1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler


0

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte e-ticaret sitesi kurmak için gerekenler konusu herkesin ilgi odağı haline gelmiştir. Özellikle yeni girişimcilerin ilgisini çeken e-ticaret dünyası, gitgide daha da popülerleşir.

Yeni baştan bir e ticaret sitesi kurma, bazı adımların takip edilmesi halinde pratik bir sürece dönüşür. İlgi çekici fırsatların ve kolay alışveriş sisteminin hakim olduğu e-ticaret sektörü, pek çok firma tarafından tercih edilir. Web siteleri üzerinden alışveriş yapan kişi sayısının her geçen gün artış göstermesi, pek çok firmayı bu sistemde satış yapmaya teşvik eder.

E-ticaret sitesi kurarken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için bu yazıda detaylı bir biçimde anlattık.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler
E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret Sitesi kurmak için gerekenler nelerdir?

E-ticaret sitesi kurmak için aşağdaki adımlar izlenmelidir., Bunlar;

 • Yasal Bir Şirket Kurun
 • Site Tasarımında Özgün ve Göz Alıcı Detaylara Yer Verin
 • Ürün ve Hizmet Konusunda Müşterilere Çeşitlilik Sunun
 • Kredi Kartıyla Taksitli Alışveriş İmkanı Olsun
 • Banka Ücretlerini Değerlendirin

Yasal bir şirket kurun

İş alanlarının genelinde olduğu gibi e-ticaret iş modelinde de hukuki kurallara özen göstermek önemlidir. E-ticaret sitenizi yasal hale getirerek hukuki açıdan yeterlilik kazanmanız mümkün olur. Bunun için öncelikle bir şahıs şirketi kurulumu yapmanız gerekir.

Yasal olması sayesinde müşterilerin güvenini kazanan firmalar, sektörde daimi bir yer edinmeyi başarır. Ayrıca profesyonellik konusundaki gelişmişliğini de gözler önüne serer. Şirketinizin yasal olup olmamasını önemsemediğiniz takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşma riski ortaya çıkar.

e-ticaret sitesi kurmak
e-ticaret sitesi kurmak

Hedeflerin altında satış yapmanıza neden olacak yasal sorunlar, şirketinizin büyümesini engeller. Faaliyetlerinizi yasal çerçevede yürütmek, hem şirket hem de müşteriler açısından pozitif değişiklikler yaşanmasını tetikler. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurarken mutlaka yasal işlemleri uygulamanız önerilir.

Vergi mükellefi olmanız, tüm işlerinizin yasal bir şekilde yürümesini sağlar. Oturduğunuz yerden online şahıs şirketi nasıl kurulur öğrenmek isterseniz aşağıdaki yazımızı mutlaka okuyun.

Oturduğun Yerden Online Şahıs Şirketi Kur

Site tasarımında özgün ve göz alıcı detaylara yer verin

Web sitesi sahiplerinin önem vermesi gereken konulardan biri, site içi tasarımdır. Firmanızın müşteriler tarafından yoğun ilgi görmesi için tasarım konusunda özgünlüğe yönelmeniz tavsiye edilir. Grafik, kategori başlıkları, ürünler ve site ismi gibi çeşitli alanlarda sitenizi renklendirmeniz gerekir.

Akılda kalıcı site isimlerinin tercih edilmesi, firmanızın satış ve ziyaret oranlarında büyük bir paya sahiptir. E-Ticaret Sitesi içi tasarımda çarpıcı detayların yer alması, müşterilerin ürün ya da hizmet satın almasında teşvik edici bir görev üstlenir. Alışveriş sürecinde tercih edilen bir firma olarak bilinmeniz için, tasarımınızı özenli biçimde yapmanız önerilir.

Ürün ve hizmet konusunda müşterilere çeşitlilik sunun

Teknoloji çağının öne çıkan iş alanlarından e-ticaret siteleri, ürün ve hizmette yansıttığı zenginlik ile dikkat çeker. Her tür müşterinin ihtiyaçlarını karşılayabileceği kadar geniş ürün yelpazesine sahip firmalar, e-ticarette öne çıkmayı başarır. Ürünlerin anlaşılır ve yeterli bilginin yer aldığı açıklamalar ile tanıtılması, müşterilerin beğenisini kazanır.

Alışveriş sırasında merak edilebilecek sorulara cevap niteliğindeki ürün açıklamaları, e-ticaret sektöründe başarılı olmanızın temel etkenleri arasındadır. Bunun haricinde müşteriye sunulan hizmet de bir diğer önemli konudur. Alışveriş öncesi ve sonrasında müşteriyle kurulan iletişim, satış oranlarında önemli bir rol oynar.

Müşterilerin istek ve ihtiyaçları ile yakından ilgilenerek satışın olumlu sonuçlanmasını sağlamanız mümkündür. Bu nedenle hedef kitlenize hitap etmeyi amaçlayarak bu doğrultuda hareket etmeniz gerekir. Ayrıca sosyal medya üzerinden de firmanızı tanıtma çalışmaları yapmanız sizin yararınıza olur.

Kredi Kartıyla Taksitli Alışveriş İmkanı Olsun
Kredi kartıyla taksitli alışveriş imkanı olsun

Kredi kartıyla taksitli alışveriş imkanı olsun

Ödeme yöntemlerini geniş tutmanız, e-ticaret sitesi kurmak için gerekenlerin başında gelir. Günümüzün en yaygın alışveriş şekillerde biri olan sanal pos ile kredi kartına taksit, müşterilerin firmalardan beklediği hizmetler arasına girer.

Hızlı ve pratik olması nedeniyle öne çıkan bu yöntem, aynı zamanda müşterilerin maddi açıdan zorlanmamasını sağlar. İster tek çekim ister taksit şeklinde yapılandırabilen ödemeler, müşteriler tarafından sıklıkla tercih edilir. Ancak kredi kartıyla alışveriş sistemi oluşturabilmeniz, bankalar ile temasa geçerek gerekli prosedürleri uygulamanızı gerektirir.

Ayrıca kapıda ödeme yöntemi de son zamanlarda sık sık tercih edilir. İnternet üzerinde ödeme yöntemleri oluştururken ssl sertifikası kullanmanız karşı tarafa güven verir. Üstelik bu sistem kısa süre içerisinde pazarda yer almanız için de önemlidir.

Banka ücretlerini değerlendirin

E-ticaret firmalarının en büyük avantajlarından biri, sanal POS seçeneğinden yararlanabilmeleridir. Firmanın giderlerini azaltan ve müşteriye farklı ödeme seçenekleri sunabilmesini mümkün kılan sanal POS, pek çok e-ticaret sitesinin işine yarar.

Ücret ve kalite açısından beklentilerinizi karşılayan bankaları tercih etmek, kurulum sürecinde sizlere önemli katkılarda bulunur. E ticaret paketlerinden birini tercih ederek işleyiş sürecine başlayabilirsiniz. Siz de e ticaret sitesi kurmakta gerekli olan detaylar  hakkında bilgi edinerek piyasaya giriş yapabilirsiniz.

E ticaret sitesi ne kadara mal olur?

E-Ticaret Sitesi Maliyeti Ne Kadardır? Genel olarak, e-Ticaret sitesi fiyatları 1.000 ila 500.000 TL arasında değişebilir. Açmak istediğiniz e-ticaret sitesinin ücreti, satış ve trafik hedefinize, ihtiyaç duyacağınız özelliklere ve kuracağınız e-ticaret web sitesi şirketinin türüne göre değişkenlik gösterir.

E-ticaret sitesi kurma masraflarının haricinde eğer bir şirketiniz yoksa şirket kurma maliyetlerini de hesaba katmalısınız. Bu gün şahıs şirketi kurmak 600-750 TL, Limited ve Anonim şirket kurmak ortalama 1500-2000 TL gibi bir gideriniz olacaktır. Hangi şirket türünü kurmak mantıklı diye öğrenmek isterseniz aşağıdaki yazımızı mutlaka okuyun.

Vergi Oranlarına göre Şahıs Şirketi mi, Limited Şirket mi Anonim Şirket Kurmak mı Mantıklı?

E-ticaret sitesi giderleri arasına e-fatura kesmek için kontur ücreti ve mali müşavir veya muhasebeci ücretlerini de eklemek gerekir. Mali müşaviri nedir, ne kadar ücret alırlar öğrenmek için aşağıdaki yazımızı mutlaka okuyun.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir