1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

İnternetten Aksesuar Satmak 2023


0

İnternetten aksesuar satmak için gerekli tüm bilgileri bu makalede bulabilirsiniz. E-ticaret sitesi üzerinden online satış yapma işlerinin her geçen gün yoğun bir şekilde artış göstermesi, insanların bu alanlara daha fazla yönelmesinde büyük rol oynar. Günümüzde büyük bir çoğunluğun, alışverişlerini internet üzerinden yapması e-ticaret sektöründe de farklı kategori artışlarını meydana getirir.

Aksesuar satışı yapan firmalar da son zamanlarda öne çıkmayı başarır. Özellikle kadın kullanıcılar başta olmak üzere erkek kullanıcılara ve çocuk grubuna da hitap eden aksesuar seçenekleri, internet üzerinde yoğun bir satış trafiği oluşturur. Ancak e-ticaret ile aksesuar satış ipuçları noktasında bazı bilgilere sahip olmanız gerekir.

Bu yazımızda sizlere aksesuar satışlarınızın artması ve sitenizin öne çıkması için bazı püf noktalar vereceğiz. Peki e-ticaret ile aksesuar satış ipuçları nelerdir? Hangi noktalara dikkat ederek satış hacmini artırmanız mümkün olur? Buyurun konu hakkındaki detayları birlikte inceleyelim!

internetten aksesuar satmak

İnternetten aksesuar satmak için püf noktalar nelerdir?

E-ticaret ile aksesuar satışı yapmak için dilerseniz sıfırdan bir site açabilirsiniz. Eğer hali hazırda bir siteniz varsa, site üzerinden aksesuar bölümü de oluşturabilirsiniz. Ama en önceki kısım bu alanda hangi ürünleri satacağınıza karar vermeniz olacak. 

Ürün yelpazesi oluşturmak 

İnternetten aksesuar satmak için yapmaya karar verdiğiniz noktada, hangi ürünlerin satışını yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Çünkü belli bir iş şemanızın olması noktasında, ürün belirlemek oldukça önemlidir. Bu nedenle de hangi hedef kitleye yönelik satışlar yapacağınıza karar vermelisiniz. Yaş grubu ve buna benzer şeyleri önceden belirlemeniz size avantaj sağlar.

Ayrıca online takı satışı içerisinde altın ya da gümüş gibi farklı materyallerden yapılmış aksesuar seçeneklerini de sınıflandırmanız önemlidir. Ürünlerin kargolama süreci, tedarik aşaması ve kategori dağılımının her biri ayrı titizlik gerektirir. 

Cinsiyet açısından sınıflandırma yapmak 

Günümüzde aksesuar çeşitlerini hem erkek hem kadın hem de çocuk kullanıcılar tercih eder. E-ticaret aksesuar satışı yapacak kişilerin bu dağılımı dengeye koyması önemli bir konudur. Kadın kullanıcılar için küpe, yüzük ve kolye gibi ekstra seçenekler vardır. Nitekim aynı durum çocuk gruplarında da geçerli olur.

Erkek kullanıcılar için ise bileklik, yüzük ya da küpe gibi seçenekler mevcuttur. Dilerseniz ürün skalanıza cüzdan, kemer ya da yaka iğnesi gibi farklı alternatifler de ilave edebilirsiniz. Bu sayede ürün çeşitliliğiniz artış gösterir ve daha geniş kitlelere hitap etme şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca akıllı saat ve kulaklık gibi giyilebilir teknoloji ürünlerinin de satışını yapabilirsiniz.

Rakipleri analiz etmek 

E-ticaret ile aksesuar satışı konusunda hizmet verecek olan ilk kişi şüphesiz siz değilsiniz. Sektör analizi yaptığınız zaman bu alanda hizmet veren çok sayıda firma olduğunu görebilirsiniz. Her alanda olduğu gibi online aksesuar satışı alanında da rakipleri analiz etmek büyük avantaj sağlar. Sitenizi müşterilere açmadan önce, bu alanda hizmet veren diğer firmalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Aynı sektörde satış yapan firmaların satışa sunduğu ürünleri, müşterilerine tanıdıkları ayrıcalıkları, fiyat aralıklarını ve site yapılarını inceleyebilirsiniz. Bu sayede sizin de kafanızda bazı planlar şekil alabilir. Özellikle hangi ürünlerin satışını yapacağınız noktasında karar vermeniz için rakiplerinizi araştırmak size büyük oranda yardımcı olur.

Alışveriş sürecini ve müşteri memnuniyetini yönetmek 

Müşterilerinizi tek seferlik olarak düşünmeniz yanlış adımlar atmanıza neden olabilir. E-ticaret ile aksesuar satışı ipuçları arasında bu detay son derece önemlidir. Müşteri memnuniyetinin olumlu olması, firmanızın daha geniş kitlelere ulaşım sağlaması noktasında bir köprü görevi görür. Bu nedenle arama motorlarında üst sıralara çıkmak adına bazı çalışmalar yapmanız tavsiye edilir. Ürün açıklamaları, blog yazıları ve reklamlar bu süreçte sizlere olumlu dönüşler getirir.

Ayrıca stok yapmak da sizin için önemlidir. Sitenize koyduğunuz ürünlerin stoğunun bulunması, müşteri kaybı yaşamamanız açısından büyük önem arz eder. Çünkü bir müşteri aradığı ürünü bulamazsa ya da satın almayı düşündüğü ürünün stoğu sizde yoksa başka yerleri ziyaret edebilir. 

kargo süreci

Kargo sürecini iyi yönetmek 

Online aksesuar satışı yapmanın ipuçları konusunda kargo süreçleri önemli bir yere sahiptir. Müşteriler internet üzerinden yaptıkları alışverişlerde çoğu zaman kargo hizmetinden yana sıkıntı yaşadıklarını dile getirirler. Ürünlerinizi titiz bir şekilde kargolamanız son derece önemlidir.

Müşterilere sorunsuz ürün gitmesi ve paketlemenin şık olması, olumlu bir izlenim yaratır. Ayrıca sitenizde her üründe sabit kargo ücreti olması ya da belli bir limitin üzerinde ücretsiz kargo kampanyası düzenlemeniz satışlarınızı artırma yönünde önemli bir adımdır.

Bu nedenle kargo firmalarıyla anlaşma yaparken dikkatli olmanız gerekir. Hem sizin hem de müşterileriniz açısından en avantajlı firmayı tercih ederek, kargo sürecini iyi yönetmeniz mümkün olur. Ayrıca müşterilerin kargo takiplerini rahatlıkla yapabilecekleri bir alan sunmanız da firmanızın kurumsal imajını olumlu yönde etkiler. 

Trend ürünlerin satışını yapmak 

Moda dünyasında her geçen gün yeni trendler ortaya çıkar. Bu nedenle sabit ürünlerin sayılı yerine sık sık yeni ürün seçenekleri koymanız sitenizin daha hareketli olmasını sağlar. Özellikle yeni çıkan ve popüler olan ürünlerin satışını yapmanız sizi sektörde ön sıralara taşır. 

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir