1. Ana Sayfa
  2. Sektörel Analiz

Türkiye E-Ticaretinde 2020 Nasıl Geçti?


0

Ticaret Bakanlığı’nın ve e-ticaret bilgi platformunun düzenlediği etkinlik, Türkiye e ticaretinde 2020 nasıl geçti sorusuna cevap getirir. 2020 yılını ve bu yolda gerçekleşen e-ticaret faaliyetlerini açıklayan veriler, e ticaret sektörünün ne kadar büyüdüğünü gözler önüne serer.

Mart ayından sonra pandeminin etkisiyle pek çok değişikliğin yaşandığı e ticaret sektörü, günden güne daha da popüler hale gelmeyi sürdürür. 2020 yılı itibariyle büyüyen e ticarette görülen tüm faaliyetlere sizler için bu yazıda yer verdik.

Türkiye’de e-ticaretin gelişmesi amacıyla atılan önemli adımlar

Türkiye’de e ticarete büyük katkıları bulunan işletmeler, yaşanan gelişmelerin öncüsü olarak kabul edilir. Online alışverişe yönelimin artmasıyla birlikte yaygınlaşan e-ticaret, geçen yıla oranla pek çok değişimden geçmiştir. Öncelikle e-ticarete karşı güven eksikliği yaşanmaması adına farklı e-ticaret altyapıları temin edilmiştir.

Dünya genelinde meydana gelen dijital dönüşümle öne çıkan e-ticaret sektörü, müşteri ve satıcılar arasından güven üzerine kuruludur. Güvenin artması için e ticaret sitesinin bütün bilgileri kayıt altına alınır. Gerekli bazı bilgiler ise kamuoyuna sunulur. 2021 yılında da etkisi devam eden değişiklikler, e ticaret hacmi ve müşteri memnuniyetinin yükselmesine yol açar.

Mart Nisan gibi yürürlüğe giren Yeni Ürün Güvenliği Kanunu, piyasa denetiminin daha kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesini mümkün kılar. 2020 yılında e ticaretin gelişmesiyle ortaya çıkan bu kanun, işletmelere yasal gözetim yapılmasına olanak tanır.

e-ticaret
e-ticaret

E-Ticaret sektöründe yer alan firma sayısı artışı

2019’un yıl sonunda görülen işletme sektörü sayısına bakıldığında son yılda çok sayıda yeni firmanın piyasaya giriş yaptığı fark edilir. E ihracat ve ithalat üzerine çalışmalar yapan firmalar, Türkiye’de e ticaretin daha hızlı gelişmesine yol açar. Son yıla göre %275 oranında artış gösteren işletme sayısı, aynı zamanda müşteri sayısında da yükselmeye neden olur.

E-Ticaret firmalarının pazar yerlerine olan eğilimi

Beyaz eşya, giyim ürünleri ve elektronik aletler gibi çeşitli alanlarda satış yapan e-ticaret firmaları; kanal olarak pazar yerlerinden destek alır. Bazı firmalar birden çok pazar yerinde satış yapsa da genel olarak işletmelerin tek bir pazar yerinde faaliyet göstermeyi tercih ettiği bilinir.

İşletmelerin %72’si bir pazar yerinde satış yaparken geriye kalan %28’lik kısım birden çok pazar yerine yönelir. Hizmet vermeyi düşündüğünüz sektöre göre siz de kaç pazar yerinde aktif olmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

E-Ticaret firmalarının yoğunlaştığı şehirler

E-ticaret işletmelerinin satış verileri incelendiğinde bazı şehirlerin diğer bölgelere oranla daha çok paya sahip olduğu görülür. %43 gibi büyük bir oran kaplayan İstanbul, e-ticaretin en yoğun şekilde faaliyet gösterdiği şehir olur. İstanbul’dan sonra sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Konya yer alır.

E-Ticaret hacminde yaşanan artış

Türkiye’de e-ticaret hacmi, son yılda önemli oranda yükseliş göstermiştir. 2019 yılına bakılarak %69 oranında artan e-ticaret hacmi, sektörün ne kadar hızlı gelişebildiğini açıklar. Sipariş adedi olarak değerlendirildiğinde ise %68’lik bir artış yaşandığı söylenebilir.

Yerel ve küresel bazda e-ticaret harcaması dağılımı

2020 yılındaki e-ticaret verilerine bakıldığında toplamda 226 milyar 210 milyon TL harcama yapıldığı tespit edilmiştir. Yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda farklılıkların mevcut olduğu harcamalar, sektördeki satış oranlarını yansıtır. E-ticarette %91,4 yurtiçi pazarlar tercih edilirken %4,1 diğer ülkelerden alışveriş yapıldığı görülür.

2020 yılında sektörlere göre e-ticaret

Pandeminin yaşandığı 2020 yılında e-ticaretin farklı sektörleri ön plana çıkmıştır. Başta beyaz eşya olmak üzere giyim, ayakkabı, aksesuar, elektronik, ev, bahçe ve diğer sektörlerde önemli artışlar yaşanmıştır. Türkiye e-ticaretinde 2020 nasıl geçti sorusuna dair gerekli detaylı öğrenerek sektör hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yorum Yap