1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar


0

Sosyal medya ajansı seçimi işletmelerin dijital pazarlama başarısında direkt etkilidir. Sosyal medya platformları özellikle son dönemlerde insanlar tarafından oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta. Karşılıklı olarak etkileşim ve paylaşımlara imkan tanıyan platformlar iş dünyasında da sıkça tercih ediliyor.

İşletme ve markalar ürettikleri içerikleri takipçilerine bu platformlar sayesinde iletmekte. Bu sayede işletme ve markalar son derece geniş kitlelere ulaşma imkanı bulmakta. Bununla birlikte bu paylaşımlar günümüzde pek çok kimsenin ekmek kapısı haline dönüşmüş durumdadır. Firmalar ise daha çok yaptıkları ticaretlerle ilgili paylaşımlarla sosyal medya üzerinden satış yapmak, müşteri toplamak ve daha çok kişiye ulaşmak amacı güderler.

Kurulduğu andan itibaren hızlı bir şekilde büyüyen ve bireysel kullanımların haricinde kurumsal kullanımlara da hizmet veren sosyal ağlar başlı başına bir sektör oluşturmuş durumdadır. Bu bağlamda artık sosyal medya hesaplarının yönetilmesi için pek çok kişi ve kurum sosyal medya ajansları ile çalışmaktadır. Özellikle dijital pazarlama ile E-Ticaret gibi konularda dünya genelinde daha geniş kitlelere ulaşmak isteyen firmalar sosyal medya ajansları ile çalışarak işlerini büyütmenin yollarını ararlar.

Sosyal medya ajansı seçimi
Sosyal medya ajansı seçimi

Sosyal medya ajansı nedir?

Sosyal medya ajansı; markaların sosyal medya hesaplarını yöneten, dijital pazarlama çalışmaları için sosyal medya stratejileri geliştiren, reklam çalışmaları yapan ve bu çerçevede firmanın tanınırlığını ve marka bilinirliğini artıran işletmelerdir. Firmanızın daha tanınır olması ve özellikle pandemi sebebiyle her ticaretin dijitale taşındığı günümüz ortamında sanal dünyada var olmanızı sağlayacak platformlar şüphesiz sosyal medya hesaplarıdır. Bu hesapların profesyonel bir şekilde yönetilmesi de firmanızın geleceği açısından son derece önemlidir.

İşte tam bu noktada devreye giren sosyal medya ajansları sosyal medya hesaplarınıza ve e-ticaret sitesi içeriklerinize uygun olarak planladıkları stratejiler, kampanyalar ve reklamlar ile daha etkili bir şekilde internet ortamında hem var olmanızı hem de bilinir olmanızı sağlar. Bu sayede kısa sürede takipçi sayınızda artışlar, ticaret hesapları için günlük cironuzda yaşanan artışlar ile daha fazla kişiye ulaşmak mümkün olur.

Sosyal medya ajansı ne iş yapar?

Sosyal medya ajansları günümüzde markaların daha güçlü stratejilerle sosyal medya hesaplarını geliştirmelerine yardımcı olur. Bununla birlikte SEO çalışmalarınızı, paylaşım stratejilerinizi belirleyerek sadece ülke genelinde değil küresel çapta büyümelerine yardımcı olmak için çalışırlar. Bu çerçevede sosyal medya ajanslarının yaptıkları işler şu şekilde sıralanabilir;

 • Sosyal medya platformlarınız için stratejiler geliştirme
 • Firmanızın hedeflediği kitleyi tespit ederek reklam stratejisi belirleme
 • Sosyal medya hesabınız üzerinden yapılan paylaşımları belirli bir planlama ile daha etkili hale getirme
 • Reklam ve kampanya çalışmaları ile daha fazla kişiye ulaşma
 • Influencer çalışmaları ile reklam stratejileri belirleme
 • Geri dönüşlerle birlikte raporlama ve analiz sürecini takip etme
 • Firmanızın e-ticaret sitesi yönetimini yaparak reklam stratejisi belirleme

Bu sayılan maddeler bir sosyal medya ajansı tarafından verilen en temel hizmetler olarak bilinir. Bu çerçevede sosyal medya ajansı seçerken bu maddeleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Sosyal Medya Ajansı Ne İş Yapar?
Sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Günümüzde piyasada pek çok farklı isimde sosyal medya ajansları bulunur. Bunlar arasından en iyisi ile çalışmak her zaman için elbette hesaplarınızın büyümesini ve markaların dijital dünyada daha bilinir olmasını sağlar. Bununla birlikte bu ajansların hangisiyle çalışacağınızı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlar da şu şekilde liste haline getirilebilir;

 • Öncelikle markanızla ilgili hedef belirlemelerini yapmanız gerekir.
 • Markanızın bu çalışmadan veya birliktelikten beklentilerinin neler olduğunu belirlemeniz gerekir.
 • Seçeceğiniz sosyal medya ajansının size ne getirisi olacağını bilmeniz seçim konusunda işinizi kolaylaştırır.
 • Seçeceğiniz sosyal medya ajansı hakkında bilgi sahibi olmak, yaptıkları işler ve başarıları konusunda sizi ikna edebilmeleri oldukça önemli
 • Sosyal medya ajansının verdiği hizmetlerin sizin beklentinizi karşılayacak düzeyde olması gerekir.

Bu çerçevede sayılan maddelerin tamamına dikkat ederek seçeceğiniz bir sosyal medya ajansı sizi olduğunuz yerden çok daha ileriye götürür.

Sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

 • Markanızın Hedeflerini Belirleyin
 • Sosyal Medya Ajansı Faaliyet Alanları
 • Sosyal Medya Ajansı Referanslarını İnceleyin
 • Sosyal Medya Ajansı Çalışanlarının Uzmanlık Alanları
 • Fiyat ve Performans Karşılaştırması Yapın

Gelin şimdi bu noktaları detaylı inceleyelim.

Markanızın hedeflerini belirleyin

Sosyal medya ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken ilk kural; marka hedeflerinizin belirlenmiş olmasıdır. Hedeflerini ajansa iyi bir şekilde aktaramayan veya anlatamayan bir firma için hangi sosyal medya ajansı olursa olsun istenilen düzeyde strateji üretemez. Bu birliktelikten de herhangi karşılıklı bir fayda sağlanamaz.

Markadan markaya farklılık gösteren beklentiler ve hedefler hem en iyi hem de son derece net bir şekilde sizler tarafından bilinebilir. Bunu ajansa net bir şekilde aktarmak gelecek için daha sağlam adımların atılmasını sağlar.

Markanızın hedeflerinin belirlenmesi sosyal medya ajansından beklentilerinizi de ortaya çıkarır. Bu ise sosyal medya ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar konusunda size fikir verir. Böylece markanıza en uygun ajansı seçme şansı bulabilirsiniz.

Sosyal medya ajansı faaliyet alanları

Sosyal medya ajansı seçerken ajansın faaliyet alanlarının neler olduğu konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Nasıl ki her markanın sektörü, hedefleri ve amaçları farklı olabiliyor sosyal medya ajanslarının da hizmet verdiği alanlar bu çerçevede değişiklik gösterebilir.

Dolayısıyla isteğinize uygun, almak istediğiniz hizmete göre faaliyet alanlarına sahip olan ajansı seçmek sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alan önemli faktörlerdendir.

Bu noktada da yine sizin temel ihtiyaçlarınız ve hedefleriniz belirli olur. Kimi markalar sosyal medya pazarlamasına önem verirken kimi markalar ise daha çok Google üzerinden yapılan reklamları tercih edebilir. Bu ayrımı iyi bir şekilde yapmak ve istenen hizmeti sağlayabilecek ajanslarla çalışmak sosyal medya ajansı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size fikir verebilir.

Sosyal Medya Ajansı Referanslarını İnceleyin
Sosyal medya ajansı referanslarını inceleyin

Sosyal medya ajansı referanslarını inceleyin

Her sosyal medya ajansının çalıştığı önemli markalar bulunur. Bu markalarla iletişime geçerek ajanstan aldığı hizmetleri ve bu hizmetlerin ne gibi dönüşleri olduğu konusunda fikir sahibi olunabilir. Proje bazlı çalışan ajanslar olduğu gibi markanın bütün işlerini yöneten ajanslar da bulunur. Bu çerçevede sosyal medya ajansı seçmek için referansların iyi olması önemli bir faktördür.

Referansların sağlam bir şekilde incelenmesi ve kendi markanızın projesine benzer projeler üzerinde çalışmış ajansların ve diğer firmaların geri dönüşleri markanıza uygun ajans seçiminde sizlere yardımcı olur.

Ayrıca ajansın yapmış olduğu işler ve sağladığı getiriler konusunda portföyünü incelemek bu konuda size bilgi verir. Bu bilgiler ise markanıza uygun verimli bir hizmet sağlayan sosyal medya ajansı seçiminde etkili olur.

Sosyal medya ajansı çalışanlarının uzmanlık alanları

Sosyal medya ajansları bir kurum veya şirket olarak faaliyet gösterirler. Burada çalışan kişilerin de kendilerine özel uzmanlık alanları bulunur. Bu sebeple markanız için sosyal medya ajansı seçerken almak istediğiniz hizmetle ilgili uzman bir çalışanın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu konuda bir sıkıntı yaşadığınız taktirde aldığınız hizmetten istenen geri dönüşü alamayacağınız anlamına gelir.

Uzmanlık alanı farklı olan çalışanların olduğu ajanslar bu konuda markanız için daha iyi bir seçim olur. İster sosyal medya üzerinden pazarlama olsun ister reklam çalışmaları, strateji belirleme, sosyal medya paylaşımları konusunda alınan hizmetler olsun her alanda uzman kişiyle çalışmak her zaman için önemli artılar getirir. Bu sebeple markanız için seçeceğiniz sosyal medya ajansında bu noktaya dikkat etmeniz son derece önemli olur.

Fiyat ve performans karşılaştırması yapın

Markalar sosyal medya ajansı seçerken fiyat konusunda da seçici davranırlar. Sosyal medya ajanslarında ise fiyat konusu tamamen çalışılan markanın iş yoğunluğuna göre belirlemektedir. Bununla birlikte isteğinize göre farklı platformlarda verilecek hizmetler için ayrı fiyatlar belirlenebilir. Yine ajansın bulunduğu şehir ve konum da fiyatlar konusunda belirleyici olur.

Bu çerçevede sosyal medya ajansı seçerken fiyat performansı konusu büyük önem taşır. Her sektörde olduğu gibi sosyal medya ajansları arasında da aldıkları ücretin karşılığını fazlasıyla verenler olduğu gibi markanıza sağladığı hizmet ile sizden aldığı ücret arasında yeterlilik sağlayamayan ajanslar da bulunur. Bu sebeple ajanslar arasında diğer noktalarla birlikte fiyat ve performans karşılaştırılması yapılması markanızın maddi olarak zarara uğramasını engeller.

Sosyal Medya Ajans Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sosyal Medya Ajans Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Oyla! post
Okumaya Devam Et
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir