E-ticaret Lojistik Süreçleri ve Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

E-ticaret lojistik süreçleri hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen tüm okurların seveceği bilgileri bir araya getirdik. E-ticarette lojistik değerlendirildiğinde belirli aşamalardan oluşmakta ve bu aşamaların bir araya getirilmesiyle de lojistik süreçler ortaya çıkmaktadır. E-ticarette lojistik süreçleri aşağıdaki gibi açıklayabiliriz;

 • Nakliye; E-ticaret yapan kişi veya firmalar tarafından satılmak için alınan eşyaların depoya getirilme işlemidir.
 • Envanter; Kişi veya firmaların, kâğıt, para, taşınır veya taşınmaz eşyalarını farklı firmalardan olan alacaklarını veya başka firmalara borçlarını ifade eden değerlere yönelik yapılan denetleme, satım ve düzeltme işlemidir.
 • Stok; Üretilen ve satışa hazır hale getirilen ürünlerdir. Toptancılarda veya satıcılarda bulunan ürünlerin toplam miktarını ifade etmektedir.
 • Depolama; Ürünlerin, satın alındıktan sonra diğer firma ve satıcılara gönderilmek üzere bir depoda hazır halde tutulmasıdır.
 • Paketlenme; Satılan ürünlerin satışı yapıldıktan sonra alıcıya güvenli ve kolay bir şekilde teslim alabilmesi için gönderime hazır hale getirilmesidir.
 • Kargolama; Satış işlemi biten ürünlerin alıcısına ulaştırılması için kargo firmaları aracılığıyla gönderilme işlemidir.
e-ticaret lojistik süreçleriPin

E-Ticaret Lojistik Süreçleri Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazımızın devamında ise; E-lojistik’te dikkat edilmesi gereken konulara değineceğiz. E-ticaret yapan kişi veya firmaların işlerinde başarıya ulaşmaları ve yaptıkları satış sonrası mutlu müşteriler için lojistik süreçlerinin çok önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Yukarıda E-lojistik süreçleri hakkında bilgi verdikten sonra yazımızın bu kısmında E-Lojistik’te dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında neler önemlidir gelin hep beraber bakalım;

E-lojistik ve lojistik hizmetlerinde e-ticaret yapan firmalar aşağıda belirttiğimiz hususlara dikkat etmesi durumunda işinde başarılı olma şansını diğer firmalara karşı daha fazla arttıracaktır. İşte belirttiğimiz önemli hususlar;

 • İyi bir iş planı
 • Depo düzeni
 • Ürün Tedariki
 • Maliyet
 • Kargo Yönetimi

Bu süreçlerinin iyi yönetilmesi takdirde kesinlikle firmanızın başarılı bir şekilde başarı sağlayacağını söyleyebiliriz.

İyi bir iş planı yapmak firma olarak sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Özellikle büyümeyi hedefleye kurumların özellikle dikkat etmesi gerkeen bu unsur takip eden aşamalar depo düzeni ürün tedariki, maliyet hesapları ve kargo yönetimi olarak bilinse de ilk ve en önemli adım iyi bir iş planı yapmaktır.

İlk adımı sağlam atan firmaların da başarıya ulaşması kaçınılmaz olacaktır.

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın