1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

Mobil E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?


0

Mobil e-ticaret, hem hizmetlerin hem de ürünlerin satış, reklam, dağıtım ve farklı ödeme seçeneği ile mobil uygulamalar üstünden siparişte bulunulması ya da ticaret yapılması gibi çeşitli işlemlerin online olarak yapılmasıdır.

Mobil e-ticaret süregelen ticaretin mobil olarak yapılması şeklinde de ifade edilir. Mobil e-ticaret işletme ve kişilerin e-ticaret pazar yerinin ya da e-ticaret siteleri üstünden hizmet ve ürünlerin mobil satışına verilen addır.

İnternet üzerinden satış yapmakta olan firma ile insanlar hizmet ya da ürünleri hakkında pazarlama,  tanıtım, kampanya ve benzeri etkinliklerini mobil cihazlar üzerinden dijital platformlarda düzenler.

Mobil e-ticaret
Mobil e-ticaret

E-ticaret alanında internetten satış yapmak isteyen firma ve insanların kullanacağı pek çok e-ticaret platformu bulunur. Mobil, e-ticaret sitesinin bulunduğu platformlar firmaların en çok satış yaptığı platformlardandır. 

Mobil e-ticaret yapılırken kullanılabilirliğinin olması son derece önemlidir. Bir mobil e-ticaret sitesine gelmekte olan kullanıcının odağı orada satışa sunulan hizmet ve ürünler olmalıdır. Düzen içinde kullanıcının aklını karıştırmaksızın ürün ve hizmetler sunularak alışveriş kolaylaştırılır.

Mobil e-ticarette kullanıcıya sunulan en faydalı seçenek alışverişin kolay olmasıdır. Mobil e-ticaret yapılırken tasarım öne çıkar. Mobil e-ticaret sitesi tasarımında online olan kullanıcının beğenmesi için kullanım kolaylığı yanında sadelik ve işlevsellikte önem taşır.

Alışveriş esnasında sorun yaşanmadan her aşamada keyifli ve güvenli satış süreci sunan bir tasarım olmalıdır. Mevcut alıcıları kaybetmemek adına da güncel ve hızlı mobil e-ticaret sitesine sahip olunmalıdır.

Arama fonksiyonu mobil e-ticaret sitesinin en önemli faktörlerindendir. Arama kutusu kolayca ulaşılabilir ve birden fazla olmalıdır. Ayrıca zamanımız teknolojisine uygun mobil cihaza uyumlu tasarlanmalıdır.

Mobil e-ticaret nedir?

Mobil e-ticaret ya da yaygın adıyla M-Ticaret, her tablet ve akıllı telefon üzerinde sorunsuz çalışan e-ticaret siteleri üstünden hizmet ya da ürün satışına verilmekte olan isimdir. Yani tüketicinin mobil cihazlar olan cep telefonları kullanarak ürün ya da hizmet satın alma işlemini yapmasına mobil e-ticaret denir.

Mobil e-ticaret siteleri üstünden alışveriş yapmakta olan insanlar ödemelerinin mobil ödeme ve mobil bankacılık yolu ile yapar. Zamanımızda pek çok mobil e-ticaret sitesi hedef kitlelerinde bulunan alıcılara kolay hizmet verme için havale,  banka kartı, kredi kartı ve eft gibi yöntemleri kullanarak satış yapar.

mobil e-ticaret nasıl yapılır
mobil e-ticaret nasıl yapılır

Mobil e-ticaret nasıl yapılır?

Mobil e-ticaret son zamanların en gözde sektörleri arasında yer alır. İşlerini geliştirmek ya da kendi işini kurmak isteyen insanlar web sitelerini geliştirip e-ticaret iş planı yaparak online satışa başlamaktadır.

İnternetten satış yapan firmalar hem satışlarını arttırmakta hem de markalarını tanıtmaktadır. Online satış yapan firmalar rakipleri ile rekabet etmede güçlenerek daha çok gelir elde ederler. Bu firmalar e-ticarette başarılı olmaya devam ediyor.

İnternette mobil e-ticaret yapmayı isteyen firmalar pek çok etmene dikkat etmeli ve e-ticaret süreçlerine doğru stratejilerle hakim olmalıdır. Aksi halde pek çok firma m-ticaretin içinde zar zor ayakta kalabiltir. Mobil ticaret yapabilmek için ilk önce satış yapılması hedeflenen alana ve ürüne karar verilmelidir. E-ticaret iş planı hazırlanmalıdır.

Mobil e-ticarette ticaret uygulamasının olması için şirket kurulmalıdır. Çünkü online satış yapabilmek için firmanın vergi levhası olma zorunluluğu bulunur.  Firmanın tedarikçi bulması lazımdır. E-ticaret alt yapısı olmalıdır.

Aynı zamanda bir site kurulmalıdır. E-ticaret sitesine ürünler yüklenmelidir. Mobile kargo ve sanal pos anlaşması yapılmalıdır. Ürün ve hizmetler pazarlanmalı, e- ticaret Pazar yerinde mağaza açılmalıdır.

 Mobil e-ticaret yapabilecek platformlar nelerdir?

Mobil e-ticaret yapmak isteyen firma ve kişilerin kullanacağı ticaret platformuna ihtiyaç bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • E-ticaret Siteleri; Sitenin mobile duyarlı olarak tasarlanmakta olan e-ticaret siteleri üstünden mobil e-ticaret yapar.
 • Mobil E-ticaret Siteleri; Mobil cihazda çalışması için tasarlanmış olan mobil e-ticaret sitesi üstünden satış yapar.
 • Mobil uygulamalar; İşletmeye ve e-ticaret sitesine göre tasarlanmakta olan Native mobil uygulamalarla IOS ve Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda çalışmakta olan mobil uygulama üstünden satış yapılır.

Mobil e-ticaret avantajları nelerdir?

Ürün satışlarının mobil cihazlara taşınabileceği mobil uyumlu e-ticaret siteleri işletmeler için büyük önem kaydeder. Bu yöntem kullanılarak satış yapan firma ve kişiler büyük avantajlar sağlar. Mobil e-ticaret sitesi bulunan firmalar, yeni bir satış yolu kazanır.

Böylece satışlarını arttırır ve hedef kitlelerine daha kolay ulaşırlar. Zamanımızda sosyal medya üzerinden yapılan satın almaların %80’i mobil cihazlar kullanılarak yapılır. Mobil e-ticaret sitesi olan işletmelerin satış yapma katsayıları yükselir.

Mobil e-ticaret sitesi kurmakta olan firmalar daha çok alıcıya ulaşmaktadır. Bu sayede de e-ticaret sitelerinin takipçi sayısı artış gösterir. Firmalar kullanıcı deneyimini ileriye yönelik adımlarda kullanmaktadır. Mobil e-ticarette alıcıya internet üzerinde diğer firmalarla ürün karşılaştırması yapma imkanı tanınır.

Bu ise alıcıların kolayca ürün seçmesine ve ürün almasına etken olur. Mobil e-ticaret sitesi olan firmalar WhatsApp gibi iletişim kurma yollarını sitelerine rahatça entegre ederler. Bu durum ise alıcıların siteye kolay erişmelerini sağlar.

Mobil satışlarını arttırma hedefinde olan işletmeler farklı kampanyalar düzenleyerek satış ve hedef kitlelerini artırma imkanı bulur. Kısacası firmanın olduğu sokak, mahalle ve il sınırları dışında satış yapma imkanı olur. 

ücretsiz e ticaret paketi
Mobil e-ticaret dezavantajları nelerdir?

Mobil e-ticaret dezavantajları nelerdir?

Mobil e-ticaret avantajlı olmanın yanında birtakım dezavantajlara da sahiptir. Mobil e-ticaret sitesi kötü bir şekilde tasarlandıysa alıcılara kötü deneyim yaşatır. Bu ise satış oranının düşmesine neden olur.

Ayrıca mobil e-ticaret sitelerinde çok sayıda ödeme yöntemi sunulmalıdır. Aksi halde satışlarda azalma söz konusu olur.  Mobil e-ticaret sitesi kurulmak istendiğinde yazılımcı masrafları olur.

Responsive temalar tercih etmemek de firmaların mobil e-ticarete başlamalarını geciktirmekte ve satış azalmasına neden olur. Mobil e-ticaretin firma açısından dezavantajlı olmaması için siteye profesyonel bir tasarım yapılmalıdır. Alternatif ödeme yolları siteye eklenmelidir.

Mobil e-ticaret sitesi tasarımı nasıl olmalıdır?

Mobil e-ticaret sitesi yapmak istendiğinde öncelikle dikkat edilmesi gereken ilk nokta, kullanıcı deneyimidir. Site tasarımı yapılırken kullanıcıların deneyimi göz önüne alınmalıdır. Çünkü kullanıcı deneyimini ön planda tutan firmalar SEO çalışmalarında çok daha fazla başarılı olur. Bu sayede de alıcılara zevkli bir alışveriş süreci yaşatır.

Mobil e-ticaret sitesi tasarımı yapılacağı zaman firmaların dikkat etmesi gerekli olan diğer bir nokta ise sitenin hız oranıdır. Site tasarlanırken sitenin yavaş olmasına sebep olacak slider ya da banner alanlarına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda site temiz kod yapısıyla tasarlanmalıdır.

Mobil e-ticaret site tasarımı yapılırken kullanılacak tema profesyonel ve modern olmalıdır. Bu şekilde alıcıya güven verir. Buna bağlı olarak da satışlar aynı oranda artar. Mobil site tasarımı yapılacağı zaman sitenin oldukça kolay kullanılabilecek olmasına da dikkat edilmelidir. Bu nedenle sitenin 3 ila 4 parmak kullanımı ile gezilmesi gerekir.

Mobil e-ticaret site tasarımı yapılırken kullanılacak renkler, faaliyet gösterilen sektöre ve kurumsal kimliğe uymalıdır. İlgisi bulunmayan renk kullanımı olmamasına dikkat edilmelidir.

Mobil sitede bulunan ödeme sayfası, “Hakkımızda” sayfası ve “İletişim” sayfalarına da yer verilmelidir. Bu kısımlar, alıcıya güven verir. Mobil site tasarımında WhatsApp ile iletişim gibi “call to action” butonları kullanılması alıcıların firma ile daha kolay bağlantı kurmalarını sağlar.

Mobil e-ticaret sık sorulan sorular

Aşağıda Mobil e-ticaret ile ilgili sıkça sorulan sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Mobil e-ticaret ile ilgili sizlerden gelen sorulara göre içerik sürekli güncellenecektir.

Mobil ticaret nedir ne işe yarar?

Mobil e-ticaret nedir sorusuna cevap verecek olursak, mobil e-ticaret tablet, cep telefonu gibi mobil cihazlar üzerinden kolayca açılabilen e-ticaret siteleri üzerinden satış yapmaya deniz. Yapılan ticaretin mobil e-ticaret olarak nitelendirilebilmesi için gerçekleşen ticaretin mobil cihazlar üzerinden yapılmış olması gerekmektedir.

E-ticaret sitesi kurmak ne kadar?

E-ticaret sitesi kurmak sanıldığı kadar pahalı değildir. Ortalama 5000 TL ile 20000 Tl fiyat aralığında bütçe ile e-ticaret sitesi kurulabilir. E-ticaret sitelerini her sene karşılanması gereken bir takım zorunlu giderleri bulunmaktadır. Bu giderler şunlardır;
· Yazılım yenileme ücreti
· Hosting ücreti
· Alan adı ücreti

Mobil uygulamalar nelerdir?

Cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlarda kolayca çalışabilecek şekilde yapılan yazılımlara mobil uygulamalar denir. Mobil uygulamalar Android veya İOS İşletim sistemi ile uyumlu çalışacak şekilde yapılır. İnsanlar, e-ticaret sitelerinin mobil cihazlar üzerinde çok rahat kullanılamamasından dolayı mobil uygulamaları daha çok tercih etmektedir.

5/5 - (2 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir