1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Hızlı Teslimat İçin Neler Yapılmalı?


0

E-ticaret sitenizden satılan ürünlerle ilgili hızlı teslimat için neler yapılabilir, hiç düşündünüz mü? E-ticaret, internetten alışveriş kolaylığı ve rahatlığı nedeniyle son dönemde popüler hale gelmiştir. E-ticaret satış süreci sırasında en önemli konulardan biri, hızlı teslimat olur.

Müşterilerin şirketten memnun kalmasında etkisi bulunan hızlı teslimat seçeneği, e-ticaret sitelerinin sunduğu imkanların çeşitliliğini gösterir. Ancak hızlı teslimat sürecinin e-ticaret firmasının yanı sıra anlaşmalı kargoya bağlı bir durum olduğunu da unutmamak gerekir.

Ürün satış sürecinde müşterilerin hiçbir sorun yaşamaması adına hızlı teslimat seçeneğinin bulunduğu kargo firmalarına yönelmeniz önerilir. E-ticaret firmaları hızlı teslimat için neler yapmalıdır sorusuna cevap olarak söylenebilecek çalışmaları sizler için bu yazımızda detaylıca anlattık.

Hızlı teslimat için e-ticaret firmalarının yapabileceği 5 çalışma

E-ticaret firmalarının hızlı teslimat için yapabileceği çalışmalar şunladır;

 1. Siparişleri Mümkün olduğunca Hızlı Hazırlayın
 2. Kargo Gönderimini Hızlı Yapan Firmalar ile Anlaşın
 3. Deponuzu Düzenli ve Etkin Bir Biçimde Kullanın
 4. Stok Adetlerini Artırın
 5. Hızlı Teslimat Avantajı Sunduğunuzu Müşterilere Bildirin

Hızlı teslimat için en önemli ipuçlarından biri, siparişleri çabuk ve düzgün bir biçimde hazırlamaktır. Sitenize gelen siparişleri ne kadar sık incelerseniz hazırlık sürecine başlamanız da o kadar çabuk olur. Bu nedenle e-ticaret firmanıza gelen siparişleri sürekli takip etmeniz önerilir.

Böylece hiçbir siparişi gözden kaçırmazsınız ve en kısa zamanda siparişi hazır etme fırsatını yakalarsınız. Ayrıca siparişleri hızlı tamamlarsanız yeni siparişler ile ilgilenmek için daha çok vakte sahip olursunuz.

Hem şirketiniz hem de müşterileriniz adına işleri kolaylaştıran hızlı sipariş hazırlığı, sunabileceğiniz hizmetleri gözler önüne serer. Kısa sürede hazırladığınız siparişleri kargoya vererek hızlı teslimat pratikliğini müşterilerin ayağına getirebilirsiniz.

hızlı teslimat
hızlı teslimat

Kargo gönderimini hızlı yapan firmalar ile anlaşın

Hızlı teslimatta en büyük pay, kargo şirketindedir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının hızlı teslimat güvencesi veren kargo şirketleri ile anlaşması önerilir. Firmayla anlaşmadan önce ortalama gönderim süresine dair bilgi almanız daha doğru olacaktır.

Eğer firmanın ortalama teslimat süresi beklediğinizden daha uzunsa o firmayla anlaşmamalısınız. Teslimat süresinin 2 ya da 3 gün olduğu kargo firmaları, pek çok e-ticaret sitesinin anlaştığı güvenilir adreslerdir. Müşteri karşısında şirketinizin imajının zedelenmemesi adına hızlı teslimat yapabilecek kargo firmalarını tercih etmeniz gerekir.

Piyasada başarısıyla öne çıkan kargo firmalarını değerlendirmeye alarak e-ticaret siteniz için en uygun seçeneğe yönelmeniz mümkündür.

Deponuzu düzenli ve etkin bir biçimde kullanın

Hızlı teslimat yapmak için ürünler ile ilgili bazı düzenlemelere gitmek gerekir. Bunlardan en önemlisi, ürünlerin bekletildiği deponun düzenidir. İş disiplini kurmayı ve planlı hareket etmeyi sağlayan depo düzenliliği, pek çok e-ticaret firmasının özen gösterdiği konular arasında yer alır.

Siparişleri hızlı ve hatasız şekilde tamamlayabilmek için kullanılan deponun düzenli tutulması önemlidir. Rafların her daim düzenli olması ve depoda herhangi bir karışıklık oluşmaması, sipariş yönetimi konusunda e-ticaret firmalarına büyük kolaylık sağlayacak hamlelerdendir.

Ürünleriniz ne kadar çok ya da siparişleriniz ne kadar yoğun olursa olsun depo düzenini her zaman korumanız gerekir. Bu sayede işlerinizi çok daha hızlı ve pratik biçimde gerçekleştirme imkanına erişirsiniz.

Stok adetlerini artırın

E-ticaret firmaları, olası müşteri ve sipariş yoğunluğuna karşı her daim hazırda fazladan mal bulundurmalıdır. Bu sayede tatil ve özel günler haricinde ortaya çıkabilen yoğun dönemlerde dahi tüm siparişlere yetecek kadar büyük bir stoka sahip olursunuz.

Müşterilere site üzerinden satışa sunduğunuz ürünlerin stoklarını sık sık kontrol etmelisiniz. Stok azalması halinde en kısa sürede tekrardan stokları tamamlamalısınız. Bu sayede siparişleri daha hızlı şekilde müşterileri ulaştırma şansınız olur.

Stoku tükenen ürünler nedeniyle müşterileri beklemekten kurtaran yüksek stok adetleri, e-ticaret firmalarının güvenilirliğini artırır. Stok konusunda her tür önlemi alarak e-ticaret firmanızın müşteriler tarafından beğenilmesini sağlayabilirsiniz.

Hızlı teslimat avantajı sunduğunuzu müşterilere bildirin

Satış ve pazarlama konusundaki başarının kilit noktası, konu her ne olursa olsun iyi ve dikkat çekici reklamlar yapabilmektir. Hızlı teslimat avantajına sahip e-ticaret firmaları, bunu müşterilere aktaramadıktan sonra beklediği geri dönüşü alamayacaktır.

Bundan dolayı hızlı teslimat imkanını müşteriler ile buluşturduğunuz gözler önüne sermelisiniz. Site içerisindeki bannerlar ve Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya paylaşımları aracılığıyla sunduğunuz avantajları herkese göstermeniz mümkündür.

Siparişin eline hızla ulaşacağını öğrenen müşteriler, e-ticaret firmanızdan alışveriş yapma konusundaki tereddütlerini geride bırakacaktır. E-ticaret sitenizde yeterli pazarlama çalışması yapmanız halinde daha büyük bir kitleye hitap etmeniz kolaylaşır. Siz de e-ticaret firmaları hızlı teslimat için neler yapmalıdır konusunda araştırma yaparak sitenize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir kargo firmasıyla anlaşabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir