1. Anasayfa
 2. Facebook

Facebook Reklam Hesabının Kapatılması


0

Facebook reklam hesabının kapatılması hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Sosyal medya uygulamalarının e-ticaret siteleri için önemi tartılamaz bile. Hele Facebook e-ticaret sitelerinin gözü, kulağı, dili kısaca herşeyi.

E-ticaret siteleri yeri geliyor ürün, hizmet veya kendilerini tanıtıyor, yeri geliyor kampanya veya bir yeniliğinin duyusunu yapıyor, yeri geliyor sitesine trafik çekmek için kullanıyor, yeri geliyor reklam çıkmak için Facebook sitesini kullanıyor.

E-ticaret siteleri başta olmak üzere, girişimcilerin, blog sahiplerinin Facebook hesabı bazen politika ihlali nedeniyle kapatılabiliyor. Aklı selim bir insanın hesabının kapatılacağını bildiği halde politika ihlali yapacağını düşünmüyoruz. Ama zaman zaman yaptığımız bir eylemi platform ihlal sebebi sayıp Facebook reklam hesabını kapatabiliyor.

Bu makalemizde e-ticaret siteleri için can sıkıcı bir durum olan Facebook reklam hesabının kapatılması ve çözümü hakkında bilgiler vereceğiz.

Facebook Business Managerde reklam reklam hesabı nasıl oluşturulur öğrenmek için aşağıdki linke tıklayın.

Facebook reklam hesabının kapatılması
Facebook reklam hesabının kapatılması

Facebook reklam hesabının kapatılması neden olur?

Kapanan Facebook reklam hesabını tekrar aktif etmek için önce neden kapatıldığını tespit etmeniz gerekiyor. Reklam hesabının çeşitli sebepler yüzünden kapatılabiliyor. Sorunun çözümü için ilk önce belirlemeniz gereken iki unsur var.

1-Kişisel hesabınız mı kapatıldı?

2-Reklam hesabınızın kendisi mi kapatıldı?

thumbnail
Önerilen Yazı
Facebook Business Manager İşletme Hesabı Oluşturma

Kişisel Facebook Hesabının Engellenmesi

Eğer kapanan sizin kişisel Facebook hesabınız ise ve işletme sayfanızda sizden başka ekli birisi yoksa durum biraz kritik demektir. Çünkü reklam çıkmışsanız ve bu esnada da kişisel Facebook hesabını kapatılmış ise vermiş olduğunuz reklam yayınlanmaya ve Facebook tarafından da ücretlendirmeye devam edilir.

Bu durum reklamınızı durmanıza veya reklamı optimize etmenize imkan vermez. Bu durum da paranızın boşa harcanması demek. Bu durumdaki reklam ücretlerini geri almanın imkanı yoktur. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde ancak Facebook ile iletişime geçilirse reklamlar durdurulabilir.

Eğer reklam hesabınıza sizden başkasının erişim imkanı varsa bu durumu çok sıkıntı etmenize gerek yok. Çünkü erişim yetkisi bulunan arkadaşınız veya ekip üyeniz reklama istediği gibi müdahale edip, gerekirse reklamı durdurabilir.

Bu tarz durumlarla kalındığında, sorun çözülünceye kadar reklam hesabının yönetilebilmesi için güvendiğiniz bir arkadaşınıza veya ekip üyelerinize reklam hesabına erişim yetkisi vermelisiniz.

Kişisel hesabınız kapatıldığında aslında çok fazla yapabileceğiniz bir şey yok. Yapabileceğiniz tek şey aşağıdaki formu doldurup Facebook’a göndermek. Facebook ile telefonla iletişim kurmanın mümkün olmadığını hatırlatmakta fayda var. Bu formu hesabınıza erişemediğiniz, giriş yapamadığınız durumlarda doldurmalısınız.

Facebook reklam hesabı kapatma
Facebook reklam hesabı kapatma

Facebook reklam hesabı kapatma

Facebook reklam hesabının kapatılması kişisel hesaplarının kapatılmasına göre daha sık görülür. Kullanmakta olduğunuz Facebook Reklam Hesabı hiçbir uyarı yapılmadan kapatılabilir veya engellenebilir. Facebook reklam hesaplarını kapatırken pek net olamayabiliyor.

Siz hesabınızın neden kapatıldığını bilmeden “acaba ne yaptım ki” diye kendinize sorarsınız. Facebook bu durumla ilgili size sadece “İşletmeniz politika ihlali nedeniyle kapatıldı” şeklinde bir bildirim gönderir. Facebook reklam hesaplarının kapatılmasının iki sebebi vardır. Bunlar,

 1. Yüksek miktarda negatif geri bildirim
 2. Facebook reklam politika ihlali

Yüksek miktarda negatif geri bildirim almak

Vermiş olduğunuz reklam belirlemiş olduğunuz kriterlerdeki insanlara gösterilir. Bu insanlarda vermiş olduğunuz reklam ile ilgili Facebook’a geri bildirimde bulunabilir. Bu geri bildirimler sayfanızdan yapılan reklamların gizlemesinin seçilmesi, reklamlarınızın herhangi bir nedenden dolayı uygunsuz olarak işaretlenmesi veya reklamınızın altına olumsuz yorum yazmak şeklinde olabilir.

Bu geri bildirimlerin hepsi Facebook Reklam Puanınızın olumsuz etkilenmesine, reklamınızın ret edilmesine  hatta durdurulmasına sebep olabilir.

Reklamlarınızı sunduğunuz kullanıcılar, reklamlarınızı ya da hesabınız hakkında çeşitli şekillerde geri bildirimde bulunabilirler. Facebook sayfanızdan belirli reklamları veya herhangi bir etkinliği gizlemeyi seçebilir, sayfanızdan farklı olarak reklam içeriğinizi bildirebilir veya kampanyalarınızın altına sadece olumsuz yorumlar bırakabilirler.

Bunların hepsi Facebook reklam puanınızı etkiler ve hatta reklamlarınız reddedilmesine bile yol açabilir.

Yayında olan bir reklamınız bir olumsuz yorum, bir olumsuz geri bildirim veya spam bildiriminden dolayı kapatılmaz. Reklam hesabınızın kapatılması için toplam gösterimler ve etkileşimlere oranla daha fazla geri bildirim yapılması gerekir.

Facebook’un bütün gelirleri reklam üzerinden olduğu için reklam konusunda çok hassastır. Bundan dolayı reklamlar konusunda bir takım önlemler alır. Reklam hesabınızın kapatılması için art arta reklamınızın engellenmesi gerekir.

Facebook reklam politika ihlalleri

Facebook ne tür kampanyalar veya ne tür reklamlara izin vereceğine dair bir takım bildirimler yayınlar. Bu yayınlara Facebook reklam politikaları denir. Kampanyanız veya reklamınız Facebook’un belirlediği politikaların dışına çıkarsa reklamınız onaylanmaz ve yayınlanmaz.

Bu politika ihlallerini sürekli tekrar ederseniz hesabınız kapatılır. Anlayacağınız hesabınızın kapatılması için politika ihlallerini sürekli tekrar etmeniz gerekiyor.

Facebook politika ihlali sayılacak davranışlar.

 • Kişisel Özellikler: Facebook, kişisel özellikleri ima eden içeriğe kesinlikle izin vermez. Bir kişinin ırkı, etnik kökeni, dini, inançları, yaşı, cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği ve diğer kişisel özelliklerini açıklamak veya ima etmek yasaktır.
 • Facebook Marka Kullanımı: Facebook kendi marka adını veya varlıklarını içeren reklamlar onaylanmaz. Verilen reklam Facebook markasını reklamın en ayırt edici veya öne çıkan özelliği yapacak şekilde temsil etmemelidir.
 • Yetişkinlere Yönelik İçerikler: Facebook da yetişkinlere yönelik içerikler kesinlikle yasaktır. Yetişkinlere yönelik içeriklerden kasıt çıplaklığı tasvir eden resimleri, müstehcen pozlardaki kişileri, flört reklamlarını, vücut bölümlerine odaklanan küçük resimleri ve cinsel aktiviteyi ima eden reklamları içermektedir.
 • Yasaklanmış Kategoriler: Facebook da bazı reklam veya kampanya içeriğinden dolayı yada içeriğinden bağımsız olarak Facebook’ta tanıtılamayan kategoride olmasından dolayı engellenmektedir. Facebook da yasaklanmış olan kategoriler: yasa dışı ürünler, tütün, uyuşturucular, güvenli olmayan takviyeler, silahlar, kuruş bazlı açık artırmalar ve yasaklanmış mali ürünlerdir.
 • Yanlış Bilgiler: Facebook, yanlış iddialar içeren reklamların yayınlanmasına kesinlikle izin vermez.
 • Sansasyonel İçerik: Facebook, şok edici, kışkırtıcı veya şiddet barındıran içerik ve reklamlara izin vermez.
 • Kötü Dil Bilgisi veya Noktalama İşaretleri: Facebook Reklamları, noktalama hataları olmaksızın her zaman dil bilgisi açısından doğru olmalıdır. Facebook reklam inceleme sürecini atlatmak için semboller kullanmak kesinlikle yasaktır.
 • Düşük Kaliteli İçerik: Reklam ve kampanyalarda kullanılan resimler ve metinler yüksek kaliteli olmalıdır. Açılış sayfaları her zaman reklam içeriğiyle alakalı olmalıdır.
 • Aldatıcı Uygulamalar: Facebook insanları reklamları tıklamaya teşvik eden kırpılmış resimlere, açılır reklamların bulunduğu açılış sayfalarına ve diğer aldatıcı uygulamalara izin vermez.
 • Abonelik Hizmetleri: Abonelik tabanlı hizmetleri Facebook da tanıtmadan önce, Facebook’un gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmelisiniz.
 • Kısıtlanmış Anahtar Kelimeler: Facebook, reklam inceleme süreci sırasında Facebook’un yapay zekası, kısıtlanmış uygulamalarla ilgili belirli kelime ve kelime öbekleri için reklamları izler ve reklam aslında herhangi bir kuralı ihlal etmese bile, bunları içeren reklamları genellikle reddeder. Bunlar “Yağ kaybı”, “kilo verme”, “ipotek kredileri”, “avans kredileri”, “yaşlanmayı geciktirme”, “ot” gibi anahtar kelimeler ve “hassas konular” kapsamına giren diğer terimler, reklamın kendisi kabul edilebilir.
 • Önce ve Sonra Görüntüler: Facebook Reklam Politikası gereğince verilen reklamın öncesi ve sonrası görüntüleri olmamalıdır.
 • Büyük Harf Kullanımı: Facebook, verilen reklamın görsel ve metinlerinde çok sık büyük harf kullanımına izin vermemektedir.

Vermiş olduğunuz Facebook reklamları yukarıda sayılan kurallardan bir veya bir kaçını ihlal ettiği için sürekli reddediliyorsa hesabınızın kapatılmasına sebep olabilir.

Facebook Reklam Hesabınızı Devre Dışı Bıraktığında Ne Yapmalısınız?
Facebook reklam hesabınızı devre dışı bıraktığında ne yapmalısınız?

Facebook reklam hesabınızı devre dışı bıraktığında ne yapmalısınız?

Facebook reklam hesabınızın engellenmesi durumunda tepkisel davranmaktan vaz geçin. Sakin olup bunun neden olabileceğiniz bulmaya çalışın. Reklam engellemesinin Facebook da çalışan kişiler tarafından değil, bunun yapay zeka tarafından yapıldığını unutmayın.

Aşağıda anlattığımız adımları eksiksiz uygularsanız bir süre sonra reklam hesabınız mutlaka açılacaktır.

Facebook business manager işletme doğrulaması

Facebook Business Manager üzerinde işletme hesabınızı mutlaka doğrulatın. İşletmenizi doğrulatmanız Facebook nezdinde gerçek bir işletme olduğunuzu gösterir. Facebook doğrulaması yapmakla Facebook nezdinde aşağıdaki bilgileri doğrulamış olursunuz.

 • İşletmenizin resmi kurumlar tarafından, yasal olarak kayıtlı olduğunu doğrular.
 • İşletmenizin adres ve telefon numarasını doğrular.
 • Sizin, işletmenin resmi temsilcisi olduğunuzu doğrular.

Facebook İşletme Doğrulaması İçin Facebook tarafından istenen belgeler var bunlar;

 1. Bir devlet kurumu tarafından alınmış tescil belgesi (işletme ruhsatı veya izni, şirket kuruluş belgesi, işletme vergi kayıt belgesi, işletmeye ait banka hesap özetleri gibi belgeler)
 2. İşletmenin vergi beyannamesi belgesi (Eğer kayıtlı bir işletme değilseniz yani vergi beyannameniz yoksa o zaman nüfus cüzdanı, pasaport, Banka hesap özeti, elektrik, su, doğal gaz ve telefon faturaları, kredi kartı ekstresi gibi belgeler yüklemelisiniz)

Facebook işletme doğrulaması için;

 1. Facebook sitesini ziyaret edip Business Manager hesabınıza giriş yapın.
 2. İşletme ayarlarına tıklayın.
 3. Gelen ekranda sol tarafta ki menüden “Güvenlik Merkezi” kısmına tıklayın.
 4. Gelen ekranda “İşletme Doğrulaması” linkini göreceksiniz. Onun alt kısmındaki “Doğrulamayı Başlat” butonuna tıklayın. Eğer işletmenizin Facebook tarafından sağlanan özelliklere erişmesi gerekmiyorsa o buton soluk renkte, üzerine tıklanamaz şekilde görülecektir.
 5. Doğrulamayı Başlat” butonuna tıklayabildiyseniz, gelen sayfada işletme bilgilerinizi girin ve “İleri” butonuna tıklayın.
 6. Facebook tarafından size önerilen işletmeler olacaktır. Eğer işletmeniz önerilenler arasında yoksa, “Bunlardan hiçbiri eşleşmiyor” opsiyonunu seçin.
 7. Ekrandaki talimatları izleyerek işletme bilgilerinizi onaylayabilirsiniz. Eğer size önerilen şirketler arasında değilseniz, yukarıda anlattığımız; işletmenizin resmi adını, adres ve telefonunu içeren gerekli belgeleri yüklemeniz istenecektir. Bu belgeleri yükledikten sonra “İleri” butonuna tıklayın.
 8. Doğrulama kodunu gönder seçeneğini seçtikten sonra, size gelen doğrulama kodunuzu girin.
 9. Facebook işletme doğrulaması için gerekli işlemleri tamamladınız. Başvurunuzun onay durumunu “Güvenlik Merkezi” kısmından takip edebilirsiniz. Başvurular kesin olmamakla beraber yoğunluğa bağlı olarak 1-2 gün sürebiliyor.

Bunun yanında Facebook domain doğrulaması yapmak da doğru olacaktır. E-ticaret sitenize ait olan alan adını Facebook’a doğrulatın. Facebook domain doğrulama nasıl yapılır konusu ile ilgili yazmış olduğumuz detaylı anlatım için aşağıdaki linke tıklayın.

thumbnail
Önerilen Yazı
Facebook Domain Doğrulama Nasıl Yapılır?
Facebook Reklam Hesabınızı Kurtarmak İçin İtirazda Bulunun
Facebook reklam hesabınızı kurtarmak için itirazda bulunun

Facebook reklam hesabınızı kurtarmak için itirazda bulunun

Facebook da reklam uygunluğunu kontrol eden algoritmalar bulunmaktadır. Bu algoritmalar bazen reklamınız kurallara uygun olsa bile yanlışlıkla hesabınızı kapatabiliyor.

Bu durumda tepkisel davranmaktan ziyade Facebook’a başvurup durumu açıklamalısınız. Hesabınızın Facebook politikalarına uygun davrandığını söyleyip hesabınızın gerçek bir kişi tarafından yeniden incelenmesini talep etmelisiniz.

Bu tarz durumlar için Facebook’un hızlı hareket etmediğini belirtelim. Bunun için sabırlı olmakta fayda var. Bu tarz durumlar için Facebook genellikle 12 saat ile birkaç iş günü içerisinde cevap veriyor.

Facebook ekibi ile iletişime geçmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

https://www.facebook.com/business/help

Yeni reklam hesabı oluşturun

Facebook hesabınız kapatıldığı için yapmış olduğunuz yanıt bekliyor olabilir veya talebiniz olumsuz karşılanmış olabilir. Bu durumlarda yeniden reklam çıkabilmek için yeni bir reklam hesabı açabilirsiniz. Açacağınız bu reklam hesabının önceki hesabınız gibi kapanmaması için aşağıdaki ip uçlarına dikkat etmelisiniz.

Facebook yeni reklam hesabının kapanmaması için dikkat edilecek hususlar

 • Facebook reklamcılık politikalarına uyan reklamlar yayınlayın.
 • Reklam veya kampanyalarınızı hemen başlatmayın.
 • Kapanan reklam hesabınızda kullandığınız kredi kartını kullanmayın. Başka bir kredi kartını kullanın.
 • İlk kampanyanızda çok fazla reklam oluşturmayın.
 • Ödeme kaynağınızı değiştirmekten kaçının.
 • Kredi kartınızı mevcut kredi ile geçerli tutun.
 • Kredi kartınız ile ilgili Facebook’a karşı ters ibrazlardan kaçının.
 • Facebook’u sık sık kullandığınız cihazlardan reklamlar oluşturun.
 • Yetersiz optimize edilmiş açılış sayfalarını tanıtmayın.

Yeniden Facebook reklam hesabı oluşturmanın bir takım dezavantajı bulunmaktadır. Önceki reklam hesabınızda olan özel hedef kitlenize, piksel verilerine ve daha bir çok dataya erişemeyeceksiniz. Ama yaptığınız itiraz kabul edilmezse ve siz reklam çıkmak istiyorsanız yapılabilecek tek seçeneğin bu olduğunu unutmayın.

Sonuç olarak…

Facebook e-ticaret sitesi sahipleri için çok önemli bir trafik ve tanıtım kaynağı. Bu kaynağı kullanırken çok dikkatli davranılmalı. Facebook tarafından belirlenen kriterlerin dışına çıkılmamalı. Bunu Facebook istiyor diye değil kendi markanızı riske etmemek, reklam çıktığınız insanlara saygılı olup değer vermek, insanları kandırmamak, insanları rahatsız etmemek için yapın.

Bu kriterler çerçevesinde hareket ettiğiniz halde hesabınız kapatıldıysa yeniden değerlendirme talep edin. Bu süre içerisinde reklam çıkmaya devam edebilmek için yeni bir reklam hesabı oluşturun.

Burada anlatmış olduğumuz bilgilerin Facebook tarafından teyit edilmiş, doğrulanmış bilgiler olmadığını, tecrübe bilgiler olduğunu unutmayın. Facebook reklam hesabı ile ilgili en gerçek ve doğru bilgileri Facebook sayfasından almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

https://www.youtube.com/watch?v=MyCGLluERX0
Facebook reklam hesabının kapatılması
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir