1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Canlı Yayın Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


0

Canlı yayın yaparken dikkat edilmesi gerekenler bu makalemizde. Günümüzde sık sık kullanılan sosyal medya platformlarının hemen hemen hepsi canlı yayın yapma imkanı sunar. Sosyal medya platformlarının yanı sıra canlı yayın yapmanıza imkan tanıyan çok sayıda program da vardır.

Canlı yayın yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Canlı yayın yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Üstelik platformların pek çoğu ücretsiz bir şekilde hizmet sunar. Eğer e-ticaret sahibi iseniz, sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanmanız markanız için büyük avantaj oluşturur. Ayrıca müşteri potansiyelinizin ve markanızın bilinirlik oranının artmasında da büyük oranda rol oynar.

Günümüzde bütün evlerde televizyon açık olsa bile, milyonlarca kişi günlerinin büyük bir kısmını internet başında geçirir. Bu sürenin günlük 7 saat olduğu tahmin edilir. Bu nedenle sizler de canlı yayın platformlarında içerik üretimi yaptığınız zaman binlerce hatta milyonlarca kişinin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

Fakat canlı yayın yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır. Bu noktaları göz önünde bulundurduğunuz zaman yapmış olduğunuz canlı yayınlardan daha fazla verim alabilirsiniz. Peki canlı yayın yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi detaylar daha önemlidir? İşte merak edilen püf noktalar!

Canlı yayın nasıl yapılır?

Youtube’da canlı yayın nasıl yapılır, İnstagram’da canlı yayın nasıl yapılır ya da Facebook canlı yayın nasıl yapılır diye merak eden kişi sayısı son derece fazladır. Canlı yayın yaparken ilk etapta bir tane host belirlemeniz gerekir.

Bu hostlara; Facebook, İnstagram, Youtube, Live Steam ya da Twitter örnek gösterilebilir. Altyapısı düzgün olan bir host tercih etmeniz yapacağınız canlı yayınlarınızın daha kaliteli olmasına imkan tanır.

Canlı yayın yapmak istediğiniz hostların sahip olduğu teknik detaylarla ilgili ise e-ticaret altyapısı sağlayıcı hizmeti almış olduğunu firmaya danışabilirsiniz.. Canlı yayın yaparken dikkat edilmesi gerekenler için kısaca şu şekilde bir listeleme yapmak mümkündür;

canlı yayın
canlı yayın

Video kalitesinin ayarlanması

Canlı yayında sunacağını videoların HD kaliteye sahip olması büyük önem arz eder. Fakat izleyicilerin internet hızı bunu karşılamayabilir. Bu nedenle video kalitenizi bu durumu göz önünde bulundurarak ayarlamanız daha doğru olur.

Ancak çok kalitesiz şekilde yapılan canlı yayınların izlenme oranı da son derece düşüktür. Hatta çoğu zaman imkansızdır. Canlı yayın sırasında yayınınızı kayıt altına alma şansınız vardır. Kayıt altına almış olduğunuz canlı yayınları dilerseniz daha sonrasında bir bütün haline getirerek Youtube kanalınız üzerinden tek parça şeklinde paylaşabilirsiniz. Y

a da dönem dönem önemli kesitleri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Bu sayede hesaplarınız da aktif kalır.

Aydınlatma ayarlarının doğru ve düzgün bir şekilde yapılması

Herhangi bir video ya da fotoğraf çekerken, ortam ışığının önemi fazlasıyla büyüktür. Canlı yaparken de aynı durum söz konusu olur. Her ne canlı yayın esnasında kaliteli bir altyapı tercih etseniz de, ortamın ışığı iyi değilse yayınınız istediğiniz kalitede olmaz.

Doğal ışıktan verimli bir şekilde faydalanabilmek adına uygun saat ve ortamı tercih etmeniz gerekir. Ya da dilerseniz internet üzerinden rahat bir şekilde ve uygun fiyata satın alabileceğiniz ışıklarla da bu sorunu çözebilirsiniz. Canlı yayın yapmadan önce kısa bir video çekip izlediğiniz zaman, en azından ortam ışığının nasıl göründüğünü daha iyi anlayabilirsiniz.

Sesin kaliteli olması

Canlı yayın yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında ses kalitesi de önemli bir noktada yer alır. Her ne kadar pek çok insan önceliği görüntüye verse de, ses kalitesi yayın esnasında ciddi derecede önem arz eder. Yayın sırasında anlaşılmayan seslerin olmamasına özen göstermeniz gerekir.

Bunun için genel olarak harici mikrofon kullanmanız tavsiye edilir. Dilerseniz çoğu yerde uygun fiyata bulma imkanınızın olduğu yaka mikrofonlarından da satın alabilirsiniz. Eğer farklı tipte bir mikrofon kullanmayı düşünüyorsanız da, ses kaynağına mümkün olabildiğince yakın bir şekilde koymanız gerekir.

Yayın yapmadan önce mutlaka ses denemesi yapmanızda fayda vardır. Ayrıca yayın yapacağınız sırada oluşabilecek çevresel faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle dış mekanlarda yapacağınız canlı yayınlarda bu durum daha önemlidir.

Yayın sırasında kullanılacak cihazların kontrolü

Canlı yayın sırasında kullanmak istediğiniz cihazların ne durumda olduğunu önceden kontrol etmeniz gerekir. Canlı yayın yaparken bir adan cihazları şarjı bitmesi durumunda yayınınız kesilir. Ayrıca internet hızının kontrolü de bu noktada fazlasıyla önem arz eder.

Özellikle yayın öncesinde mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer güç kaynağına ulaşım sağlamanızın zor olduğu noktalarda yayın yapacaksanız harici taşıyıcılar kullanmanız tavsiye edilir.

Canlı yayın sırasında, takipçilerinizin katılım sağlayacağını göz önünde bulundurarak İnstagram üzerinden takipçi sorularına yönelik yayınlar da yapabilirsiniz. Fakat bunu yapacağınız zaman yayın öncesinde bu durumu takipçilerinize bildirmeniz gerekir. Sonrasında da soru sormak isteyen takipçilerinizi yayına alarak, sorularını dinleyip gerekli yanıtları verebilirsiniz.

Canlı yayın sırasında özen gösterilmesi gereken noktalar nelerdir?

Canlı yayın sırasında özen gösterilmesi gereken noktalar nelerdir?

Özellikle e-ticaret sitesi sahibi olan kişilerin canlı yayınlar yapması, hem dikkat çekici hem de yeni içerikler üretmesi büyük önem taşır. Bu sayede potansiyel iş hacminizde artışlar olabilir. Ayrıca marka imajınız da ekstra güçlenir.

Canlı yayın yaparken dikkat edilmesi gerekenler sadece teknik detaylar değildir. Teknik ayrıntıların haricinde de dikkat etmeniz gereken pek çok nokta vardır. Yayını yapacak olan kişinin kesinlikle kamerada görünmesi gerekir. Böyle yaptığınız zaman insanların dikkatini daha kısa süre içerisinde çekmeyi başarabilirsiniz.

Yayına başladığınız zaman ise; firmanızın adı, sizin adınız, meslek alanınız ve icra edilmiş olan faaliyetleri açıklamanız gerekir. Ardından da yayının neden yapıldığıyla ilgili olarak bilgilendirme konuşması yapmanız tavsiye edilir.

İnternet üzerinden canlı yayın yaparken kesinlikle doğal olmanız gerekir. Yayın sırasında kıyafetlerinize, tavırlarınıza ve sözlerinize dikkat etmeniz önemlidir. Fakat yapmacık yerine doğal davrandığınız zaman daha verimli sonuçlar almanız mümkün olur.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir