1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Hukuku

Marka Başvurusu Bilgi Rehberi

Marka başvurusu, marka başvurusu nedir, marka başvurusu nasıl yapılır, e devlet marka başvurusu nasıl yapılır, marka tescil başvurusu nereye yapılır hemen öğren.


0

Marka başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevap veriyoruz. sorusuna detaylıBir ürün üretiyor, bir hizmet veriyor veya e-ticaret yapmak istiyorsanız size mutlaka “Markanızı tescilleyin.”, “Markanızı koruma altına alın” vs. şeklinde tavsiyelerde bulunurlar. Aslında bu son derece yerinde ve doğru bir tavsiyedir. Gelin bu tavsiyenin neden doğru ve yerinde bir tavsiye olduğunu birlikte inceleyelim.

Marka başvurusu nedir?

Marka başvurusu, bir işletmenin veya bireyin belirli bir ürün veya hizmetle ilgili olarak kullanmak istediği bir markayı tescil ettirmek için başvuruda bulunmasıdır. Marka başvurusu, markanın sahibine yasal olarak koruma sağlar ve başka bir kişinin benzer bir markayı kullanmasını veya benzer bir ürün veya hizmetle ilişkilendirmesini engeller.

Marka başvuruları genellikle marka tescil ofislerinde yapılmakta olup, başvuruda markanın kullanım amacı, sınıflandırması ve diğer bilgiler belirtilir. Marka adayı firmanın başvurusu onaylandığında marka sahibine markanın kullanımı konusunda yasal haklar verilir. Ülkemizde marka başvurusu için Türk Patent ve Marka Kurumu yetkilendirilmiştir. Tüm marka ve patent tescil işlemleri bu kurum tarafından yapılıp kontrol edilmektedir.

marka tescil başvurusu
marka tescil başvurusu

Marka tescil başvurusu nereye yapılır?

Ülkemizde marka tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TÜRKPATENT) yapılmaktadır. Benzer şekilde, Avrupa Birliği’nde (AB) marka tescil başvuruları Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’ne (EUIPO) yapılır. Ayrıca bazı ülkelerde özel marka avukatları, marka vekilleri veya bireysel olarak e-devlet aracılığıyla marka tescil başvuruları yapılabilmektedir.

Her ne kadar bireysel olarak başvuru yapılabilmek mümkün olsa da detaylı bir araştırma süreci gerektiğinden alanında bilgi ve tecrübeli bir marka-patent firması aracılığı ile başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Marka başvurusu nasıl yapılır?

Marka başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Marka araştırması yapın: İlk olarak tescil etmek istediğiniz markanın benzer veya aynı isimde başka bir marka ile çakışıp çakışmadığını kontrol etmek için bir marka araştırması yapmanız gerekir. Bu markanın tescil edilebilirliği açısından önemlidir. Marka araştırmasını aşağıdaki linke tıklayarak yapbilirsiniz.

Online marka sorgulama

 • Marka tescil ofisinde hesap oluşturun: Çalışmak istediğiniz marka tescil ofisinin web sitesinde hesap oluşturun.
 • Başvuru formunu doldurun: Başvuru formunda markanızın adı, sınıflandırması, kullanım amacı ve diğer bilgileri belirtmeniz gerekmektedir. Bazı ofisler başvuru formunu doldurmak için online araçlar sağlarlar.
 • Başvuru ücretini ödeyin: Marka tescil ofisi başvurunuzu işleme almak için bir başvuru ücreti talep edecektir.
 • Başvurunuzu gönderin: Başvuru formunu doldurduktan ve ücreti ödedikten sonra başvurunuzu marka tescil ofisine göndermeniz gerekmektedir. Başvurunuz incelemeye alınacak ve markanızın tescil edilebilirliği ile ilgili bir karar verilecektir.

Marka tescil süreci ülkeden ülkeye ve ofisten ofise farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle marka tescili yapmadan önce ilgili marka tescil ofisinin web sitesini inceleyerek süreci daha ayrıntılı öğrenmenizi öneririz. Örneğin ülkemizde bir başvuru ortalama 7-8 ayda sonuçlanmaktadır. Ancak markanıza itiraz gelmesi, araştırma sürecinin uzaması gibi nedenlerle bu süre daha da uzayabilir

E devlet marka başvurusu nasıl yapılır?

Marka başvurusu için bir marka ofisi ile çalışmanızı önersekte kendinizde e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bunun için;

Adım 1: E-devlet sistemine giriş yapın.

Adım 2: E-devlet ana sayfasında yer alan arama kısmına “marka başvurusu” yapıp aratın. Çıkan sonuca tıklayın.

Adım 3: Gelen ekrandaki yönlendirmelere göre ilerleyin.

E devlet marka başvurusu nasıl yapılır? konusu ile ilgili yazmış olduğunuz aşağıdaki önerilen makale ile adım adım marka başvurunuzu yapabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Online Marka Başvurusu Nasıl Yapılır 2024?
https://www.youtube.com/watch?v=VagB44gG9pM
marka başvurusu
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir