1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticarette İptal ve İadeleri Azaltacak 5 Yol


0

E-ticaret ile birlikte yaşanan bazı sıkıntılar sonucunda müşterilerin tercih etmiş olduğu iptal ve iadeleri azaltmak konusunda endişeleriniz varsa bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Etkili geliştirmeler ve doğru planlanan yöntemler aracılığıyla hem satış hacminizi hem de itibarınızı yükseltebilirsiniz.

Müşterilerin oluşturduğu iptal ve iade süreçlerini e-ticaret siteniz üzerinde görmek sizi telaşlandırabilir. Doğru adımları izleyerek ve müşteri kitlenizin istek ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bu olumsuz durumların yüksek oranda azalma gösterdiğini fark edebilirsiniz.

E-Ticarette iptal ve iadeleri azaltmak
E-Ticarette iptal ve iadeleri azaltmak

E-Ticarette iptal ve iadeleri azaltmak için izlenecek 5 yol

E-ticarette iptal ve iade taleplerini büyük ölçüde azaltmak için özen gösterilmesi gereken belli başlı hususlar vardır. Bu hususlar ile ilgili bir liste oluşturmak gerekirse;

 1. Öncelikli olarak bir e-ticaret firması iseniz satışını yapmış olduğunuz ürünlerin kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Bu sebeple ürünleri satışa sunmadan önce belirli kalite kontrol aşamalarından geçirmeniz önerilir. Günümüzde oluşturulan iade taleplerinin pek çoğunun sebebi defolu ürün, yanlış ürün ya da yanlış bedenli gönderilen üründür. Eğer siz de satış firmanız olarak bu tarz olumsuz geri dönüşler alıyorsanız ürünlerin kalitelerini gözden geçirerek müşteriye iletmeniz tavsiye edilir. Böylelikle profesyonel çalışma sistemine sahip olan bir e-ticaret firması olursunuz ve müşteri kitlenizin gözüne de kaliteli bir imaj verebilirsiniz. Bu durum da satış hacminin gelişmesine yardımcı olur.
 2. Sitenizde ürünlerin tanıtımını yapmanızı sağlayan fotoğraf çekim ve paylaşımlarında daha detaylı ve bilgilendirici olmaya dikkat etmelisiniz. Farklı açılardan çekilen ve ürünün tüm bölümlerini gösteren fotoğraflar çekmelisiniz. Böylelikle ürünlerine özen gösteren bir firma izlenimi yaratabilirsiniz. Aynı zamanda yüklediğiniz fotoğrafların net ve kalite çözünürlüğünün yüksek olması gerektiğini de unutmamalısınız. Bu sayede müşteri kitlenizin kafasında soru işareti oluşmasını önleyebilir ve hedef grubunuzun güvenini kazanabilirsiniz. Dolayısıyla daha hızlı ve verimli satışlar ile karşılaşabilirsiniz.
 3. Müşterilerinizin iade ve iptal süreci oluşturmasını istemiyorsanız satışa sunmuş olduğunuz bütün ürünlerin gerekli detaylarına ve gerçek özelliklerine açıklama kısmında yer vermelisiniz. En önemli iade sebepleri arasında yer alan bu husus, satın alınan ürünlerin gerçeği tam anlamıyla yansıtmıyor olmasından ya da eksik bilgi verilmesinden kaynaklanır. Örneğin, bir kıyafet satışı yapıyorsanız ürünün kumaş türünü ve beden tablosunu mutlaka belirtmeniz gerekir. Ayrıca yükleyeceğiniz fotoğrafların karanlık bir ortamda ve düşük kalitede çekilmemiş olmasına da özen göstermelisiniz.
 4. Müşterilerin en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesi de hızlı teslimat sürecidir. Geç teslim edilen kargolar müşterilerin memnuniyetini azaltır. Alınan ürünlerin açıklama kısmına sipariş yoğunluğuna göre bir tahmini teslimat süresini eklemeniz doğru ve hedef kitlenizin beğenisini kazanmanızı sağlayan bir hareket olur. Müşteri kaybetmemek adına ortaya atılan “1 günde teslimat!” gibi gerçekçi olmayan iddiaları ortaya atmak yerine daha doğru bilgileri müşterilere sunmanız firmanız için olumlu bir davranıştır. Böylelikle gerçekçi bilgiler sayesinde müşteri kitlenizin güvenini kazanabilir ve daimi bir müşteri grubu oluşturabilirsiniz.
 5. Son olarak ürün paketleme sürecinin de büyük bir dikkatle işlemesine dikkat etmelisiniz. Paketlemenin ürüne herhangi bir zarar vermeyecek şekilde özenle hazırlanması gerekir. Çünkü ürünün hasarlı bir şekilde müşteriye ulaşması, iade sürecinin başlatılmasına neden olacaktır. Bu durum uzun vadede firmanızın zarara girmesinin sebeplerinden bir tanesi olabilir. Bu sebeple özenli bir paketleme süreci ile iade talebi oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Yazımızda belirtmiş olduğumuz 5 hususu göz önünde bulundurarak firmanızın olumsuz etkilenmesine neden olan iptal ve iade taleplerinin azalmasını büyük oranda sağlayabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir