1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagram Canlı Yayın İpuçları


0

İnstagram canlı yayın ipuçları nelerdir? makalemizde bulabilirsiniz. Son dönemlerde reklam ve pazarlama yaparken sıklıkla tercih edilen sosyal medya ağları, geniş bir kitleye hitap ettiğinden dolayı daha çok etkileşim alınmasını sağlar.

Özellikle Instagram ağı üzerinden kazanılan etkileşimler, e-ticaret firmalarına oldukça olumlu katkılarda bulunur. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan Instagram canlı yayın özelliği, pek çok firmanın başvurduğu adresler arasında yer alır.

İnstagram canlı yayın
İnstagram canlı yayın

E-ticaret firmaları, müşterilerine ve izleyici kitlesine bu canlı yayın özelliği sayesinde çeşitli ürünlerin tanıtımını yaparak bilgi vermeyi hedefler. Aynı zamanda müşterilerin aklında kalan soruların cevaplanmasına da imkân tanıyan bu özellik, sosyal medya üzerinde firmanızın ön plana çıkmasını sağlar.

Sizler için daha geniş kitlelere ulaşabileceğiniz ve yaratıcı içerikler üretebileceğiniz İnstagram canlı yayın ipuçları ve tavsiyelerini içeren bu yazıyı hazırladık.

thumbnail
Önerilen Yazı
Canlı Yayın Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İnternet bağlantısı ve yayın kalitesinin kusursuz olmasına özen gösterin

Instagram canlı yayın ipuçları arasında öncelikli olarak internet bağlantısı ve yayın kalitesinin kusursuz olması yer alır. Instagram üzerinden canlı yayın yaparken görüntü netliğinin yüksek oranda olması gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıca yayının hiç duraksamadan kesintisiz bir şekilde ilerlemesi de oldukça önemli bir detaydır. Müşteri, izlemiş olduğu canlı yayının bağlantı ya da kalite gibi problemlerden uzak olmasını ister. Böylelikle kesintisiz ve akıcı bir yayın ortaya çıkabilir.

Tripod kullanımına ve ses kalitesine dikkat edin

Instagram canlı yayın içeriğinde oldukça önemli olan bir diğer husus da ses kalitesidir. Bu yayın türü çoğunlukla akıllı cep telefonu kullanılarak yapıldığı için cihazınızın mikrofonunda çeşitli problemler bulunabilir. Bu da yayını izleyen kişilerin seyir zevkini olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Sesin kısık gelmesi ya da sürekli kesilmesi gibi durumlar izleyicinin karşılaşmak istemeyeceği şeylerdir. Bu sebeple yayın yapacağınız cihazı mutlaka önceden kontrol etmeli ve ses kalitesinin yüksek olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda ses kalitesini yükseltmek için de ekstra bir mikrofon kullanmayı da tercih edebilir, böylelikle kaliteyi kendiniz de yükseltebilirsiniz.

Canlı yayında göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer detay da tripod kullanımıdır. Akıllı telefon kullanılarak yapılan yayınlarda cihaz sürekli olarak hareket halinde olup titremektedir. Bu durum da görüntüde bir hareketlilik oluşturur.

Bunu engellemek adına tripod kullanarak yayın yapacağınız cihazı sabitleyebilir, görünmek istediğiniz açıyı da tam olarak istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Böylelikle sabit görüntülü bir yayın yapıp izleyicilerin dikkatinin dağılmasını önleyebilirsiniz.

Canlı Yayınlara Konuk Daveti
Canlı yayınlara konuk daveti

Canlı yayınlara konuk daveti

Instagram üzerinden yapmış olduğunuz canlı yayınları dikkat çekici kılmak ve daha fazla etkileşim kazanmak için yapabileceğiniz şey yayına konuklar davet etmektir. Örneğin şirket adına açacak olduğunuz canlı yayına uzman ya da alanında profesyonel olan bir kişiyi konuk edebilirsiniz.

Bu sayede detaylı, öğretici ve bilgilendirici bir canlı yayın açmış olabilirsiniz. Anlık ve spontane gelişen bir canlı yayın açmak yerine daha önceden planlanan ve önemli bir konuk davet edeceğiniz yayınlar sayesinde daha fazla etkileşim kazanabilirsiniz.

İzleyici tarafından konuğunuza soru yönlendirebilir ve bu soruların cevaplanmasını sağlayarak akıcı bir yayın süreci elde edebilirsiniz.

Canlı yayınları kayıt etmek

Yapmış olduğunuz canlı yayınları kaydetmek, Instagram canlı yayın ipuçları arasında bulunan önemli bir detaydır. Bu kaydetme özelliği sayesinde takipçi kitlenizin dilediği zaman yayına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Böylelikle takipçileriniz akıllarına bir soru takıldığı zaman geri dönerek bu yayını izleyebilir ve sorularının cevabını kolaylıkla bulabilir. Bununla beraber bütün yayınlarınızı kaydederek kitlenizin istediği zaman sizin yayınınıza ulaşmasına yardımcı olabilir, istedikleri zaman konuyla ilgi bilgi sahibi olmalarına olanak tanıyabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Canlı Yayın Uygulamaları Nelerdir?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir