1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Sitesi Satışları Nasıl Artırılır?


0

E-ticaret sitesi satışları nasıl artırılır sorusu e-ticaret sitesi sahibi olan herkesin en önemli konusudur. E-ticarete pazaryerlerinde başlayan çoğu kişi zamanla hem daha fazla satış yapabilmek hem de kendi markasını oluşturmak düşüncesi ile kendi e-ticaret sitelerini kuruyor. Kendi e-ticaret sitenize sahip olmak pazaryerlerine oranla size daha fazla avantaj sağlar.

Zira pazaryerlerinde sınırlarınız pazaryerlerinin çizdiği sınır kadar olurken kendi e-ticaret sitenizde sınır kendiniz kadardır. Ayrıca pazaryerlerinin almış olduğu komisyon oranlarını müşterilerinize indirim olarak yansıtmak sizi daha fazla rekabet edebilir hale getirir.

E-ticaret sitesi satışları nasıl artırılır
E-ticaret sitesi satışları nasıl artırılır

Bin bir rakibinizin olduğu e-ticaret sektöründe müşteriyi sitenize çekebildiğiniz ölçüde satışlarınızda artacaktır. E-ticaret sitesi satışları nasıl artırılır, Müşteriyi e-ticaret sitemize nasıl çekebiliriz ve çektikten sonra neler yapmalıyız?

E-Ticaret sitesi satışları nasıl artırılır, kriterleri nelerdir?

E-ticaret sitesi açan her işletme satışlarını artırmak ister. Satışları artırmka sadece istemekle olmaz. Satışların artması için uyulması, dikkat edilmesi ve yapılması gereken bir takım kriterler vardır.

E-ticaret sitesi satışları artırma kriterleri şunlardır;

 • Sosyal medya gücünden Yararlanın
 • Alışveriş puanı vererek satışlarınızı artırın
 • Ücretsiz kargo ya da indirim kuponu önemli
 • İnternet fenomenleri reklamınızı yapsın
 • Kapıda ödeme seçeneğini de sunun
 • Mutlaka SEO çalışması yapın

Sosyal medya gücünden yararlanın

Cep telefonları kullanımının günden güne artması ve bunlara yönelik uygulama sayılarının çoğalması cep telefonlarını hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline getirdi. Öyle ki insanlar artık fiziksel veya internet üzerinden mağaza açma gereksinimi duymadan İnstagram, Facebook gibi sosyal medya platformları üzerinden ürünler satmakta.

Eğer sizin de halen sosyal medya sayfalarınız yoksa zaman geçirmeden hemen sayfanızı oluşturun. Oluşturduğunuz bu sayfalarda kurumsal renklerinizi, logonuzu, görsellerinizi kullanın. Bu sayfalarda sattığınız ürünler hakkında bilgiler verin. Sorulan sorulara cevaplar verin.

Düzenlediğiniz kampanyaları, indirim kuponlarını buralardan duyurun. Emin olun bir süre insanlar sizin sayfanızı daha çok ziyaret edecek ve zamanla güven duymaya başlayacak.

e-ticaret sitesi satışları nasıl artırılır?
Alışveriş puanı vererek satışlarınızı artırın

Alışveriş puanı vererek satışlarınızı artırın

E-ticaret sitelerine hazır e-ticaret yazılımı şeklinde hizmet veren bir çok şirket bulunmakta. Bu yazılımların bazılarında Alışveriş Puanı özelliği bulunmakta. Bu özellik ile müşteriniz sizden alışveriş yaptığı zaman ona yaptığı alışverişe karşılık gelecek küçük bir miktar sanal para verin ve bunu üye paneline yansıtın.

Örneğin müşteriniz 100 TL alışveriş yaptığı zaman 5 TL alışveriş puanı kazansın. Bu miktarı ister bir sonraki alışverişinde isterse biriktirip toplu olarak harcayabilsin. Mümkünse her ürün detay sayfasında o üründen ne kadar alışveriş puanı kazanacağını belirtin. Bu özelliğin olduğu yazılımları tercih edin.

Eğer bu özellik e-ticaret sitenizde mevcut değilse yazılım firmanızdan talep edin. Alışveriş Puanı uygulaması müşterilerinizin sadakatini artıracaktır. Bir sonraki alışverişlerini sizin sitenizden yapmaları için gerekçe olacaktır.

Müşterilerinize zaman zaman hesabınızda şu kadar alışveriş puanı birikti diye hatırlatmalar yapın, yeniden alışveriş yapmaya teşvik edin. Bu bildirimleri abartmadan, sıkmadan yapmaya gayret edin.

Ücretsiz kargo ya da indirim kuponu önemli

Hiç kimse e-ticaret sitesine gelmiş bir müşteri kaybetmek istemez. Bunun için e-ticaret sitenize gelen müşterinin sadakat düzeyini, sitenize bağlılığını artıracak uygulamalar yapın. Sitenize gelen müşteriden beklentiniz hep bir sonraki sipariş olsun.

Bunun için şöyle bir çalışma yapabilirsiniz. 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargoyu bedava verdiğinizi farz edelim. Bir müşteri de geldi sizden 100 TL alışveriş yaptı. O kişiyi bir sonraki seferinde sitemize çekmek, yeniden alışveriş yapmasını sağlamak için o kişiye bir sonraki seferde ücretsiz kargoyu 50 TL alışverişinde kazanabileceğini belirtin.

Bunu ister maille, isterse de site içi bildirimle yapın. Bu uygulamayı sadece o müşterinin kendisine özel olduğunu hissettirin. Kendisini özel hissettiren siteler her zaman ilk tercih olur.

İnternet fenomenleri reklamınızı yapsın
İnternet fenomenleri reklamınızı yapsın

İnternet fenomenleri reklamınızı yapsın

İnfluencer veya İnternet fenomenliği son yılların en çok duyulan kavramlarından ve mesleklerinden biri oldu. Hatta bu kavrama micro influencer kavramıda eklenmiş durumda. Sanal platformlarda çokça takipçisi olan kişilere fenomen veya influencer denir.

Bu kişilerin elinin altında binlerce kişi bulunur. Bu kişilerin takipçilerini müşterileriniz haline getirebilirsiniz. Her fenomen ağırlıklı olarak belli başlı konularda içerik üretir, paylaşım yapar. Satmış olduğunuz ürün veya ürünler kategorilerine uygun içerik üreten bu kişilerden sayfalarında sizin ürünleri tanıtmalarını isteyebilirsiniz.

Bu kişilerin etkileşim ve ikna gücü yüksek olduğu için normal reklamlara göre daha fazla geri dönüşü olur. Önemli olan burada ürünlerinize uygun doğru kişiyi bulmaktır. Bir fenomenin takipçi sayısı çok diye tercih sebebiniz olmasın.

Burada önemli olan çok takipçisi olan fenomeni bulmak değil ürününüzle direkt ilgilenebilecek kitlesi olan fenomeni bulmaktır.

İnfluencer veya internet fenomenleri ile çalışmak biraz maliyetlidir. Ama bu tarz bir çalışma diğer reklam alanlarından daha fazla başarılıdır.

Kapıda ödeme seçeneğini de sunun

E-ticarette en önemli unsur güvendir. Hiç kimse dolandırılmak, mağdur edilmek istemez. Bunun için bilmediği, tanımadığı sitelere karşı ihtiyatlı davranır. Bunun için yapacağı alışverişin ödemesini kapıda ödemek ister. Bu tarz müşteriler aslında bir fırsattır.

Çünkü müşteri sizden alışveriş yapmıştır ve sizin ona ne kadar güvenilir olduğunuzu anlatmanız için fırsat doğmuştur.

Siz bu müşteriye ödemeyi kapıda yapabilirsiniz demekle, aldığı ürünü çok güzel sağlam bir şekilde paketleyerek, aldığı ürünün paketine küçük bir teşekkür notu ve hediye koyarak, kargo cebine ürün faturasını ekleyerek, erken göndererek, sipariş sonrası süreçler için sürekli bildirimler yaparak ne kadar güvenilir bir e-ticaret sitesi olduğunuzu anlatabilirsiniz.

Ve bundan sonraki alışverişlerini sürekli sizden yapmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için sitenizde mutlaka kapıda ödeme seçeneği sunun. Bunu siteniz ana sayfasında, ürün detay sayfasında vurgulayın. Kapıda ödeme seçeneğinin ekstra bir komisyonu vardır.

Bunu müşterinin ödeyeceği konusunda bilgilendirin. Hatta imkanınız varsa bu komisyon ücretini almayın ve bunu müşterinize söyleyin. Emin olun müşterinizin gönlünü fethedersiniz.

Mutlaka SEO çalışması yapın

E-ticaret sitesi veya diğer alanlarda internet sitesi açan kişilerin amacı Başta Google olmak üzere arama motorlarında üst sıralarda çıkmak, Bu amaçla ekledikleri ürünler, görseller veya başka teknik kısımlarda bir takım çalışmalar yaparlar.

İşte bu yapılan çalışmaların tamamına SEO yani arama motoru optimizasyonu adı verilir. SEO yapma da ki amaç arama motorlarının istediği şekilde içerik üretme ve yayın yapmadır.

Her gün yüzlerce, binlerce sitenin açıldığını ve hepsinin benzer içerikler ürettiğini düşünürsek arama motorları kimi neye göre üst sıralara çıkaracak. Ama onların istemiş olduğu çalışmaları yani seo çalışması yaparak sitemizi üst sıralara rahatlıkla çıkarabiliriz.

Mutlaka SEO çalışması yapın
seo çalışması

Seo çalışması bilgi gerektiren bir iştir. Bilmeyen kişiler tarafından yapılması siteye faydadan ziyade zarar verir. Ama öğrenilmesi kesinlikle zor bir iş değildir. Bu işlere meraklı olan biri çok kolay bir şekilde öğrenebilir. Bunun için Youtube da ve internette çokça kaynak bulunmakta.

Öğrendikten sonra gerekli çalışmaları yapabilirsiniz. Seo çalışması için bilgim, zamanım yok diyorsanız bu alanda profesyonel seo hizmetleri ve veren seo firmaları ile çalışabilirsiniz. Alanında çok başarılı seo firmaları bulunmakta. En iyi seo firmaları hangisidir diye Google da kısa bir araştırma yaparak bunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Şimdiye kadar anlattıklarımız sizin e-ticaretten nasıl para kazanılır ile ilgiliydi. Sizde burada anlatılanları uygulayarak e-ticaretten para kazanabilirsiniz. Ama şunu unutmayın ki e-ticaret ezbere, kulaktan dolma bilgilerle yapılacak bir iş değil. Çok iyi araştırın, öğrenin ve uygulayın.

Yapacak, uygulayacak zamanınız yoksa da mutlaka alanında tecrübeli firmalardan destek alın. Güzel duygularla başladığınız e-ticaret hayallerinizi yıkılmasın, size para kaybettirmesin. Bu konu ile ilgili yazmış olduğumuz “E-Ticarette, Gerçekten de Para Var mı?” isimli makalemizi mutlaka okuyun. Makalenin linkini aşağıda bulabilirsiniz.

E-Ticarette, Gerçekten de Para Var mı?

E-Ticarette satışlar nasıl artırılır? | Kısa ve Öz

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir