1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Kurumsal Kimlik Nedir? Nasıl Olmalıdır?


0

Kurumsal kimlik ve Logo Tasarım Nedir, Nasıl Olmalıdır? sorularının cevabı bu makalede. E-ticarete başlamak istiyorum ama hiç bilgim yok, acaba başarabilir miyim, hangi sektörde e-ticaret sitesi açmak doğru olur vb. gibi ne çok soru geldi aklınıza değil mi? Bir çok arkadaşınıza sordunuz, fikirlerini aldınız.

Bu sorularınızın cevabını bulabilmek için Google da aratmadığınız konu başlığı, Youtube da izlemediğiniz video kalmadı. Ama sonunda kararınızı verdiniz. Başlangıç aşamasında ki işlerin yarısını yüzde 50’lik kısmını tamamladınız.  Bu kadar uğraştan sonra geriye ne kaldı ki, diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Bir çok girişimci, e-ticaret sitesi açmak isteyen kişi yukarıda örneklendirdiğimiz soruların yanında şirket kurulumunu tamamlıyor, sitesini açıp yayına vermekle her şeyin hazır olduğunu düşünüyor. Oysa unutulan (bizce en önemli kısım) es geçiliyor. Nedir bu? LOGO ve KURUMSAL KİMLİK. Bu makalemizde, unutulan, es geçilen logo ve kurumsal kimlik nedir, neden gereklidir, ne faydaları var bunlardan bahsedeceğiz.

Kurumsal kimlik nedir?
Kurumsal kimlik nedir?

Kurumsal kimlik nedir?

Kurumsal kimlik, girişim veya e-ticaret sitenizi rakiplerinizden ayrıştıran, ziyaretçi ve müşterilerinize profesyonel imaj sunan, faaliyette bulunduğunuz sektörünüzdeki varlık iddianızı ifade edip bunu daha pekiştiren görsel materyallerin tamamına verilen isimdir. Kurumsal kimlik bünyesinde birçok materyal bulundurur.

Kurumsal kimlik öğeleri nelerdir?

Kurumsal kimlik dediğimiz kavram aslında bir e-ticaret sitesinin, bir girişimin veya şirketin hem kendi içerisinde hem de yapısının dışında sektördeki duruşunu, imajını gösteren şirketin kimliğidir. Kurumsal kimlik çalışması bir firmanın iç dünyadan ve dış dünyada nasıl göründüğüdür.

Bir firmanın kurumsal kimliğe sahip olması ortaya çıkabilecek olan kimlik kargaşasını ortadan kaldırır. Çok iyi planlanıp tasarlanmış olan bir kurumsal kimlik çalışması e-ticaret sitesinin ziyaretçileri, müşterileri nezdinde prestij kazanmalarını ve kendilerine olan güveni artırır. İyi tasarlanmış bir kurumsal kimlik zihinlerde daha kolay ve kalıcı yer eder.

Kurumsal kimlik oluşturma bir firmanın kimliği, imzası olacağından kullanılmaya başladıktan sonra müşterileriniz, paydaşlarınız bu kimliğinizi özümseyecek ve zihinlerinde yer verecek. O yüzden kurumsal kimlik oluşturma çok iyi düşünülüp yapılmalıdır. İlerde yine değiştiririz diyebileceğiniz bir şey değildir.

Belli bir süre sonra kurumsal kimlik değişimi yapılması şirket içerisinde kimlik karışıklığına, müşterilerinizin kafasını karıştıracak, size olan güvenin azalmasına neden olacak zor ve zahmetli bir süreç olacaktır.

Kurumsal kimlik kavramı neleri kapsar?

Kurumsal kimlik çalışması bir çok unsurdan oluşmaktadır. Bunlar;

 • Firmanın ürettiği ürünler
 • Bu ürünlerin ambalajları,
 • Firmalara ait tabelalar,
 • Çeşitli yönlendirme araçları,
 • Firmalar tarafından düzenlenen sergiler, fuayeler, fuarlar,
 • Firmaların kullandıkları antetli kağıtlar, zarflar, dosyalar,
 • Firma ve çalışanlarına ait kartvizitler,
 • Firma adına kesilmiş faturalar, irsaliyeler, tahsilat mektupları,
 • Firmaların verdiği sertifikalar,
 • Firmalar tarafından çıkarılan kurumsal yayınlar, raporlar,
 • Firmalara ait kataloglar,
 • Firmalara ait reklamlar veya broşürler,
 • Firmaların varsa bayrakları, ajanda, takvim, bloknot gibi promosyon ürünleri
 • Firmaların web siteleri ya da farklı dijital tanıtım yöntemleri

Kurumsal kimliği oluşturan unsurlara bakıldığında kurumsal kimlik bir firmanın irtibatlı olabileceği tüm alanlar ile ilgilenir. Kurumsal kimlik bir firmanın aslında en önemli reklam aracıdır diyebiliriz.

Bir firmanın irtibatlı olabileceği tüm alanlarda varlığını ve farklılığını oraya koyacak olan kurumsal kimlik oluşturulurken mutlaka alanında uzman tasarımcı veya ajanslarla çalışılalı, hiç bir detay atlanmamalıdır. Kurumsal kimliğin olmazsa olmaz kuralı hiçbir detayın atlanmasıdır. Çünkü sonrasında telafisi çok masraflı, çok zahmetli ve zaman alır.

Kurumsal Logo Neden Gereklidir? Firmanıza Neler Katar ?

Kurumsal logo neden gereklidir, firmanıza neler katar ?

Logo tasarımı, kurumsal kimlik bütünün temelini oluşturur. Kurumsal kimlik tasarımının merkezinde logo bulunur. Logo tasarım hazırlanırken geometrik yapısından (kare, dikdörtgen, poligonal, yuvarlak oluşuna..) renk kartelasına kadar her ayrıntının en ince detayına kadar düşünülüp karar verildikten sonra tasarlanması gerekir.

Ziyaretçilerinize ve müşterilerinize ancak bu şekilde profesyonel, kurumsal bir firma mesajı verebilirsiniz.

Yeni açılan bir e-ticaret sitesi olmanız veya yeni kurulan bir şirket, girişim olmanız profesyonel bir imaj oluşturamayacağınız, müşterilerinize profesyonellik mesajı veremeyeceğiniz ve en önemlisi de kurumsal bir firma olduğunuzu gösteremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Logo tasarım oluşturma aşaması;

Logonuzu kim tasarlamalı?

Sizi rakiplerinizden farklı gösterecek, müşterilerinize güven verecek en önemlisi de sektörünüzde varlığınızı kabul ettirecek logo ve kurumsal kimliğin ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır.

Bütün ticari faaliyetlerinizi kökünden şekillendirecek olan logonun es geçilecek, hafife alınacak, ücretinden kaçınılacak eş, dost, akrabaya yaptırtılmayacak kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır umarım.

E-ticarete, yeni bir girişime başlayan bir çok kişi logonun önemini bilmediğinden yada maliyetlerden kaçmak istemesinden dolayı komşunun oğlu, amca oğlu, dayı kızına yaptırma gibi yollara tevessül ediyor. Yada “logo çizimi de nedir ki? 1 saate hallederim!” diyen ucuzculara yöneliyor.

Logo tasarım konusunda sizlere tavsiyemiz dost, akrabadan uzak durmanız, logoyu bir saate hallederim diyen kişilerin yanından arkanıza bile bakmadan uzaklaşın. Şuna emin olun ki logo tasarımı öyle bir, iki saate çizilecek bir tasarım ürünü değildir.

Logo tasarımı nasıl olmalı?

Bir insan gündelik hayatında televizyon, internet, sosyal medya, billboardlar derken yüzlerce logo ile karşılaşır. Bu yüzlerce logo arasında logonuzu gören kişinin sizi hatırlaması, sizi tercih etmesi için logonuzun diğer logolardan farklı, estetik tasarımının benzersiz olması ve kolay hatırlanabilecek renk ve objeleri barındırmalıdır.

İnsanlar yüzlercesi olan logolar arasından yeni ve farklı olanı arar ve tercih eder. Kurumsal imajınızın farklı olması potansiyel müşteri sayınızı artırmada size yardımcı olur. Binlerce firma logosunun arasından sizi ön plana çıkaracak bir logo için alanında profesyonel bir tasarımcı veya ajans ile çalışmak size zamandan tasarruf etmenizi sağlayacağı gibi ortaya çıkacak tasarım örnekleri sizi sen derece mutlu edecektir.  

Alanında profesyonel bir tasarımcı veya tasarım ajansı logo tasarımı yapacağı zaman sizlerden aldığı bilgiler doğrultusunda sizin isteklerinizi estetik bilgileri ve günümüz modern tasarım anlayışı ile şekillendirip size, firmanıza, e-ticaret sitenize katma değeri yüksek kurumsal bir logo ortaya çıkaracaktır.

Hazırlatacağınız logo için verdiğiniz bilgiler ve istekleriniz doğrultusunda üç farklı tasarım örneği tasarlamalarını söyleyin. Hazırlanan bu üç farklı logonun size sunumu yapılırken bu logoların siyah ve beyaz zeminlerde nasıl durduğunu görme istediğinizi belirtin. Size yapılacak sunumdan sonra logoda gerekli rötuşları yaptırıp tasarımın son şeklini PNG ve vektörel olarak iki ayrı formatta teslim etmelerini isteyin.

Logo Formatı Ne Olmalı?

Logo formatı ne olmalı?

Logo tasarım yaptıran çoğu kişi logosunu teslim alırken sadece PNG formatını teslim alıyor. Oysa bu logonuzu kartvizit, antetli kağıt, baskılı zarf, el ilanı, broşür gibi baskılı ürünlerde kullanacaksınız. Ve sizden logonuzun vektörel halini isteyecekler. Sizde logonuzun vektörel halini temin etmek için zaman harcayacak veya profesyonel olmayan birilerine hazırlatmışsanız da ona ulaşmakta sorun yaşayacaksınız.

Bu tarz sorunların önüne geçmek için logomuzu mutlaka vektörel tabanlı bir program ile yaptırın. Vektörel tabanlı programların içerisinde en çok bilinen ve kullanılanı Adobe İllistratör ve Adobe İnDesign programlarıdır. Logo tasarım çalışması bittikten sonra grafikerden mutlaka logo çalışmanın orjinal dosyasını talep edin.

Orijinal dosyası elinizde olduktan sonra  bu çalışma üzerinde değişiklik yapabilir veya yaptırabilirsiniz. Ve logo çalışmasının PDF formatında çıktısını da isteyin. Bir çok kişi size logonuzu JPEG, TIFF gibi çeşitli resim formatlarının elinizde olmasını, çalışmanın bu formatlarda istenmesi gerektiğini söyler.

Aslında bu formatları istemenize hiç gerek yok. Çünkü istemiş olduğunuz PDF formatını her tür çalışmanızda kullanılabilir.

Sonuç olarak…

Kurumsal kimlik çalışması sizin dış dünyada nasıl görülmek istediğinizle ilgili. Kurumsal kimlik çalışması dünyaca meşhur Nasrettin Hoca’nın bahsettiği “ye kürküm ye” olayıdır. İnsanların sizi nasıl algılayıp saygı ve güven duymasını istiyorsanız o şekilde bir kurumsal kimlik çalışması yaptırmalısınız.

Kurumsal kimliğin kalbi olan logo tasarım ise insanların sizi görür görmez hatırlamalarını sağlayan görsellerdir. Yaptıracağınız logo tasarımı sizi anlatan, diğerlerinden farklı, benzersiz olmalıdır. Sizin nasıl bir firma, girişim, e-ticaret sitesi olduğunuzu anlatan, sizinle ilgili kararların alınmasını sağlayan kurumsal kimlik çalışması ve logo tasarım için mutlaka alanında uzman tecrübeli bir grafiker veya bir ajans ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Kurumsal Kimlik ve Logo Tasarim Nedir – Nasil Olmalıdır?

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir