1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Canlı Yayın Uygulamaları Nelerdir?


0

Canlı yayın uygulamaları firmaların müşterileriyle daha kolay ve hızlı şekilde iletişime geçmesini sağlar. Canlı yayın uygulamaları kullanmak isteyenler, ürün tanıtımı konusunda da bu yöntemden yardım alır.

Canlı yayın programları aracılığıyla hem mevcut müşterilerinizle ilgilenebilir hem de yeni müşterileri en kısa sürede kazanabilirsiniz. Canlı yayın sayesinde müşterilerden çabucak geri dönüş alırsınız. Böylece firmanızla ilgili değiştirmeniz gereken etkenleri belirleme şansını elde edersiniz.

Potansiyel müşterilerinizi kolayca saptayabilmenizi mümkün kılan programlar, firmanızın gelişmesine ve büyümesine katkıda bulunur. Canlı yayın uygulamaları hakkında bilmeniz önerilen bütün detayları sizlere bu yazıda anlattık.

Canlı yayın uygulamaları
Canlı yayın uygulamaları

Canlı yayın uygulamaları nelerdir?

Birçok canlı yayın uygulaması bulunmaktadır. Anacak en çok kullanılan canlı yayın uygulamaları şunlardır;

 • Facebook Canlı Yayın
 • Instagram Canlı Yayın
 • Youtube Canlı Yayın
 • Twitch Canlı Yayın
 • Periscope Canlı Yayın

Facebook canlı yayın

Dünyanın pek çok ülkesinden milyonlarca kişinin üye olduğu Facebook, canlı yayın desteğiyle firmaların dikkatini çeker. Facebook aracılığıyla gerçekleştirilen canlı yayınlar, firmalar için oldukça faydalıdır. Müşterileriniz ile doğrudan iletişim kurmanıza olanak tanıyan canlı yayınlar sayesinde ürün ve satış politikalarınız hakkındaki görüşlere ulaşabilirsiniz.

Müşteri görüşlerinden hareketle firmanızın ne gibi bir yol izlemesi gerektiğine de kolayca karar verebilirsiniz. Firmaların canlı yayın konusunda Facebook platformunu tercih etmesindeki en büyük neden, Facebook’un yaygınlığıdır. Her yaştan ve ülkeden milyonlara çıkan üye sayısıyla Facebook, firmaların geniş kapsamlı araştırma yapabilmesini mümkün kılar.

Müşteriler birbirinden farklı fikirlere sahip olabileceğinden ulaşabildiğiniz kadar çok sayıda müşteriye ulaşmanız, firmanıza avantaj sağlayacaktır.

Instagram Canlı Yayın
Instagram canlı yayın

Instagram canlı yayın

Genel olarak fotoğraf ve kısa video paylaşmak amacıyla üye olunan Instagram, canlı yayın eklentisini kullanıcılara sunar. Instagram canlı yayın özelliği, müşterilerinizle karşılıklı etkileşim halinde olmanızı sağlar.

Yayın esnasında izleyiciler, yorum ve ifade bırakarak görüşlerini belirtir. Bu şekilde yayında sorduğunuz sorulara anında yanıt almış olursunuz. Yayını izleyen herkes, ürünlerinizin tanıtım yayınına ulaşır. Böylece firmanız görünürlük kazanır. Görünür firmalar müşterilerin güvenini daha kolay kazanacağından canlı yayın aracılığıyla firmanızın büyüme süreci hızlanır.

Instagram’dan sık sık canlı yayın yaparak müşteri kitlenizi artırma şansınız da bulunur. İş hacmini genişletmek isteyenler, Instagram canlı yayınları ile hedefine kısa sürede ulaşır.

Youtube Canlı Yayın
Youtube canlı yayın

Youtube canlı yayın

Video paylaşımın en bilinen platformu Youtube, canlı yayın desteğini son yıllarda abonelerine sunmaktadır. Ancak Youtube’da canlı yayın açmak için kanal sahibi olmak koşulu bulunur. Bu nedenle Youtube kanalı bulunmayan firmalar, bu platformda canlı yayın yapamaz.

Kanal açmadan canlı yayından yararlanmak isteyenler, çok abonesi bulunan Youtube kullanıcıları ile işbirliğine girer. Bu şekilde Youtube kullanıcısının canlı yayınında ürününüz tanıtılmış olur. Çok aboneli kanallara yönelmeniz halinde firmanızın daha çok kişiye gösterilmesi mümkündür.

Youtube’da gerçekleştirilen canlı yayınlar silinmeden kanalınızda yayınlanır. Böylece Youtube canlı yayın sona erdikten sonra dahi tekrar tekrar izlenme imkanı bulunur. Youtube kanalınız ile birlikte kalıcılığını sürdüren canlı yayın kaydı, firmanızın her daim görünür olmasını sağlar.

Twitch Canlı Yayın
Twitch canlı yayın

Twitch canlı yayın

Son dönemlerde popüler canlı yayın programları arasına giren Twitch, firmaların oldukça işine yarar. Yeni bir platform olmasından dolayı firmaların pek çoğu Twitch yayını nasıl yapılır sorusuna cevap arar. İlk olarak kendinize ait bir Twitch hesabı oluşturarak canlı yayın yapma şansınız mevcuttur.

Yayında ürünlerinizin tanıtımını ve firmanızın reklamını istediğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Diğer yöntem ise Twitch yayıncıları ile iletişime geçmek, kanal sahiplerinden canlı yayınlarında kısa bir süreliğine reklamınızı yapmalarını istemektir.

Twitch yayıncılarının halihazırda belirli bir izleyici kitlesi olduğundan firmanızın bu şekilde daha çok kişiye tanıtılması kolaylaşır. Ayrıca yayıncılar kitle yönlendirme alanındaki başarıları sayesinde firmanızın reklamında önemli bir rol oynar.

Periscope Canlı Yayın
Periscope canlı yayın

Periscope canlı yayın

Her an her yerde canlı yayın yapma imkanını üyelere sunan Periscope, e-ticaret firmalarına büyük avantajlar sağlar. Canlı yayın sırasında takipçilerinize bildirim gönderen platform, yayınlarınızın izlenme oranını artırmayı hedefler. Periscope üzerinden gerçekleştirilen canlı yayınlar, ürünlerinizin müşterilere açık ve net biçimde anlatılmasına aracılık eder.

Bu sayede müşteri ve firma arasında güven dolu bir bağ kurulur. Müşteri memnuniyetini de yükselten Periscope canlı yayınları, firmanızın daha geniş bir kitleye hitap etmesine katkıda bulunur. Canlı yayın programları sayesinde bilinirliğinizi artırmanız oldukça kolaydır.

Periscope yayıncıları aracılığıyla ya da kendi Periscope hesabınızdan canlı yayın yapmanız mümkündür. Siz de canlı yayın programları arasından firmanıza uygun olanı seçebilir, canlı yayınlarınızı istediğiniz platformda paylaşabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir