1. Anasayfa
 2. Trendyol

Trendyol Takipçi ve Favori Artırma Nedir? Nasıl Çalışır?


0

Trendyol takipçi ve favori artırma mağaza sahiplerinin ilgi gösterdiği konulardan biridir. Trendyol’da mağazası bulunan her firmanın dikkat etmesi gereken noktalardan birisi Trendyol favori ve takipçi sayısını arttırmaktır. Favori ve yüksek takipçi sayısına sahip olan mağazalar pek çok avantajdan faydalanır.

Trendyol favori ve takipçi sayısı arttırma ile satışlar artar. Aynı zamanda güncellik korunur. Bir yandan da marka tanınır. Son zamanlarda Trendyol, e-ticarette en büyük pazar yeri konumuna geldi. E-ticaret yapma isteğinde olan insanlar pazar yerinde mağaza açmaya başladı. Pazar yerinde mağaza açmanın temel şartı ise sadece vergi levhasına sahip olmaktır.

Trendyol takipçi ve favori artırma
Trendyol takipçi ve favori artırma

Günümüzde yüzlerce insan Trendyol’da mağaza açarak takipçi ve favori sayısı arttırma yoluna gitmektedir. Trendyol’da yüzlerce mağaza bulunur. Yani aynı ürünü satan yüzlerce rakip ve kıyasıya rekabet vardır. Tabi ki Trendyol’da mağaza açılması önemlidir. Ancak gerçekte önemli olan orada müşterinin dikkatini çekecek ürün sunmak ve satış yapabilmektir.

Trendyol’da satış yapmak ise doğrudan favori ve takipçi sayısına bağlıdır. Pek çok satıcı nasıl daha çok satış yapabileceğini, nasıl favori sayısını ve takipçi sayısını arttırabileceğini düşünür.

Trendyol’da favori ve takipçi sayısı artırmak için şunlara dikkat edilmesi gerekir:

 • Trendyol ürün açıklamaları gerçek ve tamam olmalıdır.
 • İndirim yapılmalı,
 • Müşterinin ihtiyaçları ön planda olmalı,
 • Kampanyalara katılım sağlanmalı,
 • Reklama önem verilmeli,
 • Kupon verilmeli,
 • Ürün çeşidi sağlanmalı,
 • Fazla talep olduğunda yeterli stok yapılmalıdır.

Trendyol mağazası nedir?

Trendyol, bir vergi levhasına sahip olan firmaların ürünlerini kategoriler halinde hedef kitleye sundukları e-ticaret sektöründe  faaliyet gösteren pazar yeri sitesidir. Burada markalar ya da farklı işletmeler mağaza açarak ürünlerini satışa sunmaktadır. Trendyol mağazası; firmaların ürünlerini binlerce alıcıya sundukları sayfaya verilen isimdir.

Trendyol mağazanızda öne çıkan ürünlerinizi, çok satan ürünlerinizi paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda hedef kitlenize rahatça ulaşıp markanızı daha fazla kişinin tanımasını sağlarsınız.

Trendyol mağazasına eklenen ürünlerin başlıkları, mutlaka doğru yazılmalıdır. Ürün adı yazılmadan Trendyol pazar yerinde araştırma yapılarak ürün hakkında bilgi edinip diğer satıcıların ne tür bilgilere yer verdiği incelenebilir. Çünkü Trendyol mağaza içinde yer alan ürünün başlığı görüldüğünde ürün ilgi çekmelidir.

İnsanların ihtiyaç ve isteklerine cevap vermelidir. Satışı yapılan ürünün açıklaması insanların sorularına cevap verecek şekilde yazılmalıdır. Teknik kısımlara girilmeden açıklama yapılmalıdır.

Alıcılar, Trendyol sitesine mobil ve web uygulama üzerinden ulaşır. Trendyol uygulamasında ana sayfada bulunan arama bölümüne mağazanın ismi yazılarak ilgili mağaza sayfasına ulaşılır. Ziyaret edilmek istenen Trendyol mağazası aratılırken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta bulunmaktadır. Bunlar;

 • Mağazanın takipçi sayısı,
 • Mağazanın ziyaret oranı,
 • Mağazanın adının aranma oranı,
 • Mağaza adının jenerik kelimeler kapsamaması (ayakkabı mucizesi, gömlek karnavalı ve benzeri gibi),
 • Mağaza adında ltd, A.Ş. gibi kelimelerin olmaması,
 • Mağaza sayfasının adının 40 karakterden az olması,

şeklindedir.

Ziyaretçi; Trendyol web ya da Trendyol mobil uygulaması üstünden mağaza ürün sayfası içinde bulunan firma adının yanında olan Sayfayı Gör, butonuna basarak mağazaya erişir. Alıcı Trendyol uygulamasında ana sayfada bulunan kadın kategorisinden yeni yayına giren mağazalara da böyle ulaşır. Alıcı, Trendyol mobil uygulamada sipariş detay sayfasında bulunan satıcı ismine tıklayarak da mağazanın yer aldığı sayfaya ulaşır.

Trendyol’da mağaza sayfaları kendilerini takip etmeleri için alıcılara özel kupon hazırlar. Bu sayede mağazanın takipçi sayısı da artar. Promosyonlardan kuponlarım ekranına gelinerek  “Mağazamı takip edeceklere özel” seçeneği tıklanarak mağaza özel kuponu tanımlanır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol da Mağaza Açmak Rehberi 2024

Trendyol takipçi ve favori artırma nedir?

Trendyol pazar payı yüksek olan bir platformdur. Bu nedenle Trendyol’da takipçi sayısını arttırma çalışmaları, markaların mağazalarına ait olan sayfaya yönelik yaptıkları çalışmalardır. Trendyol’da satış yapan firmalar birtakım stratejiler deneyerek mağazalarının çok sayıda insan tarafından takip edilmesini sağlamaya çalışır.

Trendyol, her ay büyük tirajlı reklamlarla kampanyalar ya da indirimler düzenler. Böyle fırsatlar kaçırılmamalıdır. İmkanlar ve stoklar el verdiğince firmalar bu kampanyalara katılarak takipçi sayısı attırmalıdır. Trendyol’da mağazası bulunan markalar, mağaza sayfasında kendi indirimlerini de düzenlemelidir. Bir alana bir bedava, ikinci ürüne %50 indirim, sepette % 5 indirim gibi kampanyalar, satıcılara büyük avantaj sağlar.

Trendyol satıcıların pek çok fırsatın yanında aynı zamanda büyük bir e-ticaret pazar yerinde olmalarına da olanak sağlar. Bu pazarda bir markanın favori arttırması ise satışa sunulan ürünlere yönelik bir çalışmadır. İnsanlar almak istedikleri ürünleri favorilerine ekler. Bunun nedeni ürünle ilgili daha fazla bilgi almak isteği, ürünle ilgili indirim veya kampanya olduğunda bildirim gelmesinin istenmesi, zamanın olmadığından sonradan alırım düşüncesidir.

Markalara ait ürünler favorilere eklendikçe stokların erimesi sağlanır. Alıcılar kampanya ve indirimden öncelikle haberdar olacakları için satış artar, stok erir. Satışa sunulan ürünlerin alıcıya ait bir sayfada yer almasıyla oluşturulan favoriler marka satışını ve tanınırlığını doğrudan etkiler.

Trendyol’da Takipçi ve Favori Sayısını Artırmak Neden Önemlidir?
Trendyol’da takipçi ve favori sayısını artırmak neden önemlidir?

Trendyol’da takipçi ve favori sayısını artırmak neden önemlidir?

Trendyol’da favori ve takipçi sayısının yüksek olması burada satış yapan mağazalara bir takım avantajlar sağlar. Trendyol takipçi sayınızı arttırarak daha bilinir bir marka olabilirsiniz. Mağaza sahiplerinin mağazalarında yaptıkları her değişiklik Push bildirimleri ile mağaza takipçilerine bildirim şeklinde gönderilir. Trendyol favori ve takipçi sayısını artırmak, firmaların Trendyol üzerinden satış yapmalarını ve tanınır bir firma olmalarını sağlar.

Trendyol’da bir markanın herhangi bir ürününü favorileri içine alan ya da markayı takip eden bir insan düzenli olarak o marka üstünden alışveriş yapar ve tercihlerini bu yönde kullanır. Trendyol’da sayfa takipçi sayısı attırıldığında üst sıraya çıkmak da mümkün olur. Trendyol algoritması sayfayı devamlı ziyaret eden kişilere satışta olan ürünleri tanıtır. Markaların Trendyol’da fazla görünür olmasını sağlar.

Trendyol’da favori artırma; ürünlerin, yapılan yenilik ve değişikliklerin insanlara hızlıca iletilmesini sağlar. Favorilerine alan takipçi sayısı arttıkça markanın bilinirliğinin yanı sıra satışları da artar. Tüketiciyi birinci elden bilgilendirir. Trendyol satış platformunda favori arttırmak satışta olan ürünlerle ilgilidir.

Bu nedenle favori sayısı yüksek olan bir üründe yapılan kampanya ve indirimler mobil uygulama üstünden anlık olur. Alıcı bu sayede ürün stoğu tükenmeden indirimli ya da kampanyalı bir şekilde ürünü alır.

Trendyol’da favori sayısı fazla olan bir markanın ürünü kolay satıldığı için daha indirim ya da kampanya sürecinde stok tükenir. Trendyol favori sayısı arttıkça doğru orantılı olarak satış oranları da artar. Bu durumda ise hem alıcıya hem de satıcıya fayda sağlar. Satışların artmasıyla pazar payı artar.

Bilinirliğini, markasını tanıtmak, pazar payını ve Trendyol satış artırmak isteyen her mağaza sayfası favori ve takipçi sayısını arttırma yönünde stratejiler geliştirmelidir.

Trenyol’da her ay farklı kampanyalar yapılır. Bu platform da satış yapan mağaza sahiplerinin daha fazla satış yapabilmesi için bu kampanyalara katılması gerekir. Trendyol tarafından yapılan bu kampanyalarda yüksek reklam ciroları olduğundan ve pek çok yerde reklam çıktığından hem favori hem de takipçi sayısı bu dönemlerde çok artar.

Trendyol mağaza sayfası uygun fiyatlı ve bol sayıda stoklu ürüne yer vermelidir. Bunun dışında satıcılar markalarını kapsayan ürün kampanyaları düzenleyebilirler. Bir alana bedava bir bedava, ikincisi %20 indirimli fiyata, sepette şu kadar indirim gibi kampanyalar, bu noktada büyük avantaj sağlar.

Bu tür kampanyalar Trendyol favori ve takipçi sayısını arttırır. Aynı zamanda satış ve marka tanınırlığın da artmasına katkı sağlar.

Trendyol takipçi ve favori artırma nasıl çalışır?

Trendyol takipçi satın al gibi bir sistem Trendyol’da bulunmaz. Çünkü takipçi sayınızı arttırmak yapay bir tanınırlığı arttırır. Fakat satış oranlarını arttırmaz. Gerçekte takipçi artmamış mağaza sayfası üzerinde yapay bir artış olur. Bu nedenle böyle bir sistem bulunmaz.

Takipçi satın almak, başarılı bir strateji değildir. Firmalar kampanya ve indirimlerle tanınırlığı arttırarak takipçi sayısını attırmalıdır. Bu durumda doğru orantılı olarak satışları arttırır.

Trendyol Favori ne işe yarar?
Trendyol favori ne işe yarar?

Trendyol favori ne işe yarar?

Trendyol favori, beğenilen, alınmak istenen ancak o sırada o bütçenin ayrılmayacağı ya da indirimde almanın tercih edeceği bir ürünün alıcıya ait bir listede gösterildiği bir sayfadır. Fiyat takibi yapmak ve o ürün kampanyasını, indirimini beklemek için alıcı o ürünü favorilerine alır. Trendyol da bu durumda sizin takibe aldığınız üründen yola çıkarak benzer ürünleri size tavsiye eder.

Trendyol’da yapılan saatlik ya da anlık indirimlerden favori yapılan ürünler hakkında hemen haberdar olunur. Kampanya ve indirimler takip edilir. Böylece markalar stokların durumu hakkında öngörüde bulunur. Aynı zamanda indirim yapılacağı zaman öncesinde satış miktarını hesaplar. Buna göre de stoklarını ayarlar.

Trendyol takipçi sayısı nasıl görünür?

Ziyaretçi, Trendyol üzerinden sepetim sayfasında yer alan satıcının üstüne tıkladığı zaman firmanın takipçi sayısını görebilir. Sepetim kısmına tıklayınca müşteri, Trenyol’da bulunan mağaza sayfasına gelinir. Alıcılar hem mobil hem web versiyonda Takip Et, butonu ile mağaza sayfasını takip edebilir. Trendyol da bir mağazanın takipçi sayısı 50 kişiye ulaştığında gösterilir.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Lale Denizhan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine e-ticaret sektöründe adım atan Lale Denizhan şu anda bir e-ticaret pazaryeri firmasında kategori sorumlusu olarak çalışmaktadır. Lale ağırlıklı olarak e-ticaret pazaryerleri hakkında özgün ve bilgi dolu makaleler kaleme alarak sektördeki gelişmeleri paylaşmaktadır. Makaleleri hem sektör profesyonellerinin hem de meraklı okurların ilgisini çekmekte ve pazardaki trendleri anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir