1. Anasayfa
 2. E-ticaret Yazılım

Magento Nedir?


0

Magento e-ticaret yazılımı güçlü altyapısı nedeniyle aralarında çok güçlü e-ticaret sitelerinin de olduğu yaklaşık 300 bin firma tarafından kullanılmaktadır. Magento e-ticaet yazılımının ilk sürümü 2008 yılında ücretsiz olarak yayınlanmıştır.

2009 yılında ikinci sürümünü enterprice olarak yayınlayan yazılım  bu tarihten itibaren ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılmıştır. Yazılım php ve zend framwork programlama dili ile kodlanmıştır. Magento e-ticaret yazılımı ağırlıklı olarak orta ve büyük ölçekli firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Magento nedir?
Magento nedir?

Magento nedir, ne işe yarar?

Magento 2008 yılında yayınlanmış olan e-ticaret yazılımıdır. Magento e-ticaret yazılımı 2018 yılında Adobe firması tarafından satın alınmıştır. Adobe firması satın aldıktan sonra kullanıcıları bilgilendirmek adına şu şekilde bir açıklama yapmıştır.

“Magento’nun ücretli ve ücretsiz sürümleri aynı şekilde hizmet vermeye devam edecek ve Adobe ürünleri ile entegrasyonlar yapılarak daha da zengin bir sistem haline getirilecektir.”

Bu gün kullanabileceğiniz bir çok açık kodlu bir çok e-ticaret sitesi yazılımı mevcuttur. Bu yazılımların hepsi bir çok harika özelliğe sahip. Bir çok farklı ülkelerdeki farklı kullanıcılara, tüm teknolojik gelişmelere cevap verecek şekilde kodlanıyor.

Her ne kadar e-ticaret yazılımlarında genel mantalite aynı olsa da hiçbir yazılım birbirinin aynısı değil. Geliştiricileri farklı olduğu için çalışma mantaliteleri farklıdır.

Her e-ticaret sitesi sunucu üzerinde beli bir kaynak kullanır. Bu yazılımların hepsinin kullanmış olduğu kaynak aynı değildir. Hepsi farklı şekillerde çalışır. Hepsi farklı özelliklere sahip bu makalemizde Magento e-ticaret yazılımının özellikleri nelerdir? Onlardan bahsetmeye çalışacağız.

Neden Magento Tercih Edilmeli?
Neden Magento tercih edilmeli?

Neden Magento tercih edilmeli?

Var olan e-ticaret yazılımları içerisinde bir sıralama yapılacak olsa magento en üst sıralarda yer alabilecek bir yazılımdır. Bu yazılımı rakiplerine göre tercih edilebilir kılan açık kaynak kodlu olması ve sürekli geliştirilebilir bir yapıya sahip olmasıdır. Mevcut e-ticaret yazılımları içerisinde performans canavarı denebilecek yapıya sahiptir.

Magento e-ticaret yazılımı günümüzde çok ünlü markalar tarafından da kullanılmakta. Yazılım performans olarak 500 bin adet ürün ve saatte 100 bin siparişi kaldırabilecek güce sahiptir.

Yazılım kendi içinde farklı mağazalara ayrılabilme ve ayrılan bu mağazaları tek bir yerden yönetip her mağazanın özelliklerini kontrol edebilme yetkinliğine sahiptir. Belki de e-ticaret yazılımları içerisinde Magentoyu zirveye taşıyan bu özelliğidir.

Magento e-ticaret yazılımı neden tercih edilmeli;

 •     Magento SEO uyumlu bir e-ticaret sistemidir. SEO çalışması için bir eklentiye ihtiyaç duymazsınız. Yazılım tüm arama motorlarında oldukça başarılı bir şekilde çalışmaktadır.
 •     Magento yazılımı ile ürünler, kategoriler, etiketler ve olmak üzere bir çok şey için toplu işlem yapabilirsiniz.
 •     Yazılım içerinde ihtiyaç duyulabilecek tüm modüller  bulunmaktadır.
 •     Magento e-ticaret yazılımı dışardan entegre edilebilecek 2.parti yazılımlar ile kolayca senkronize edilebilir
 •     Kolay ve detaylı bir Türkçe yönetim paneli bulunmaktadır.
 •     Tüm ödeme sistemleri ile tam uyumlu şekilde çalışabilir. Bu anlamda ihtiyaç duyulabilecek tüm modüller önceden kodlanmıştır.
 •     Tüm cihazlarda çalışabilen temalara sahiptir. Sadece kullanıcı tarafı değil yönetim paneli de mobil cihazlar ve tabletlerden yönetilebilir.
 •    Diğer yazılımların aksine çok dil ekstra bir özellik değil standart bir özelliktir.
 •     Çoklu mağaza özelliği opsiyonel bir özellik değil standart bir özellik olarak sunulmaktadır.

Çok detaylı bir yönetim paneline sahip olan Magento kullanıcıların bu panele adapte olabilmesi belli bir zaman alabilmekte. Kullanımı kolay olacak şekilde plananan yönetim paneli ile akla gelebilecek tüm istek ve özelliklere müdahale etmek mümkündür.

Magento kullanan siteler nelerdir?

Magento e-ticaret yazılımı ilk çıktığı günden itibaren sektörde heyecan uyandırmıştır. İlk çıktığı yıllarda olduğu gibi bu günde alanında en büyük ve ilk akla gelen bir çok firma e-ticaret yazılımı olarak Magentoyu tercih etmiştir. Firmaların Magento e-ticaret yazılımını tercih etmesindeki en önemli nedenler;

 • Güvenli
 • Hızlı
 • Esnek
 • Her tülü ihtiyaca cevap vermesi

olarak sıralanabilir. Ama bizce en önemli neden firmalara verdiği güvendir diyebiliriz.

Magento e-ticaret yazılımı kullanan firmalar

 • Helly Hansen
 • Sigma Beauty
 • Ford
 • Monin
 • Liverpool
 • Vizio
 • Land Rover
 • Nestle Nespresso
 • Björn Borg
 • Jaguar
 • Olympus
 • Christian Louboutin
 • Ahmad Tea
 • Cox & Cox
 • Barbour
 • Nike
 • Warby Parker
 • Boodles
 • The News Craftsmen
Magento yazılımı kimler kullanabilir

Magento yazılımı kimler kullanabilir

Magento kurulumu, tasarım süreci, yönetimi, güncellenmesi, modül entegrasyonu, müşteri yönetimi gibi konularda uzmanlık gerektirmektedir. Bu anlamda diğer e-ticaret yazılımlarına göre kullanımı biraz daha zordur diyebiliriz.

Ama illa da bu yazılımı kullanmak istiyorum diyorsanız ya işin uzmanından destek almanız veya uzmanı kendi bünyenizde çalıştırmanız gerekecektir.

Altyapı itibariyle çok gelişmiş bir e-ticaret yazılımı olan Magento diğer yazılımlara nazaran barındırma maliyetlerini bayağı yükseltmekte diyebiliriz. Magento’nun herhangi bir paylaşımlı hosting de randımanlı çalışması çok zordur diyebiliriz.

Magento Yazılımının performanslı bir şekilde çalışması için VDS (Virtual Dedicated Server) üzerinden yayın yapması gerekmekte. VDS de hostinglere göre daha pahalıdır. Bu yüzden Magento e-ticaret yazılımının daha çok orta ve büyük işletmeler için uygundur diyebiliriz.

E-ticarete yeni başlayacak olan firmaların yazılımı kurma ve kullanma zorluğunun yanında maliyet olarak da fazla olmasından dolayı Opencart gibi daha az maliyet gerektiren e-ticaret yazılımlarını kullanmalarının doğru olacağı düşünüyoruz.

Magento e-ticaret yazılımı güvenli midir?

Tüm açık kaynak yazılımlarla ilgili şöyle olumsuz bir algı vardır “açık kaynak yazılımlar güvensizdir, her an hacklenebilir”. Bir yazılımın saldırıya uğraması için onun açık kaynak kodlu ve gizli kaynak kodlu olmasına bakılmaz. Sitenizde bir açık olup olmadığına bakılır. Bu anlamda bütün web siteleri her an saldırıya açık durumdadır diyebiliriz.

Açık kaynak yazılım olan Magento, WordPress, Opencart gibi sistemlerin dünya üzerinde binlerce geliştiricisi vardır. En ufak bir olumsuzluk durumunda en kısa sürede müdahale edilip, sistem güvenli hale getirilir.

Bunun yanında teknolojik gelişmeler yakından takip edilip güncellemeler en kısa sürede yapılır. Sürekli müdahale edilebilen sistemden ziyade hiç güncellemeyen sistemler saldırıya daha açıktır.

Açık kaynak yazlımlardaki en büyük güvenlik sorunu ana sistem için bir çok kişinin  modül, tema, eklenti gibi kod parçacıklarını ana sistemle birlikte güncel tutmamalarıdır. Eğer kullanmış olduğunuz ilave kod parçacıkları ana çekirdek yazılımı ile aynı paralelde güncelleniyor ve sunucu tarafında tüm güvenlik önlemleri alınmış ise sitenizde güvenlik sorunu olmayacaktır.

Magento destek

Opencart, WordPress gibi açık kaynak yazılımlarında yazılım ve yazılımcı desteği bulmanız daha kolaydır. Ama aynı şeyi Magento için söyleyemeyiz. Magentonun çok gelişmiş bir framework ile çalışmasından dolayı her yazılımcı buna müdahale etmesi kolay olmamaktadır. Bu alanda çok bilgi ve tecrübe sahibi olunması gerekmektedir.

Magento kullanan firmaların karşılaşacakları sorunlar için alanın bilgi ve tecrübe sahibi yazılımcılar ile anlaşmaları gerekecektir. Ülkemizde  sayıları çok fazla olmasa da alanın bilgi ve tecrübe sahibi yazılımcılar vardır. Bu kişilerle anlaşıp yazılım desteği alınabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Opencart Nedir? – En Detaylı Rehber

Magento ve diğer e-ticaret yazılımları

Magento e-ticaret yazılımı diğer e-ticaret yazılımlarından farklıdır. Diğer e-ticaret yazılımlarına göre çok gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Ama Opencart, WordPress gibi e-ticaret yazılımlarının tema, modül ve eklenti sayısı Magentodan daha fazladır.

Çekirdek yazılım olarak diğer açık kaynak kodlu yazılımlardan daha gelişmiş ama ek yazılımlar konusunda daha zayıftır diyebiliriz. Diğer e-ticaret yazılımlarında çok kolay modül ve tema bulabilirsiniz. Ama aynı kolaylık Magento için geçerli değildir.

Magento, Opencart, WordPress, Presta Shop yazılımları arasında bir karşılaştırma yapın derlerse ilk sırada Magentoyu gösterebiliriz. Magento diğer e-ticaret yazılımlarına karşı daha gelişmiş ve çözüm odaklı bir sistemdir diyebiliriz.

Opencart, WordPress gibi yazılımlar daha küçük işletmeler için uygun olacağından Magentodaki bir çok özelliğe ihtiyaç duymayacaklarından bu özellikler onlara bir şey ifade etmeyecektir. Sırf daha gelişmiş diye firmaların ihtiyaç duymayacakları özelliklere para vermelerini doğru bulmuyoruz.

Magento diğer e-ticaret yazılımlarına göre hem yazılım hem de sunucu maliyetleri açısından daha pahalıdır. Diğer yazılımlar normal bir paylaşımlı hostingler de çalışıyor iken Magentonun çalışması için VDS sunucu gerekmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Yazılımları 2024
Magento’yu Seçmeden Önce İyi Düşünün

Magento’yu seçmeden önce iyi düşünün

Bir e-ticaret sitesini hayata geçirmek çok kolay değil. Büyük emekler, büyük masraflar gerektiriyor. E-ticaret yapmak için tercih edeceğiniz yazılım işlerinizi aksatmamalı, işletme beklentilerine cevap verebilmeli, küçük bir sorunda bile destek alabileceğiniz birileri olmalı.

İşletme ihtiyaçlarınızı karşılayacak, sizi yarı yolda bırakmayacak bir e-ticaret yazılımı sizin daha umutlu, daha istekli çalışmanızı sağlayacaktır.

E-ticaret sitenizde kullanacağınız yazılım hem görünüm hem de barındırdığı özellikler hem site sahibine hem de ziyaretçilere güven vermelidir. Ziyaretçi ürün satın alırken siparişim gelir mi, bilgilerim çalınır mı gibi endişe duymamalı. Site sahibi de gelen siparişlerde yazılım beni müşteriye mahcup eder mi kaygısı taşımamalıdır.

E-ticaret bir ekip işidir. Yazılımından ürün girişine, pazarlamasından lojistiğine bir çok işlemler yapmak gerekir. Bu işlemleri bir kişinin tek başına yapabilmesi zor olabiliyor. Bu işleri yapmak için bir ekibe ihtiyaç olacaktır. Bu ekip ne adar uzman kişilerden oluşursa o kadar başarılı olacaksınız demektir. Marka yaratmanın, rakiplerle mücadele etmenin yolu sağlam bir ekibe sahip olmakla mümkündür.

Bu bu ihtiyaçlar doğrultusunda Magento sizin için doğru bir tercih mi işi düşünüp karar vermelisiniz. Magentoyu kullanacak yetkinlikte ekibiniz olacak mı, karşılaşılan sorunlarda destek alabileceğiniz kişiler ve bu kişilerin talep edeceği finansı karşılayacak ekonomik gücünüz var mı bunları netleştirmelisiniz.

Sonuç olarak…

Mangento dünyanın en gelişmiş açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımı orta ve büyük ölçekli işletmeler için iyi bir tercih olacaktır. Güçlü altyapısı sizi e-ticaret projenizde yarı yolda bırakmayacaktır.

Sorunsuz bir şekilde güvenle kullanabilirsiniz. Lakin diğer açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımlarına nazaran tema ve modül seçeneklerinin az olduğunu, geliştirmek için alanında uzman sayısının fazla olmadığını, sunucu giderlerinin emsallerine göre fazla olduğunu akıldan çıkarmamak gerek. Magento e-ticaret yazılımı orta ve büyük işletmeler için iyi bir tercih, küçük işletmeler için gereksiz harcama demek.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir