1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Kargo Desi Hesaplama Nedir, Nasıl Yapılır?


0

Kargo desi hesaplama sonucunda toplam kargo ücreti belirlenir. E-ticaret faaliyelerinin en önemli basamaklarından biride kargo yani lojistik tarafıdır. Müşterilerinizin satın almış oldukları ürünler kargolar aracılığı ile müşteriye ulaştırılmakta.

Bir kargo müşteriye ne kadar kısa zamanda ve sağlam olarak ulaşırsa o kadar fazla müteri memnuniyeti sağlanır. E-ticaret siteleri günden güne artarken, pazara yeni oyuncular katılırken lojistik tarafında fazla bir oyuncu bulunmamakta. Yıllardır aynı firmalar pazarı domine etmekte.

Bir e-ticaret sitesinin en büyük gider kalemlerinden biri de kargo masraflarıdır. Kargo maliyelerinizi ne kadar azaltırsanız kar marjınızda o kadar artar. Kargo maliyetlerinizi azaltmanın yolu bu sektördeki kavramları bilmekten geçer.

Kargo desisi ne demek?

Kargo Desi kargoculukta kullanılan bir ölçü birimidir. Kargo firmalarında ücretlendirme bu ölçü birimine göre hesaplanır.

Desi bir kolinin cm3 cinsinden hacminin 3000’e bölünmesi sonucu çözüme ulaşılabilmektedir. Paketin veya mevcut kolinin hacmini bulmak için paketin en, boy, yükseklik değerleri cm olarak çarpılır.

Formülü:

En x Boy x Yükseklik / 3000

Örnek:

Boy: 10 cm En: 20 cm Yükseklik: 30 cm

Yukarıdaki ölçülere sahip bir koli için desi değeri -2-‘dir.

Hesaplama şekli şu şekildedir. Desi = 10 x 20 x 30 /3000 = 2 desi

kargo desi hesaplama

Kargo ücreti neye göre hesaplanır?

Kargo ücretleri genellikle kargonun gideceği adres ve paketin Kg/Desi ölçülerine göre hesaplanır. Fakat kargo ücretine eklenen yasal ödemeler ve hizmetler ile fiyatlarda farklılıklar yaratıyor.

Kargo Ücreti Neye Göre Hesaplanır diye bir soru takıldıysa kafanıza bu yazımızda cevabını bulabilirsiniz.

Kargo firmaları ücret belirlerken iki adres arasındaki km ve kargonun kg/desi ölçülerini temel alarak fiyatlarını belirler. Bu sebepten kargoyu gönderdiğiniz şehir veya ülkeye göre farklı ücretlerle karşılaşılabilir. Temel taşıma yanında ek hizmet almak isterseniz kargo ücretlerini değiştirebilmektedir. Ek hizmetlere örnek verdiğimizde aşağıdaki maddeler karşımıza çıkabilir.

 • Adrese Teslim
 • Adresten Alma
 • Sigorta Yapılması
 • SMS Bilgi Hizmeti
 • Evrensel Posta Hizmeti ve KDV ücreti

 gibi ücretler kargo fiyatınıza eklenmektedir.

Ptt kargo ücreti neye göre hesaplanır?

PTT kargo ücreti neye göre hesaplanır sorunun cevabını bulacağız bu yazımızda. PTT kargo ücreti de diğer kargo şirketleri gibi desi hesabına göre hesaplanıyor. PTT kargoda 0 ila 1 desi ücreti 16.25 TL dir. PTT kargo gönderisinin ücreti hesaplaması için PTT resmi web sitesi üzerinden bilgi  alabilir ve  sistemini kullanabilirsiniz. Ayrıca göndereceğinin kargonun hesaplamasını sizde PTT ait 

https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Gonderi/Gonderi.aspx#  adresinden hesaplayabilirsiniz. Göndereceğiniz kolinin en, boy, yükseklik ölçülerini gerekli yerlere yazarak fiyatı hesaplanabilir.

Ptt kargo için şöyle bir dağılım söz konusudur:

Ağırlık olarak fazla olan paketlerde 1 desi ücreti hesaplanır ve alınır sonrasında artan her kg için 2 tl ücret fiyat farkı ortaya çıkar.

Eğer mevcut paket 7 desi ise ücretlendirmede 7 desi üzerinden yapılacaktır.

mng kargo

MNG kargo ücreti ne kadar?

İnsanlar tarafından birçok alternatif taşımacılık şirketi olduğundan her kargo şirketi için kişilerde farklı sorular oluşmasına neden oluyor. Bu sorulardan birisi MNG kargo ücreti ne kadar? MNG kargo ücretleri de KG/DS ve cinsine göre değişiklik göstermektedir. Aşağıya sizler için bir fiyat tablosu hazırlayalım gelin beraber inceleyelim.

Türü

Şehir İçi

Yakın / Kısa

Orta/Uzak

AA

AT

Dosya

11 TL

16 TL

19 TL

5 TL

5 TL

1-2 KGDS

19 TL

28 TL

32 TL

9 TL

9 TL

3-5 KGDS

22 TL

34 TL

42 TL

11 TL

11 TL

6-10 KGDS

27 TL

45 TL

60 TL

12 TL

12 TL

11-20 KGDS

40 TL

60 TL

85 TL

13 TL

13 TL

21-30 KGDS

60 TL

100 TL

130 TL

15 TL

15 TL

TL fiyatlar 16.11.2020 tarihi itibari ile geçerli olup %2,35 posta ek hizmet bedeli ve KDV dâhildir. Ek hizmetlerden faydalanmak isterseniz. Telefon ihbar ücreti 4 TL SMS ücreti 1,5 TL dir.

Aras kargo desi ücreti nasıl nesaplanır?

Yazımızın bu bölümü Aras Kargo ile gönderim yapacak kişileri ilgilendiriyor. Eğer sizde Aras Kargo ile gönderi yapacaksanız Aras kargo desi ücreti nasıl hesaplanır birlikte öğrenelim. Göndereceğiniz kargonun ne kadar tutacağını öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı okuyarak kargo ücretini sizde kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Bunun için öncelikle Aras Kargo’nun resmi web sitesini ziyaret edin ve ana sayfada yer alan ücret hesapla menüsüne tıklayınız. Bu bölümde işlem sırası ile gönderim bilgilerini doldurmanız gerekli. Buradan direk Aras Kargo’nun resmi web sitesini ziyaret etmek isterseniz aras kargo ücret hesaplama üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yurtiçi nargo neye göre hesaplanır?

Yurtiçi Kargoda ücretler Ağırlık mesafe ve fiyat olmak üzere 3 adımda hesaplanıyor. Peki Yurtiçi Kargo neye göre hesaplanır açıklayalım. Birden fazla parçadan oluşan paketlerde bu işlem her paket için ayrı işlem yapılır ve çıkan ücrete esas ağırlıkların toplamı kabul edilir. Paket tartılarak Kg ağırlığı bulunur. 6475 sayılı yasa gereği hacim ölçümlerinin dm3 cinsinden yapılması zorunlu olduğundan gönderiler dm3 formüle göre hesaplanır.

Bu formül En x boy x yükseklik / 3000 şeklindedir. Yani ;

En 30 X Boy 40 X Yüksek 80 / 3000 = 32 Desi

Bu formül den sonrası işlem gönderi hacmi üçe bölünmektedir. Ağırlıklar karşılaştırılır hangi ağırlık daha fazla ise o ücrete tabii tutulur. Bu formülle zaman harcamak istemezseniz Yurtiçi Kargo resmi web sitesinde bulunan fiyat hesapla bölümünden hesaplayabilirsiniz. Bu bağlantı üzerinden  ulaşabilirsiniz.

5/5 - (2 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir