1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaretin Fiziki Mağazaya Faydaları Nelerdir?


0

E-Ticaretin fiziki mağazaya faydaları nelerdir? hemen öğren. E-ticaretin fiziki mağazaya katkıları, son zamanlarda pek çok kişi tarafından merak edilir. Özellikle ticari faaliyet yapan kişilerin, bu faaliyetlerini internetten satış olarak yapma arzuları konuya duyulan ilgi oranının artış göstermesinde rol sahibi olur. Ayrıca bu alana yöneldiğiniz zaman hızlı bir şekilde büyüme gösterme ihtimaliniz vardır.

E-Ticaretin fiziki mağazaya faydaları
E-Ticaretin fiziki mağazaya faydaları

E ticaret, son zamanlarda hem ulaşım açısından rahat hem de düşük maliyetli olması sebebiyle, firmalar tarafından son derece popüler bir sektör haline geldi. Sektörün sanal sistem üzerinden devam etmesi işlerin kısa sürede ilerlemesine ve iş hacimlerinin hatırı sayılır derecede artış göstermesine imkan tanır.

Peki e ticaretin fiziki mağazaya katkıları nelerdir? İşte detaylar!

E-Ticaretin fiziki mağazaya faydaları nelerdir?

E-Ticaretin fiziki mağazaya faydaları şunlardır;

 • Daha geniş kitlelere ulaşım sağlama
 • Markanızın bilinirliğinin artması
 • Alışveriş devamlılığı
 • Mağaza masraflarınızda azalma
 • Enflasyon zararlarının önüne geçme
 • Ürün çeşitliliğin fazla olması

Daha geniş kitlelere ulaşım sağlama

İnternet siteniz üzerinden, fiziki mağazanıza oranla daha fazla kişiye ulaşım sağlama imkanınız vardır. Çünkü günümüzde pek çok kişi internet aracılığıyla alışveriş yapma hakkını kullanır. Dolayısı e ticaret yapan çok sayıda firma hedef kitlesini daha kısa bir süre içerisinde genişletmeyi başarır.

E ticaret alanında firmaların çoğu hedef kitlelerini büyütmek için Google reklamları ya da sosyal medya reklamlarından faydalanırlar. Bu reklamlar sayesinde de yüzlerce hatta binlerce kişiye ulaşım sağlama şansınız oluşur.

Bu durum aynı zamanda fiziki mağazanıza olan ziyaret oranlarının da artış göstermesinde etkili olur. İnternet üzerinden satış yapan firmaları, pek çok müşteri fiziki olarak da ziyaret eder.

e-ticaretin fiziki mağazaya faydaları
e-ticaretin fiziki mağazaya faydaları

Markanızın bilinirliğinin artması

E ticarete henüz atılmamış olan firmaların ulaştığı kişi sayısı daha düşüktür. Bu durumda firmaların satış oranları da daha düşük olur. Fakat firmalar e ticaret yaptıkları zaman, hem satış oranlarında hem de müşteri kitlelerinde kısa süre içinde artış görülür.

E ticaret siteniz üzerinden satış yapmanızın bir diğer faydası ise fiziki mağazanızın da tanınırlığının artış göstermesidir. Bu sayede marka bilinirlik oranınız da yükselir. Bununla beraber hem marka bilinirliğiniz hem de fiziki mağaza ziyaret oranlarınız artar. Pazarlama çalışmaları arasında bu noktalar büyük önem arz eder.

Alışveriş devamlılığı

E-ticaret sitesi sahibi olmanın fiziki mağazaya sunduğu katkılardan biri de; alışveriş devamlılığı şansının olmasıdır. Fiziki mağazalar, günün belirli saatleri içerisinde hizmet verir. Yani müşteriler sizin mağazanızı sadece bu saatler içerisinde ziyaret edebilir. Fakat internet sitesi sahibi olduğunuz zaman, 7 gün 24 saat boyunca sanal mağazanız açık kalır.

E ticaret paketlerini incelediğiniz zaman farklı alt yapı seçenekleri karşınıza çıkar. Bu alt yapı seçenekleri sayesinde, müşterileriniz isterlerse sabahın en erken saatlerinde isterlerse de gecenin en geç saatlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamadan alışveriş yapabilirler. Durum böyle olduğu zaman firmanızın satış oranları üzerinde gözle görülür derecede artışlar meydana gelir.

Mağaza masraflarınızda azalma

E ticaret üzerinden satış yapmayı düşünen kişiler için avantajlı olan pek çok durum vardır. E ticaret alanına atıldığınız zaman, fiziki mağazanızda birtakım değişikliklere gidebilirsiniz. Örneğin mağazanızda küçülme yapmanız sizin için mantıklı olabilir. Çünkü müşterileriniz artık çoğu zaman internet sitenize gelerek alışveriş yapmayı tercih edecekler.

mağaza masrafları
mağaza masrafları

Böyle olduğu zaman kocaman bir mağazada durmanız gerek kalmaz. Mağazanızda küçülmeye gittiğinizde hem dükkan giderleri hem de diğer masraflar üzerinde düşüşler olur. Bu sayede ekstra kar elde etme şansınız ortaya çıkar. Elektrik faturası, su faturası, doğal gaz faturası ve lira gibi temel giderlerin azalması sizin büyük oranda kar yapmanızı sağlar.

Enflasyon zararlarının önüne geçme

E ticaret alanında hizmet veren firmaların hepsi, satışlarını internet üzerinden yapar. Bu tarz çalışma sistemine sahip olan sanal mağazalar ise, fiziki mağazalara oranlar enflasyon durumlarından daha az etkilenir. İnternet üzerinde meydana gelen dalgalanma durumları oldukça azdır.

Böyle olduğu zaman enflasyon krizleri sizi yüksek oranda etkilemez. Bu durum aynı zamanda fiziki mağazanıza da katkıda bulunur.

Ürün çeşitliliğin fazla olması

E-posta aracılığıyla yapılan satışların fiziki mağazaya olan en büyük katkılarından biri de ürün çeşitliliğinin fazla olmasıdır. Fiziki mağazası olan kişiler genel olarak sabit ürünler satışa sunar. Çeşitlilik oranı ise çok yüksek değildir.

Dolayısıyla müşterilerin ürün satın almadan önce yaptığı araştırmalarda, eğer mağazanızda fazla ürün çeşidi yoksa satış yapma oranınız düşer. Fakat fiziksel mağazanızda uğradığınız zararı, e ticaret sektöründe kapatma şansınız vardır. İnternet sitenizi tasarlayıp dilediğiniz kadar ürün ekleyerek satışa koyabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir