1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

E-ticarette Kullanılan Satış ve Pazarlama Teknikleri


0

Satış ve pazarlama teknikleri ile satışlarınızı artırın, daha çok para kazanın. Hem yüz yüze hem de dijital pazarlama da firma sahiplerinin kullanabileceği son derece başarılı ve etkili satış pazarlama yöntemleri vardır.

Satış ve pazarlama teknikleri; pek çok firmanın yer aldığı rekabet ortamında bulunan piyasalarda iyi biçimde tutunabilmek, satışı yaparken yüksek oranda kar elde etmek, işleri büyütmek ve satış oranlarını artırıp müşterileri satın almaya ikna etmek açısından büyük önem arz eder.

Bu noktada ilk olarak hedef kitlenize hitap edecek ürünleri ve satış teknikleri belirlemeniz gerekir. Daha sonrasında ise satış stratejisinin iyi biçimde geliştirilmesi gerekir. Ardından da ürünler müşterilere sunulur.

Bu tekniklerin tamamı büyük şirketlerin ürün veya hizmet alanında ciddi biçimde araştırmalar yapıp yüksek sermayeler harcayarak yaptırdıkları araştırmaların sonucunda gerçekleşir. Uygulanabilecek çok sayıda satış ve pazarlama tekniği vardır.

Bu makalemizde e-ticaret sitesi sahiplerinin satış ve cirolarını artırmak için kullanabilecekleri 15 satış ve pazarlama tekniği hakkında bilgiler vereceğiz.

Satış ve pazarlama tekniği nedir?

Pazarlama, genel tanım itibariyle ticaretle uğraşan bir firmanın faaliyetlerini maddi kazanca dönüştürmek amacıyla yürüttüğü tüm çalışmalara verilen addır. Firmaların yürüttüğü faaliyetler ürün satışı veya hizmet olabilir. Pazarlamada esas amaç ihtiyaç sahibi müşteriye kaliteli ve tatmin edecek ürün veya hizmet sunmak ve bunun karşılığında para kazanmaktır.

İşletmelerin satmış oldukları ürün veya hizmeti üretim öncesi planlanmasından satışına, satışından müşteriye kadar ulaştırılması sürecine pazarlama tekniği denir. Pazarlama teknikleri ile satmış olduğunuz ürün veya hizmetleri müşterilerinize hangi kanalları kullanarak nasıl ulaştıracağınızı belirlersiniz.

Uygulanabilecek bir çok pazarlama tekniği bulunmaktadır. Ancak burada önemli olan tercih edilen pazarlama tekniğinin satmış olduğunuz ürün, vermiş olduğunuz sektör ve müşteri kitleniz için uygun olması gerekir.

Satış ise üretilen bir ürün veya hizmetin ihtiyacı olan müşteriye sunulup karşılığında para alınmasıdır. Genellikle satış ve pazarlama kavramları karıştırılmaktadır. İkisi aynı kavrammış gibi düşünülmektedir. İkisi farklı farklı kavramlar olup birbirini tamamlayan iki kavramdır. İkisi ayrı ayrı düşünülmemelidir.

Satış ve pazarlama teknikleri neden önemlidir?

Üretilen bir ürün veya verilen bir hizmetin paraya dönüştürülebilmesi için onun çok iyi pazarlanması gerekir. Yani müşterinin o ürün veya hizmete ihtiyacının olduğunun inandırılması, ihtiyacı olan en iyi ürün veya hizmetin sizin sattığınız ürün ve veya hizmet olduğu noktasında ikna edilmesi gerekir.

Satış ve pazarlama uzun süren bir süreçtir. Bu nedenle çok sabırlı olunması gerekir. Satış ve pazarlama sürecini dikkatli planlayan işletmeler eninde sonunda amaçlarına ulaşırlar. Satış ve pazarlama süreçlerini önemsemeyenlerin ticari amaçlarına ulaşması zor olur.

Satış ve pazarlama faaliyetlerine başlamadan önce hedefler çok iyi belirlenmelidir. Hedefler belirlendikten sonra satılacak ürün ve hizmetin hedef kitlesi kim olacak çok iyi belirlenmelidir. Hedef kitlenin ihtiyacı olacak ürün veya hizmetler satılmalıdır.

Dünyanın en kaliteli ürününü de üretseniz, en kaliteli hizmetini de verseniz satış ve pazarlamasını yapmadıktan sonra hiçbir önemi yoktur.

e-ticaret satış ve pazarlama

E-ticaret yaparken kullanabileceğiniz satış ve pazarlama teknikleri nelerdir?

E-ticaret sitesi sahiplerinin sitelerinde kullanabileceği birçok satış ve pazarlama tekniği bulunmaktadır. Bu teknikleri kullanarak satış adetlerinizi artırabilirsiniz. Kullanılabilecek tekniklerin tamamı uygun olmazsa bile bunlar içerisinden uygun olanı belirleyip kullanabilirsiniz. Bu tekniklerin yanı sıra kendinizde teknikler geliştirebilirsiniz.

E-ticaret yaparken kullanılabilecek satış ve pazarlama teknikleri şunlardır;

 1. Hedeflerinizi Belirleyin
 2. Sosyal Medya Platformlarını Kullanmayı Önemseyin
 3. Doğru bir E-ticaret Altyapısı Seçin
 4. Trend Ürünler Satmaya Özen Gösterin
 5. Siteniz için SEO Çalışmaları Yapın
 6. Farklı ve Samimi Olun
 7. E-Mail ve SMS Pazarlama Yapın
 8. Google Adwords Çalışmaları Yapın
 9. Doğru Fiyatlandırmalar Yapın
 10. Çapraz Satışlar Yapın
 11. İndirim Kampanyaları Düzenleyin
 12. Deneme Amaçlı Ürünler Sunun
 13. Görsel Kaliteye Önem Verin
 14. Müşteriler ile İletişim Halinde Olun
 15. Müşteri Geri Bildirimlerine Önem Verin

1.Hedeflerinizi belirleyin

Satışlara başlamadan önce hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Sattığınız ürünün hedef kitlenize doğru biçimde hitap etmesi, elde edeceğiniz kazanç açısından da son derece önemlidir. Hedef kitleyi belirledikten sonra da potansiyel müşterilerin beklentilerini karşılamak amacıyla harekete geçmeniz gerekir.

Satış süresince bunlara dikkat etmek, teknikleri uygulama noktasındaki en önemli unsurların başında yer alır. Aynı zamanda satacağınız ürün hakkında da bilgi sahibi olmanız, piyasaya uygun biçimde sunmanız doğru satış ve pazarlama tekniklerinin en önemli adımlarından biridir.

2.Sosyal medya platformlarını kullanmayı önemseyin

Sosyal medya platformları günümüzde hemen herkesin sıklıkla kullandığı uygulamalar arasında ilk sıralarda yer alır. Sosyal medyayı doğru biçimde kullanıp satışlarınızı buradan da gerçekleştirebilirsiniz. Şu an sosyal medya dünya genelindeki en popüler olan satış yerleri arasındadır. Sosyal medya aracılığı ile çok daha fazla takipçiye sahip olabilirsiniz. Bu sayede de daha çok ürün satışı yapabilirsiniz.

Yüksek satış performansına sahip olan mağazaları inceleyip satışlarınızı artırabileceğiniz analizleri yapabilirsiniz. Böylece siz de yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Sosyal medyayı doğru ve yerinde kullanarak ürünlerinizi bu mecradan en iyi biçimde satışa çıkarabilirsiniz. Satış yapma konusunda en büyük kitleye ulaşabileceğiniz alan şüphesiz sosyal medyadır.

3.Doğru bir e-ticaret altyapısı seçin

Doğru bir e-ticaret alt yapısı kullanarak ürünlerinizi avantajlı biçimde satabilirsiniz. Uygulayacağınız en etkili satış teknikleri ile firmanıza büyük kazançlar sağlayabilirsiniz. Firmaların en büyük hedefleri şüphesiz satış yapmaktır. Bundan dolayı da satış teknikleri eğitimi alıp şirketlerine kar kazandırmayı amaç edinirler.

Satış yapmayan bir işletmenin ayakta kalması pek de mümkün değildir. Bundan dolayı satış teknikleri eğitimi almanız doğru satışlar gerçekleştirmenize yardımcı olur. Bu sayede diğer şirketlerin önüne geçebilirsiniz.

trend ürünler

4.Trend ürünler satmaya özen gösterin

Satış tekniklerinde dikkat edilmesi gereken ve satışları arttıracak önemli adımlardan biri de trend ürünlere yönelmektedir. Potansiyel müşteriye ulaşmada noktasında  trend ürünleri takip edip, müşterilerin hangi ürünlerden hoşlanacağını ve hangi ürünlerin daha çok satıldığını bilmesi; satış oranlarını arttıracak unsurlar arasında yer alır.

Daha çok satış yapmanıza yardımcı olacak trend ürünleri bulup satışa sunduğunuz zaman müşterilerin ihtiyaçları giderilmiş olur. Aynı zamanda da firmanız kazanç elde eder. Müşterileri ikna etmeden yani ikna etmeye kalmadan trend ürünleri bulup onların karşısına çıkarmak doğru bir satış tekniğidir.

5.Siteniz için SEO çalışmaları yapın

Siteniz için SEO çalışması yapmak da doğru satış ve pazarlama tekniklerinin başında gelir. SEO; Türkçesi arama motoru optimizasyonu işlemidir. Siteniz için SEO çalışmaları yaparak uzun vadeli deneyimler elde edip faydalı sonuçlara ulaşabilirsiniz. SEO, yatırımı son derece yüksek olan bir alandır. Bu çalışmalar ile arama motorlarında üst sıralarda yer alarak daha fazla satış yapabilirsiniz. SEO, mağazaları büyütme konusunda büyük önem taşır.

6. Farklı ve samimi olun

Satış ve pazarlama tekniklerindeki bir diğer önemli unsur ise hem farklı hem de samimi olmaktır. Diğer firmalardan farklı olmak; daha fazla kazanç elde etmenize ve müşterileri firmanıza çekmenize yardımcı olur. Aynı zamanda hızlı biçimde satışı kapatmaya da katkı sağlar. Müşterilerinize karşı güven vermek ve farklı olmak her zaman sizi bir adım öne taşır. Satış sırasında farklı olmak adına uygulayabilceğiniz bazı püf noktalar vardır. Bunlar kısaca şu şekildedir;

 • İndirim yapmak,
 • Müşteriye güven vermek,
 • Fiyatlandırmada akıllı davranmak,
 • Çapraz satışı hem etkin hem de doğru bir şekilde kullanmak,
 • Talebi olan ürün ya da hizmetlere yönelmek,
 • Müşterileriniz ile her zaman iletişim halinde olmak,
 • Müşterilerden gelen geri bildirimleri önemsemek,
 • Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi reklam ile tanıtarak daha fazla kitleye ulaştırmak,
 • Tüm süreçlerde tamamen profesyonel davranmak.

7.E-mail ve SMS pazarlama yapın

E-mail pazarlama ya da SMS pazarlama ile ürünlerinizi çok daha fazla müşteriye ulaştırabilirsiniz. Bu sayede de daha çok satış yapma imkanına sahip olabilirsiniz. İlk etapta ürünlerin ya da hizmetlerin pazar içinde genel bir araştırmasını yapmanız gerekir. Satışı olmayan bir ürünü müşterilere sunmak, çok doğru olmaz. Fakat bazen hiç umulmayan ürünler, satışı olumlu yönde etkileyebilir. Bu noktada önemli olan müşterilerinizi ne kadar iyi tanıdığınızdır.

Müşterilerinizi tanıyarak ürün sunmanız hem dijital ortamda hem de yüz yüze satışlarda oranları arttırma konusunda size yardımcı olur.

google ads

8.Google adwors çalışmaları yapın

İşletmenizi internette tanıtarak daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. Bu sayede de daha çok satış yapma imkanına elde edebilirsiniz. İnsanlar, ne satın alacakları ya da nereye gidecekleri gibi pek çok merak ettikleri şeyleri Google’da aratır.

Bu aratmalar sırasında reklamlarınız müşterilerin sizin ürünlerinize benzer bir şey aradığı sırada Google’da gösterilebilir. Hem mobil hem de masa üstü cihazlarda doğru zamanlanmış olan bir reklam çalışması,  kişileri değerli bir müşteriye dönüştürebilir.

Ürün veya hizmetlerinizi Google arama motorunun doğru kişilere göstermesi için Google Reklamları yani Adwords reklamları vermelisiniz. Google Ads reklamları ile nokta atışı satışlar yapabilirsiniz.

9.Doğru fiyatlandırmalar yapın

Rekabet ortamında fiyat da en önemli unsurların başında yer alır. Bir ürün için mutlaka belli bir fiyat belirlemesi yapılmalıdır. Fiyat aralığını aşağı yöne çekmek ya da yükseltmek ise tamamen firmaların elinizdedir. Piyasanın üzerinde bir satış rakamı belirlendiği zaman ürünün elde kalma ihtimali son derece yüksek olur. Aynı zamanda bu durum müşteri kaybetmeye de neden olur. Bunun dengesini sağlayıp satış yapmak her zaman daha fazla kazanç sağlar.

10.Çapraz satışlar yapın

Pazarda yer alan ya da halihazırda pazarda bekleyen kişiler için çapraz satış, son derece önemli bir konudur. Çapraz satış; ana satışın yapılacağı ürünün yanında müşteriye beklentisini tamamlayacak olan bir ürün daha sunmaktır. Telefon satın alacak olan bir kişi, bu ürünün yanında kulaklık da isteyebilir.

Ya da döner yiyecek olan bir kişi, bunun yanında ayran ister. Bu ürünleri müşteriye sunmak da çapraz satış olarak isimlendirilir. Bu gibi detaylar satışta son derece önemli rol oynar.

indirim

11.İndirim kampanyaları düzenleyin

İndirim kampanyaları düzenlemek, bu dönemlerde daha fazla müşteri çekmek anlamına gelir. İnsanlar, indirimi her zaman severler ve takip ederler. Genel olarak da indirim bulunan yerlerden alışveriş yapmak isterler. Müşterilerin ihtiyaçları olmasa dahi indirimli ürün gördükleri zaman, satın alma istekleri oluşur.

İndirim, müşterinin ilgisini çekme noktasında her zaman büyük rol oynar. Siz de daha fazla kazanç ve kar elde etmek isterseniz bazı dönemlerde ürünlerinizde indirim sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem müşteri memnuniyeti kazanıp hem de hatırı sayılır kazanç elde edersiniz.

12.Deneme amaçlı ürünler sunun

Müşterilere yeni gelen ya da yeni çıkan ürünlerinizi mutlaka iyi biçimde tanıtmanız gerekir. Satacağınız ürünü en iyi şekilde pazarlamak son derece önemlidir. Bunu yapmak için ise başka ürünlerin yanında numune seçenekler de gönderebilirsiniz. Bu sayede hem müşterilerinizi memnun edip hem de müşteri oranlarınızı yükseltebilirsiniz.

13.Görsel kaliteye önem verin

Satış teknikleri açısından görsellik de son derece önemlidir. Bir ürün satın alınacağı zaman pek çok müşteri, görselliğe ve kalitesine önem verir. Satacağınız bir ürünü iyi şekilde pazarlayabilmeniz için hem kaliteli hem de dikkat çekici görsel tasarım yapmalısınız.

Özensiz ve kalitesiz bir tasarım, müşterilerin dikkatini çekmez. Yerine ve satışını yapacağınız ürüne göre canlı renkler kullanmak, müşterilerin ilgisiniz fazlasıyla. Görsellik her zaman sizi bir adım ön plana çıkarır. Hangi ürün grubunda hangi tonların avantajlı olduğu konusunda araştırmalar yapıp doğru görseller hazırlayabilirsiniz.

14.Müşteriler ile iletişim halinde olun

Satış ve pazarlama tekniklerinde en önemli noktalardan biri de müşteri ile her zaman iletişim halinde olmaktır. Müşterinin isteğini belirlemek ve ona uygun ürünler sunmak, firmaların öne geçmesini sağlar.

Müşteri ile iletişim halinde olmak, müşterinizin kendini size daha yakın hissetmesine yardımcı olur. Aynı zamanda da sizin ürünlerinize olan güveni artırır. “Ürünümü sattım” deyip devamı ile ilgilenmemek, son derece yanlıştır.

Etkili bir satış tekniği için müşteriniz ile daima iletişim halinde olmanız gerekir. Müşterinin üründen memnuniyeti ya da merak ettikleri gibi detayları öğrenmek için bazı sorular yöneltebilirsiniz. Bu gibi hareketler de müşteri memnuniyetini kazanmak açısından son derece önemlidir.

15.Müşteri geri bildirimine önem verin

Satış tekniklerinde önem arz eden konulardan bir diğeri de müşterilerin geri bildirimlerine önem vermektir. Her müşteriyi memnun etmek, bir hayli zordur. Müşterinin olumlu bildiriminin yanı sıra olumsuz bildirimini de dinlemeye özen göstermeniz gerekir. Müşterinin sizden beklentilerini karşılamaya çalışmak, en önemli konular arasında yer alır.

Satış tekniklerinde ve firmanızın büyümesinde müşterilerin geri bildirimi oldukça önemlidir. Eğer müşteri üründen memnum kalmadıysa ve beğenmediyse, ona değişim gibi olanaklar sağlamalısınız. Eğer böyle bir imkanınız yoksa da farklı seçenek yolları sunmanız gerekir. Müşteri memnuniyeti için her zaman ikinci seçeneğin bulunması gerekir.

Bu sayede daha fazla müşteri çekip memnuniyet de kazanmış olursunuz. Satış ve pazarlama tekniklerinde müşterilerin beklentilerini karşılamak her zaman en önemli noktalardan biridir. Eğer firmanız için iyi bir imaj çizmek istiyorsanız, bu detaylara özen göstermeniz gerekir.

Kullanıcılar bunları da sordu

Satış ve pazarlama teknikleri konusunda kullanıcıların en çok sormuş olduğu sorulara kısa kısa cevaplar vermeye çalışacağız.

Satış ve pazarlama teknikleri nelerdir?

Satış ve pazarlama teknikleri nelerdir? sorusuna cevap arayan kişinin bilmesi gereken satış ve pazarlama teknikleri şunlardır;
 1.Hedeflerinizi Belirleyin
2.Sosyal Medya Platformlarını Kullanmayı Önemseyin
3.Doğru bir E-ticaret Altyapısı Seçin
4.Trend Ürünler Satmaya Özen Gösterin
5.Siteniz için SEO Çalışmaları Yapın
6.Farklı ve Samimi Olun
7.E-Mail ve SMS Pazarlama Yapın
8.Google Adwords Çalışmaları Yapın
9.Doğru Fiyatlandırmalar Yapın
10.Çapraz Satışlar Yapın
11.İndirim Kampanyaları Düzenleyin
12.Deneme Amaçlı Ürünler Sunun
13.Görsel Kaliteye Önem Verin
14.Müşteriler ile İletişim Halinde Olun
15.Müşteri Geri Bildirimlerine Önem Verin

Satış ve pazarlama ne demek?

Pazarlama, bir işletmenin ürün veya hizmetlerinin müşteriye ulaşana kadar ki sürede yapılan faaliyetlerin tamamıdır. Pazarlamanın reklam, halkla ilişkiler, marka yönetimi, e-mail ve SMS gönderimi gibi bir çok yöntemi bulunmaktadır.
Satış ise bir işletmenin ürün veya hizmetini paraya çevirmek için yapılan faaliyetin adıdır.

Satış ve pazarlama aynı şey mi?

Satış ve pazarlama aynı şeymiş gibi değerlendirilse de kullanılan yöntem ve teknikler itibariyle aynı değildir. Pazarlama satıştan önce yapılan faaliyet olup, satış pazarlama çalışmasının sonucudur diyebiliriz.
Sektörde daha çok tanınmak ve daha çok satış yapmak isteyen işletmelerin satış ve pazarlama departmanlarını bu mantalite ile oluşturmaları gerekir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir