1. Anasayfa
 2. Youtube

Youtube MP3 Dönüştürücü Nedir?


0

Youtube mp3 dönüştürücü nedir, Youtube videları nasıl mp3 yapılır, Youtube mp3 dönüştürücü programları nelerdir, youtube mp3 dönüştürme siteleri nelerdir sorularının cevapları bu makalede. Youtube mp3 dönüştürücü uygulamaları ve programları son zamanlarda en çok rağbet gören aramalardan olmuştur.

Günümüzde en büyük video paylaşım sitesi olan Youtube günde milyonlarca insan video izlemekte. İnsanlar bu platformu sadece video izlemek için kullanmıyor. Aynı zamanda iş yaparken, dinlenirken müzik de dinliyor. Müzik dinleyen insan sayısı azımsanmayacak derece de olduğunu vurgulamak isteriz.

Bilinen veya bilinmeyen bütün sanatçılar yeni bir albüm çıkardıklarında bunu ilk Youtube ortamında yayınlıyorlar. Bu kişilerin takipçileri de yeni şarkıları buralardan izliyorlar. İnsanlar gün içerisinde bir yerden bir yere seyahat ediyorlar. Bu seyahat süresinde canları sıkılmasın diye müzik dinliyorlar. Youtube video sitesi olduğundan sevdikleri sanatçıların videolarını arabada dinleyemiyorlar.

İnsanların sevdikleri sanatçıların müzik albümleri arabalarda da dinlenebilsin diye Youtube MP3 dönüştürücü uygulama ve programları geliştirildi.

Bu makalemizde Youtube mp3 dönüştürücü nedir, nasıl kullanılır, Youtube mp3 dönüştürücü uygulamalar nelerdir onlardan bahsedeceğiz. Ama öncesinde MP3 nedir bundan bahsedelim.

Youtube mp3 dönüştürücü
Youtube mp3 dönüştürücü

MP3 nedir?

MP3, sıkıştırılmış ses biçimi ve bu şekilde kayıt edilmiş seslere denir. MP3 MPEG Layer 3 kısaltmasıdır. MPEG Motion Pictures Experts Group kelimelerinin kısaltmasından oluşur. MP3 Türkçe m-pe-üç veya mepe-üç diye okunur. Bu ses biçimi Fraunhofer-Institute tarafından geliştirilmiştir.

MP3 ses dosyası sayısal hale getirilen sesler üzerinden insan kulağının duyamayacağı titreşimlerin silinmesi esasına dayanır. Bu ses dosyası formatı sesin kayıt edildiği disk alanında daha az yer kaplaması amacıyla geliştirilmiştir. Çünkü CD kalitesinde 3-5 dakikalık .wav, .pcm, .voc, .au, .snd uzantılı bir ses dosyası 50 ila 70 megabayt arasında alan kaplardı.

MP3 ses formatı az yer kaplamasından dolayı cep telefonu, araç cd çaları, bilgisayar, tablet gibi bir çok cihazda tercih edilmektedir. Bu nedenle çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Araçların cd çalarları mp3 desteklediği için mp3 formatı en çok araçlarda kullanılıyor dersek abartı olmaz sanırım.

Youtube mp3 dönüştürücü nedir
Youtube mp3 dönüştürücü nedir

Youtube MP3 dönüştürücü nedir?

Youtube mp3 dönüştürücü, Youtube platformuna video formatında yüklenen videoların mp3 ses formatına çevrilmesini sağlayan uygulama veya programlara verilen isimdir. MP3 dönüştürücüler herhangi bir video dosyasını kısa bir zaman içerisinde sıkıştırılmış ses dosyasına çevirebilirler.

Günümüzde videoları mp3 formatına çeviren bir çok uygulama ve program bulunmaktadır. Bu uygulama ve programlar ile beğendiğiniz bir videoyu mp3 formatında kayıt edip internet harcamadan daha sonra defalarca dinleyebilirsiniz.

Youtube mp3 dönüştürücüleri kullanabilmek için teknik bir bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Bu uygulama veya programları normal bir bilgisayar kullanıcısı rahatlıkla kullanabilir.

Mp3 dönüştürücüler çalışma prensibi olarak 3’e ayrılır;

 1. Masaüstü exe yani program şeklinde çalışan
 2. İnternet tarayıcı mantığıyla çalışan
 3. Cep telefonlarında mobil uygulama şeklinde çalışan

Bu saydığımız bütün dönüştürücüler aşağı yukarı aynı mantıkla çalışmakta olup kullanımı hemen hemen aynıdır.

Youtube MP3 dönüştürücü özellikleri nelerdir?

Youtube mp3 dönüştürücüler ile Youtube videolarını bilgisayarınıza veya cep telefonlarnıza kolayca indirebilirsiniz. Youtube mp3 dönüştürücülerin ortak özellikleri şunlardır;

 • Mp3 dönüştürücüler tüm cihazlarla uyumludur. Android, PC (Windows, Mac), iPhone
 • Bu dönüştürücüler ile sınırsız indirme yapabilirsiniz.
 • Mp3 dönüştürücüler için kayıt olmanıza veya bir hesap oluşturmanıza gerek yoktur.
 • Mp3 dönüştürücülerin çoğu ücretsizdir.

Youtube MP3 dönüştürücü nasıl kullanılır?

İnsanlar Youtube platformunda görüp beğendiği bir videoyu (ki bu video bir şarkı veya sohbet videosu da olabiliyor) arabalarda, bilgisayarda veya cep telefonlarında podcast olarak dinlemek istiyor. Bu nedenle düyanın en çok kullanılan arama motoru Google üzerinde Youtube videolarını mp3 formatına çevirecek uygulama veya programlar aramakta.

İnsanlar Youtube videolarını mp3 formatına çevirmek için uygulama veya program ararken arama çubuğuna genelde “Youtube to mp3 converter, Youtube mp3 indir, mp3 dönüştürücü, mp3 dönüştürücü Youtube ve Youtube mp3 dönüştürücü” gibi kelimeler ile arama yapmakta.

Mp3 dönüştürücü kullanımı son derece kolaydır. Aşağıda bunların nasıl kullanıldığını açıkladık.

Program ile youtube mp3 dönüştürme  nasıl yapılır?

Bilgisayarınızda kurulu olan mp3 dönüştürme programı ile Youtube videolarını mp3 formatına çevirebilirsiniz. Biz anlatımımızı “Free Youtube MP3 Converter” programına göre yaptık. Ancak bütün programların kullanımı aşağı yukarı aynıdır.

Free Youtube MP3 Converter ile Youtube mp3 dönüştürme şu şekilde yapılır;

 • MP3 olarak indirmek istediğiniz videonun URL adresini kopyalayın,
 • Bilgisayarınıza kurulu olan Free Youtube MP3 Converter programını çalıştırın,
 • Gelen ekranda sol üst köşede yer alan “Yapıştır” düğmesine tıklayın.
 • Program sizin kopyaladığınız linki otomatik algılayacaktır.
 • Sağ üst köşede aktif olan “İndir” düğmesine tıklayın.
 • Gelen ekranda sıradan bir kullanıcı seçeneğini tıklayın.
 • Videonuz indirilmeye başkayacaktır.

İnternet tarayıcısı ile youtube mp3 dönüştürme nasıl yapılır?

Youtube da görmüş olduğunuz bir videoyu bilgisayarınıza herhangi bir uygulama veya program kurmadan da indirebilirsiniz. İnternet tabanlı mp3 dönüştürme programları ile beğendiğiniz bir videoyu mp3 formatına aşağıdaki şekilde indirebilirsiniz.

Biz anlatımızı youtubemp3donusturucu.org adresindeki dönüştürcüye göreanlattık. Ancak bütün internet tabanlı Youtube Mp3 Dönüştürücüler aynı mantıkla çalıştıkları için sizde kolayca yapabilirsiniz.

Youtubemp3donusturucu.Org ile mp3 dönüştürme şu şekilde yapılır.

 • YouTube sitesini açın.
 • İndirmek istediğiniz videoya tıklayın.
 • Adres kısmından videonun bağlantı linkini kopyalayın.
 • youtubemp3donusturucu.Org sitesine gidin.
Youtube MP3 dönüştür
Youtube MP3 dönüştür
 • Açılan sayfada “Enter a valid supported site URL” yazan ilgili alana kopyaladığınız linki yapıştırın.
 • MP3 İndir butonuna tıklayın.
 • Gelen ekranda “Success” yazınısı gördükten sonra “Download your mp3 file” butonuna tıklayın.
 • Bundan sonra indirme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Telefondan youtube mp3 dönüştürme nasıl yapılır?

Cep telefonunuzdan beğendiğiniz videoları mp3 formatına kolayca çevirebilirsiniz. Cep telefonundan mp3 çevirme uygulamaları benzer mantıkla çalışmaktadır. Biz anlatımımızda Youtubemp3donusturucu.Org sitesini kullandık.

Youtubemp3donusturucu.Org sitesi ile cep telefonundan mp3 dönüştürme işlemi şu şekilde yapılır;

 • Cep telefonunuzdan YouTube uygulamasını açın.
 • Uygulamada indirmek istediğiniz video’ya gelin.
 • Videonun üst kısmında yer alan Paylaş butonuna basın.
 • Burada “Bağlantıyı kopyala” seçeneğine dokunun.
 • Kopyaladığınız bağlantı ile tarayıcınızda Youtubemp3donusturucu.Org sitesine gidin.
 • Kopyaladığınız linki ilgili butona yapıştırın.
 • Bulunan butona kopyaladığınız linki ilgili alana yapıştırın.
 • Mavi renkteki “MP3 İndir” butonuna tıklayın.
 • Gelen ekranda “Success” yazınısı gördükten sonra “Download your mp3 file” butonuna tıklayın.
 • Böylece video İşlemi tamamlanmış olacaktır.
mp3 dönüştürme programları
mp3 dönüştürme programları

Youtube mp3 indirme programları nelerdir?

Bilgisayarınıza kurabileceğiniz bir çok YouTube MP3 İndirme Programları mevcuttur. Bunlardan istediğinizi kullanabilirsiniz. Bütün programların çalışma mantığı aynıdır. YouTube MP3 İndirme Programlarını arattırmak için Google arama kısmına “YouTube MP3 İndirme Programları” yazıp arattığınızda bir çok sonuçla karşılaşacaksınız. Arama sonuçlarından istediğiniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Biz aşağıda en çok kullanılan YouTube MP3 İndirme Programlarından bazılarını listeledik. Bu programların isimlerini Google da arattırıp bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

YouTube MP3 İndirme Programları şunlardır;

 • Free YouTube to MP3 Converter
 • Youtube MP3 Çevirici
 • YouTube Music Downloader
 • Videoder
 • NewPipe
 • TubeMate
 • KeepVid
 • Snaptube
 • Dentex YouTube Downloader
 • DVDFab YouTube to MP3

Free youtube to mp3 converter

Free YouTube to MP3 Converter ücretsiz bir program olup arayüzü ve çalışma mantığı olarak oldukça kolay kullanılır. Program ile videolarınızı kolayca MP3 formatına çevirebilirsiniz. Programın Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Program ile videolarınızı mp3 haricinde birden çok ses dosyasına çevirebilirsiniz.

Youtube mp3 çevirici

Youtube MP3 Çevirici programı ile MP4 videolarınızı kolay ve hızlı bir şekilde mp3 formatına çevirebilirsiniz. Program ücretsiz bir kullanıma sahiptir. Programda indirmek istediğiniz videonun linkini ilgili alana yapıştırıp çevir düğmesine tıkladığınızda işleminiz hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Youtube music downloader

YouTube Music Downloader programı ile videolarınızı kolayca mp3 formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Programı deneme sürümü ile kullanıyorsunuz. Deneme versiyonunda bir çok işinizi kolayca yapabilirsiniz. Ancak uygulamayı beğenirseniz ücretli sürümünü de satın alabilirsiniz. ücretsizdir.

Youtube mp3 indirme tarayıcı eklentileri nelerdir?

Youtube videolarını mp3 olarak kullanmış olduğunuz tarayıcıya eklenti ekleyerek de indirebilirsiniz. Chrome veya Mozilla gibi tarayıcılarınıza ekleyeceğiniz eklentiler mp3 indirme işini kolaylaştırıp size zaman kazandıracaktır. Chrome veya Mozilla uyumlu bir çok Youtube mp3 indirme eklentisi bulunmaktadır. Google arama çubuğuna “youtube mp3 indirme eklentisi” yazıp arattığınızda karşnıza bir çok seçenek çıkacaktır.

En çok kullanılan tarayıcı Yutube mp3 indirme eklentileri şunlardır;

 • ODM ile Video İndirici
 • FB Video Downloader
 • Video Downloader Plus
 • YouTube mp3 (Mozilla)
Youtube mp3 dönüştürme siteleri
Youtube mp3 dönüştürme siteleri

Youtube mp3 indirme siteleri nelerdir?

Youtube videolarını mp3 olarak indirebileceğiniz bir çok site bulunmakta. Bu sitelerin hepsi benzer mantıkla çalışmakta. O yüzden istediğiniz siteden indirebilirsiniz. Yalnız mp3 indirirken sizden şifre girmenizi veya ücret isteyen sitelerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Hiç bir mp3 dönüştürme sitesi kullanıcılarından kullanıcı adı ve şifre bilgisi istemez.

En çok kullanılan Youtube mp3 indirme siteleri şunlardır;

 • ByClick Downloader
 • DVDFab YouTube to MP3
 • Dentex YouTube Downloader
 • InsTube Free Video & Music Donwload
 • KeepVid
 • NewPipe
 • Snaptube
 • TubeMate
 • Videoder
 • Youtube Downloader for Android

Youtube videolarını mp3 olarak indirmek yasal mı?

Youtube videolarını mp3 olarak indirmek hukuki olarak halen tartışılan bir konudur. Youtube platformu video paylaşım sitesidir. İnsanlar burada videolarını gönüllü olarak paylaşmakta. Bu nedenle indirmek yasadışı değildir diyen de var. Veya bu videoları izinsiz indirmek yasal değildir görüşünü benimseyende var.

Bu soruya teknik olarak cevap verecek olursak bir Youtube videosunu mp3 olarak indirmek yasadışı değildir. Ancak mp3 olarak indirilecek olan video telif haklarıyla korunan bir video ise indirme yasa dışı olacaktır.

Ayrıca mp3 olarak indirilen Youtube videosunu bireysel kullanımın dışında çoğaltmak, bundan gelir elde etmek kesinlikle yasal değildir. Bu tarz bir eylem hukuki olarak sizi sıkıntıya sokacaktır.

Tavsiyeniz mp3 olarak indirmek istediğiniz Youtube videosunun telif hakları ile korunan bir video olup olmadığını iyice araştırıp öyle indirmeniz. Özellikle sanatçıların yüklemiş olduğu videolar bu kapsamda değerlendirilebilir.

Kullanıcılar bunları da sordu

Okuyucularımızın “Youtube MP3 Dönüştürücü Nedir, Nasıl Kullanılır” konusunda sormuş oldukları sorulara kısa kısa cevaplar vermeye çalıştık. Sizin de bu konuda sormak istediğiniz bir soru varsa aşağıdaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Sorunuz en kısa sürede cevaplanacaktır.

Youtube mp3 dönüştürme Uygulamaları nelerdir?

Yayında olan bir çok Youtube mp3 dönüştürücü uygulama ve program bulunmaktadır. En çok bilinen ve kullanılan Youtube mp3 dönüştürücü araçlar şunlardır;
-ByClick Downloader
-DVDFab YouTube to MP3
-Dentex YouTube Downloader
-Free YouTube to MP3 Converter
-Youtube MP3 Çevirici
-YouTube Music Downloader

Youtube mp3 dönüştürme nasıl yapılır?

Beğendiğiniz Youtube videolarını kolayca mp3 formatına çevirip cep telefonlarınıza veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Youtube videolarını mp3’e çevirmek için;
1) youtube.com adresine gidin.
2) Dönüştürmek ve mp3 olarak indirmek istediğiniz videonun video URL’sini (örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=D_nirgfUsp4) kopyalayın.
3) MP3 dönüştürme sitesinde veya uygulamasında bir format seçin – mp3 (ses) veya mp4(video) – ve dönüştür düğmesine tıklayın.
4) Dönüştürme biter bitmez indirme düğmesine tıklayarak videoyu indirebilirsiniz.

Youtube mp3 dönüştürme uygulamaları mac bilgisayarlarda da çalışır mı?

Yukarıda anlatmış olduğumuz Youtube mp3 dönüştürme uygulama ve programlarının çoğu Mac bilgisayarlarla da uyumludur. Herhangi bir sorun olmadan Mac bilgisayarlarınızda da kullanabilirsiniz. Anacak bazı programların uyumluluk sorunları olabilir. Onunda Mac bilgisayarınızla uyumlu versiyonu internetten bulup indirebilirsiniz.

5/5 - (4 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir