1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

Nöropazarlama Nedir, E-Ticarette Nasıl Kullanılır?


0

Nöropazarlama geleneksel pazarlama stratejilerine alternatif olarak çok daha yeni ve etkili pazarlama stratejileri günümüzde geliştirilmeye başlandı. Bu çerçevede insanların alışveriş hassasiyetini ele alarak insan beynindeki satın alma algısını kontrol eden bir pazarlama tekniği olarak ortaya çıkan nöro pazarlamanın geleneksel pazarlama tekniklerine alternatif olması bekleniyor.

Tüketici davranışları üzerinde daha çok anlamaya yönelik çalışmalar nöro pazarlamanın temelini oluşturur.İnsanların alışveriş konusundaki psikolojileri üzerinde yapılan araştırmalar ve deneyler nöro pazarlamanın temelini oluşturur.

Bu sayede satışlarla ilgili en iyi hedef kitleye ulaşma ve yapılan reklamcılık çalışmalarından daha uzun süre verim almak hedeflenir. Yapılan araştırmalar ve deneyler neticesinde sonuçlar elde edildiğinde bu sonuçların insanların alışveriş konusunda hangi düşünce ve psikolojiyle hareket ettiğini ortaya koyması beklenir.

Bu çerçevede dünya genelinde tercih edilen pazarlama teknikleri arasında henüz yeni olmasına rağmen hızla büyüyen bir yapıya sahip olan nöro pazarlama, insanların bakış açısına göre alışveriş alışkanlıkları üzerinde değerlendirme yapmayı amaçlar.

Bu çerçevede hedeflenen kitlenin ilgili marka üzerinde dikkatinin daha fazla çekilmesi ve mevcut müşterilerle birlikte yeni müşterilerin de kazanılması bu tekniğin temel amacıdır.

Pazarlama konusunda beyin dalgalarının kullanıldığı bir yöntem olan nöro pazarlama ile pratik bir şekilde insanların alışveriş algısının kontrol edilmesi ve belirli ürünlere yönlendirilerek kazanç sağlanması amaçlanır.

Bu bağlamda kurumsal firmaların ve pazarlama müdürlerinin nöro pazarlama konusunda bilgi sahibi olması çağdaş pazarlama teknikleri konusunda etkili olmaları anlamını taşır.

Nöropazarlama nedir?

Nöropazarlama tekniği, kendi içerisinde farklı tekniklerden oluşur. Bu yüzden hangi nöro pazarlama tekniğinin kullanılması gerektiği yine insanların alışveriş alışkanlıklarına göre belirlenir. Bu bağlamda web sitesine girmek ya da fiziki alışveriş mağazalarını tercih etmek gibi birtakım alışveriş alışkanlıklarının yönlendirilmesi nöro pazarlamanın temelini oluşturur. Bu çerçevede bir ürünü alan kişinin aynı ürünü defalarca alabilmesi konusunda beyin dalgalarının kullanılmasını gerektirir.

Diğer taraftan tüketici davranışının hangi yönde gerçekleşeceğinin bilinmesi firmalar için son derece önemli bir veri olur. Bu verinin reklam ve pazarlama tekniklerinde temel alınarak kullanılması yapılan araştırmalara göre geleneksel pazarlama tekniklerin de çok daha fazla getiri sağlar. Dolayısıyla hem e-ticaret de hem de fiziksel mağazalarda rahatça kullanılabilen bir teknik olarak ön plana çıkar.

Henüz Türkiye’de istenilen gelişimi gösteremeyen nöro pazarlama yurt dışında yer alan pek çok uluslararası kurumlarda en çok kullanılan pazarlama teknikleri arasında yer alır. Ancak Türkiye’de şu sıralarda büyük holdingler ve şirketler tarafından yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanında web sitesi üzerinden satış yapan kurumlar çalıştıkları reklam ve pazarlama ajanslarından nöro pazarlama konusunda destek alırlar.

nöropazarlama

Nöropazarlamanın üzerinde durduğu konular şunlardır;

 • Tüketici davranışlarını incelemek
 • Tüketicilerin satın almalarını sağlayan sosyal nedenleri öğrenmek
 • Tüketicilerin satın almalarını sağlayan psikolojik nedenleri öğrenmek
 • Duyguların satın alma üzerindeki etkisini öğrenmek
 • Hedef kitleye uygun psikolojik satış teknikleri geliştirmek

Bütün bunlar çerçevesinde şunu iyi anlamak gerekir. İnsanların alışveriş alışkanlıkları konusunda tercih ettikleri ve beğendikleri farklı olur. Bir an için insana çekici ve ilginç gelen bir ürün farklı bir mağazada ilgisini çekmeyebilir. Bu yüzden hedef kitlenize en uygun deneysel araştırmayı yaparak tüm bu karışık süreç konusunda daha etkili pazarlama uygulanabilir. Nöro pazarlama insanları daha çok alışveriş yapmaya yönelten bir pazarlama tekniğidir.

Nöropazarlama teknikleri nelerdir?

Nöro pazarlamanın başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için bu pazarlama çeşidine ait olan tekniklerin iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Sadece bilmek de yetmiyor. Bu teknikleri başarılı bir şekilde uygulamak nöro pazarlamada en iyi sonucun alınmasını sağlar. Bu çerçevede insan beynindeki düşüncelerin kontrol edilmesini sağlayan nöropazarlama teknikleri şu şekildedir;

İlk olarak bahsedilecek nöro pazarlama tekniği; dikkat çekici içerikler paylaşmaktır. Beyin aktivitesini son derece canlı tutan dikkat çeken ve ilgi çekici içerikler nöro pazarlama için bir hayli gereklidir. Bu sayede ilgisini çeken içeriği gören kişi söz konusu ürüne karşı harekete geçip satın alma sağlanabilir. Bu yüzden etkili içerikle birlikte etkili bir resim ve slogan kullanmak da önemli olur.

Bir diğer teknik ise kişinin kaybetme korkusunun harekete geçirilmesidir. Hemen her insanda yer alan kaybetmeme ya da kaçırmama psikolojisini harekete geçirmek nöro psikolojinin etkili kullanılmasında yardımcı olur.

Bu sayede pek çok kişi ya da hedef kitle, tamamen harekete geçirilerek ürünlerin daha çok satın alınması sağlanabilir. Dolayısıyla ürün satışı yapılan sayfalarda tükeniyor, son bir ürün, ürünlerin satın alınmasıyla ilgili geri sayım sayacı kullanmak gibi terimler bu tekniğin elemanlarıdır.

Bir diğer önemli teknik ise ürünü alan kullanıcılardan alınan geri bildirimlerdir. Sosyal kanıt olarak adlandırılan bu teknik ile tüketiciler ürünü alma konusunda ikna edilir. Ayrıca ürünün satın alındığı marka veya mağazaya karşı bir bağlılık oluşur.

Bu bağlamda pazarlama faaliyetlerinin en önemli ayrıntılarının başında ürünü alan müşterilerden alınan yorumlar gelir. Bu sayede satın alma konusunda ciddi bir artış sağlanır.

Nöropazarlama teknikleri nelerdir?

Beyindeki kan akışıyla birlikte gerçekleşen titreşimler üzerinde etkili olan nöro pazarlama farklı teknikleriyle ön plana çıkar. Yukarıda belirtilen tekniklere ek olarak daha farklı teknikler de bu pazarlama stratejisinde kullanılır. Bu tekniklerden en çok tercih edileni ise çeşitli çekilişler düzenlemektir.

Özellikle E ticaret konusunda etkili olan çekilişler etkileşimlerin artmasını sağlar. Etkileşimin artmasıyla mevcut müşterilere ek çok daha fazla yeni müşteriye ulaşma imkânı bulunur. Yine başta E-ticaret siteleri olmak üzere diğer mağazalarda yapılan satışların katlanmasını sağlayan teknik alışveriş ile ilgili motivasyonun da artırılmasını sağlar.

Bütün bunlar çerçevesinde fonksiyonel manyetik rezonans adı verilen beyin hareketlerinin görüntülenmesi konusunu öne alarak insanların alışveriş davranışlarının yönlendirilmesi konusunda en etkili yöntem olur. Bu yöntemle ilgili birçok teknik günümüzde pazarlama stratejisi olarak kullanılır. Bu sayede hem satışların artırılması hem de milyonlarca müşteriye ulaşmak hedeflenir.

Nöropazarlama nedir?

Nöropazarlama, insanların alışveriş yaparken ki bilinç dışı davranışlarını çeşitli teknikler ile ölçümleyen ve elde ettiği verilerle pazarlama stratejileri geliştiren, nöroloji ve pazarlamanın birleşiminden oluşan bir pazarlama dalıdır.

Nöropazarlama ne iş yapar?

Nöropazarlama, pazarlama uzmanlarına, pazarlama araştırmacılarına tüketiciyi satın almaya iten temel nedenlerin arkasındaki düşünceyi anlama konusunda yardımcı olur.

Nöropazarlama Teknikleri Nelerdir?

Nöropazarlamada alanında kullanılan teknikler şunlardır;
·       Fonksiyonel magnetik rezonans görüntüleme cihazı (fMRI),
·       EEG,
·       Göz takip (bakış odaklı),
·       Göz takip (göz bebeği odaklı)
·       Biyometrik analiz
·       Yüz kodlama

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir