliş düzenlenebilir.

Siz de hangi amaçla yaptığınızı belirleyip bu doğrultuda bir paylaşım yapısı belirlemeniz gerekir. Çekilişe katılmak isteyen kişiler de, bu amaç doğrultusunda ilerleme gösterir.

İnstagram çekiliş yapma ipuçları nelerdir?

İnstagram çekiliş sonuçlarından maksimum faydayı alabilmek için bir takım kurallara dikkat etmek gerekir. Bu kurallara titizlikle uyarsanız yaptığınız çekilişten maksimum faydayı görürsünüz. Eğer bu kurallara uymazsanız da zamanınızı ve paranızı çöpe atmış olursunuz.

İnstagram da çekiliş yaparken dikkat edilecek hususlar şunlardır;

 • Çekiliş Amacınızı Belirleyin
 • İnstagram Çekiliş ile Ürünü Hediye Verin
 • İnstagram Çekiliş Katılım Koşullarını Basitleştirin
 • İnstagram Çekiliş Süresi Çok Uzun Olmasın
 • İnstagram Çekiliş için Doğru Hashtag Bulup Kullanın
 • Çekiliş Sonucunu Adil Bir Şekilde Açıklayın
İnstagram çekiliş yapmak
İnstagram çekiliş yapmak

Sosyal medya çekiliş etkinlikleri; etkileşim oranlarını artırma noktasında büyük rol oynar. Hatta günümüzde kendini tanıtıp daha çok takipçi kazanmak isteyen kişiler de ufak çekilişler düzenleyerek daha geniş kitlelere ulaşmayı amaç edinir. Çekiliş, aynı zamanda uygulama üzerinden satış yapmak isteyen kişiler tarafından da dikkat çeker.

Eğer siz de daha çok kitlelere ulaşıp daha fazla takipçi kazanmak istiyorsanız kesinlikle bir çekiliş planlamalısınız. Ancak karşı tarafta güven oluşturmak ve sonuçları sağlıklı bir şekilde alabilmek için de mutlaka çekiliş programı kullanmanız tavsiye edilir.

Günümüzde firmalar, kendi e-ticaret İnstagram hesapları için etkileşim yaratmak, yeni takipçiler kazanmak ve buna bağlı olarak da dönüşüm oranlarını artırmak amacıyla çekiliş etkinlikleri düzenlerler.

Çekiliş aracı kullandığınız zaman satış yüzdelerinizi büyük bir oranda artırabilmeyi başarabilirsiniz. Çünkü bu tip programlar karşı tarafta güven oluşturur. Tüm detayları şeffaf bir şekilde görmeleri, firma imajınız açısından da önemlidir.

Yeni takipçiler edinmek ve markanın bilinirliğini artırmak için çok büyük faydaları bulunan İnstagram çekiliş programı aracılığıyla çekiliş etkinliklerinde dikkat edilmesi gereken son derece önemli detaylar vardır.

Bu noktalara dikkat edilmesi durumunda etkinliklerin sonucunda istediğiniz etkileşimleri kısa bir süre içinde yakalamanız mümkün olur. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanılabilecek İnstagram çekiliş programları vardır. Kısa bir araştırma yaparak güvenilir programlar bulmanız mümkündür.

Çekiliş amacınızı çok iyi belirleyin

Bir çok işletme veya sayfa önüne gelen çekilişe katılmakta. Bu tarz bir davranışı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Önünüze gelen her çekilişe katılmak size faydadan ziyade zarar verir.Bu zararlar;

 1. Sayfanızı hedef kitlenizle uygun olmayan kişiler takip eder.
 2. Sayfanızın etkileşim oranı azalır.
 3. Takipçi kaliteniz düşer.
 4. Sosyal medya uygulaması tarafından spama düşme ihtimaliniz artar.
 5. Ticari hedeflerinizle uyuşmayan kişilerin takip etmesi hedeflerinizin gerçekleşmesini engeller.

Katılacağınız çekilişlere niçin katıldığınızı, bu çekilişe katılmanın sayfanıza ne fayda getireceğini çok iyi araştırın. Çekilişe katılacağınız sayfayı;

gibi kriterlere bakarak belirleyebilirsiniz.

Çekiliş konusunda bizim önerimiz sizin her çekilişe katılmanızdan ziyade kendi çekilişinizi yapmanızdır. Kendi çekilişinizi yapmanız insanlara daha güvenilir gelecektir. Marka bilinirliğinizin ve takipçi sayınızın artmasını sağlayacaktır.

İnstagram Çekiliş ile Ürünü Hediye Verin
İnstagram çekiliş ile ürünü hediye verin

İnstagram çekiliş ile ürünü hediye verin

İnstagram çekiliş etkinlikleri düzenleyerek başarı elde eden firmaların yanı sıra başarısız olan firmalar da vardır. Firmaların yaptıkları en büyük yanlışların başında kupon kodları ya da satışı olmayan ürünleri kişilere hediye etmek gelir. Bu çeşit hediyeler vermek insanların ilgisini çekmez.

İnstagram çekilişlerinde gerçek bir başarı yakalamak istiyorsanız en çok satılan ürünlerden hediye verilmesi gerekir ki insanların dikkatini çeksin ve daha çok katılım olsun. Örneğin; yoğun rağbet gören bir ürününüzü hediye etmeniz hem katılım oranlarının artmasına hem de daha çok dikkat çekmenize katkı sağlar.

İnstagram çekiliş katılım koşullarını basitleştirin

İnstagram çekilişi düzenleyeceğiniz zaman koşulları mümkün olduğu kadar basite indirgeyerek çekilişi yapın. Uzun uzun koşullar çoğu zaman kişilerin kaçmasına neden olur. Sosyal medyada zaman geçiren insanlar katılım koşulları karmaşık olan çekilişlere katılmak istemez.

Çok fazla etiket, birden daha fazla sayfa takibi ve buna benzer şeyler kişilere yorar. Dolayısıyla uğraşıp katılım sağlamak istemezler. 1 arkadaşı etiketlemenin yeterli olduğunu belirtmek, çekilişe kolay bir şekilde katılma sağlar. Bu noktada da ciddi oranlı etkileşim yakalama şansınız oluşur.

İnstagram çekiliş süresi çok uzun olmasın

Çekiliş etkinliği için süreyi uzun tutmak başarısız olma nedenleri arasında yer alır. İnstagram da yapılacak olan çekilişler için tavsiye edilen ortalama zaman dilimi 1 gün şeklindedir.

Süresi 1 günden fazla olan çekilişler insanların fazla ilgisini çekmez. Süresi uzun olan çekilişlere katılım az olur. Özellikle 1 hafta ya da 10 gün gibi süreli çekilişler, insanlar tarafından ilgi görmez.

İnstagram çekiliş için doğru hashtag bulup kullanın

İnstagram çekilişi duyurusu yapma konusunda hashtagler büyük rol oynar. Ancak hashtag seçiminin doğru olması son derece önemlidir. Yayınlayacağınız gönderiyi hedef aldığınız kitleye yönelik doğru hastaghler seçip yapmalısınız.

Alakasız hashtagler yanlış kitlelere ulaşılmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka doğru şekilde hashtag kullanmanız gerekir. Bu şekilde e-ticaret sitenizdeki mevcut satış oranlarını da artırma olanağı elde edebilirsiniz. Çekiliş etkinliğinin duyulması için de hashtagler önemli bir noktada yer alır.

Çekiliş sonucunu adil bir şekilde açıklayın

Düzenlemiş olduğunuz çekiliş sonucunu adil ve şeffaf bir şekilde duyurun. Çekilişlere katılan insanlar için en önemli şey adil ve şeffaf olmaktır. Eğer insanlar sizin çekiliş sonuçlarını şeffaf ve adil bir şekilde duyurmayacağınıza inanırlarsa çekilişinize katılmayacaklardır.

Yapacağınız çekiliş sonuçlarını canlı yayında açıklayacağınızı belirtin. Yapmış olduğunuz çekiliş sonuçlarını şeffaf ve adil bir şekilde duyurmak için canlı yayın yapın. Çekiliş sonuçlarını canlı yayında açıklamak insanların size güvenmesini sağlayacaktır.

İnstagram çekilişlerinizi yapabileceğiniz bir çok instagram çekiliş sitesi bulunmaktadır. Bundan sonra yapacağınız çekilişlere de gönül rahatlığı katılacaklardır. Canlı yayın yaparken kullanabileceğinzi uygulamaların neler olduğunu öğrenmek için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Canlı Yayın Uygulamaları Nelerdir?

Yok eğer çekiliş sonuçlarını şeffaf olmayan bir yöntemle açıklarsanız insanlar çekilişte şaibe olduğunu düşünecektir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir