1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Reklamları İçin Ne Kadar Ücret Gerekiyor? 


0

Sosyal medya reklamları için ne kadar ücret gerekiyor?  hemen öğren. Sosyal medya reklam yönetimi, son zamanlarda oldukça popüler bir hale geldi. Özellikle pek çok iş sektörünün sosyal medya üzerinde de var olması, reklamların aktiflik oranını artırdı.

Sosyal medya uygulamalarının hemen hemen hepsini ücretsiz bir şekilde üye olunabilir. Yani işletmeniz için Facebook, İnstagram ya da Twitter gibi sosyal medya hesaplarını rahat bir şekilde açma şansınız vardır.

Fakat e-ticaret sosyal medya hesaplarını doğru ve disiplinli bir şekilde yönetmek büyük önem arz eder. Peki sosyal medya reklamları için ne kadar ücret gerekiyor? Ücretli reklamın hedef kitle üzerindeki rolü nedir? İşte detaylar!

Sosyal medya reklamları
Sosyal medya reklamları

E-ticaret sitesi sosyal medya hesaplarının doğru yönetilmesinin önemi

E-ticaret sosyal medya hesaplarının doğru  şekilde yönetmesi son derece önemli bir konudur. Aksi takdirde sosyal medya kampanyaları için ayırdığınız reklam bütçesini oran olarak artırmanız gerekebilir. Bu da markamız için ekstra maliyetli bir durumu beraberinde getirebilir.

Twitter, Facebook, İnstagram, LinkedIn ve Pinterest başta olmak üzere en popüler olan bu uygulamalar dahil pek çok sosyal medya hesabı için pazarlama planları hazırlayıp sunan çok sayıda firma var. Bu sayede hem sosyal medya hesap yöneticisi ile çalışma sağlayabilir hem de korunaklı bir kampanya oluşturabilirsiniz. 

Sosyal medya reklam ücretleri platforma göre değişiklik gösterir 

Sosyal medya reklamları, işletmenizin binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından tanınması açısından oldukça önemli bir detaydır. Ancak işletmenizi hangi sosyal medya platformunu kullanarak tanıtacağınız da son derece önemlidir.

Sosyal medya reklam fiyatları, aslında bu doğrultuda şekil alır. Bu durum da genel olarak sosyal medya platformunun sahip olduğu kullanıcı sayısıyla doğru orantılıdır. Bir uygulamanın kullanıcı sayısının fazla olması, reklam alanlarındaki rekabeti otomatik olarak artırır.

Bununla birlikte sosyal medya reklamları fiyatı üzerinde artışlar meydana gelir. Günümüzde Facebook reklam konusunda, günlük ortalama bir milyar civarı aktif kullanıcı sayısıyla en favori platformların başında yer alır. Facebook reklamlarında çoğu zaman daha fazla kişiye ulaşım sağlama imkanı elde edebilirsiniz. 

Markanızı Facebook üzerinden tanıttığınız zaman hatırı sayılır bir hedef kitleye ulaşım sağlama imkanınız ortaya çıkar. Dilerseniz bu konuda hizmet veren ajanslardan, reklam yönetimine dair toplam bütçe için fiyat listesi talep edebilirsiniz.

Fakat talep edeceğiniz konuyla ilgili olarak; reklamcılık hizmetleri, sosyal medya pazarlama hizmetleri, istediğiniz platformları ve özellikleri detaylı bir şekilde açıklamanız gerekir. Tamamen çözüm odaklı bir yaklaşım istiyorsanız, tabiri caizse anahtar teslim şeklinde hizmet sunan bir ajansla çalışma sağlamanız daha doğru olur.

Ajanslar, sizin istediğiniz şekilde reklam kampanyaları hazırlayarak bu noktada sizlere yardımcı olur. 

Sosyal medya reklamları
Sosyal medya reklamları

Yaygın olarak kullanılan faturalandırma modelleri

Her sosyal medya platformu, firmaların kampanya amacıyla tercih ettiği reklam şekline ve hedefine göre farklı şekillerde sosyal medya reklam ücretleri sunmaktadır. Reklam vermeyi düşünen kişilerin öncesinde bütçe için araştırma yapmaları gerekir.

Reklam maliyetlerinin faturalandırma seçenekleri arasında en yaygın olanı; görüntülenmiş olan reklam başına tıklama oranına göre yapılan ödeme seçeneğidir. Bu standart tarife TBM şeklinde ifade edilir. Faturalandırma oranı ise bir reklam için her bin görüntüleme şeklinde olur. Görüntüleme başına maliyet için de reklamınızda tıklama başına ücret alırsınız. 

Sosyal medya platformlarının yapmış olduğu görüntüleme sayısı hesabı üzerinde farklılıklar görülebilir. Bu durum tamamen platformların uygulamış olduğu sistemle alakalıdır. Ayrıca bazı platformlar reklamla olan etkileşimleri de gösterim olarak sayar.

Bu durumda fazla etkileşimin getirdiği avantaj da daha fazla olur. İşlem başına yapılan maliyet ise birisinin sizin reklamınızı optimize ettiği sırada belirttiğiniz işlemin tamamlanması durumunda ücretlendirmeniz anlamına gelir.

Bu işlemler arasında e posta bülteni üzerine kayıt olma, uygulamayı indirme ya da direkt reklam üzerinden alışveriş yapma gibi seçenekler yer alabilir. Ayrıca bazı platformlar üzerinde reklam kampanyası vasıtasıyla kazanılmış olan ya da reklama ve fotoğrafa verilmiş olan her bir takipçi için ödeme seçenekleri sunar.

Satın almaya yönelik reklam çalışmalarının da olumlu dönüş oranları yüksektir. 

Ücretli Sosyal Medya Reklam Modelleri 
Ücretli sosyal medya reklam modelleri 

Ücretli sosyal medya reklamları

İnstagram reklam fiyatları ve sosyal medya reklam maliyetleri arasındaki önem arz eden bir diğer detay da teklif seçeneğidir. Sosyal medya üzerinde yaygın olarak tercih edilen iki seçenek bulunur. Bu seçenekler ise; otomatik teklif ve maksimum teklif şeklindedir.

Otomatik teklif; sosyal medya platformunun hem bütçenize hem de hedefinize göre otomatik bir şekilde teklif belirlemesidir. Maksimum teklif ise; kampanya için belirlemiş olduğunuz hedeflere ulaşmak adına ne kadar maliyet ödemek istediğinize karar vermenizdir. 

Bazı platformlar, kendi ürünlerine uyum sağlayan belli faturalandırma seçenekleri sunar. Buna bir örnek vermek gerekirse; Twitter üzerinde bağlantıya tıklama başına şeklinde hedef maliyet belirleme şansınız vardır. Ya da instagram da reklam verirken de benzer durumlar söz konusu olabilir.

Yani sizin oluşturmak istediğiniz bütçe yapısı, tercih edeceğiniz platforma göre şekil alır. Reklam veren firmaların çoğu günlük ya da toplam bütçe seçeneği üzerinde karar kılarlar. Günlük bütçeler, her gün harcamayı istediğiniz tutarı belirler.

Toplam bütçe ise reklam kampanyasının devam ettiği süre zarfı içinde ödeme yapmak istediğiniz tutarı belirlemenize yardımcı olur. 

Toplam bütçe seçeneğini belirlediğiniz zaman, kampanyanız için her gün ortalama bir limit harcayacağınız şekilde belirler. Günlük tutarlar ise saat dilimine göre gece yarısında sıfırlanmış olur. Bazı platformlar günlük için minimum harcama tutarı belirler.

Dolayısıyla ödeme yapmak istediğiniz maksimum tutarı seçerken, tercih ettiğiniz platformun sunmuş olduğu minimum tutarı karşılamanız gerekir. 

Sosyal medya reklam bütçesi, sizin belirlemiş olduğunuz teklif seçeneklerine bağlı olarak ufalabilir. Ayrıca dilerseniz yapmış olduğunu kampanyanın, sizin para tasarrufu yapmanızı sağlayacak şekilde optimize edilmesi imkanı da vardır.

Bu süre zarfında ise işin ehli olan profesyonel kişilerle çalışma sağlamanız büyük önem arz eder. İnstagram reklamlarını ve diğer sosyal medya reklamlarının fiyat aralıklarını detaylı bir şekilde araştırabilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizin yaptıkları atanlara yönelik reklam kampanyaları hazırlayabilirsiniz. 

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir